Connect with us

Roma’da Çekilen 12 Sinema Filmi

Film Listeleri

Roma’da Çekilen 12 Sinema Filmi

Antik dönemlerden günümüze kadar Roma; kültürel mirasın, sanatın ve bürokrasinin merkezi olmuştur. Birçok yazar ve şair, ilham arayışlarının sonucu olarak Roma’da karar kılmış, ressamlar bu şehirde eşsiz tablolarını oluşturmuş ve sinema dünyası da Roma’yı ‘imgesel bir cennet’ olarak bulmuştur. İtalyan yönetmenlerin olduğu kadar Avrupalı ve Amerikalı yönetmenlerin de tercihi olan Roma, birçok sinema filminde karşımıza çıkmıştır.

Roma’da Çekilen Filmler

 

12. Ben-hur -2016 – IMDB: 5.7

ben-hur
Zengin bir Yahudi prens olan Ben-hur, aynı zamanda aristokrasi ve ticaret alanında da önemli bir kişidir. Temsil ettiği Yahudi halkı için gücünü kullanarak mücadele eden Ben-hur, üvey kardeşi Messela tarafından bir istekle karşılaşır. Bu istek, Roma’ya karşı özgürlük arayışı ile eleştiri getiren Yahudilerin ortaya çıkarılmasıdır. Ben-hur’un bu isteğe karşı çıkmasıyla beraber, Roma ordu kumandanı olan üvey kardeşi Messela onu sürgüne gönderecektir. Ben-hur kendini bir intikam arayışının içinde bulacaktır.

11. Eat Pray Love – Ya Dua Et Ya Sev – 2010 – IMDB: 5.7

eat-pray-love
Elizaberth Gilbert’ın romanından uyarlanan Eat Pray Love, oyuncu kadrosunda Julia Roberts ve Javier Bardem gibi iki önemli ismi barındırıyor. Zorlu bir dönemden geçerek boşanma kararı alan Elizabeth, ruhsal bir çöküş yaşamaktadır. Bir arayış içine giren Elizabeth, İtalya’yı da içine alan ülkeler arasında bir seyahate çıkar. Bu gezide karşısına çıkan Felipe, Elizabeth’in hayatını değiştirecektir.

10. Scusa Ma Ti Chiamo Amore – Üzgünüm Ama Seni Seviyorum – 2008 – IMDB: 6.2

scusa-ma-ti-chiamo-amore
Alex, iş ve aşk hayatında başarısız bir dönemden geçmektedir. Hayata dair umutları giderek tükenen Alex, bir sabah işine doğru giderken motosikletli bir kıza çarpar. Bu kaza Alex için bir dönüm noktası olacaktır. Kızın henüz 17 yaşında olması Alex’i tedirgin etse de ikili arasında bir aşk filizlenir.

9. Habitacion En Roma – Ateşli Oda – 2010 – IMDB: 6.2

habitacion-en-roma
Alba ve Natasha, iki yabancı olarak Roma’da bir otelde karşılaşırlar. Tek gecelik bir ilişkinin bir aşk hikayesine dönüşmesi fazla zaman almaz. Aynı otel odasında sabaha kadar birbirlerine sırlarını açıklayan, hayatlarını anlatan ikili erotizm ve romantizm dolu dakikalar geçirirler. Natasha için bu Roma gecesi daha önemlidir, çünkü Natasha kendini keşfetmiştir.

8. Inferno – 1980 – IMDB: 6.7

inferno
Rose Elliot New York’ta yaşayan genç bir şairdir. Eski eşyaların satıldığı bir dükkandan Latince bir kitap alan Rose, kitabı okuduktan gözlerine inanamaz. Kendi evinin cadılar tarafından kurulduğu öğrendikten sonra, Roma’da bulunan kardeşi Mark’ı yanına çağırır. Mark kardeşinin yanına geldiğinde onun ölmüş olduğu gerçeğiyle karşılaşır.

7. Spectre – 2015 – IMDB: 6.8

spectre
24. James Bond filmi olan Spectre, Daniel Craig’in ise 4. Bond filmidir. James Bond, Roma merkezli olan oldukça tehlikeli bir örgütün varlığından haberdar olur. Roma’ya giderek Spectre adındaki örgütü açığa çıkarmak isteyen Bond, bu konuda bağlantılarını kullanarak yardım alır. Spectre ile ilgili ipuçlarını çözdükçe karşısına daha önce karşılaşmadığı karanlık bir yapılanma çıkacaktır.

6. La Grande Bellezza – Muhteşem Güzellik – 2013 – IMDB: 7.7

la-grande-bellezza
Jep Gamberdella, yaşını çok dert edinmeyen oldukça karizmatik bir yazardır. Daha önceden çıkarmış olduğu kitabının popülerlik kazanması sonucu Roma’nın yüksek kesimlerindeki insanlarına yakın bir çevre edinen Gamderdella, sosyetik bir yaşam sürerek partilere katılmaktadır. Kalbinin derinliklerinde yer edinmiş olan eski aşkını, muhteşem şehir Roma’nın katkısı ile hayal gücünde yaşatan Jep Gamberdella yazmaya tekrar başlayacaktır.

5. Giulietta Degli Spiriti – Ruhların Giulietta’sı – 1965 – IMDB: 7.7

giulietta-degli-spiriti
İtalya’nın efsane yönetmeni Federico Fellini’nin çektiği filmde, Guilietta evli fakat umutsuz bir kadındır. Kocasıyla, annesiyle ve kız kardeşleriyle aralarında sürekli bir soğukluk olan Guilietta, bir gece kocasının telefonda bir kadınla olan konuşmasını duyar. Üstelik kocasının konuştuğu kadın, adamın rüyalarında ismini sayıkladığı Gloria’dır. Giulietta, eşini kaybetmemek adına bazı adımlar atacaktır. Ancak içinde bulunduğu ruhsal kargaşa onu farklı yönlere sürükleyecektir.

4. Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı – 2011 – IMDB:7,7

midnight-in-paris

Para bulmak amacıyla Fransa’ya seyahat eden bir aile ve nişanlı bir çiftin kesişen yolları anlatan bir sinema filmidir.

3. Accattone – Dilenci – 1961 – IMDB: 7.9

accattone
Accattone, Pier Paolo Passolini’nin ilk uzun metraj filmidir. Vittorio (Accattone), hayatında hiç çalışmamıştır. Kadın pazarlayarak yaşamını sürdürmektedir. Ancak pazarladığı kadın olan Maddelena hapse girmiştir. En iyi fahişesini kaybeden Vittorio, başka bir kızın peşine düşecektir. Ahlaksal çöküntünün, yeraltı evreninin Roma eksenli anlatıldığı Accattone filmi Passolini’nin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmektedir.

2. Roman Holiday – Roma Tatili – 1953 – IMDB: 8.1

roman-holiday
Muhteşem bir güzelliğe sahip olan prenses Ann, Avrupa’ya bir geziye çıkma kararı alır. Büyülü şehir Roma’ya geldiğinde yaşadığı bürokratik zaman kayıpları, insanların yapmacık hareketleri onu bunalıma sokar. Doktordan aldığı sakinleştirici ilaçla beraber tek başına şehre inen Ann, şehir hayatını incelerken aldığı ilacın verdiği etkiyle bir köşede uyuyakalır. Bir gazeteci olan Bradley prenses Ann’i bularak ona yardım eder. Ancak Bradley yardım ettiği kişinin bir prenses olduğunu bilmemektedir. Roman Holiday filmi Audrey Hepburn için bir kariyer filmidir. Hepburn, Roman Holiday ile birlikte sinema dünyası tarafından keşfedilmiştir.

1. Ladri Di Biciclette – Bisiklet Hırsızları – 1948 – IMDB: 8.3

ladri-di-biciclette
İkinci dünya savaşı sona ermiştir fakat etkileri devam etmektedir. Antonio, uzun süre işsiz kalmış, sonunda çalışabileceği bir iş bulabilmiştir. Bu işte çalışabilmesi için bir bisiklete ihtiyacı vardır. Antonio zorluklarla bisikleti almayı başarır, fakat bisiklet bir hırsız tarafından çalınacaktır. Roma’da çekilen filmler arasında yer alan Ladri Di Biciclette; savaş sonrasında toplumun geldiği noktayı, iyi tespitlerle dile getirmeyi başarmış önemli bir yapımdır.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top