En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

İçindekiler

30. E. T. The Extra: Terrestrial – 1982 – IMDB: 7.9

e-t-the-extra-terrestrial
Bir grup uzaylının bir merak üzerine dünyaya gelmesi ise başlayan olaylar, dönerken aralarından birini unutmalarıyla yön bulur. 10 yaşlarındaki Elliot, evinden uzakta ve yapayalnız kalan uzaylı ile arkadaş olur ve onu sahiplenmek ister. Aynı zamanda ona karşı olan ön yargıları yıkmaya çalışacaktır. Bilim-kurgu türündeki bu yapıtın yönetmen koltuğunda ise Steven Spielberg oturmaktadır.

29. Frankenstein – 1931 – IMDb: 8,0

frankenstein
Derslerinde son derece başarılı olan zeki bir öğrencinin sıra dışı deneyine seyirci olacağımız filmde Henry Frankestein, ölmüş insanların vücudundan değişik parçalar kopararak yeni bir insan yaratmayı hedeflemektedir. Arkadaşı ve yardımcısı Fritz ile bu deneylerinde ilerleyen Frankestein, deneyin sonunda başarılı da olur. Fakat ölü insanlardan yarattığı yeni insan, korkunç bir yaratık halini alır.

28. District 9 – Yasak Bölge 9 – 2009 – IMDB:8,0

district-9
1982 yılında büyük bir uzay gemisi Johannesburg üzerine gelir ve konuşlanır. Bir süre insanlar ile iletişim kurmayan uzay gemisi ve içindekiler en sonunda insanlar ile etkileşim kurarlar. İlk etkileşim sırasında sefalet içinde lideri olmayan uzaylılar ile karşılaşan insanlar bu uzaylıları şehir içinde 9. Bölge olarak adlandırdıkları bölge de hapsederler. Zaman içinde uzaylılar ile insanların etkileşimleri sonunda gelişen olayların anlatıldığı film eski olmasına rağmen bir çok festivalde ödül almıştır.

27. Brazil – Brezilya – 1985 – IMDB:8,0

brazil
Bir Terry Gilliam filmi olan Brazil’de, baskı altında yaşayan ve toplum içerisinde çeşitli sorunlar gören bir halk hayatı konu edilmiştir. Gilliam, tamamen sembolik karakterler ile, devletin büyük yapılaşmasını, fantastik bir üslup ile ele almıştır. Film, çekildiği dönemlerde de büyük beğeni toplamayı başarmış, fantastik bir yapımdır.

26. Star Trek – 2009 – IMDb: 8,0

star-trek
Daha önce dünyayı pek çok kez kötülüklerden korumuş ve temizlemiş olan Atılgan ve ekibi bu gençlik zamanlarıyla karşımıza çıkmakta. Bir kez daha tehlikeyle karşı karşıya olan evrenimiz yine kendisine bir kurtarıcı aramaktadır ve Atılgan ve ekibi yine iş başındadır. Kaptan Kirk ile Spock arasındaki mücadeleyi izleyeceğimiz filmde iyilik, kötülük karşısında muhakkak kazanmak zorundadır.

25. The Martian – Marslı – 2015 – IMDB: 8,0

the-martian
Normal zaman ile 31 gün sürmesi gereken sefer 18. gününde çıkan şiddetli fırtına sebebiyle adamın geri dönmesi istenir. Geri dönüş sırasında iletişim anteni kopar ve Watney in karnına gelir ve onu çok uzağa fırlatarak kaybolmasına neden olur. Öldüğü sanan arkadaşları onu bırakıp gider. Bir süre sonra uyanan Watney hırs yapar ve orada bir yaşam sürer, günlük tutar. Dünya da ise cenaze töreni çoktan yapılmıştır.

24. X-Men: Days of Future Past – X-Men: Geçmiş Günler Gelecek – 2014 – IMDB:8,0

x-men-days-of-future-past
Ünlü bilim kurgu filmi X-Men serisinin 7. Filmi olarak çekilen bu yapımda, Sentinel ırkının mutantları yok etme eşiğine getirmesi ile birlikte, Profesör X ve ekibinin önlemleri devreye girecektir. Sentinellerin zararlarını engellemek için mutasyona uğrayacak kişi de elbette Wolverine olacaktır.

23. Donnie Darko – Karanlık Yolculuk – 2001 – IMDB: 8,1

donnie-darko
Donnie Darko, genç bir çocuktur ve bir gece yarısı insan-tavşan benzeri bir yaratık tarafından odasından çıkarılarak bir gizemin peşine düşürülür. Bu yaratık ona belli bir zaman aralığı verecek ve bu sürenin bitiminde ise dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Bu gizemi tek başına kaldıramayan Darko’yu zor günler beklemektedir. Bir süre daha bu yaratığın izinden gitmeye karar vermiştir.

22. The Terminator – Terminatör – 1984 – IMDB: 8.1

the-terminator
Gezegenin başları olan akıllı makineler kusursuz plan yaparlar. Planlanan şey geleceğe giderek geçmişin şeklini değiştirecektir. Planda olan şeyin merhamet duygusu ve acı duygusu yoktur.Bu filmde yer alan Terminatör gelecekteki insanların hayatlarını kurtarmayı sağlayacak kişidir.

21. Jodorowsky’s Dune – Belgesel: Jodorowsky’s Dune – 2014 – IMDB:8,1

jodorowskys-dune
Filmde 70’ler senesinde bir Dune uyarlamasının başlamasını sağlayan ancak bitiremeyen Alejandro Jodorowsky’ın hayatı belgesel olarak anlatılıyor. Film tamamen bilim kurgu belgeseli olarak çekilmiştir. Cannes Film Festivali’nde ise ilk gösterimi gerçekleşmiş ve film eleştirmenleri tarafından çok beğenilmiştir. Bu belgeselin yönetmenliği ise Frank Pavich’e aittir.

20. Jurassic Park – 1993 – IMDB:8,1

jurassic-park
Toplamda 3 film ile seri bir yapım olarak bilinen Jurassic Park filminin yönetmenliği Steven Spielberg’e aittir. Kazı çalışmaları sonucu dinozor dönemlerinden kalan bazı sivrisinek fosilleri bulunur. Fosillerden alınan kan örnekleri incelenir ve dinozor DNA zincirinin bir kurbağaya enjekte edilmesi ile birlikte bu dev yaratıklar yeniden canlanır.

19. Mad Max: Fury Road – 2015 – IMDb: 8,1

mad-max-fury-road
Mad Max, Furiosa isimli bir imparatorun ülkesinde yaşamaktadır. Bu ülke bir çölün ortasındadır ve susuzluk sebebiyle ülkedeki en önemli ve en pahalı madde sudur. Ülkedeki ileri derece baskıdan kurtulmak için kaçmaya çalışan ekip, bu amaçlarına da ulaşırlar fakat Mad Max çok istemese de kendini bu ekibin arasında bulur. Furiosa, kendisine karşı gelip elinden kaçan bu ekibi ne olursa olsun yakalamak istemektedir ve bu kovalamaca her iki taraf için de çok zor olacaktır.

18. Twelve Monkeys – 12 Maymun – 1995 – IMDB: 8,1

twelve-monkeys
Dünya üzerinde yayılan bir virüs sebebiyle insanlığın sonu gelmek üzeredir. 5 milyar insanın ölmesine sebep olan bu virüs, kalan az sayıda insan için de büyük bir tehlike saçmaktadır. Bunun bir çözüm yolunu arayan insanlar, yeraltında yaşamaya başlamış ve zamanda yolculuk yapmayı başarabilmişlerdir. Bunun için gönüllü olan isim ise James Cole’dur. Eski mahkûm olan James Cole, geçmişe gittiğinde anlattıklarından dolayı aklından şüphe edilmekte ve işi daha da zorlaşmaktadır.

17. Young Frankenstein – Genç Frenkenstain – 1974 – IMDB:8,1

young-frankenstein
Bir tıp profesörü olan Dr. Frenkenstain babasından kalan miras işlerini halletmek için topraklara geri döner. Kendisine yardımcı olan Lgor ve kahya Blucher aile evinde kendisini karşılarlar. Ürkütücü şato içinde büyük babasının çalışmalarını incelemeye başlayan doktor ölü bedeni diriltmenin yollarını araştırır ve bulur. Olaylar bundan sonra içinden çıkılmaz bir hal alır.

16. Solaris – Solyaris – 1972 – IMDB:8,1

solaris
Sovyet sanat filmlerinden birisi olarak da bilinen Solaris’te, duygusal krizler sonucu başarısızlık ile sonuçlanan bir uzay deneyi konu edilmektedir. Film, aynı adlı bir romandan ilham alınarak sinemaya uyarlanmıştır. Andrey Tarkovski yönetmenliği ile çekilen bilim kurgu tarzı Rus filminde, senaryo ise başarılı senarist Fridrikh Gorenshtein’a aittir.

15. Guardians of the Galaxy – Galaksinin Koruyucuları – 2014 – IMDB:8,1

guardians-of-the-galaxy
Marvel Studios tarafından üretilen Amerikan bilim kurgu filminde, Peter adlı bir çocuğun annesi ölüm döşeğindeyken babasının bir ışıktan oluştuğunu itiraf etmesi ile olaylar başlar. Peter, bu gerçekten kaçarken bir uzay gemisi tarafından kaçırılacak ve bulduğu bir küreyi düşmanlardan korumak için mücadeleye başlayacaktır.

14. Star Wars: Episode VII The Force Awakens – Güç Uyanıyor – 2015 – IMDb: 8,2

star-wars-episode-vii-the-force-awakens
Star Wars serisinin son filmi olan yapımda hikaye, biraz daha Rey ve Finn etrafında gelişmekte. Güç’ün bu sefer yeni sahibinin emrine girmesiyle First Order’dan kaçması ve droid BB-8 tarafından kendilerine verilen gizli görevi yerine getirme çabasına eşlik ediyoruz. Tüm bu karışıklıkların arasında kalan ekibin işi ise hiç de söylendiği kadar kolay olmayacaktır.

13. Blade Runner – Bıçak Sırtı – 1982 – IMDB: 8,2

blade-runner
İnsan görünümünden ayırt edilemeyen robotlar üreten firmalar vardır. Dünya dış işleri halletmesi için kullanılan bu robotlar, özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Ülkede 2 milyon insanın yaşadığını varsayarak bunları yakalamak hiç de kolay olmayacaktır.

12. The Thing – Şey – 1982 – IMDb: 8,2

the-thing
Kuzey Kutbu’nda birtakım araştırmalar yapan Norveçli bilim adamları, rotalarını biraz geniş çizip Amerikan üssü yakınlarına kadar açılmış fakat burada sebebi bilinmeyen bir şekilde hayatlarını kaybetmişlerdir. Bunu öğrenen Amerikan üssündeki bilim adamları ise olayı çözmek için Norveçli bilim adamlarının üssüne gidip buradaki bilgiler ışığında araştırmalar yapmak istemişlerdir. Fakat karşılaştıkları cesedin boyutu, anormal bir büyüklüktedir ve bu cesetle işler daha da esrarengiz bir hal almaya başlamıştır.

11. 2001: A Space Odyssey – 2001: Bir Uzay Destanı – 1968 – IMDB:8,3

2001-a-space-odyssey
Stanley Kubrick yönetimi ile çekilen bu filmde, tarih öncesi devirlerde yaşayan insan-maymun topluluklarının alet yapımını keşfetmesi ve medeniyete doğru ilerlemeleri konu edinilmiştir. Bir sabah esrarengiz bir dikilitaş bulmaları ile kabile hayatı tamamen değişecek ve farklı olaylar da beraberinde gelecektir.

10. Metropolis – 1927- IMDB: 8.3

metropolis
Metropolis, bilim-kurgu anlamında çığır açan üstün yapıtlardan biridir. Tüm zamanların en iyi bilim-kurgu unvanına sahip olan Metropolis’in yönetmeni Alman sinemacı Fritz Lang’dır. Filmde insanlık ikiye ayrılmıştır; yeraltında makineler ile yaşayan topluluk ve üstte rahat bir yaşam süren üst sınıf. Lang ise bu durum ayrılığını aşk ile kapatmaya çalıştı. Metropolis, naif sonuyla eleştirilere tabii tutulsa da bu filmi gözden düşürmüyor.

9. Aliens – Yaratık – 1986 – IMDB: 8,4

aliens
Bir felaketten canlı olarak kurtulan Ripley uzay boşluğunda 57 yıl boyunca yaşamıştır. Onu bulan kişiler hikayesini dinlemek isterler fakat kimse Ripleye inanmaz. Bir koloninin yaşadığı gezenle irtibatı tamamen kesilir ve olaylar bakalım ne duruma gelecek.

8. Wall E – Vol İ – 2008 – IMDb: 8,4

wall-e
Şu anda da dünya üzerinde en çok sıkıntısını çektiğimiz konulardan biri olan çöplenme, yüzyıllar sonra bile dünyanın başına dert olmaktadır ve insanoğlu başka bir gezegene göç etmek zorunda kalmıştır. Dünyayı çöplerden kurtarmak için ise Wall-E adında bir robot görevlendirmiştir. Bu çöplerden kendisine yepyeni bir dünya kuran Wall-E’nin yalnızlığını ise yine bir robot olan Eve sonlandıracaktır. Film tüketim kültüründe boğulmuş olan insanoğlunu romantik komedi tadında anlatmaktadır.

7. Terminator 2: Judgment Day – Terminatör 2 Kıyamet Günü – 1991 – IMDB:8,5

terminator-2-judgment-day
1997 yılında meydana gelen vahim bir olay sonucunda 3 milyar insan ölmüştür. John Connor, makinelerle yapılan savaşa karşı insanların lideri olarak 2029 yılına kadar gelmiştir. 2029 yılına kadar yok edemedikleri Jon Connor’u geçmişe dönerek yok etmek isteyen makineler ile John arasında büyük bir mücadele başlar.1997 yılından öncesine dönülmüş ve vahim olay yaşanmadan John’u yok etmek için John’un koruyucu makinesi olan annesini kaçırırlar.

6. Back to the Future – Geleceğe Dönüş – 1985 – IMDb:8,5

back-to-the-future
Zamanda yolculuğun yapılabilmesine kafa yoran, çılgın bir profesör sonunda bunu başarmış ve özel bir otomobil icat ederek, bu otomobil ile zamanda yolculuk yapılabilmesini sağlamıştır. Marty, genç ve sadece hayatını yaşamak isteyen bir adamdır. Tesadüfen bu icadı kullanır ve 50’lili yıllara döner. Burada ise o yıllarda anne ve babasının tanışmasını engelleyerek farkında olmadan büyük bir hata yapar.

5. Interstellar – Yıldızlararası – 2014 – IMDB: 8,6

interstellar
Filmin başrolünde yer alan Cooper, geçimini mısır tarlalarında çiftçilik yaparak sağlamaktadır. Babası ve iki çocuğu ile yaşayan Cooper, geçmişinde bilimle uğraşmış ve bu konuda çalışmalar yapmıştır. Şimdilerde sakin giden bu hayatı bir gün meydana gelen olağandışı olaylar ile biraz karışacak, beraberinde alacağı bir teklif ise onu geçmişe götürecektir. Aldığı teklifi kabul edip etmemesi sadece Cooper’ın hayatını değil, tüm insanlığın kaderini etkileyecektir.

4. The Matrix – 1999 – IMDB: 8,7

the-matrix
Neo, Matrix’in ne olduğunu öğrenmek için bir yola çıkar. Bunun için Morpheus ile konuşması gerektiğine, onun bu konu hakkında bir bilgisi olduğuna inanmaktadır. Bir yabancı olan Trinity ise onu başka bir dünyaya götürebileceğini ve orada tanışmak istediği Morpheus ile tanışabileceğini söyler. Neo ise bunun ne olduğunu öğrenmek adına bu yolculuğa çıkar.

3. Star Wars Episode IV: A New Hope – Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut – 1977 – IMDB: 8,7

star-wars-episode-iv-a-new-hope
Luke amcasıyla beraber tarım işiyle uğraşmaktadır. Hedefleri ve kariyeri farklı olsa da amcası buna karşı çıkmaktadır. Şeytani bir imparatorun galaksiyi ele geçirmesi ve çok fazla bir güce sahip olan bir gemi inşa edecektir. Direnişçilerin başı bu gemiyi ele geçirecek, karşılıklı savaşlar meydana gelecektir.

2. Inception – Başlangıç – 2010 – IMDB: 8,8

inception
Bilim kurgu ve gerilimin başyapıtlarından biri olan Inception, Christoper Nolan yönetmenliğinde ve Leonardo DiCaprio oyunculuğu ile beyaz perdeye aktarılmıştır. DiCaprio, filmde bir hırsız olan Dom Cobb karakterine hayat veriyor. Bazı yeteneklere sahip olan Cobb, bilinçaltını kontrol ederek bu özelliğini çeşitli şekillerde kullanmaktadır. Yapacağı son bir iş hayatını değiştirmek üzeredir. Bu işi başarabilmek için elinden geleni yapar.

1. Star Wars: Episode V – Yıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator – 1980 – IMDB: 8,8

star-wars-episode-v
Yavin savaşının sonunda isyan güçlerinin üç kahramanları, imparatorluk güçleri tarafından aranmaktadır. Bütün arayışların sonunda bir tanesinin yerini bulur. Luke güçlü olmasına rağmen yenilgi duygusunu tadacaktır fakat devamında bakalım neler olacak.

BAŞA DÖN <<

Bir cevap yazın