Colin Farrell’ın Rol Aldığı En İyi Filmler

20 yıllık sinema kariyeri boyunca gerek Colin Farrell’ın rol aldığı filmlerin kalitesi, gerekse Farrell’in bu filmlerdeki performansları birbirinden çok farklıydı. Bazı iyi filmlerde gereken performansı göstermeyen yakışıklı oyuncu, zayıf bazı yapımlarda ise iyi oyunculuklar sergilemişti.

colin-farrell

Kariyerine göz atıp sadece olumsuz örnekleri bulmak mümkündür. Mesela yüzünü şekilden şekile sokan Bullseye karakteri ile Daredevil, Cassandra’nın rüyası filminde bocalayıp duran Terry, İskender filmindeki boyalı saçları ve her ne hikmetse değiştirmeye gerek görmediği İrlanda aksanı ile tam bir hayal kırıklığı olan Büyük İskender karakterlerini sayabilirdik. Ancak bu nahoş performanslar arasında çok iyi oyunculuklar sergilediği filmler de oldu. Genelde yardımcı rollerde göründüğü filmlerde daha iyiydi. Örneğin Azınlık Raporu’nda Tom Cruise’un peşindeki ukala tip Danny rolünde dikkat çekiciydi. Aktörün performansları yıllarla birlikte giderek daha da iyileşmeye başladı. Colin Farrell’ın tüm filmlerinin listesine ulaşmak için wikipedia sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bunların arasından en iyi 5 tanesini sizler için IMDB puanlarına göre sıralayarak inceledik:

Colin Farrell Filmleri

5. Miss Julie (Aşk ve Tutku) – 2014 – IMDB 5,6

ask-ve-tutku
1890 yılında, yaz dönümü arifesinde bir aristokrat kızı olan Julie, babasının uşağı John’ı baştan çıkarma teşebbüsünde bulunur. Julie kendine güvensiz ama mağrur bir tiptir. John da cüretkar bir uşaktır. Aralarındaki mücadele zamanla yerini tutkuya bırakacaktır. Ama John nişanlıdır. Daha da kötüsü aralarındaki sınıf farkı önlerindeki en önemli engel ve yaşanacak trajedilerin temeli olacaktır. Filmin en ilginç yönlerinden biri Ingmar Bergman’ın baş oyuncusu Liv Ullman’ın yönettiği bir yapım olması. Katı sınıf sisteminin sorgulandığı bir film olduğundan, çok büyük gişe başarısı beklenmiyordu. Colin Farrel bu filmde bir aktör olarak herhangi bir yapıma ne kadar fazla katkı yapabileceğini kanıtladı. Jessica Chastain ve Samantha Morton gibi kendi jenerasyonunun en iyi kadın oyuncularından ikisi karşısında daha önce göstermediği bir performansı sergilemişti.

4. Intermission (Yanlış Hesap) – 2003 – IMDB: 6,9

yanlis-hesap
Tiyatro yönetmeni John Crowley’in ilk sinema filmi olan Yanlış Hesap, Colin Farrel’in bir nevi dönüşünü simgeliyordu. Çünkü Azınlık Raporundaki başarısından sonra maalesef Daredevil ve S.W.A.T da rol almıştı. Oyuncu bu filmde Lehiff isminde bir suçluyu canlandırmaktadır. Diğer taraftan John ve Deirdre yeni ayrılmış genç bir çifttir. Film bu karakterlerin arkadaşları çevresinde geçer. Filmin en akılda kalan karakteri kuşkusuz Farrel’in oynadığı Lehiff ve filmin açılış sahnesidir. Lehiff çekici bir gülümseme ile romantizm ve ruh eşleri gibi konulardan bahsederken, konuştuğu tezgahtar kıza yumruk atar ve kasayı yağmalar. Bu karanlık ama komik ani sahne başlayacak filmin neye benzediğini açıkladığı gibi Farrell’in de yetenek yelpazesinin genişliğini ortaya koymaktadır. O sadece Holywood’un bebek yüzlü aktörü değildir. Çarpıcı İrlandalı şair tiplemesinden tehditkar bir sosyopata dönüşebilmektedir.

3. Tigerland (Cehennemin Ortasında) – 2000 – IMDB: 7,0

cehennemin-ortasinda
Çıkış yapmak isteyen bir aktörün yönetmen seçme imkanı olsaydı tabii ki Joel Schumacher’i seçmesi küçük bir olasılıktı. Tigerland döneminden hemen önce Schumacher, Batman, 8 mm ve Flawless gibi filmlerde başarısız olmuştu. Tigerland de gişede bir felaketti ama en azından yeni bir yıldızın, Colin Farrell’in doğmasına vesile olmuştu. 1971 yılının Eylül ayına gelindiğinde Amerika’nın artık Vietnam savaşını kaybedeceği belli olmuştur. Roland Bozz ( Farrell) savaş karşıtı, otorite düşmanı bir askerdir. Emirlere uymaz ve komutanlarına cevap yetiştirir. Kendisinin tersine orduya gönüllü yazılmış ve yazarlık hevesindeki Jim ile arkadaş olurlar. Farrel filmde acı içinde, hayal kırıklığına uğramış, isteksiz bir askeri canlandırmaktadır. İçinden gelen karizması ve yakışıklılığı da öne çıkmasına yardımcı olmuştur. Kimse fark etmese bile Holywood yönetmenleri fark etmiştir ve bu film kariyerinin dönüm noktası olmuştur.

2. The Lobster (İstakoz) – 2015 – IMDB 7,1

istakoz
David (Farrell) karısının kendisini başka bir adam için terk etmesinden sonra bir otele yerleşir. Burası sıradan bir otel değildir. Kalanlar 45 gün içinde bir partner bulmak durumundadır aksi takdirde seçtiği bir hayvana dönüşeceklerdir. David bir istakoz olmayı seçer. Çünkü denizi çok sevmektedir. David otelde kaldığı sürece değişik kişilerle tanışır, kimileriyle arkadaşlık kurar. David canlandırması oldukça zor bir karakter. Ama Farrell tam anlamıyla inanılır bir portre çiziyor. Aynı zamanda duygusuz bir yüzle oynadığı halde oldukça da komik olmayı başarıyor. Kariyeri boyunca Farrell’in oynadığı hemen her rol, aktörün komediye yatkın yakışıklılığı üzerine kurgulanmıştı. Yorgos Lanthimos’un bu absürd komedisi bu açıdan Farrell’e tam oturmuş. Bu rol oyuncunun eksiksiz bir aktör olarak sayılabilmesi için gereken kayıp bulmaca parçası gibi. Bu tuhaf filmde Farrell dokunaklı bir portre çiziyor ve Istakoz’da şu ana kadar aldığı en olağanüstü rolünü oynuyor.

1. In Bruges (Brugges’de) – 2008 – IMDB: 8,0

bruggesde
İki umutsuz kiralık katil Brugges’de ne yapar? Tetikçi Ray (Farrel) verilen bir görevi yaparken bir genci de yanlışlıkla öldürür. Akıl hocası Ken ile beraber Bruges şehrine gider ve patronları Harry’den gelecek talimatı beklemeye başlarlar. Ünlü aktör Ralph Fiennes’in oynadığı Harry borderline bozukluğu olan, çok tehlikeli bir katildir ama eski dostu Ken’i de sever. Ken bu şehri büyüleyici bulmuş, Ray ise küçümsemekle meşguldür. Bir gece Ray’in isteği ile otel odalarından çıkarlar şehri gezerken bazı olaylara karışırlar. Büyük aktörlerin neden bulundukları yerde olduğunu merak edenler için bu film güzel bir örnek. Colin Farrell herkesten rol çalıyor. Yanlışlıkla öldürdüğü genç için Ray’in döktüğü göz yaşları oldukça gerçekçi görünen Colin Farrell, bu kara komedide canlandırdığı rolde o kadar rahat ki sanki kendisini oynuyor gibi. Belçika sokaklarında gezerken Farrell muhteşem bir tipleme çiziyor. Sefil, bencil, sinir bozucu, öfke dolu ama içinde paslanmış da olsa iyilik cevheri bulunan Ray karakteri ile Colin Farrell Holywood A listesi aktörleri arasındaki yerini aldı.

Bir cevap yazın