Report

Description

Vahşi batının Western Diziler listesi ile karşınızdayız. ABD’nin farklı yaşam tarzı olarak bilinen Western ve vahşi batı hikâyelerini yansıtan ve kovboy hayatlarına vurgu yapan dizi türleri arasında geçen Western diziler, karakter kostümleri, aileler ya da kişiler arası meydana gelen savaşları ve daha birçok olayı ile dizi konularını meydana getirir. Özellikle aileler arası mücadeleler, dönem içerisinde gerçekleşen siyasi ve ekonomik yaşanmışlıkları, aile ve aşk arasında kalma gibi durumları işleyen Western dizileri, daha çok geçmiş yıllara dönük şekilde çekimlerle oluşturulur. Western dizilerde görülen ortak özelliklerden birisi de, oldukça fazla gerçek hayat hikâyesi içermesi ve hep küçük bir birlikken giderek çevrelerine hâkim olunabilen ailelerin anlatılmasıdır. En çok Amerika, Kanada ve İspanya gibi yerlerin kovboy hayatları ele alınmaktadır. Vahşi batı ile modern hayatın arasındaki farklar insanlar üzerinden aktarılmaktadır. İşte sizler için IMDb puanları yüksek ve en çok izlenenler arasında seçilmiş tam 25 başarılı Western dizisi. Şimdiden iyi seyirler…

Western Diziler

25. Queen of Swords – 2000 – IMDb: 7,0

queen-of-swords
Vahşi batı dünyası bu kez bir kadının gözünden anlatılıyor. Ailesini korumaya çalışan ve büyük bir mücadele içerisinde olan Swordsların kraliçesi, birçok mücadeleyi bir arada yaşıyor.

24. Return The Lonesome Dove – 1993 – IMDb: 7,2

return-the-lonesome-dove
Bir baba oğul ilişkisi üzerinden geçmiş Amerika hayatı ve vahşi batı mücadeleleri konu edilmektedir. 1 sezonluk olmasına rağmen oldukça fazla izleyiciye sahip olan bir yapımdır.

23. Vegas – 2012 – IMDb: 7,3

vegas
Las Vegas şeflerinden birisi olarak bilinen Ralph Lamb’ın gerçek hikâyesinin anlatıldığı bu dizi, yayınlandığı dönem çok dikkat çekmiş ve bazı tepkilere de neden olan bölümler vermiştir. 1960 senelerinin rodeo kovboyları ve yaşadıkları çok etkili sahneler ile anlatılmaktadır.

22. Comanche Moon – 2007 – IMDb: 7,3

comanche-moon
Vahşi batı dünyası içerisinde düşman olan taraflar için bir de aşk hikayesi eklenmiştir. Özellikle aşk ve gurur arasında kalmanın etkisi gözler önüne seriliyor. Bir yanda aile davaları bir yanda ise sevginin gücü konu ediliyor.

21. Tierra De Lobos – 2010 – IMDb: 7,3

tierra-de-lobos
19. yüzyıl İspanya ülkesinin iç karışıklıkları ve kovboy hayatları konu olarak ele alınmış. Dizi içerisinde hem siyasi mücadeleler hem de bir aşk üçgeni anlatılıyor.

20. Wynonna Earp – 2016 – IMD: 7,3

wynonna-earp
Wyatt Earp torunu olarak bilinen Wynonna’nın vahşi batı mücadeleleri konu ediliyor. Bu dizi yapımı bir çizgi filmden uyarlanarak çekilmiştir. Çizgi filmden çok daha fazla ilgi görerek, dönemin en çok izlenen Western dizilerinden birisi olmuştur.

19. Dead Man’s Gun – 1997 – IMDb: 7,4

dead-mans-gun
Bir Kanada yapımı olarak bilinen bu dizide, kovboylar ile Amerika polislerinin mücadeleleri farklı bir bakış açısı ile ele alınmış. Bir yerde modern hayat devam ederken, diğer yanda vahşi batı zorlukları veriliyor. Bu iki hayat arasında yapılacak seçimlere vurgu sağlanmış.

18. Lancer – 1968 – IMDb: 7,4

lancer
Lancer ailesinin Amerika kovboy dünyasında yaşadıkları konu edilmektedir. Dizinin başarısında James Stacy’nin da etkisi oldukça büyüktür.

17. The Quest – 1976 – IMDb: 7,4

the-quest
Kurt Russell başrolü ile bilinen bu yapım, en eski ve en başarılı kovboy dizilerinden birisi olarak gerçek hikâyelerden uyarlanması ile de tanınmaktadır.

16. The Roy Rogers Show – 1951 – IMDb: 7,5

the-roy-rogers-show
Toplamda 6 sezonu olan ve çekildiği dönemlerde çok izlenme rekorları kırmış bu kovboy dizisi, aslında diğerlerinden farklı olarak biraz komediyi de işin içerisine katmıştır. Dönemin en ünlü isimleri ile çalışılmış bir yapımdır.

15. The Legend of Calamity Jane – 1997 – IMDb: 7,7

the-legend-of-calamity-jane
Bir animasyon kovboy dizisi olarak 1997 senesine damgasını vuran bu yapımda, Amerika kovboy dünyası efektler ile ele alınmıştır. Animasyon etkisi ile çocukların da çok ilgisini çekmiş bir dizidir.

14. The Young Riders – Genç Savaşçılar – 1989 – IMDb: 7,9

the-young-riders
Bir grup genç ve atlı askerin, savaş öncesinde yaşadıklarını konu ediniyor. O yılların Amerika hayatı ve vahşi batı süreçleri anlatılmaktadır. Özellikle gençler tarafından çok sevilen ve takip edilen bir dizi olmuştur.

13. Hondo – Çöller Kasırgası – 1967 – IMDb: 8,0

hondo
James Edward Grant başarısı ile çekilen bu dizide, oğlu ve eşi için yaşadıklarının anlatıldığı bir kovboyun hayat hikâyesi çekildiği dönemde herkesi etkilemiştir. Dizide birçok gerçek hikâyenin uyarlamasına rastlamak mümkündür.

12. Laredo – 1965 – IMDb: 8,0

laredo
ABD Teksas bölgesi olarak bilinen Laredo’da gelişen gerçek hikâyelerden uyarlanmış bir kovboy dizisidir. Çekilen sahneler ile o hayatın tüm zorlukları anlatılmıştır. Aynı zamanda birçok gerçek konudan da ilham alınarak hazırlanmış bir yapımdır.

11. Hatfields & McCoys – 2012 – IMDb: 8,1

hatfields-mccoys
Batı Virginia bölgesinde birbirine düşman olan iki ailenin vahşi batı içerisindeki mücadelesi anlatılıyor. Hatfields ve McCoys ailelerinin yaşadıkları etkili bir üslup ile verilmektedir.

10. Rawhide – 1959 – IMDb: 8,1

rawhide
Bir Clint Eastwood dizisi olarak çekilmiş olması ile gerçek efsanevi kovboy dizilerinden olduğunu söylemek mümkün. Vahşi batı içerisinde bir aile mücadelesi veriliyor.

9. The Range Rider – 1951 – IMDb: 8,1

the-range-rider
Hindistan’da geçen bu dizide, farklı bir kovboy ve vahşi batı hayatı anlatılıyor. Bir insanlık mücadelesi ve korkunun hikâyesidir. Toplamda 3 sezon çekilmiştir.

8. Into The West – 2005 – IMDb: 8,1

into-the-west
Bir Steven Spielberg yapımı olarak dikkat çeken bu dizi, 1820’ler vahşi batısını içerisine biraz da bilim kurgu katarak ele alır. Bu nedenle en farklı Western dizilerinden birisi olarak kabul edilir.

7. Hell On Wheels – 2011 – IMDb: 8,3

hell-on-wheels
Bir dönem dizisi olarak çekilen bu yapım, 1865 savaşlarını ve vahşi batı dünyasını gözler önüne seriyor. Ölen karısı için intikam uğruna yollara düşen bir adamın hikayesi anlatılıyor. Demiryollarında geçen ömrü ve başına gelecek türlü tehlikeler ile mücadele başlayacak. Kölelik ve zenci hayatlarına da dizi içerisinde sıklıkla yer verilmiştir.

6. Brave Eagle – 1955 – IMDb: 8,5

brave-eagle
Batı Amerika ile Hindistan arasındaki mücadeleler anlatılmaktadır. Kızılderililer ve kovboylar ile geçen bu yapımda, yabani hayat olduğu gibi verilir.

5. Have Gun – Will Travel – 1957 – IMDb: 8,5

have-gun
Bir Richard Boone dizisi olarak tanınan bu yapımda, kovboy hayatı en iyi şekilde yansıtılmıştır. Sürekli gelişen hızlı olayları ile akıcı bir konusu mevcuttur.

4. Justified – 2010 – IMDb: 8,6

justified
Doğu Kentucky bölgesinde geçen kovboy yaşamlarını anlatan dizide, rodeo kovboylarının birbirleri ile yaşadıkları savaşları ve bir hayatta kalma mücadelesi verilmektedir.

3. Deadwood – 2007 – IMDb: 8,7

deadwood
1870’lerin Güney Dakota bölgesinde geçen olayları konu edinen bu dizide, bir madenci kampı olarak başlayan birliğin, büyük bir kent haline gelmesi ve çevresi ile mücadele edişi anlatılıyor. Dizi çekildiği sene içerisinde birçok ödüle layık görülmüş ve çok ses getirmiştir. Özellikle kapitalizmi eleştiren bölümleri ile bilinen bir yapımdır.

2. Firefly – 2002 – IMDb: 9,2

firefly
Bir uzak kovboyu olarak 2517 yılını anlatan bu dizi, bir sezon sonra yayından kaldırıldı. Farklı ailelerin yaşamlarını konu edinen dizide, uzaydaki kovboy mücadelelerinin nasıl olabileceği işlenmiştir.

1. Westworld – 2016 – IMDb: 9,2

westworld
1973 senesinde aynı ad ile çekilmiş olan filmden uyarlanarak 2016 senesinde dizi yapımı olarak çekilen bu yapımda, zenginlere hitap etmekte olan bir eğlence parkında, kovboy sahneleri ile hazırlanan vahşi batı bölümünde katılımcılar her şeyi oyun sanıyorken kendilerini gerçek bir tehlikenin içinde bulmaktadırlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *