Connect with us

Bakış Açınıza Işık Tutacak 5 Sinema Filmi

Film Listeleri

Bakış Açınıza Işık Tutacak 5 Sinema Filmi

Bakış Açınıza Işık Tutacak Filmler denildiği vakit büyük beklentilere girebilir ve çok sayıda sinema filminin olduğu bir liste bekleyebilirsiniz. Ancak naçizane 5 sinema filmine yer verdiğimiz listemiz umarım hoşunuza gider.Daha uzun listelerde görüşmek üzere..İyi seyirler…

Bakış Açınıza Işık Tutacak Filmler

 

5. Buffalo ’66 -1998 – IMDb:7,5

buffalo-66
Billy Brown’un 5 senelik hapis deneyiminden sonra serbest kalmasıyla başlayan film isminden de anlaşılacağı gibi Buffalo’da geçmektedir. Ailesine hapiste olduğunu söylememiş olan Billy, bir de evli olduğunu bu yalana eklemiştir. Kendisine sahte bir eş edinmesi gerekirken bir dans merkezine tuvalet ihtiyacını gidermek için girmiş ve orada gördüğü Layla’yı kaçırır. Kendisini çeşitli tehditlerle etkisi altına alan Billy, Layla’ya ailesine söylemesi gereken yalanları anlatır ve buna uygun hareket etmesini söyler. İlk 40 dakikasından sonra zevk almaya başlayacağınıza eminim, çünkü başlarda insan rahat bir nefes alamıyor. Billy’nin annesinin ilgisiz tavırları, babasının aşağılamaları ve Layla’nın pek de plana sadık kalmaması insanı biraz gerebiliyor. Sonlarına doğru yaşadığım o “lütfen böyle olmasın” ların sayısı arttıkça daha bir heyecanlandığım ve Billy’nin koşmasına hayran kaldığım, sessiz sakin doğasının altında agresif bir bakış açısı yatan filmdir kendisi.

4. Good Bye Lenin! – Elveda Lenin! – 2003 – IMDb:7,7

good-bye-lenin
Film sosyalizme gönül vermiş bir annenin 8 ay boyunca komada kalışından sonraki dönemlerinde oğlunun ne büyük fedakârlıklar yaptığını anlatıyor. Daha çok anne ve oğlu arasındaki bağların ne kadar sağlam olduğuna dikkat çeken filmde Doğu Almanya’nın yıkılmasıyla birlikte sosyalizme inanan insanların zor hayat şartlarını da gündeme getirmiş. Filmin başlarında henüz Doğu Almanya yıkılmamış ve Christiane (anne rolünde) sosyalizm için çabalamaktadır. Geçirdiği bir kalp krizi ile 8 ay komada kalır. Bu arada onun dünyayla bağı kopmuştur ve yıkımdan haberi yoktur. Doktoru şokların tehlikeli olduğunu ve buna maruz kalırsa yeniden kalp krizi geçireceğini söyler. Alex (oğlu rolünde) ona gerçek olmayan bir dünya kurar. Dünyasında Doğu Almanya yıkılmamıştır ve her şey eskisi gibidir. Bundan haberinin olmamasını sağlamak için iş yerinde tanıştığı arkadaşıyla çeşitli filmler çeker ve haber olarak bunları izletir. Annesi her şeyden habersiz oğlunun hayalindeki Almanya’yı gerçekmişçesine sahiplenir.

3. Short Term 12 – 2013 – IMDb:8,0short-term-12

Film 18 yaş altı çocuklar için bir nevi bakım olan “Short Term 12” adlı merkezi konu alıyor ve daha çok bakım merkezinde çalışan iki sevgilinin (Mason ve Grace) gözünden aktarılıyor. Bakım merkezinde gözetim altında tutulması gereken, risk altında bulunan çocuklar ortak kararlar ile hareket edip, sporla yakından ilgileniyorlar. Çünkü sorunlarını çözmek için zamana ihtiyaçları vardır. Merkezde yeni çalışmaya başlayan Nate, başlarda ortama alışamaması ve birkaç sorunla karşılaşması ile filmde güzel bir yerdeydi. Sam masumluğuyla, Luis’in birilerine sataşmasıyla, o muazzam sessizliğinin altındaki bilgisi ve acısıyla Marcus filmi gerçekten dolu dolu yapıyor. Jack adlı danışmanın bilmiş tavırları sizi sinirlendirse de sonunda hatasını anladığını umuyorum. Jayden’ı unutmamak gerek. Filmin can alıcı hikâyelerinden birisini de o anlattı. 96 dakikanın su gibi akıp gittiği bir film.

2. The Man From Earth – Dünyalı – 2007 – IMDb:8,0

the-man-from-earth
Tek bir mekânda, değişmeyen ve tanınmayan oyuncularla “amatör kamerayla mı çekilmiş acaba?” diye kafanızda soru işaretleri bırakacak, ayrıca anlatılan konulara ilginiz de varsa size nefes almayı bile unutturabilecek bir yapım kendisi. Filmin konusu şöyle: Taşınmadan önce bir veda partisi vermek isteyen anlatıcı John Oldman 10 yıldır yaşadığı şehirdeki yakın arkadaşlarını evine çağırır. Çağırdığı kişiler arasında biyolog Harry, tarihçi Sandy (kendisi John’a aşıktır), koyu Katolik ve sanat tarihçisi Edith, antropolog Dan, psikiyatr Dr. Will Gruber, arkeolog Art ve öğrenci olan Linda vardır. Muhabbetlerin ardı arkası gelmezken neden gittiği sorusu akıllarına takılınca John’u köşeye sıkıştırırlar. John bu ısrarlara dayanamayarak kendini ele verir ve 14 bin yaşında olduğunu her 10 yılda bir yer değiştirip insanların aklını karıştırmamayı, çünkü yaşlanmadığını söyler. Olanlara kimsenin aklı ermediğinden John onlara hikâyesini anlatmaya başlar. Ona çeşitli sorular sorarak cevap aramaya başlayan Dan olayın gerçek olduğuna kendini iyice kaptırır. Filmin bir yerinde John’un soyadındaki kelime oyununa dikkat çekerler. Old-man yani “yaşlı adam” olmasını bir nedene bağlamaya çalışırlar ve John onlara hep istedikleri cevapları vererek hikâyeyi çok daha inandırıcı kılar. Edith koyu bir Katolik olduğunda John’un anlattığı bazı durumlara çok üzülür ve böyle bir şeyin mümkün olmasıyla inancının zedeleneceğinden korkar. Buna hemen bir son vermesini söyler. Fakat diğer arkadaşları hikâyeyi merak etmektedir. Ve John hikâyeye devam eder.

1. Her – Aşk – 2013 – IMDb:8,0

her
Teknolojinin son hız geliştiği dönemlerde artık komut vererek bütün eşyalarınızı hareket ettirdiğinizi düşünün. İşte bu filmde de teknoloji çağ atlamış ve neredeyse en üst sınırına gelmiştir. Bunu fırsat bilen yatırımcılar bir yazılımla insanların yalnızlığını gidermeyi planlamaktadır. Her yerde reklamlarının yapıldığı yazılım size cinsiyetini seçebildiğiniz, insan beyniyle eşit düzeyde, sizin hislerinizi anlayan bir arkadaş sunuyor. Yalnızlıktan nasibini almış bir yazar olan Theodore’da kendisine bu yazılımdan bir tane ediniyor ve hemen kuruyor. Cinsiyet olarak da kadını seçiyor ve konuşmaya başlıyorlar. Hatırladığım kadarıyla yazılımdaki kadın ismini kendisi seçiyordu. Kendisine Samantha ismini veren yapay zekânın Theodore’la ilişkisi bir anda aşka dönüşüyor ve sadece sesli halde cinsel birliktelikleri bile oluyor. Bu şekilde başlayıp devam eden, Theodore’nun oyundaki karakteriyle ve sevecen arkadaşıyla neşeleneceğiniz, güzel bir bilim-kurgu filmi. Mektup yazmayı meslek edinmiş bir merkezde çalışan Theodore ve Samantha üzerine kurulu bir film. Filmdeki müziklerin de sizi alıp götüreceğini söylemeden geçemeyeceğim.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top