En İyi 50 Leonardo DiCaprio Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

En İyi 50 Leonardo DiCaprio Filmleri

Leonardo DiCaprio, Amerikalı bir aktör ve çevre aktivisti olarak tanınan ünlü bir Hollywood oyuncusudur. 11 Kasım 1974 tarihinde Los Angeles, Kaliforniya’da doğmuştur. Kariyerine çocuk oyuncu olarak başlamış ve televizyon dizileri ve reklamlarında yer almıştır. Ancak geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayan büyük çıkışı, 1997 yapımı “Titanik” filmiyle olmuştur. Bu filmdeki başrol performansı ona büyük bir ün kazandırmıştır.

Leonardo DiCaprio, “Titanik” dışında birçok başarılı filmde rol almıştır. Bu filmler arasında “Ucuz Roman” (Pulp Fiction), “Güzel Günler” (The Basketball Diaries), “Günah Şehri” (Sin City), “The Departed,” “The Revenant,” ve “The Wolf of Wall Street” gibi yapımlar yer almaktadır. “The Revenant” filmiyle 2016 yılında En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünü kazanmıştır.

Ayrıca DiCaprio, çevre sorunlarına duyarlılığı ile de bilinir. Leonardo DiCaprio Vakfı adlı organizasyonu kurarak iklim değişikliği ve doğa koruma konularında çeşitli projeleri desteklemekte ve bilinç oluşturmak için çalışmaktadır.

Leonardo DiCaprio, oyunculuk kariyeri ve çevre aktivizmi ile dünya çapında tanınan bir isimdir ve birçok önemli ödül kazanmış bir aktördür.

“Once Upon a Time in Hollywood” (2019) – Rick Dalton

– “Once Upon a Time in Hollywood,” 2019 yapımı bir komedi-drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Rick Dalton karakterini canlandırır. Film, 1969 Los Angeles’ında Hollywood’un altın çağının sonlarına doğru geçen bir hikayeyi anlatır. DiCaprio, bu filmde bir oyuncunun düşüşünü ve Hollywood’daki değişen dinamikleri canlandırarak büyük bir performans sergiler.

“Titanic” (1997) – Jack Dawson

– “Titanic,” 1997 yapımı bir romantik drama ve felaket filmidir. Leonardo DiCaprio, Jack Dawson karakterini canlandırır. Film, ünlü RMS Titanic’in batışını ve birinci sınıf yolcu Rose ile Jack Dawson arasındaki aşk hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde genç ve tutkulu bir ressam olan Jack Dawson’ı canlandırarak büyük bir çıkış yapar.

“In the Name of the Father” (1993) – Guy (Küçük rol)

– “In the Name of the Father,” 1993 yapımı bir dramadır. Leonardo DiCaprio, Guy karakterini canlandırırken, bu filmde küçük bir rol üstlenir. Film, İrlandalı bir adamın haksız yere hapse atılmasını ve suçsuzluğunu kanıtlama mücadelesini anlatır.

“The Foot Shooting Party” (1994) – Bud

– “The Foot Shooting Party,” 1994 yapımı bir kısa film ve komedi-drama türünde bir filmdir. Leonardo DiCaprio, Bud karakterini canlandırır. Film, bir grup genç gencin hayatları ve arkadaşlıkları üzerine bir hikaye sunar.

“Total Eclipse” (1995) – Arthur Rimbaud

– “Total Eclipse,” 1995 yapımı bir biyografik drama filmidir. Leonardo DiCaprio, ünlü Fransız şair Arthur Rimbaud karakterini canlandırır. Film, Rimbaud’un hayatını ve romantik ilişkisini diğer ünlü şair Paul Verlaine ile anlatır. DiCaprio, bu filmde Rimbaud karakteriyle büyük bir yetenek sergiler.

“J. Edgar” (2011) – J. Edgar Hoover

– “J. Edgar,” 2011 yapımı bir biyografik drama filmidir. Leonardo DiCaprio, J. Edgar Hoover karakterini canlandırır. Film, Amerika’nın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kurucularından biri olan ve FBI’ın ilk direktörü olan J. Edgar Hoover’ın özel ve kamu yaşamını anlatır. DiCaprio, bu filmde J. Edgar Hoover’ı canlandırarak büyük bir performans sergiler.

“Django Unchained” (2012) – Calvin Candie

– “Django Unchained,” 2012 yapımı bir Western filmidir. Leonardo DiCaprio, Calvin Candie karakterini canlandırır. Film, esir bir köleyi özgürlüğüne kavuşturmak için yola çıkan Django’nun hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde köle sahibi Calvin Candie olarak rol alır.

“The Great Gatsby” (2013) – Jay Gatsby

– “The Great Gatsby,” 2013 yapımı bir drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Jay Gatsby karakterini canlandırır. Film, 1920’lerin Amerika’sında lüks ve yıkıcılığın arka planında geçen aşk ve çalkantıları anlatır. DiCaprio, bu filmde ünlü karakter Jay Gatsby olarak dikkat çeker.

“The Wolf of Wall Street” (2013) – Jordan Belfort

– “The Wolf of Wall Street,” 2013 yapımı bir suç komedisi filmidir. Leonardo DiCaprio, Jordan Belfort karakterini canlandırır. Film, Wall Street’te bir finans dolandırıcısı olan Jordan Belfort’un yükselişini ve düşüşünü anlatır. DiCaprio, bu filmde sıradışı ve çılgın karakteriyle dikkat çeker.

“The Revenant” (2015) – Hugh Glass

– “The Revenant,” 2015 yapımı bir epik western ve hayatta kalma filmidir. Leonardo DiCaprio, Hugh Glass karakterini canlandırır. Film, Amerikan Batısı’nda geçen bir hayatta kalma hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde vahşi doğada hayatta kalan Glass’ı canlandırarak En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazanır.

“The Departed” (2006) – Billy Costigan

– “The Departed,” 2006 yapımı bir suç drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Billy Costigan karakterini canlandırır. Film, Boston Polis Departmanı’ndan bir polisin mafyanın içine sızdığı karmaşık bir casusluk hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde bir gizli görevli olarak başarıyla rol alır.

“Blood Diamond” (2006) – Danny Archer

– “Blood Diamond,” 2006 yapımı bir drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Danny Archer karakterini canlandırır. Film, Sierra Leone’da yaşanan iç savaşın arka planında geçen bir hikayeyi anlatır. DiCaprio, bu filmde bir elmas tüccarı olan Archer’ı canlandırır.

“Revolutionary Road” (2008) – Frank Wheeler

– “Revolutionary Road,” 2008 yapımı bir drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Frank Wheeler karakterini canlandırır. Film, 1950’lerin Amerika’sında yaşayan bir çiftin evliliklerinin ve hayallerinin çöküşünü ele alır. DiCaprio, bu filmde aile babası Frank Wheeler’ı canlandırır.

“Shutter Island” (2010) – Teddy Daniels

– “Shutter Island,” 2010 yapımı bir psikolojik gerilim filmidir. Leonardo DiCaprio, Teddy Daniels karakterini canlandırır. Film, bir akıl hastanesindeki esrarengiz bir kayıp vakasını araştıran bir federal marshalın hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde psikolojik gerilim türünde başarılı bir performans sergiler.

“Inception” (2010) – Dom Cobb

– “Inception,” 2010 yapımı bir bilim kurgu aksiyon filmidir. Leonardo DiCaprio, Dom Cobb karakterini canlandırır. Film, bir grup hırsızın insanların rüyalarına girmek suretiyle bilgi çalma işini anlatır. DiCaprio, bu filmde uykusal manipülasyon uzmanı Dom Cobb’ı canlandırır.

“The Man in the Iron Mask” (1998) – King Louis XIV / Philippe

– “The Man in the Iron Mask,” 1998 yapımı bir tarihi drama filmidir. Leonardo DiCaprio, filmde hem Fransız Kralı XIV. Louis (Philippe) hem de İron Maskeli Adam (yüzünü gizleyen demir bir maskenin ardındaki esir) rollerini canlandırır. Film, 17. yüzyıl Fransa’sındaki entrikaları, taht kavgalarını ve gerçek kimliği gizlenen İron Maskeli Adam’ın hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde iki karakteri başarıyla canlandırır.

“The Beach” (2000) – Richard

– “The Beach,” 2000 yapımı bir macera-drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Richard karakterini canlandırır. Film, bir grup genç gezginin Tayland’da keşfettikleri cennet gibi bir adada yaşadıkları maceraları ve sonrasında ortaya çıkan çatışmaları anlatır. DiCaprio, bu filmde gezgin Richard’ı canlandırır.

“Gangs of New York” (2002) – Amsterdam Vallon

– “Gangs of New York,” 2002 yapımı bir suç drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Amsterdam Vallon karakterini canlandırır. Film, 1860’ların New York’unda farklı çeteler arasındaki çatışmaları ve bir intikam hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmde genç bir adam olan Amsterdam Vallon’u canlandırır.

“Catch Me If You Can” (2002) – Frank W. Abagnale Jr.

– “Catch Me If You Can,” 2002 yapımı bir suç-dram komedi filmidir. Leonardo DiCaprio, Frank W. Abagnale Jr. karakterini canlandırır. Film, genç bir sahtekârın FBI ajanı Carl Hanratty ile olan kedi-fare oyununu ve gerçek bir suçlu olma yolculuğunu anlatır. DiCaprio, bu filmde sahtekâr Frank W. Abagnale Jr.’ı canlandırır.

“The Aviator” (2004) – Howard Hughes

– “The Aviator,” 2004 yapımı bir biyografi-drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Howard Hughes karakterini canlandırır. Film, Amerikalı milyarder işadamı ve havacılık pionyeri Howard Hughes’ın hayatını ve kariyerini anlatır. DiCaprio, bu filmde Howard Hughes’ın çalkantılı yaşamını canlandırarak En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandı.

“Critters 3” (1991) – Josh

– “Critters 3,” 1991 yapımı bir bilim kurgu korku filmidir. Leonardo DiCaprio, Josh karakterini canlandırır. Film, uzaydan gelen yaratıkların bir apartmanda yarattığı kaosu anlatır. Genç bir DiCaprio, bu filmde başlangıç kariyerine adım atar.

“This Boy’s Life” (1993) – Toby Wolff

– “This Boy’s Life,” 1993 yapımı bir dramadır. Leonardo DiCaprio, Toby Wolff karakterini canlandırır. Film, Tobias Wolff’un gerçek yaşam hikayesini ve annesi ile geçirdiği zorlu bir dönemi anlatır. DiCaprio, bu filmdeki performansıyla dikkat çeker.

“What’s Eating Gilbert Grape” (1993) – Arnie Grape

– “What’s Eating Gilbert Grape,” 1993 yapımı bir dramadır. Leonardo DiCaprio, Arnie Grape karakterini canlandırır. Film, bir aile içi dramayı ve küçük bir kasabanın yaşamını konu alır. DiCaprio, bu filmdeki özel gereksinimleri olan bir karakteri canlandırır ve bu rolle ilk Oscar adaylığını kazanır.

“The Quick and the Dead” (1995) – Kid

– “The Quick and the Dead,” 1995 yapımı bir Western filmidir. Leonardo DiCaprio, Kid karakterini canlandırır. Film, bir kasabada düzenlenen ölümcül bir çekim yarışmasını anlatır. DiCaprio, bu filmde genç bir silahşör olarak rol alır.

“The Basketball Diaries” (1995) – Jim Carroll

– “The Basketball Diaries,” 1995 yapımı bir drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Jim Carroll karakterini canlandırır. Film, gençlik yıllarını uyuşturucu bağımlılığı ve suçla mücadele içinde geçiren bir gencin hikayesini anlatır. DiCaprio, bu filmdeki zorlu ve etkileyici rolüyle dikkat çeker.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *