Connect with us

En İyi Balkan Filmleri

Film Listeleri

En İyi Balkan Filmleri

Balkan coğrafyası zor dönemlerden geçmiş olan bir coğrafyadır. Kendine has sinema üslubu bulunan bu coğrafyada ortaya çıkan filmler dikkat çekici niteliktedir. Sizler için en iyi 16 adet Balkan filmi listesi oluşturduk.

En İyi Balkan Filmleri

 

16. In the Land of Blood and Honey – Kan ve Aşk – 2011 – IMDb: 4.3

kan-ve-ask
Yönetmen: Angelina Jolie
Kan ve Aşk filminde olaylar 90’lı yıllarında başında Bosna’da yaşanan iç savaş sırasında geçmektedir. Siyasi iradenin eksik olduğu dönemlerde yaşanan şiddetli çatışmalar yansıtılmıştır. Filmde hayatını kaybeden kişilerin çocukları da rol almıştır. Son derece cesur bir anlatım tarzı olan film dikkat çekmektedir.

15. Super 8 Stories – Süper 8 Hikayeleri – 2001 – IMDb: 6.8

super-8-hikayeleri
Yönetmen: Emir Kusturica
Belgesel tarzındaki bu yapımda No Smoking Orchestra Grubu mercek altına alınmıştır. Bu grup üyelerinin konser arkası görüntüleri, tarzları usta bir dille ekrana yansıtılmıştır. Bu grubun şarkılarından ve konserlerinden hoşlananlar için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Yapımda Emir Kusturica’nın yer aldığı sahneler de dikkat çekicidir.

14. Bitka na Neretvi – Neretva Köprüsü – 1969 – IMDb: 7.2

neretva-koprusu
Yönetmen: Veljko Bulajic
Eski Yugoslavya döneminin en önemli filmi olarak gösterilen Neretva Köprüsü filminde, Neretva Nehri üzerinde bulunan köprüdeki olaylar anlatılmıştır. 1566 yılında inşa edilen bu tarihi köprü, bölgenin ticaretinde önemli bir rol oynamıştı. Sonraki yıllarda mücadelelere sahne olan Neretva Köprüsü yakın geçmişte yıkılmıştır.

13. Gori Vatra – Yanan Ateş – 2003 – IMDb: 7.4

yanan-ates
Yönetmen: Pjer Zalica
Bosna’da ufak bir köy olan Resanje’de görünürde her şey normaldir ancak arka planda pek çok çeşitli suçlar saklanmaktadır. Sırplarla Müslümanlar arasında geçen savaş anıları hala sıcaklığını korumaktadır. Bu sırada ABD Başkanı Bill Clinton’un köyü ziyaret edeceği haberi duyulur ve köyün huzur dolu bir görüntü sergilemesi için yalnızca 7 günü kalmıştır.

12. To vlemma tou Odyssea – Ulis’in Bakışı – 1995 – IMDb: 7.6

ulisin-bakisi
Yönetmen: Theo Angelopoulos
Ulis’in Bakışı filminde Balkanlarda 1950’li yılların gündelik hayatı başarıyla ekrana yansıtılmıştır. Filmde ünlü bir yönetmen film çekmek için Sarajevo’ya kadar Miltiades ve Yannakis kardeşlerin izini sürmektedir. Yaptığı bu yolculuk onun kendi iç dünyasındaki karanlık noktaları keşfetmesini sağlayacaktır.

11. Bal-Can-Can – Balcancan – 2005 – IMDb: 7.7

balcancan
Yönetmen: Darko Mitrevski
Balkanlar’da akan kan anlamına gelen Balcancan filminde hayatının önemli dönemlerinde savaşlar yaşamak zorunda kalan Terandafil, Makedonya’da yeniden savaş çıkınca eşini ve eşinin büyük annesini de alarak ülkeden kaçmaya karar verir. Yolda büyük annenin vefat etmesi ve onu gömecek yer bulamamaları başlarına önemli sorunlar açacaktır.

10. Bure Baruta – Barut Fıçısı – 1998 – IMDb: 7.9

barut-ficisi
Yönetmen: Goran Paskaljevic
Barut Fıçısı filminde olaylar savaş sonrası Belgrad’da geçmektedir. Her şeyin normal göründüğü bir akşamda birbirinden farklı 20 insanın hayatı tamamen değişmek üzeredir. Savaş korkuları tetiklemiş ve bu insanların arasının gerilmesine neden olmuştur. Artık insanlar en güvendikleri ile karşı karşıya gelecektir. Bir milletin geleceği bir gecede değişmeye başlayacaktır.

9. Otac Na Sluzbenom Putu – Babam İş Gezisinde – 1985 – IMDb: 7.9

babam-is-gezisinde
Yönetmen: Emir Kusturica
Filmde olaylar 1948 yılında geçmektedir. Stalin ile Tito’nun yollarının ayrılması sonucunda Yugoslavya’da başlayan büyük karmaşa sırasında özellikle komünistler zor günler geçirmektedir. Bu sırada gazeteci olan Mersha’da komünist olduğu için hapse atılır. Bu sırada Mesha’nın yokluğu sırasında ailesinin yaşadığı zorluklar küçük Malik’in gözünden anlatılmıştır.

8. Treto Poluvreme – 3.Devre – 2012 – IMDb: 8.0

3-devre
Yönetmen: Darko Mitrevski
3.Devre filminde 1942 yılında Bulgar Ligi’nde oynanan Levski ve Makedonya takımları arasında oynanan maç merkeze alınmıştır. Makedon takımı maçı kaybederse kurşuna dizilmekle tehdit edilmektedir. Nazilerin ülkeye girişleri ile takım yöneticileri bu riski ortadan kaldırmak için büyük çaba gösterirler.

7. Cash & Marry – Cash ve Marry – 2009 – IMDb: 8.1

cash-ve-marry
Yönetmen: Atanas Georgiev
Marko ve Atanas isminde iki arkadaşı çok iyi bir hayat beklemektedir. Ancak öncelikle can sıkan evrak problemi çözülmelidir. Bir Avrupa pasaportuna ihtiyaç duymaktadırlar ve bunun için bir kadınla hayat birleştirmek dahil her şeyi yapmaya hazırdırlar. Az paraları kalmıştır ve bu yolda geri adım atmayacaklardır. Bu durum da ortaya dram unsuru içeren bir hikayeyi çıkarmıştır.

6. The Wounds – Rane – 1998 – IMDb: 8.1

rane
Yönetmen: Srdjan Dragocevic
Rane filminde Yugoslavya’da geçen iç savaş sırasında oluşan etnik nefret işlenmiştir. Son derece etkileyici müziklere ve sahnelere sahip olan yapımda dram unsuru ön plana çıkarılmıştır. Özellikle ırkçılık kavramı tüm gerçekliğiyle gözler önüne serilmiştir. Özellikle yayınlandığı dönemde büyük ses getirmeyi başarmıştır.

5. Skupljaci Perja – Ah, Bu Çingeneler – 1967 – IMDb: 8.1

ah-bu-cingeneler
Yönetmen: Aleksander Petrovic
Sombor’da yaşayan ve kaz tüyüyle uğraşan Bora, son derece çekici bir çingenedir. En büyük rakibi ise Mirta’dır. Bora, evli ve çocuklu olmasına rağmen günlerini kumar ve içkiyle geçirmektedir. Aynı zamanda Mirta’nın çalışanı Tisa’ya aşık olmuştur. Bu durum ise Bora ile Mirta’nın yeniden karşı karşıya gelmesine neden olacaktır. Çünkü Mirta’da aslında Tisa’ya tutulmuştur ve ona sahip olmayı çok istemektedir. Yaşanan mücadele ise zamanla şiddete dönüşecektir.

4. Pred Dozdhot – Yağmurdan Önce – 1994 – IMDb: 8.1

yagmurdan-once
Yönetmen: Milcho Manchevski
Yağmurdan Önce filminde ilk başta alakasız gibi görünen ancak sonrasında birbiriyle kesişen üç aşk hikayesine yer verilmiştir. Kelimeler, Yüzler ve Fotoğraflar başlığında yer alan bu öyküler savaş atmosferinde yaşanan trajik aşk hikayelerini gözler önüne sermiştir. Savaşın anlamsızlığını sorgulayan filmde savaş karşıtı mesajlar sürekli ön planda tutulmuştur. Film gerek yapısı gerekse anlatım diliyle farklı bir yapıda olmayı başarmıştır. 12 ödül birden kazanan film, yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiştir.

3. Podzemlje – Yeraltı – 1995 – IMDb: 8.1

yeralti
Yönetmen: Emir Kusturica
Yeraltında silah üreticisi olan Marko’nun hayatına odaklanan film, Belgrad’da aranılan ortamın yani savaş ortamının oluşmasıyla başlamaktadır. Marko ve arkadaşları bir mahzene yerleşerek silah üretmektedir. Marko, mahzenden çıktığında savaş sona ermiş ve herkes barış içinde yaşamaya başlamıştır ancak o yeraltında bulunan herkese savaşın devam ettiğini anlatır. Balkanlar’da yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yapım, özellikle müzikleriyle de beğeni toplamıştır. Ayrıca filmin finali de son derece çarpıcıdır.

2. Walter Defends Sarajevo – Valter Brani Sarajevo – 1972 – IMDb: 8.2

walter-defends-sarajevo
Yönetmen: Hajrudin Krvavac
2.Dünya Savaşı’nın hızla yaklaştığı günlerdir. Almanya’da Walter olarak bilinen gizemli bir Yugoslav partizanı, Naziler için önemli bir tehdit olmuştur. Şehirde sorgulanan herkes Walter’ı görmediğini belirtse de o tüm faaliyetlerine devam etmektedir. Walter’ın başlattığı harekatın etkileri kısa zamanda büyümeye başlamıştır. Bu durum da devletin bazı tedbirler almasını sağlamıştır. Yine de kendi partizanlarının ihanet oyunlarıyla da karşı karşıya kalacaktır.

1. Pretty Village Prety Flame – Lepa Sela Lepo Gore – 1996 – IMDb: 8.6

pretty-village-prety-flame
Yönetmen: Srdan Dragocevic
Bosna savaşı çıkmadan önce çok iyi dost olan Boşnak Halil ile Sırp Milan, savaş çıkınca iki karşı orduda savaşmak zorunda kalır. Savaş sırasında Boşnaklar Sırpları sıkıştırır. Bu sırada Milan ile Halil yaralanarak aynı hastanede tedavi görür. Filmde bu iki dost temel alınarak savaşın insanlar üzerindeki yıkıcı etkisi çok iyi bir dille anlatılmıştır. Savaş karşıtı mesajlara da sıklıkla yer veren filmde müzikler de son derece etkileyicidir.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top