En İyi Fantastik Filmler Listesi | Liste Film

En İyi Fantastik Filmler Listesi

En iyi fantastik ve bilim kurgu filmleri ile harmanlanmış 100 sinema filminin bulunduğu Dünyanın ikinci sinema veritabanı sitesi diyebileceğimiz Çürük domates (Rotten Tomatoes) sitesindeki listeden Fantastik filmleri sizin ayıkladık ve Dünyanın 1. sinema veritabanı sitesi IMDB’nin puan sistemine göre sıralayarak sizlere sunuyoruz. Toplam 53 sinema filmine yer verdiğimiz listemiz ile karşınızdayız.Sizlerde yorum kısmını kullanarak listemizde bulunmayan ve hoşunuza giden fantastik filmleri bizimle paylaşabilir ve ileri dönemlerde hazırlayacağımız kapsamlı Fantastik Filmler Listesine katkınız olabilir.

Fantastik Filmler

 

53. Antz – Karınca Z – 1996 – IMDB: 6,6

antz
Karıncalar toplulukları gibi düzene ayak uydurmak istemeyen karınca Z bu düzene karşı çıkar. Farklı olaylar sonucunda bir gün prenses karınca ile tanışırlar ve karınca Z, prensese aşık olur. Üst sınıftan karıncalar ile kavga eden z bir gün prenses ile kaçmak isterler. Gitmek istedikleri ve orada çok mutlu olacaklarına inandıkları böcek şehri vardır. Bakalım bu yolculukta başlarına neler gelecek.

52. Babe – Bebe – 1995 – IMDB:6,8

babe
Chris Noonan yönetmenliğinde çekilmiş bu filmde, Babe ailesiz büyümüş bir domuzcuktur ve çiftlikte yaşamaktadır. Aile sahibi onu kesmeye karar verdikten sonra, sempati duyar ve vazgeçer. Onu koyun sürüsüne çoban yapar. Zamanla bu domuzcuğun doğaüstü güçleri olduğu anlaşılır. Onu çeşitli yarışmalara göndermek için hemen hazırlamaya koyulur.

51. Spider-Man 2 – Örümcek Adam 2 – 2004 – IMDB: 7,3

spider-man-2
Sakladığı sır yüzünden başına bir çok iş açılan Peter artık sevgilisine bu durumu söylemek ister. Örümcek adam yüzünden arkadaşları ve sevgilisi tehlike altındadır. Sevgilisinin, yakın arkadaşıyla çıktığını öğrenen Peter daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bakalım bu filmde bizleri neler bekliyor olacak.

50. Big – Büyük – 1988 – IMDb:7,3

big
Kim aniden büyümek ister ki? Özellikle de hayatının en güzel çocukluk çağında. İşte Josh bunu diliyor ve ilginç bir şekilde dileği gerçekleşiyor. Lunaparkta dileklerin kabul olunduğu bir “dilek makinesi” ilk bakışta mantıklı gelmiyor ancak Josh’un yaşadığı bu büyüme deneyimi ve sonrasında yetişkin bir birey olarak yaşadıkları, izlenmeye değer bir yapıt ortaya koyuyor.

49. Jason and the Argonauts – Altın Poslu Cengaver – 1963 – IMDB:7,4

jason-and-the-argonauts
Jason yıllar önce ölen kral babasının yeri, ne geçen ve kendi haklarını elinden alan kraldan intikam almak ve Krallığını geri almak için kimsenin gidip geri dönemediği dünyanın diğer ucundaki efsanevi altın postu aramaya gider. Bu zorlu yolculukta Jason’a Herkul gibi kendi alanlarında uzman olan büyük savaşçılarla altın postu aramaya koyulurlar ve olaylar başlar.

48. Yellow Submarine – Sarı Denizaltı – 1968 – IMDB: 7,4

yellow-submarine
Çok canlı ve eğlenceli olan Pepperland, ülkenin kötüleri tarafından ” Blue Meanies ” olarak adlandırılan işgalcilerle ele geçirilir. Ülkenin müziğini ortadan kaldırıp ülkeyi kötü bir hale sokarlar. Ülke de herkes taş heykele dönüşür sadece bir kişi dönüşmez. Bu kişi ” Sarı Denizaltısına” biner ve Londra’ya kaçar. Oradan yardım alır ve ülkesine gelip kötü adamlardan ülkeyi kurtarır. Ülke eski günlük gülistanlık hallerine kavuşur.

47. Gojira – Godzilla – 1954 – IMDB:7,5

gojira
Godzilla filminin hikâyesine göre, devasa büyüklükte olan Godzilla, taşıdığı radyasyon ile büyük bir tehlike saçmakta ve insanlıktan intikamını almak için de geri dönmektedir. İnsanlık ise, bu dev zarar ile mücadeleye etmeye yemin etmiştir ve savaş başlar. Bu bilim kurgu ve fantastik dalındaki yapımın yönetmenliği Gareth Edwards başarısına aittir.

46. The Secret of Roan Inish – Roan Inish’in Sırrı – 1995 – IMDB: 7,5

the-secret-of-roan-inish
10 yaşında olan Fiona İrlanda da küçük bir kasabada büyükannesi ve büyükbabasıyla yaşamaktadır. Fok balığına dönüşebilen insan efsanesi kasabada dönüyordur. Fiona nın küçük erkek kardeşi de deniz de kaybolmuştur ve onun da fok balıkları tarafından büyütüldüğüne inanıyorlardır. Bir gün Fiona bir adada küçük çırılçıplak bir çocuğu gezerken görür ve sırları ortaya çıkartmak için uğraşır.

45. Pinocchio – Pinokyo – 1940 – IMDb: 7,5

pinocchio
Gepetto isimli yaşlı bir oyuncak tamircisi, çocuk sahibi olamamanın verdiği üzüntüyle tahtadan yaptığı bir oyuncağa Pinokyo adını verir ve bu oyuncağı oğlu gibi sever. Oyuncak Pinokyo’nun oğlu olmasını çok isteyen Gepetto’nun bu isteği Mavi Peri’nin Pinokyo’ya hayat vermesiyle gerçekleşir. Artık bir canlı olan Pinokyo’nun başı ise dertten kolay kolay kurtulamayacaktır.

44. Marwencol – 2010 – IMDB : 7,6

marwencol
Kahramanımız Marwenvol (Mark Hogancamp) farklı bir ırkın saldırılarından sonra evinin arka bahçesinde oluşturduğu küçük ölçekli bir koloni ile insanlarda oluşan beyin hasarlarını ortadan kaldırmak ve insanların normal yaşantılarını dönmelerini sağlamak amacıyla tüm gücü ile çabalıyor. Aynı zamanda insanlığı yok etmek isteyen saldırılara karşı da savaşan kahramanımız insanlığı kurtarabilecek mi?

43. The Evil Dead – Şeytanın Ölüsü – 1981 – IMDB: 7,6

the-evil-dead
Bir grup arkadaş tatil yapmak için bir kulübeye giderler ve orada bir teyp bulurlar. Teybi çalıştırdıklarında birinin ölüleri canlandırma projesini dinlerler. İlk olarak ormanlar daha sonra da insanlar kötü yaratıklara dönüşürler. Kızlardan biri ormana kaçar ve ağaçlar ona tecavüz eder. Bakalım diğerlerinin başına ne kötülükler gelecek ve nasıl kurtulacaklar.

42. Coraline – Koralin ve Gizli Dünya – 2009 – IMDB:7,7

coraline
Coraline; yeni taşındıkları evde sıkılan bir kızdır. Evin içinde gezinirken birden gizemli bir kapı bulur. Bu kapıdan geçerek alternatif dünyaya adım atar. Bu dünya da kendisinin farklı bir nanesi farklı bir babası ve yeni bir yaşamı vardır. Yeni fantastik yaşamına ayak uyduran ve aynı zamanda gerçek dünyadaki hayatını devam ettiren Caroline’nin maceraları başlar.

41. The Secret World of Arrietty – Aşırıcılar – 2012 – IMDB:7,7

the-secret-world-of-arrietty
Tokyo’nun batısında yer alan Koganei şehrinde Borrower adlı 10 cam boyu olan sıradan inan evlerinin döşemelerinin altında yaşayan bir grup küçük insanın yaşadığı olayları konu alıyor. Olaylar 12 yaşındaki Sho’nun annesinin çocukluğunu geçirdiği eve gelmesiyle olaylar başlıyor ve giderek karmaşıklaşıyor. Sho bu olayların üstesinden gelmek için diğer insanlar ile birlikte çabalıyor.

40. Snow White and the Seven Dwarfs – Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – 1937 – IMDB: 7.7

snow-white-and-the-seven-dwarfs
Kötü bir kraliçenin Pamuk Prenses’in güzelliğini kıskanarak onu öldürmeye çalışması sonucunda Pamuk Prenses kendini ormanda yedi cücelerin evine sığınmış bir şekilde bulur. Burada elinden geldiği kadarıyla yedi cücelere yardım etmeye çalışır ve kısa zamanda yedi cüceler tarafından fazlasıyla sevilir. Ancak kraliçe Pamuk Prenses’in ölmediğini öğrenince hain planlar yapmaya devam eder. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının uyarlaması olan bu filmin yönetmeni David Hand’dir.

39. Mary Poppins – Gökten İnen Melek – 1964 – IMDB: 7,8

mary-poppins
Banks ailesi dadılarının işten ayrılması sebebi ile çocukları ile ilgilenecek yeni bir dadı bulma yolunda ilerliyorlardır. Bir süre sonra bir dadı ile karşılaşıyorlar ve bu dadı çok eğlenceli bir mizaca sahiptir. Dadı olarak işe alınmıştır. Sihirli güçlere sahip olan bu dadı şemsiye aracısı ile uçabilme yeteneğine sahiptir. Çocukları farklı maceralara sürükleyen dadının tek şartı büyüleri ve sihirleri ailelerine bahsetmemeleridir.

38. Fantasia – 1940 – IMDb:7,8

fantasia
Mitolojik hikâye, karakter ve öğeleri seviyorsanız, bu filmde; şarap tanrısı Dionisos, Pan, Centaurlar, Nympheler, eros gibi popüler ya da adını muhtemelen daha önce hiç duymadığınız karakterleri keşfedeceksiniz. Klasik müzik, farklı duygular, aşk ve sevginin de yer yer ön plana çıktığı bu yapıt sizleri 2 saat 6 dakika boyunca farklı bir dünyaya götürecek.

37. Ghostbusters – Hayalet Avcıları – 1984 – IMDb:7,8

ghostbusters
Hayaletlere inanır mısınız? New York’ta bir üniversitede gizli araştırmalar yürüten üç kafadara göre onlar gerçek. Yaptıkları araştırmalar, kısa süre sonra onların üniversiteden atılmasına neden oldu. Sonrasında ise “Ghostbusters” adında bir dükkân açarak, kendilerini “hayalet avcıları” olarak tanımladılar. Artık kötü hayaletleri yakalamak için tam donanımlı bir şekilde hazırlar. Ghostbusters 1984, serinin ilk filmidir.

36. Captain America: The Winter Soldier – Kaptan America: Kış Askeri – 2014 – IMDB:7,8

captain-america-the-winter-soldier
İki yıl süren New York savaşı sonucunda Steve Rogers casusluk ajansı olan SHİELD de çalışmaya başlar. Terörle mücadele kapsamında STRİKE ekibi ile birlikte çağdaş toplum içinde ayaklanma başlatan Rogers, aynı zamanda SHİELD den gelen bir gemi içinde geminin bilgisayarlarından verileri ayıklamaya başlar. Tüm tehditlere rağmen saldırıları püskürtmek için geliştirilmiş olan uyduları casuslar ile bağlantılı hale getirip tüm tehditlerin veri şifrelerini çözmeye çalışır. Kahramanımızın başına gelen olaylar sonucunda kahramanımız hayatta kalmaya çalışmaktadır.

35. Being John Malkovich – John Malkoviç Olmak – 1999- IMDB:7,8

being-john-malkovich
Kuklacılıkla uğraşana Craig, eşinin baskısı sonucu farklı bir mesleğe yönelir. Bir şirkette işe başlayan Craig, bu şirkette çalışan Maxine ile tanışır ve aşık olur. Şirkette tesadüfen evrak dolabını karıştıran Craig dolap içinde var olan tüneli bulur. Bu tünelin diğer ucu John Malkovic’in beynine açılmaktadır. Bu durumu Maxine ile paylaşır ve olaylar gelişir.

34. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban – Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 2004 – IMDB:7,8

harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban
Harry Potter bu yazıda sevmediği akrabalarının yanında geçirmektedir. Büyüden uzak geçen bu yaz aylarında zorba eniştesi ve halası eve gelir ve olaylar başlar. Harry’e kötü davranan enişte ve halası karşısında Harry çok zorlanır. Bu zorlama sonucunda Harry yanlışlıkla halasının bir balon haline gelip havaya uçmasına neden olur. Bu olay sonrasında Harry gecenin karanlığına karışır ve olaylar başlar.

33. Toy Story 2 – Oyuncak Hikayesi 2 – 1999 – IMDb: 7,9

toy-story-2
Biraz daha büyüyerek karşımıza çıkan Andy, tatilde kampa gitmeye karar verir ve evi yaz tatili için terk eder. Bu sırada oyuncakları başıboş kalırlar. Her şey sorunsuz ilerlerken koleksiyoncu olan McWhiggin, Andy’nin favori oyuncağı olan Woody’yi kaçırır ve olaylar başlar. Oyuncaklar Andy gelmeden Woody’yi kurtarmak için her şeyi yapacak ve çeşitli olaylar atlatacaklardır.

32. Miracle on 34th Street – 34. Caddedeki Mucize – 1947 – IMDB: 7,9

miracle-on-34th-street
Yılbaşı zamanı bir mağazada Noel baba olarak görev alan Kriss toton bir dede olmakla beraber gerçekte de kendisinin Noel baba olduğunu iddia etmektedir. Bir avukat bu kötü niyeti olmayan adamı savunmak için kollarını sıvar. insanların inanç özgürlüklerinin olması gerektiğini ortaya koymuştur.

31. L’année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) – Geçen Yıl Marienbad – 1961 – IMDB:7,9

lannee-derniere-a-marienbad
Büyük ancak eski bir otel olan ve her detayı lüks kokan otelde bir yabancı olarak kalan evli bir kadından hoşlanan kahramanımız hoşlandığı kadının kendisi ile kaçması konusunda ikna etmek için çabalamaya başlar. Kadın kahramanımız ise geçen yıl yaşadıklarını yeni yeni hatırlamaya başlar. Olaylar bu çerçevede devam eder ve kahramanlarımız başlarını derde sokmadan aşklarını yaşamak için her yolu denerler.

30. How to Train Your Dragon 2 – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 – 2014 – IMDb: 7,9

how-to-train-your-dragon-2
İki arkadaş evlerinden çıkıp gezerken buz mağarasını keşfederler. Yaptıkları bu keşif sonucunda mağarada Hıçkırık ve Dişsiz adlı iki ejderhayı bulurlar. Vahşi ejderhalar ve ejderha Rider yüzlerce yıldır barışı tehdit eden ejderhalar oldukları için iki arkadaş yeni arkadaşları olan ejderhaları eğiterek barışı korumak isterler. Kendilerini bir savaşın ortasında bulan arkadaşlar ejderhalarını eğitmenin yollarını ararlar.

29. Ernest & Célestine – 2014 – IMDB:7,9

ernest-celestine
Bir ayı ile genç bir fare arasında başlayan ilişkilerin anlatıldığı bu filmde önceleri can havli ile birlerinden kaçan sonra yavaş yavaş dostluklarının başladığını gören kahramanlarımız beklenmedik bir şekilde çok iyi bir ikili olurlar. Daha sonra ortak düşmanlarına karşı birlikte savaşmaya ve hayatlarını korumaya çalışırlar. Hikaye düşmana karşı yaptıkları savaş çerçevesinde devam eder.

28. Captain America: Civil War – Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – 2016 – IMDB: 8,0

captain-america-civil-war
Amerika almış olduğu bir karar doğrultusunda ülkede ki tüm süper kahramanlar kimliklerini açıklayacaktır. Devletin bir memuru gibi muamele göreceklerdir. Demir adam hükümete yakınlığı ile biliniyor. Demir adam için bu sevindirici bir haber olsa da diğer kahramanlar için aynı şeyi söylememiz doğru olmayacak. Kostümlerinin içlerinden çıkmak istemeyen ve sevdiklerini tehlikeye atmak istemeyen diğer süper kahramanlar hükümet ile karşı karşıya gelecekler.

27. Beauty and the Beast – Güzel ile Hayvan – 1946 – IMDB: 8,0

beauty-and-the-beast-1946
Başarılı bir tüccarlık yapan adam tüm mal varlığını denizde kaybetmiş. Bu sebepten dolayı kızlarını alıp kırsal bir yere yerleşmek zorunda kalmış. Yolda başlarına birçok olay gelir. En küçük kız ” güzel ” başlarına gelen olumsuzluklardan kendisini sorumlu tutar. ” çirkin ” isimli kişiye ait olan şato da yaşamaya başlayan güzel dışarıdan gözüktüğü gibi tehlikeli bir yer olmadığını görür. Çirkin, zamanında bir prenstir ve kendisine yapılan büyü yüzünden çirkin olmuştur. Güzel her ne pahasına olursa olsun çirkini bu durumdan kurtarmaya çalışacaktır.

26. Her – Aşk – 2013 – IMDB: 8,0

her
Theodore hayatının büyük bir bölümünü el yazımı mektuplar yazarak kazanmaktadır. Bu işi yıllar sonra el yazımı yerine bilgisayar sisteminde yerine getirmektedir. Adam karısından ayrıldıktan sonra bir evde tek başına yaşamaya başlıyor. Bir gün karşılaştığı reklam ile hayatı değişiyor. Sanal ortamda yapay zeka programı ile tanışan bu adam burada sanal bir varlık olan bir kadınla tanışır. Sadece sesten ibaret olan bu kadın, ağır depresyonla olan adamı zamanla iyileştirir. Bu programla aralarındaki ilişki zamanla tuhaflaşıyor.

25. The Discreet Charm of the Bourgeoisie – Burjuvazinin Gizli Çekiciliği – 1972 – IMDB: 8,0

the-discreet-charm-of-the-bourgeoisie
Sosyete sınıfından 6 kişinin yemek yeme programları sürekli herhangi bir sebeplerle aksıyor. Bu sosyete sınıfının zaaflarını mizah dilinde alaya alarak eleştiriyor.

LİSTEYE DEVAM ET >>

Yorum Yap

Yorum Yapıldı...Yapmak Çok Kolay

Sayfalar: 1 2

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.