Tarihi film sevenlerin dikkatini çekecek bir liste. Tarihi Roma İmparatorluğunu anlatan 10 Film listemize hoş geldiniz. Sizlerde YORUM kısmını kullanarak aklınıza gelen ve listemizde bulunmayan filmleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

10. Caligula – 1979 – IMDB: 5.2

Caligula
Roma İmparatorluğundaki sapıklıkları ve iktidar mücadelesi uğruna feda edilebilecek ahlak olgusunu irdeleyen 1979 yapımı filmin yönetmeni Tinto Brass.(Erotik bir filmdir)

9. The Eagle – Kartal – 2011 – IMDB: 6.2

The Eagle
İskoçya da kaybolan efsanevi Ninth savaşçılarının izini bulmak maksadı ile yola çıkan Marcus Aqulia’nın başından geçenleri konu edinen filmin yönetmen koltuğunda Kevin Mcdonald oturuyor.

8. Quo Vadis – 1951 – IMDB: 7.2

Quo Vadis
Nobel ödüllü yazar Henryk Sienkiewicz’ın aynı adlı romanından uyarlanan yapım Neron döneminde ilk Hıristiyanların gördüğü zulmü anlatmaktadır. Yönetmen Mervyn LeRoy.

7. Cleopatra – Kleopatra-1963 – IMDB: 7,0

Cleopatra
Tarihin gördüğü en muhteşem kadın karakterlerden birisi olan Kleopatranın hikâyesinin anlatıldığı film Roma İmparatorluğu’nun iktidar mücadelesi çevresinde gelişiyor.

6. Julius Caesar – Jül Sezar – 1953 – IMDB: 7.4

Jül Sezar
William Shakespeare’ın kitabının uyarlaması olan filmin yönetmeni Joseph L. Mankiewicz.

5. The Fall of Roman Empire – Roma Imparatorlugu’nun çöküsü – 1964 – IMDB: 6.7

The Fall of Roman Empire
Özgün senaryosunu Ben Barzman, Basilio Franchina ve Philip Yordan’ın birlikte yazdıkları filmi Anthony Mann yönetmiş.

4. Centurion – Son Savaşçı – 2010 – IMDB: 6.4

Centurion
Romanın İngiltere işgali sırasında Pict ırkının saldırısına maruz kalan ve bu ırkı yok etmek maksadı ile yola çıkan Quintus Dias’ın hikâyesini anlatan filmin yönetmeni Neill Marshall.

3. Ben Hur – 1959 – IMDB: 8,2

Ben Hur
Milattan önce 26 yılında yaşayan Ben Hur ile çocukluk arkadaşı Messela arasında geçen tartışmaya müteakip Ben Hur’un inanılmaz hayat hikâyesinin anlatıldığı film.

2. Spartacus – 1960 – IMDB: 8.0

Spartacus - 1960
Trakyalı bir köle ve gladyatör olan Spartaküs’ün tarihi hikâyesi. Bu kült filmin yönetmeni ise efsanevi yönetmen Stanley Kubrick.

1. Gladiator – 2000 – IMDB: 8.5

Gladiator - 2000
General Maximus’un Roma İmparatorluğu iktidar mücadelesi sırasında ailesinin yok edilmesi ve bir gladyatör olarak yeniden yükseliş hikâyesinin anlatıldığı filmin yönetmeni Ridley Scott.