En İyi Siyasi Filmler

Politik filmleri izlemek her zaman diğer filmler kadar eğlenceli ya da keyifli olmayabilir. Öyle koltuklarda sevgililer ile ya da aile ile sıcak çikolata ellere alınarak gayet samimi ve içten bir ortam oluşturmak için pek de uygun olmayan bir tür.

Bunun için böyle düşünceleri olan kişilerin uzak kalmaları daha iyi olacak. Politik filmlerde daha çok farklı bir dram ve sürükleyici gibi etkiler arayacak olan kişilerin uzak durması daha doğru olacak. Çünkü aradıklarını bulmalarına imkan olmayacak. İçlere dokunacak ve bazı anlarda can sıkacak kişilerin öfkelenmesine neden olacak filmler hayata insanların farklı noktadan bakmasına büyük oran ile yardımcı olacak. İşte sizler için düzenlenen bazı filmler burada;

1. Kurt / El Lobo, 2004

Gerçek bir hikayeden alıntılanmış olan film 1970 yıllarında yaşanan diktatörlüğün son dönemlerinde yer alan bir adamın tutuklanması ve bundan sonra gelen durumları konu alır.

2. Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol, 2013

Güney Afrika içerisinde efsaneleşmiş bir şekilde yer alan ve özgürlük savunucusu olan bir adamın yaşamını kronolojik sıra içinde takip eden durumları konu alır.

3. Nisan Devrimi, 2000

1974 yılında ordu güçleri tarafından faşist diktatörlüğü olarak yer alan birinin nasıl Karanfil Dönemi öncesinde yaşadıklarını konu edinir.

4. Ekmek Ve Güller, 2000

İşçi sınıfı içerisinde yer alan bir adamın bir grup göçmen olarak yer alan kişilerin patronlarına karşı başlatmış oldukları bir mücadele içerisinde yer alan ilginç serüven konu alınmaktadır.

5. Özgürlük, 1996

İspanya sınırlarında çok fazla kan akıtılmak istenen bir iç savaş sırasında patlak verilmesini durumunu konu alan filmdir.

6. Beynelmilel, 2006

Güney kasabası içerisinde hayatlarına devam eden halkın,cuntanın bir silindir gibi artık insanların üzerinden geçmesine alışmaya çalışmaları ardından gelen yaşam mücadelesi konusunu edinir.

7. Bir Terör Filmi, 2008

Almanlara ait olan bir terörist grubu üzerinde inceleme yapan adam 60 ların sonu 70lerin başı arasında hüküm süren ve birçok kötü olayın içerisine karışan kötü adamın hayatını konu edinmektedir.

8. Olimpo Garajı, 1999

İdealist olarak yer alan bir gencin otorite ile ilgili olan sorunlarını ve devrimci olarak yer alan bir kadının hayatını anlatan film. Herkesi içerisine çekmesi ile dikkatleri de üzerine toplamaktadır.

9. İki Dil Bir Bavul, 2008

Üniversite hayatı yeni birmiş olan birinin uzak bir Kürt köyüne atanması ve burada bir yılını okula daha yeni başlayan ve hiç Türkçe dili bilmeyen çocuklar ile olan sorunlarını anlatan film.

10. Açlık, 2008

IRA. İnsanlık dışı olarak yer alan muamelelere maruz kalan bir adamın sertliğini konu edinen ve herkese boyun eğmemeyi gösteren bir film.

11. Ülke Ve Özgürlük, 1995

Genç ve işsiz olarak yer alan bir komünist parti üyesi olarak yer alan David ve nişanlısının da onu terk etmesi ile savaş mağduru olma durumlarını konu alan bir film.

12. Good Bye Lenin, 2002

Almanya sınırlarında yaşayan Alex’in annesi bir anda komaya girer ve bu komada kaldığı sekiz aylık süreç içerisinde politik düzende hiç beklenmedik gelişmelerin olması konu edinilir.

13. Kanlı Pazar, 2002

1972 yıllarında İngiliz askerleri tarafından Kuzey İrlanda sınırlarında insan haklarına ait olan yürüyüşe katılmış olan vatanlardan 13 masum olan kişinin katli.

14. Machuca, 2004

Şili sınırlarında geçen film insanların hayata bakış açıları, eşitlik ve adalet üzerine kurulu bir düzeni konu alır.

15. La Historia Oficial, 1985

Dikta rejiminin en ağır olduğu süreçleri konu alan ve insanların suçsuzken idamlarını dile getiren bir rejimi konu edinir.

Bir cevap yazın