En İyi Christian Bale Filmleri

En İyi Christian Bale Filmleri listemiz ile listefilm ahalisine selam vererek listemize geçmek istiyoruz.Başta yönetmen Christopher Nolan olmak üzere pek çok ünlü yönetmen ve oyuncunun bulunduğu yapımlarda önemli rollerle karşımıza çıkan Christian Bale, Hollywood dünyasının en önemli aktörlerinden. Yer aldığı yapımlarla pek çok ödülün de sahibi olan yetenekli oyuncunun rol aldığı en iyi filmleri ise sizler için derledik.İşte en iyi 10 Christian Bale Filmleri Listemiz.

Christian Bale Filmleri

10. Public Enemies (Halk Düşmanları) (2009) – IMDB:7,0

public-enemies
ABD’nin Büyük Buhran zamanında geçen hikayede, dönemin ekonomik koşulları sebebiyle suç dünyasında gözle görülür bir büyüme ve suç sayısında belirgin bir artış görülür. Bunun sebebi ise piyasada paranın kalmaması ve insanların para için her şeyi yapabilecek durumda olmasıdır. Suç piyasasının gözde ismi John Dullinger, hapishaneden yeni çıkmış bir suçlu olarak bir banka soymaya karar verir ve arkadaşlarını toplar. Bu soygun, ekibin son işi olacaktır ve ekip soygundan sonra paylarına düşen parayı alarak dağılacaktır. O zamanlarda yeni yeni teşkilatlanmaya başlayan CIA’in de bu soygun girişiminden haberi vardır ve elinde bilgileri olan suçluların izini takip etmeye başlar. Soygunun ardından CIA’in başındaki isim Melvin Purvis ve John Dullinger arasında bir kovalamaca başlar. Purvis elindeki tüm imkanları suçluları yakalamak için kullanırken Dullinger da tecrübesini kullanarak bu girişimleri boşa çıkarmaktadır. Fakat bu kovalamaca fazla uzun sürmeyecektir, Dullinger gittiği bir tiyatro oyunun ardından yakalanacak ve kazanan CIA olacaktır. Christian Bale’in Melvin Purris isimli karakteri canlandırdığı film, aynı isimli kitaptan uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır. Ronan Bennett tarafından yazılan ve Michael Mann tarafından yönetilen film çeşitli ödüllere aday gösterilmesine rağmen pek de fazla başarı elde edememiştir.

9. American Hustle (Düzenbaz) (2014) – IMDB:7,3

american-hustle

20.yüzyılın sonlarına doğru dolandırıcılık işlerinde iyi para olduğunu anlayıp bu sektöre yönelen Irving Rosenfeld ve arkadaşı Sydney Prosser, iş üstündeyken ünlü FBI ajanı Richie Dimaso’ya yakayı ele verir. Dimaso, hapishaneye atılmaları an meselesi olan ikiliye hapisten çıkış biletini verir ve FBI için çalışmalarını teklif eder. Başka da bir çıkışları olmayan ikili bu görevi kabul eder ve Atlantic City’de toplanması beklenen piyasanın en ünlü dolandırıcılarını yakalamak için kolları sıvarlar. FBI tarafından en ince ayrıntısına kadar planlanan bu görev, iş üstündeyken çeşitli değişimlere uğrar ve bu değişimlerle birlikte işlemler iyice çığırından çıkmaya başlar. Prosser ve Rosenfeld’ı ise bu serüvende beklenmeyen olaylar karşılar. Eric Warren tarfından yazılıp David Russell tarafından yönetilen film 10 dalda Oscar adaylığına layık görülürken hiçbirini kazanamamıştır. Buna rağmen çeşitli ödülleri de kazanmasını bilen filmde Bale, Rosenfeld rolüyle karşımıza çıkmaktadır.

8. Equilibrium (İsyan)(2004) – IMDB:7,5

equilibrium

Halihazırda iki büyük Dünya Savaşı atlatan dünyamız, 3. Dünya Savaşı’na da girmiştir ve bu savaşın da öncekiler gibi bazı geri dönüşleri olmuştur. Nitekim tüm dünya halkları savaşın sonuçlarıyla yüzleşmeye başlamıştır ve baskıcı faşist yönetimler dünyayı ele geçirmiştir. İnsanlar üzerinde çeşitli deneyler yapan devletler, insanların herhangi bir isyana kalkışmalarını engellemek için insani duygularını yok etmeye çalışmaktadır. İnsanları ayağa kaldıracak, onları bir nebze umutlandırabilecek her şeyin yasak olduğu bu yeni dünyanın önde gelen cellatlarından biri de John Preston’dır. Baş rolünde John Preston olarak gördüğümüz Cristian Bale’in yer aldığı ünlü yapımlardan biri olan film, vizyona girdiği zaman diliminde bilim kurgu dalında büyük ilgi görmüştür. Kurt Wimmer tarafından yazılıp yönetilen filmin iki adet ödül adaylığı bulunmasına rağmen herhangi bir ödül kazanamamıştır.

7. American Psycho (Amerikan Sapığı) (2000) – IMDB:7,6

american-psycho
Zengin bir aileden gelen ve herek özel yaşantısında gerekse sosyal hayatında belirli bir refaha ulaşan Patrick Bateman, New York’ta kendince bir hayat inşa etmiş bir bankacıdır. Hayatındaki her şey normal gidiyormuş gibi görünse de Bateman’ın kendinden bile gizlediği bir hastalığı vardır: insanları öldürmekten aşırı derecede zevk almaktadır ve o sırada kendinden geçmektedir. İnsanları sırf bu zevki için öldüren Bateman, her ne kadar bunu yapmak istemese de içgüdülerine engel olamaz ve çevresindeki insanları çeşitli şekillerde öldürür, bununla da kalmayıp parça parça hale getirir. İş dünyasında kazandığı paralarla birlikte lüks bir evi olan Bateman, öldürdüğü insanları hatıra olsun diye evinin çeşitli yerlerinde saklamaktadır. İnsanları bazen döner bıçağıyla, bazen testereyle, genelde anormal şekillerde katleden Bateman’ın bu hastalığını ise kendisinden başka kimse bilmemektedir. Bret Easton Ellis’in romanından uyarlama olan film, Mary Harron tarafından kaleme alınmış ve çekilmiştir. Patrick Bateman karakterini canlandıran Christian Bale, çeşitli organizasyonlarda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü de kazanmayı bilmiştir.

6. The Machinist (Makinist) (2005) – IMDB:7,7

the-machinist
Uzun bir süredir uyuyamama hastalığından şikayetçi olan Trevor Reznik, şehrinin büyük fabrikalarından birinde sıradan bir makinist olarak çalışmakta, hayatını böyle idare etmektedir. Aşırı uykusuzluk sebebiyle artık yaşamsal faaliyetlerini bile gerçekleştirmekte zorlanan Trevor, zamanla halüsinasyonlar görmeye başlar ve çevresinde olup bitenleri idrak edememeye başlar. Gördüğü hayalleri gerçek zannedip iyice saldırganlaşan ve panikleşen Trevor, bu işten sıyrılmayı düşünse bile yaptığı her hamleyle daha da bataklığa saplanır. Bu hastalığıyla çevresindeki insanları da kendisinden uzaklaştırmaya başlar ve iyice yalnız kalır. Yemek yemeyi kesen, uyuyamayan ve hayatını zar zor yürütebilen Trevor’ın bu travmasında ise geçmişinde yaşadığı çok önemli bir olayın etkisi vardır ve Trevor’ın bunu idrak etmesi epey zaman alacaktır. Christian Bale, bu filmde alacağı Trevor Reznik rolü için yaklaşık 20 kilo vermiştir ve özel diyetler eşliğinde rolüne hazırlanmıştır. Jennifer Jason Leigh ve Altana Gijon ile rollerini paylaşan Bale, bu filmle çeşitli organizasyonlarda 7 adet ödül kazanmayı başarmıştır. Scott Kosar tarafından yazılan ve Brad Anderson tarafından yönetilen film, döneminin en çok ses getiren filmleri arasındadır.

5. The Big Short (Büyük Açık) (2015) – IMDB:7,8

the-big-short
Büyük Buhran başta olmak üzere pek çok ekonomik kriz geçiren dünya, ABD merkezli bir krizin daha eşiğindedir. Fakat sektör, medya ve yetkililer bu gerçeği görememektedir. Görenler ise sektör dışından olan ve ekonomiye ilgisi olan dört yatırımcıdır. Büyük felaketin yaklaşmakta olduğunu anlayan bu dört kişi, bütün mal varlıklarını ekonomik çöküntünün yaşanması ihtimaline yatırmışlardır. İlk zamanlarda yatırım yaptıkları büyük bankalar kendileriyle dalga geçse de felaket geldiğinde başta ABD olmak üzere tüm dünya ekonomik felaketin kucağına düşmüşken bu dört cesur yatırımcı kazandıkları milyonları saymakla meşguldür. Christian Bale’in bankacı Michael Burry rolündeki bir uzmanı canlandırdığı film, Adam McKay tarafından yazılmış ve çekilmiştir. 73. Altın Küre Ödülleri’nde pek çok alanda aday gösterilen yapım, En İyi Senaryo dalında da Oscar kazanmış ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilmiştir.

4. Batman Begins (Batman Başlıyor) (2005) – IMDB: 8,3

batman-begins
Bruce Wayne ailesi düşmanları tarafından öldürüldükten sonra çeşitli mentörlerine danışarak Asya’ya taşınmaya karar verir. Gotham’a ayak bastığında ise karşılaştığı tabloya inanamaz, şehir tamamen kötülüklerin merkezi olmuş ve şeytana teslim edilmiştir. Her dakikasında ayrı bir suçun işlendiği Gotham şehrini tüm bu pislikten kurtarmaya kararlı olan Wayne ise şehirdeki insanlara cesaret vermek ve korkularını yok etmektir. Mentörlerinin de eşliğinde şehirdeki tüm kötülüklere savaş açan Wayne’in işi hiç de kolay olmayacaktır. Bruce Wayne karakterini canlandıran Christian Bale, kariyerinde sıkça yaptığı gibi bu filmde de ünlü yönetmen Chsitopher Nolan ile çalışmakta. Senaryosu Nolan kardeşler tarafından yazılan film, 1 dalda Oscar’a aday gösterilmiş fakat başarı sağlayamamıştır.

3. The Prestige (Prestij) (2006) – IMDB:8,5

the-prestige
1800’lü yılların sonunda Londra’da geçen hikayede Robert Angier ve Alfred Borden, şehirdeki tiyatrolardan birinde çalışan sihirbazlardır. Çalıştıkları yerde Angier’ın eşi McCullough da çalışmaktadır ve üçlü çeşitli gösterilerle ziyaretçilerini eğlendirmektedir. Aralarında sıkça tartıştıkları konulardan biri de yaptıkları numaraların gerçekçiliğidir. McCullough ve Borden numaraların daha çok risk içermesi gerektiğini söylerken Angier ise eşinin hayatı konu olduğundan bu riskte kaçınılması gerektiğini savunur. Bir gün Borden ve McCullough bir gösterileri sırasında basit bir düğüm atmaları gerekirken balıkçı düğümü atarlar ve McCullough suyun içinde bu düğümü çözemeyince hayatını kaybeder. Borden ve Angier’ın rekabeti burada başlar. Angier sık sık Borden’a hangi düğümü attığını sorarken Borden ısrarla bunu hatırlamadığını belirtir. İki sihirbaz daha sonra kendi başlarının çaresine bakarlar ve aralarındaki rekabet tüm şehre yayılır. Zaman içinde bu rekabetleri ölümcül düzeye çıkar ve ikisi de ülkenin en iyisi olmak için giriştikleri bu rekabetin bedelini hayatlarıyla öderler. IMDb’de en çok oy reyting alan 49.film olan The Prestige’de Christian Bale, Alfred Borden ile karşımızda. Pek çok yarışmada defalarca ödül kazanan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Christopher Nolan yapmaktayken film Christopher Priest isimli bir yazarın romanından uyarlanmıştır.

2. The Dark Knight Rises (Kara Şovalye Yükseliyor) (2012) – IMDB:8,5

the-dark-knight-rises
Gotham şehrini kötülüklerden arındıran ve şehrin refah seviyesini yükselten Bruce Wayne, bu sefer daha büyük bir düşmanla, Bane ile karşı karşıyadır. Sadece Wayne değil, ülkedeki tüm güçler Bane’in karşısındadır ancak Kedikadın’ı da yanına alan Bane bunların biç birini dinlememektedir. Her zamankinden daha zor bir görevle karşı karşıya olan Wayne ise kendisinden çok daha güçlü olan rakibini alt edip Gotham şehrini eski haline getirmeye çalışacaktır fakat bu hiç de eskisi kadar kolay olmayacaktır. Tom Hardy, Anne Hathaway, Christian Bale gibi isimleri kadrosunda bulunduran bir başka Christopher Nolan imzalı film olan yapım, Sinema Yazarları Derneği tarafından yılın en iyi filmi ödülüne layık görülmüştür.

1. The Dark Knight (Kara Şovalye) (2008) – IMDB:9,0

the-dark-knight
Gotham şehri suçlulardan ve suç dünyasından arıtılmıştır fakat boş kalan her koltuk gibi bu koltuğun da yeni talipleri vardır. Joker isimli bir suçlu ise arındırılmış şehrin tehlikeli sokaklarını ele geçirecek ve suç dünyasını tekrardan horlatacaktır. Yanına teğmen Gordon ve savcı Dent’i de alan Wayne’in işi kolay gibi gözükse de Joker hiç de kolay lokma değildir ve elindeki tüm gücü kullanarak Wayne’in işlerine çomak sokup Gotham şehrinin sokaklarını ele geçirmeyi amaçlamaktadır. Ne zaman şehri temizlese bir başka suçluyu ortaya çıkaran Bruce Wayne ise Joker’le savaşırken bir anlamda da kendisiyle ilgili birtakım soruların cevabını aramaktadır ve içinde bulunduğu psikolojik durum, çok akıllı bir karakter olan Joker’in işine geldiği gibi kendisi için işleri de daha büyük bir çıkmaza sürükleyecektir. Christopher Nolan’ın Batman üçlemesinin bir parçası olan film, tekrardan canlanan Batman efsanesinin günümüzdeki en güncel örneklerindendir. Nolan seri oyunca Bale ile çalışmış, bu şekilde de ortaklıklarının alanlarını bir hayli geliştirmişlerdir. En İyi Yardımcı Aktör ve En İyi Ses Düzenlemesi kategorilerinde Oscar kazanan yapım, beyaz perdede gösterildiği dönemde çok büyük bir cüro elde etmiştir.

Bir cevap yazın