En İyi 50 Jim Carrey Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi 50 Jim Carrey Filmleri

Jim Carrey, Kanadalı-Amerikalı bir komedyen, aktör, senarist ve yapımcıdır. 17 Ocak 1962 tarihinde Newmarket, Ontario, Kanada’da doğdu. Jim Carrey, özellikle komedi filmlerindeki rolleriyle tanınır ve komedi dünyasının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Carrey’nin kariyeri, stand-up komedi gösterileriyle başladı ve Kanada’da çeşitli komedi kulüplerinde sahne aldı. Daha sonra televizyon programlarına konuk olarak katıldı ve birçok izleyici kitlesine ulaştı. 1990’ların başında “In Living Color” adlı komedi skeç şovunda yer alarak daha fazla tanınmaya başladı.

Jim Carrey’nin büyük çıkışı 1994 yapımı “Ace Ventura: Pet Detective” filmiyle oldu. Bu film, onu bir komedi yıldızı olarak taçlandırdı. Daha sonra “The Mask,” “Dumb and Dumber,” “Liar Liar,” “The Truman Show,” “Man on the Moon,” “Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas” ve “Bruce Almighty” gibi önemli komedi filmlerinde başrol oynadı.

Ayrıca Carrey, “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” ve “The Truman Show” gibi dramatik rollerde de performans sergileyerek oyunculuk yeteneğini kanıtladı. Bu çalışmaları birçok ödül ve adaylıkla ödüllendirildi.

Jim Carrey aynı zamanda komedi dışı projelerde de yer aldı ve 2000 yılında “Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas” filmindeki rolüyle oldukça yüksek bir ücret kazanarak, o dönemin en yüksek ücretli aktörlerinden biri haline geldi.

Carrey, hem komedi yeteneği hem de çeşitli film türlerindeki performanslarıyla tanınan bir oyuncudur ve Hollywood’un en tanınmış isimlerinden biri olarak kabul edilir.

“Ace Ventura: Pet Detective” (1994) – Ace Ventura

– “Ace Ventura: Pet Detective,” 1994 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Ace Ventura karakterini canlandırır. Film, tuhaf ve yetenekli bir özel dedektif olan Ace Ventura’nın kayıp evcil hayvanları bulma görevini üstlenmesini ve komik maceralarını anlatır. Carrey, bu filmde çılgın ve unutulmaz karakteri Ace Ventura’yı canlandırarak büyük bir çıkış yapar.

“The Mask” (1994) – Stanley Ipkiss / The Mask

– “The Mask,” 1994 yapımı bir komedi-fantazi filmidir. Jim Carrey, Stanley Ipkiss / The Mask karakterini canlandırır. Film, bir maske takan genç banka memurunun kendisini kontrol edemeyen ve süper güçlere sahip The Mask karakterine dönüşmesini anlatır. Carrey, bu filmde çılgın ve şen şakrak bir karakter olan The Mask’i canlandırır.

“Dumb and Dumber” (1994) – Lloyd Christmas

– “Dumb and Dumber,” 1994 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Lloyd Christmas karakterini canlandırır. Film, iki en iyi arkadaşın aptalca maceralarını ve bir kadına aşık olmalarını komik bir şekilde ele alır. Carrey, bu filmde komik ve saf karakter Lloyd Christmas’ı canlandırır.

“Batman Forever” (1995) – The Riddler / Edward Nygma

– “Batman Forever,” 1995 yapımı bir süper kahraman filmidir. Jim Carrey, The Riddler / Edward Nygma karakterini canlandırır. Film, Gotham City’yi tehdit eden iki suçlu karakter olan Two-Face ve The Riddler’ın hikayesini anlatır. Carrey, bu filmde suç dünyasının dahi The Riddler’ını canlandırarak farklı bir türdeki rolünü üstlenir.

“Liar Liar” (1997) – Fletcher Reede

– “Liar Liar,” 1997 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Fletcher Reede karakterini canlandırır. Film, yalana asla hayır diyemeyen bir avukat olan Fletcher Reede’ın doğruyu söyleme zorunluluğunu komik bir şekilde ele alır. Carrey, bu filmde yalan söyleme yeteneği alınmış avukat Fletcher Reede’ı canlandırır.

“Eternal Sunshine of the Spotless Mind” (2004) – Joel Barish

– “Eternal Sunshine of the Spotless Mind,” 2004 yapımı bir bilim kurgu romantik drama filmidir. Jim Carrey, Joel Barish karakterini canlandırır. Film, iki eski sevgilinin hafızalarını silmesi sonucu yaşadıkları ilişkinin hikayesini ve hatırlamayı seçmelerini anlatır. Carrey, bu filmde duygusal bir rol olan Joel Barish’i canlandırarak oyunculuğunu daha ciddi bir tarafla sergiler.

“Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” (2004) – Count Olaf

– “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events,” 2004 yapımı bir aksiyon-macera filmidir. Jim Carrey, Count Olaf karakterini canlandırır. Film, üç yetim çocuğun zorlu yaşamlarını ve kötü üvey aileleri Count Olaf’ın tuzaklarından kaçışlarını anlatır. Carrey, bu filmde komik ve kötü karakter Count Olaf’ı canlandırarak büyük bir performans sergiler.

“Fun with Dick and Jane” (2005) – Dick Harper

– “Fun with Dick and Jane,” 2005 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Dick Harper karakterini canlandırır. Film, ekonomik sorunlarla boğuşan bir çiftin komik soygunlar yaparak finansal sıkıntılarından kurtulma hikayesini anlatır. Carrey, bu filmde komedi yeteneklerini Dick Harper karakteriyle sergiler.

“Yes Man” (2008) – Carl Allen

– “Yes Man,” 2008 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Carl Allen karakterini canlandırır. Film, her şeye evet demeyi kabul eden bir adamın yaşamını ve maceralarını anlatır. Carrey, bu filmde pozitif bir karakter olan Carl Allen’ı canlandırarak komedi tarzındaki yeteneklerini yansıtır.

“A Christmas Carol” (2009) – Scrooge / Ghosts of Christmas (seslendirme)

– “A Christmas Carol,” 2009 yapımı bir animasyon filmidir. Jim Carrey, Scrooge karakterini ve Noel Hayaletleri’ni seslendirir. Film, Charles Dickens’ın klasik hikayesini temel alır ve Ebenezer Scrooge’un Noel ruhunu yeniden keşfetme hikayesini anlatır. Carrey, bu animasyon filmde farklı karakterleri seslendirerek performansını gösterir.

“Mr. Popper’s Penguins” (2011) – Mr. Popper

– “Mr. Popper’s Penguins,” 2011 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Mr. Popper karakterini canlandırır. Film, bir işadamının yaşamının beklenmedik bir şekilde değişmesini ve ona miras kalan altı penguenle ilişkisini komik bir şekilde anlatır. Carrey, bu filmde aile komedisi türündeki performansıyla Mr. Popper karakterini canlandırır.

“The Incredible Burt Wonderstone” (2013) – Steve Gray

– “The Incredible Burt Wonderstone,” 2013 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Steve Gray karakterini canlandırır. Film, iki sihirbazın rekabetini ve eski moda sihirbaz Burt Wonderstone’un Steve Gray adında yeni bir sihirbazla mücadelesini anlatır. Carrey, bu filmde komedi tarzındaki performansıyla Steve Gray karakterini canlandırır.

“Dumb and Dumber To” (2014) – Lloyd Christmas

– “Dumb and Dumber To,” 2014 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Lloyd Christmas karakterini canlandırır. Film, aptal ikili Lloyd ve Harry’nin yeni bir maceraya atılmalarını ve bir kayıp kızları olduğunu keşfetmelerini anlatır. Carrey, bu filmde komedi yeteneklerini Lloyd Christmas karakteriyle yeniden sergiler.

“Sonic the Hedgehog” (2020) – Dr. Robotnik

– “Sonic the Hedgehog,” 2020 yapımı bir bilim kurgu aksiyon komedi filmidir. Jim Carrey, Dr. Robotnik karakterini canlandırır. Film, hızlı mavi kirpi Sonic’in Dünya’ya gelmesi ve Dr. Robotnik ile olan mücadelesini anlatır. Carrey, bu filmde çılgın bilim adamı Dr. Robotnik’i canlandırarak aksiyon komedi tarzındaki yeteneklerini gösterir.

“The Truman Show” (1998) – Truman Burbank

– “The Truman Show,” 1998 yapımı bir dram komedi filmidir. Jim Carrey, Truman Burbank karakterini canlandırır. Film, Truman’ın kendisini bir televizyon şovunun parçası olarak keşfetmesini ve dünya dışındaki gerçekleri öğrenme hikayesini anlatır. Carrey, bu filmde dramatik bir performans sergileyerek Truman Burbank karakterini canlandırır.

“Man on the Moon” (1999) – Andy Kaufman / Tony Clifton

– “Man on the Moon,” 1999 yapımı bir biyografik komedi-drama filmidir. Jim Carrey, ünlü komedyen Andy Kaufman’ı ve alter-ego Tony Clifton’ı canlandırır. Film, Kaufman’ın komedi kariyerini ve tuhaf sahne kişiliklerini anlatır. Carrey, bu filmde Andy Kaufman’ın benzersiz sahne kişiliğini ve Tony Clifton’ı canlandırarak büyük bir oyunculuk sergiler.

“Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas” (2000) – The Grinch

– “Dr. Seuss’ How the Grinch Stole Christmas,” 2000 yapımı bir komedi-fantazi filmidir. Jim Carrey, Grinch karakterini canlandırır. Film, Cadılar Bayramı’nda huzursuz bir şekilde yaşayan Grinch’in kalbinin ısınma hikayesini anlatır. Carrey, bu filmde Grinch karakterine uyguladığı makyaj ve komedi yetenekleriyle dikkat çeker.

“Me, Myself & Irene” (2000) – Charlie Baileygates / Hank Evans

– “Me, Myself & Irene,” 2000 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Charlie Baileygates ve Hank Evans karakterlerini canlandırır. Film, bir polis memurunun ikili kişiliği ve komik maceralarını anlatır. Carrey, bu filmde iki farklı karakteri ustalıkla canlandırarak komedi yeteneklerini sergiler.

“Bruce Almighty” (2003) – Bruce Nolan

– “Bruce Almighty,” 2003 yapımı bir komedi filmidir. Jim Carrey, Bruce Nolan karakterini canlandırır. Film, Tanrı’nın güçlerini geçici olarak alan bir adamın yaşamını ve sorumluluklarını ele alır. Carrey, bu filmde komik ve duygusal bir karakter olan Bruce Nolan’ı canlandırarak büyük bir oyunculuk sergiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *