Avrupa Yakası Dizisi Konusu, Oyuncuları, Karakterleri

Türk Dizi ve televizyon tarihinin en unutulmaz dizilerinden birisi olan Avrupa Yakası, geren oyuncu kadrosu gerekse konusu bakımından hala en iyiler arasında yer alıyor. Avrupa Yakası dizisinin oyuncular; dizinin final yapmasının üzerinden yılların geçmesine rağmen hala rolleri ile anılıyorlar.

Türk televizyonunun efsane dizilerinden olan bir komedi klasiği Avrupa Yakası’nı unutulmaz kılan oyuncuları ve konusunu hatırlamaya ne dersiniz? İşte sizler için hazırladığımız Avrupa Yakası dizisinin oyuncuları ve Avrupa Yakası dizisinin konusu…

Avrupa Yakası Dizi Konusu

Sit – Com olarak karşımıza çıka Avrupa Yakası, aslında 6 sezon boyunca birden fazla bakış açısını değiştirmiştir. Bunun en büyük nedeni ise sürekli diziye giren ve çıkan oyuncuların fazla olması. Gürsel Birel’in yazdığı senaryo; Nişantaşı çevresinde faaliyet göstermekte olan bir kadın dergisini ve Sütçüoğlu Malikanesini ele almaktadır. Evin kaçık kızı ve derginin sevilen çalışanlarından Aslı, kolay yoldan müzisyen olmak isteyen abisi ile sürekli sürtüşür. Bu detaylar; dizinin en tatlı bölümleridir.

Birkaç bölüm sonrasında diziye Burhan Altıntop’un katılması ile tamamen değişen Avrupa Yakası, saf ve temiz olan Anadolu gencinin bir Nişantaşı beyefendisine evrilmesini mizahi bir şekilde yansıtmaktadır.

Fakat dizinin bütün detaylarını incelerken karşılaştığımız en büyük artısı, özgünlüğünden ve eğlenceli oluşundan asla ödün vermemesidir. 6 sezon süren dizi, ekranlara gelen ve Nişantaşı’nın kendisine has atmosferini izleyenlere başarılı bir şekilde aktaran Avrupa Yakası, tabiri caizse Beyaz Türkleri kendilerine has bir şekilde tiye almıştır.

Avrupa Yakası Oyuncuları ve Karakterleri

6 sezon boyunca evlerimize misafir olan bu dizi, birçok oyuncu ile efsanevi bir hale gelmiştir. Avrupa Yakası’nın en büyük başarısıysa; eşi ve benzeri az bulunan türden eğlenceli ve kendilerine özgü karakterler olmasındandır. Peki, kim bu efsane oyuncular? Gelin hep beraber bakalım…

Tahsin Sütçüoğlu (Gazanfer Özcan)

Sütçüoğlu Malikanesinin olmazsa olmazlarından, babasının biriciği. Ağrbaşlı olmasına karşın layları kontrol etmesi ve otoritesi ile herkesin korktuğu bir kişi. Usta oyuncu ola Gazanfer Özcan tarafından canlandırılan Sütçüoğlu, dizinin en iyi karakterlerinden birisidir.

İffet Sütçüoğlu (Hümeyra)

İffet, yani ifot. Evin güler yüzü ve neşesi… Bir anneden çok daha fazlası olan İffet, yeri geldiğinde çocukları ile arkadaş gibidir. Fakat yeri geldiğinde ise oldukça despot bir kadın olabilmektedir. Başarılı bir oyuncu olması, onu dizinin en unutulmaz karakterlerinden birisi olmasını sağlıyor.

Volkan Sütçüoğlu (Ata Demirer)

Türkiye’nin en iyi mizahçılarından birisi olan Ata Demirer, Volkan karakterinde oynarken hiç şüphesiz en iyi oyuncular arasında yer alıyor. Gerek hikayedeki önemi, gerekse görür görmez kahkahayı beraberinde getiren Volkan, dizi tarihinin en önemli isimleri arasında yer alıyor.

 

Burhan Altıntop (Engin Günaydın)

Burhan Altıntop, dizinin demirbaşlarından birisi. Türk dizi tarihindeki en başarılı ve en iyi oyuncular arasında yer alıyor. Verdiği tepkiler, lümpen tavırları ve laubali oluşu; dizinin mizah yüklü bir hal almasını sağlıyor. Engin Günaydın’ın canlandırdığı Burhan Altıntop, dizinin unutulmaz karakterlerinden birisi. Bir Anadolu çocuğunun Nişantaşı beyefendisine evrilişini yansıtıyor.

Makbule Kıral (Hasibe Eren)

Dizinin 4. Sezonunda dahil olan Makbule Kıral, Avrupa Yakası’nın Anadolu yansımasını simgeleyen en önemli oyunculardan birisidir. Sıdıka dizisi ile tanınan Hasibe Eren, bozuk Türkçesi ve ev hanımı kişiliği ile de olsa, bir an olsun suratını asmadan güldürmeye ve ekranlardan evimize kadar neşe saçmaya devam ediyor.

Gaffur (Peker Açıkalın)

Dizinin sadece 4. Sezonunda oynayan fakat kısa süre içerisinde Türk dizi tarihinin en efsane karakterleri arasında yer alan Peker Açıkalın yani Gaffur, Avrupa Yakası’nın maskotu gibidir. Gidelim Gaffur repliği, çizgili pijamaları ve kendine has tarzı ile gönüllerde taht kurmuştur. Gaffur karakteri dizinin finalinden sonra dahi, akıllarımızda yer almaya devam ediyor.

Şahika Koçarslanlı (Binnur Kaya)

Sonu sınırı olmayacak kadar zengin olan Koçarslanlı ailesinin bir tanesi olan Şahika, aynı zamanda Dergi ortaklarından birisidir. Binnur Kaya’nın canlandırmış olduğu Şahika Koçarslanlı karakteri, absürt karakteri ve metot oyunculuğu ile izleyenleri adeta hipnoz etmeyi başarıyor.

Absürt yapısı ile beraber birçok kişinin hafızasında yer alan Binnur Kaya, yani Şahika Koçarslanlı 4. Sezonda diziye dahil olsa da uzun süre unutulmamıştır.

Bir cevap yazın