Joker Filminin Konusu, Oyuncuları

Joker filmi Arthur karakterinin Joker’e dönümüşünü konu alır. Amerikan psikolojik gerilim film olan Joker filmi Altın Aslan ödülünü kazanmıştır. Ağustos 2019’da yayınlanan filme 60 milyon dolar bütçe ayrılmıştır. Bu filmin hasılatı ise 1 milyardan fazladır. Beklentileri oldukça iyi karşılayan bu filmi izlerken sahnelerin birçoğunda gerilim yaşayacak ve karakterin psikolojik sorunlarını oldukça iyi anlayacaksınız. Bazen karaktere kızsanız bile karaktere çoğu zaman hak vereceğiniz bu film izleyiciler tarafından yüksek oranda beğenilmiştir.

Arthur Fleck başarısız bir komedyendir. Çevresinde annesi dışında hiç kimsesi olmayan bu karakter toplum tarafından dışlanmıştır. Joker filmi toplumdan dışlanmış bu karakteri ele alır. Gündüzleri palyaço olarak çalışan Arthur akşamları bir mekanda komedyenlik yaparak yaşamını sürdürmeye çalışsa da bunu beceremez. Bu adamın gülme ile ilgili bazı problemleri vardır ve en olmadık zamanlar kendisini gülme krizleri içerisinde bulur.

Çevresinde bu durumu fark eden herkes Arthur’dan uzaklaşır. Çocukları sevmeye çalışsa bile bu konuda çocukların kendinden kaçtığını görecek ve çocukların ailelerinin çocuklarını kendisinden uzak tuttuğuna şahit olacaktır. Arthur Fleck’in annesi kendisine Happy adı ile hitap eder. Annesinin kendisine bu isim ile hitap etmesi ve komedyenlik ile uğraşması sebebinden dolayı Arthur rahatlık ile kendi içindeki acıları insanlardan gizleyebilecektir.

Fakat Arthur toplumdaki insanlar tarafından oldukça fazla bir şekilde zorbalığa maruz kalır ve toplumdan gördüğü bu davranışlar onu yavaş yavaş toplumdan uzaklaştırır. Arthur kendisini bir zaman sonra Gotham’da oluşacak olan oldukça büyük bir suç serisinin öncüsü olarak bulacaktır. Arthur Fleck zaman ile ölecek ve artık Joker doğacaktır. Joker filminin başlangıcı bu sahnedir.

Bir kişiyi öldürmesi ile başlayan şehirdeki suç olayları silsilesini önceleri algılamakta zorlansa bile zaman içinde kendi yaptığı eseri ile gurur duyacaktır. Başka bir kişiye zorbalık eden birisini bir gün dayanamayarak bir metro istasyonunda öldürür ve oradan kaçmayı başarır. Sonrasında bir televizyon programına çağırılan Arthur Fleck kendisine orada Joker adını verir. Televizyon programındaki adam tarafından da zorbalığa maruz kaldığını düşünen Arthur Fleck iyice bozulmuş olan psikolojisini artık durdurmaya dahi çabalamayacak ve televizyon programının sunucusunu orada, canlı yayında öldürecektir. Halk tarafından kötü karşılansa da bazıları için kahraman rolünü üstlenecek ve kendisi ile gurur duyacaktır. Joker filmi sizi içine alacaktır.

Joker Kimdir?

DC Comics tarafından ilk olarak 21 Nisan 1940 tarihinde yazılarak hayatımıza girmiştir. Oldukça büyük bir kötü olarak çizgi romanlarda tanımış olduğumuz Joker, kötü olduğu kadar zekidir de. Bir komedi palyaçosu olan Joker, şakalarına zaman içinde gülünmediğini fark eder ve psikolojisinin zamanla bozulmasına da seyirci kalır. Joker kendisine en büyük düşman olarak Batman’i görür. Fakat Joker hiçbir zaman Batman’i öldürmeyecek kadar acıyı sever ve onu öldürme anına geldiği zaman bunu asla yapmaz. Kendisini bir fare, Batman’i de kedi olarak görür ve bu onun için artık bir oyundur. Joker’in en büyük aşkı Harley Quinn’dir. Harley Quinn tedavi gördüğü hastanedeki doktorudur. Psikoloğu ile büyük bir aşk yaşamaya başladıktan sonra Harley Quinn Joker’in hastaneden kaçmasına yardım eder ve o da onunla birlikte kaçarak kendisini artık suçlular listesine yazdırır. Joker filmlerinin birçoğun Harley Quinn karakterinin de yeri vardır.

 Joker Filminin Oyuncuları

 • Robert De Niro
 • Frances Conroy
 • Marc Maron
 • Shea Whigham
 • Bill Camp
 • Glenn Fleshler
 • Josh Pais
 • Dante Pereira-Olson
 • Bryan Callen
 • Leigh Gill
 • Hannah Gross
 • Sharon Washington
 • Joaquin Phoenix
 • Zazie Beetz

Bir cevap yazın