Connect with us

Battlestar Galactica Konusu ve Oyuncuları

Yabancı Diziler

Battlestar Galactica Konusu ve Oyuncuları

Battlestar Galactica, Glen A. Larson tarafından 1989’da yaratılan ve çeşitli isimler altında dizi ve filmler olarak gösterime giren bir bilim kurgu serisidir. İlk olarak 1978’de 3 bölümlük kısa süreli dizi olarak yaratılan yapım, daha sonra çeşitli filmlere ve dizilere konu olmuş, aynı zamanda kitap ve dergilerde de basılmıştır. 2004 yılında gösterime giren aynı isimli dizi ile bu seri en geniş tanınırlığa ulaşmış ve 9 yıl süren diziyle birlikte hikaye çok daha detaylı bir şekilde işlenme fırsatı bulmuştur.

battlestar-galactica-konusu

İngiltere’de çekilmeye başlanan ve 18 Ekim 2004’te yayın hayatına başlayan Battlestar Galactica dizisi ise hikayenin en detaylı olarak işlendiği yapımdır. Universal Television tarafından çekilen ve Ronald Moore ve David Eick gibi isimlerin yapımcılığını üstlendiği dizi, Glen Larson’ın hikayesine sadık kalınarak Ronald Moore tarafından senaryolaştırılmış ve çekilmiştir. 75 bölüm boyunca yayın hayatını sürdüren dizi, Mart 2009’da ise finalini yapmıştır.

Battlestar Galactica Konusu:

battlestar-galactica
Bir bilim kurgu dizisi olan Battlestar Galactica’da hikaye 12 Koloni adı verilen bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende insanlar ve yıllar önce insanlar tarafından yaratılıp daha sonra kontrolden çıkan Saylonlar ismi verilen ve robotlardan oluşan bir koloni yaşamaktadır ve bu iki taraf birbirine düşmandırlar. Yaklaşık 50 yıldır birbirlerine herhangi bir saldırıda bulunmayan bu iki taraf arasındaki ateşkes ise Saylonlar’ın 12 Koloni’deki büyük çaplı merkezlere bombalar yerleştirip bu merkezleri yok etmesiyle son bulmuştur. Bu noktadan sonra insanların Saylonlar’a karşı çıkabilmesi pek mümkün değildir. Bunun sebebi ise Saylon isimli robotların insanların elindeki silah ve araçların çok daha üst modellerini icat etmiş ve bunları kullanıyor olmasıdırlar. Bu şekilde köşeye sıkışmış olan insanların tek umudu Battlestar Galactica isimli bir uzay gemisidir ve artık son çare olarak insanlığa dair sağ kalan her şeyin bu uzay gemisine sığdırılarak gezegenden kaçılmasıdır.

Battlestar Galactica Karakterleri:

William “Bill” Adama:

william
Dizide komutan olarak görev yapan Bill, daha önce çeşitli alanlarda orduda da görev yaptığından bu görev için en uygun olan isimlerden biridir. Daha önce pek çok savaş görmüş, dolayısıyla tecrübe sahibi karakterinden ötürü doğal olarak bu görevi almıştır.

Laura Roslin:

laura-roslin
Koloni’nin başkanıdır. Daha önce yine koloni hükümetinde Eğitim Bakanı olarak görev almıştır.

Lee “Apollo” Adama:

lee
Bill’in oğludur, Battlestar’ın kaptanlarından biridir. Battlestar Pegasus’un tüm uçuşlarından sorumlu kişi olarak da bilinir.

Dr. Gaius Baltar:

dr-gaius-baltar
Gezegendeki en ünlü ve akıllı bilim adamlarından biridir, bu vasfı nedeniyle daha sonra Başkan sıfatını da taşıyacaktır.

Battlestar Galactica Fragmanları:

Continue Reading
You may also like...

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top