Roma Filminin Konusu Ve Oyuncuları

2018 yılı Meksika, ABD yapım olan Roma filmi konusu ve oyuncuların muhteşem oyunculuk yetenekleri ile herkesin sahneye kilitlenmesine sebep oldu. 2 saat 15 dakika süren dram kategorisindeki film herkesin göz yaşlarına hakim olamayıp kesintisiz bir şekilde izlenmesi ile ilk sıralarda yer aldı. 91. Akademi Ödülleri arasında ‘En İyi Film’ olarak seçilmiştir.

Roma Filmi Oyuncuları

Roma filmi yönetmenliği Oscar ve Altın Küre ödülü sahibi olan Alfonso Cuaron üstlenmektedir. Filmin güçlü ekip kadrosunda;

  • Maria De Tavira
  • Marco Graf
  • Yalitza Aparicio
  • Deniela Demese
  • Nancy Garcia
  • Veronica Garcia
  • Fernando Grediaga
  • Jorge Antonio Guerrero
  • Enoc Leano yer almaktadır.

Roma Filmi Konusu

Roma film konusu ile de herkesin dikkatlerini üzerine çekmektedir. Konusu incelenecek olduğu zaman yönetmenin 1960 ve 70 li yıllara ait olan Meksiko içerisinde büyümüş olduğu yıllardaki bölgede yaşanması söz konusu olan olaylardan geliyor. Siyah beyaz olarak filme çekilmiştir. Roma; 1970 li yılların baş senelerinde Mexico içerisindeki Roma mahallesinde geçmektedir. Burada yer alan kişisel, sosyal ve politik çekişmelerin yer aldığı sırada bir ailenin dengesini korumak adına yaptıkları çalışmaları konu ediniyor. Orta sınıf düzeylerinde olan bir ailenin evinde hizmetçi olarak gören alan Cleo’yu filmin merkezine alan ve  bu süreç içerisinde ailenin evde yaşadığı değişiklerle boğuşması dikkatleri çekiyor. Sokaklarda meydana gelen Meksika hükümetinden dolayı desteklenen milisler ve öğrenci gösterici olarak yer alan kişiler arasında büyük bir çatışma söz konusudur. Venedik Film Festivali içerisine Roma Filmi prömiyer yapmış olmasının yanı sıra En İyi Film dalında ise Altın Aslan ödülü almaya hak kazanmıştır.

Cleo, Meksiko’nın orta bütçe düzeyli ailelerinin yaşamlarına devam ettiği bir Roma mahallesi içerisinde bir evde hizmetçi olarak hayatına devam etmektedir. Hem ev işleri ile ilgilenen hem de evde yer alan dört çocuk ile ilgilenen biridir. Cleo gününün tam vaktini hizmetçi olarak yer aldığı evde geçirse bile bir yandan da kendisine ait oldukça başka bir dünyası yer almaktadır. Roma filmi konusu sırasında genç kadın Fermin adında yer alan bir adama gönlünü kaptırmıştır. Fakat bu ilişki maalesef ki Cleo tarafından düşünüldüğü gibi çıkmaz. Aynı zamanda evin hanımı ve dört çocuğun annesi olan Sofia, kocasının olmaması ile başa çıkmak için mücadele eder. Her ne kadar Sofia ile Cleo biri birilerinden çok farklı hayatlar yaşıyor olsa bile benzer yapıda travmalar geçirmektedir. Siyasi olarak yer alan bir kargaşanın hüküm sürmesi; bir ortam içerisinde ikisinin de biri birilerine karşı büyük bir destekçi olmasına yardımcı olur. Bunun peşi sıra biri birilerine her konuda destek olmaları ve bu zorlu süreçleri aşmak için verdiği mücadele dolu zamanlar konu edinilir. Her iki kadın da farklı yaşamlara rağmen biri birine ne gibi nasıl destek olacaklarını çok iyi bilir ve dört çocuğa bu durumları yansıtmadan sorunların üzerinden gelmek için uğraşırlar.

Filmin yönetmenlik ve senaristlik kısmı ile ilgili olan Alfonso Cuaron; Büyük Umutlar, Harry Potter ve Azkaban Tuzağı, Y Tu Mama Tambien, Son Umut, Yerçekimi gibi önemli olan iki adet ödüllü olarak başlarında yer almaktadır. Diğer filmlerinde gösterdiği başarısı ile yine aynı şekilde devam etmesi herkesin hayretler içerisinde izlemesine yardımcı olmaktadır. Bol keyif sürülen anları tatmak için kesin izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi demek doğru olacaktır.

Bir cevap yazın