Ekmek Teknesi Dizisi Konusu,Oyuncuları, Karakterleri

16 Kasım 2002’de ATV’de yayınlanmaya başlayan ve bir aile dizsii olan Ekmek Teknesi, 2004’te Show TV’ye geçti ve 13 Haziran 2005’te ekranlara veda etti.

Dizinin başrolleri Savaş Dinçel “Nusret Baba”, Sermin Hürmeriç, Ahmet Yenilmez “Celal”, Cem Kılıç “Korkut” ve diğer yeteneklerden oluşmaktadır.

Türk halkı tarafından orta aile Türk aile yapısını örneklemede başarılı bir örnek olarak benimsenmiştir. Özellikle, Türk dilinin kullanımında dikkat ve unutkanlıkla yüz yüze gelen deyim ve atasözlerinin bolca kullanılmasıyla dikkat çekmiştir. Dizi, genel müziği ile de ön plana çıktı, sonrasında ise tabii ki birçok kişinin diline dolandı. Peki, Türk dizi tarihinin en iyi yapımlarından biri olan Ekmek teknesi dizisi konusu nedir ve oyuncuları kimlerdir?

Ekmek Teknesi Dizisinin Konusu

İlgi çekici replikleri ile oldukça dikkat çeken dizinin konusu ise şöyledir; İstanbul’un eski bir semtinde yaşayan fırıncı Nusret Usta’nın beş kızı mutlu bir aile hayatı yaşamaktadır. Mahalle sakinleri de bu fırında çalıştığı için, kocaman bir ailedirler adeta. Renkli karakterlerden oluşan komşuları ve kızları günlerinin hareketli ve eğlenceli geçmesine neden olur.

Komedi türünde olan bu Türk dizisi, uzun bir süre televizyonda oynadıktan sonra; final yaptı. Fakat finalden kısa süre sonra yeniden çekimlere başlanacağı söylense de; bir türlü başlanılamadı. Şimdi gelelim bu muhteşem dizinin oyuncularına.

Ekmek Teknesi Dizisinin Oyuncuları

 1. Savaş Dinçel (Nusret)
 2. Sermin Hürmeriç (Ayhan)
 3. Kadir Çöpdemir (Kirli)
 4. Peker Açıkalın (Cengiz)
 5. Mehtap Bayri (Mehbare)
 6. Arzu Oş (Sonnur)
 7. Melike Güner (Sonay)
 8. Ekin Türkmen (Songül)
 9. Esin Civangil (Jale)
 10. Şafak Sezer (Bahtiyar)
 11. Binnaz Ergin (Nezaket)
 12. Eray Demirkol (Naim)
 13. Yaşar Üzer (Ruhi)
 14. Cem Kılıç (Korkut)
 15. Kerim Yağcı (Bican)
 16. Ahmet Yenilmez (Celal)
 17. Mehmet Usta (Ölü)
 18. Şemsettin Terlan (Kıl)
 19. Baykut Badem (Süha)
 20. Binnur Şerbetçioğlu (Şelale)
 21. Enis Danabaş (Tolga)
 22. Açelya Akkoyun (Suzan)
 23. Hasan Kaçan (Heredot Cevdet)
 24. Deniz Salman (Taarruz Keçisi)
 25. Mazhar Alanson (Medet)
 26. Selin Dilmen (Necibe)

Ekmek Teknesi’nde rol alan karakterlerin samimi olması ve bizden biri gibi iyi oyunculukla birleşmesi diziyi kısa sürede izleyiciler için vazgeçilmez kıldı. Genç ve usta aktörleri bir araya getiren kadrosu, başarılı performanslarıyla ziyaretçilerden büyük beğeni topladı.

Aramızdan 20 Aralık 2007’de ayrılan Savaş Dinçel, fırıncı Nusret Usta’ya başarıyla hayat vermiştir. Tüm mahallenin babası olduğu düşünülen Dinçel, izleyicinin kalbinde sevgi ve saygı kazandı. Yeri gelmişken söyleyelim; ruhu şad olsun usta oyuncunun.

Savaş Dinçel, Şermin Hürmeriç, Kadir Çöpdemir ve Peker Açıkalın gibi oyuncuların yanı sıra Nusret Usta’nın sempatik kızları da büyük beğeni topladı. 5 kız kardeşten Mehbare Mehtap Bayri, Sonnur Arzu Oş, Sonay Melike Güner ve Songül karakteri Ekin Türkmen tarafından canlandırıldı.

Bir cevap yazın