Connect with us

Birbirinden İyi Seçim Filmleri

Film Listeleri

Birbirinden İyi Seçim Filmleri

Seçim Filmleri listemiz ile karşınızdayız.Demokrasilerin olmazsa olmazı seçim yani oy verme işlemi ile hoşunuza giden kişiyi (parti veya grubu) iktidara getirerek hükumet, başkan  yapma olayı.Uzatmadan Türk sineması ve Dünya sinemasından sizler için derlediğimiz 16 seçim filmi ile karşınızdayız.Seçim filmleri sıralanırken IMDB puanları göz önüne alınmıştır.İyi seyirler dileriz.

Seçim Filmleri

16. Swing Vote (Oyum Kime ?) – 2008 – IMDb – 6,1

swing-vote
Duyarsız ve ilgisiz Johnson, tek sevdiği kişi olan kızı Molly ile birlikte güzel bir yaşam geçirmektedir. Amerika Devlet Başkanlığı seçiminde Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin oy anketlerinde eşit olduğu ve bu eşitliğin Johnson ile bozulacağını bir şekilde öğrenilirler. Sadece bir oyla belirlenecek olan devlet başkanı, koltuğun sahibi iki aday Johnson’un peşine düşecektir. Demokrat Partili Donald ve Cumhuriyetçi Partili Andrew arasında Johnson’ın oyunu çekmek için eğlenceli ve komik bir rekabet oluşacaktır.

15. Man Of The Year (Yılın Başkanı) – 2006 – IMDb – 6,2

man-of-the-year
Siyaset içerikli eğlenceli bir Show programıyla Amerika’da geniş bir kitle edinmiş Dobbs, birçok insan tarafından çok sevilmektedir, stresli halkın sinirini alıp güldürmektedir. Amerika Devlet Başkanlığı seçim zamanı gelir ve Dobbs Amerika’da geniş bir kitle edindiği için başkan adayı olmayı kafaya koyar. Ancak Dobbs, başkan olma sıfatında değildir, her şeyi mizahi olarak bakan Dobbs yükün altından kalkamayacaktır. Ama her ne olursa olsun adaylığını açıklar ve Show programı ile edinmiş seyirci kitlesinden daha fazla kişiyi kendine çeker ve Amerika Devlet Başkanı olur. Ancak Dobbs işin bu kadar kolay olduğunu düşünmemeli, milyonlarca insanın sorunlarıyla başa çıkabilecek mi? Devlet Başkanlığının Şovmen gibi kolay bir meslek olduğunu anlayabilecek mi ? Şovmen başkan adayı Dobbs’u zorlu bir o kadarda eğlenceli bir macera bekler.

14. The Campaign (Kampanya) – 2012 – IMDb – 6,2

the-campaign
Cam Brady ve Marty Huggins Amerika’nın küçük bir bölgesinde başkan adaylıklarını açıklarlar. Bizleri eğlenceli, komik bir macera beklemektedir. Cam ve Marty ne için rekabete girdiklerini unutarak tamamen yarış ve galibiyet için hırslanmışlardı. Günümüzde ölümle dahi sonuçlanan siyasi parti yarışlarını bir kenara iterek biz izleyicilere komik ve eğlenceli bir şekilde yansıtmaktadırlar. Bizi kahkahaya boğan Kampanya’nın senaryosunu iki usta isim kaleme almıştır Shawn Harwell ve Chris Henchy.

13. The Manchurian Candidate (Mançuryalı Aday) – 2004 – IMDb – 6,6

the-manchurian-candidate
Başarılı ve cesur Astsubay Raymond, Irak’a karşı yapılan Körfez Savaşı’nda ordusu hain bir pusuya düşürülür başarılı Astsubay orduda ki bütün askerlerini ve Yüzbaşı Bennett Marco’yu kahramanca kurtarır. Aylar sonra Yüzbaşı Marco, katıldığı söyleşilerde, televizyon programlarında, röportajlarında Astsubay Raymond’un ne kadar kahraman olduğunu anlatır. Ama Irak Askerleri tarafından ele geçirilen öldürülmüş Amerikan Askerleri herkesin aklında büyük soru işaretleri bırakır. Raymond daha sonra başkan yardımcılığı için adaylığını açıklar, Marco akılda kalan soru işaretleri yüzünden olayı araştırmaya başlar ve gerçek olaydan çok daha farklı ve gizemli şeyler ortaya çıkar. Astsubay gerçek bir kahraman mı yoksa beyaz sarayı ele geçirmek isteyen bir ajan mı?

12. Primary Colors (Kirli Yarış) – 1998 – IMDb – 6,7

primary-colors
İki dalda Oscar’a aday gösterilen ve sinemada önemli bir yeri olan Mike Nichols’un yönettiği Primary Colors ( Kirli Yarış ) 1998’de gösterime girdi. Yönetici ve Lider ruhlu Demokrat Jack, politikanın kıran kırana yarışına dahil olur, Demokrat Parti’nin başkan adayı olup ülkede söz sahibi olma amacındadır. Bütün aile, dost ve iş hayatını sadece siyasi yarışın etrafında sıraya sokan Jack artık bu mücadeleye harcadığı zaman yüzünden eşi Susan ile vakit geçiremiyordur. Ancak Susan Jack’in siyasi uğraşları yüzünden evliliklerinin sekteye uğradığını aldırış etmeden sanılanın aksine aile ilişkileri sekteye uğrasa da, eşi Jack’in yanında olup ondan desteğini esirgememektedir. Demokrat Partili Jack’in başkan adaylığı için siyasi hayatıyla ve çevresiyle kıran kırana bir yarışına şahit olacaksınız.

11. Bulworth – 1998 – IMDb – 6,8

bulworth
Kendi iç sesiyle krize giren Senato üyesi Bulworth, artık intihar edecek duruma gelmiştir. Yıllarca kusursuz seçim propagandaları ile halkından oy istemiştir fakat siyasi geçmişi o kadar güzel ve ak değildi. Yeni seçim dönemi gelip kapıya dayanmıştır, senatör Bulworth iyice karamsarlığa kapılıp kendi içinde de çelişkilere düşmektedir, bundan sonra ki hayatında her şeyi kaybetmeyi göze almıştır. Artık o eski kirli siyasi geçmişini bir kenara atıp yeni bir dille seçmenlerinden oy isteyecektir, bakalım bu sefer seçimler nasıl sonuç verecek, Bulworth intihar etmekten vaz geçecek mi ? Bu sonuç yeni düşüncelere yol açacak mı ?

10. The Candidate (Aday) – 1972 – IMDb – 7,1

the-candidate
Usta oyuncu Robert Redford’un başrolünü üstlendiği ve yönetmenliğini Michael Ritchie’nin yaptığı “The Candidate” 1972’de gösterime girdi. Kaliforniya’nın sevilen avukatı McKay, sosyal sınıf farklılığını göze almadan her insanın hukuksal sorunları için uğraşmakta ve onların haklarını aramaktadır. Karizmatik bir yapısı ve Kaliforniya’nın sevilen bir yüzü olduğu için Demokrat Parti’nin bu yıl ki senato adaylığı ağına takılır. Demokrat Parti’nin uzun uğraşları sonucunda avukat McKay gelen teklifi kabul eder ve Kaliforniya’da aday olur. Demokrat Parti’nin bu güne kadar ki yürüttüğü seçim politikasının aksine, kendi bildiği gibi davranır ve öyle bir yol izler. Ancak iş sanılan kadar kolay değildir, Kaliforniya halkının Avukat McKay’a olan bakışı değişecek ve kendi içinde garip düşünceler içine girecektir. Belki de aday olduğuna son derece pişmanlık duyacak ya da sonu güzel sonuçlanan bir yol içine girecektir. Kaliforniyalı Avukat McKay’ı zorlu bir macera beklemektedir.

9. Wag The Dog (Başkanın Adamları) – 1997 – IMDb – 7,1

wag-the-dog
15 Milyon $’lık bir yatırımla hazırlanan Amerikan yapımı film; Beyaz Saray’ın başkanı seçimlere iki hafta kala odasında küçük bir kızla arasında ki yaşadıklarıyla Amerika gündemine oturmuştur. Haber ile ilgili bir çok farklı hikayeler anlatılıp, gazete manşetlerine düşmüştür gittikçe içinden çıkılamayacak bir hal alır. Amerika Devlet başkanının böyle bir skandalın başrolünde olması son derece kötü sonuçlar doğurabilir. Amerika Devlet Başkanlığı seçimlerine son iki hafta kalmıştır fakat şimdi ki başkanın yeniden seçilmesi artık yok denecek kadar azdır başkanın tekrardan Beyaz Saray koltuğuna oturması için olayı unutturması gerek . Hükumet olayın bir an önce unutulması için, medyacı Brean ile anlaşır ve Amerikan halkına yaptığı bir halka gündemi anında değiştirir. Brean olayın göz ardı edilmesi için sahte bir savaş haberi yapar ve bu haber kısa sürede yayılır. Başkanlık seçimlerine az bir süre kala artık ülke var olmayan bir savaşla çalkalanmaktadır.

8. The Ides Of March (Zirveye Giden Yol) – 2011 – IMDb – 7,1

the-ides-of-march
Amerika’nın Ohio eyaletinde seçim yarışı kıran kırana sürmektedir. Adaylar artık yarışın sonuna gelmişlerdir. Başkan Mike, seçim yarışında ona sadık kalan basın sözcüsü Myers, işler tam yolunda gidiyor derken, iftiraya uğrar ve siyasi sorunların içine düşer.

7. Koltuk Belası – 1990 – IMDb – 7,1

koltuk-belasi
Devlet dairesinde kendi halinde memur olarak hayat süren Kemal Sunal, belediye başkanlığı seçimlerine aday olacaktır. İki rakip partinin de kıran kırana süren aday yarışında Kemal Sunal bir tarafı seçer ve seçimlere girer. Diğer rakibine kat kat fark atarak yeni Belediye Başkanı olur. Onu severek seçen halk bir türlü Kemal Sunal’ın peşini bırakmayacaktır.

6. Election (Seçimler) – 1999 – IMDb – 7,3

election
Okul ve öğrenciler tarafından sevilen öğretmen Jim, her yıl okulda en iyi öğretmen ödülünü üstlenmektedir. Okulun güzel ve ünlü öğrencisi Tracy, okulda öğrenci başkanı olmak için hırslanmıştır. Okulda ona karşı bir rakip olmadığı için daha da hırslanıp kazanma duygusuna saplanır, öğretmen Jim bunu fark eder ve onun karşısına dişli bir rakip çıkartır. Yeni rakip Tracy kadar güzel ve popüler olmasa bile, derslerde ki başarısı ile öğretmenlerden ve diğer öğrenci arkadaşlarından büyük beğeni toplamaktadır. Ancak bu ikili arasında ki mücadele sanılanın aksine olacaktır ve öğretmen Jim’i kötü bir sonuç beklemektedir.

5. No (Hayır) 2012 – IMDb – 7,4

no
Havana film festivalinden ödülle dönen bil filmdir. Diktatör bir başkan tarafından yönetilen Şili, 1988’de bir referanduma gitmektedir. Muhalefet ise başkanın bu baskıcı yönetimini fırsat bilip genç ve son derece zeki bir reklamcıyla anlaşıp “NO” isimli bir reklam filmi yayınlayarak başkan Augusto’yu yerle bir edip Şili tarihinin yolunu değiştirebilecek mi? No filmi Cannes Film Festivalinden ödülle dönmüştür.

4. Game Change – 2012 – 7,4

game-change
Amerikan Seçimlerinin Perde Arkası isimli kitaptan uyarlanarak yapılan televizyon filmi 2008’de Obama ve McCain’in yarıştığı seçimleri ele almaktadır.

3. Recount (Oyun) – 2008 – IMDb – 7,5

recount
Dünyanın kaderini alt üst edecek bir seçime daha imza atan Amerika’da 2000 yılında ki yapılan başkanlık seçimlerinde başkan Bush oldu. Fakat bazı eyaletlerde sayılmayan oyla Gore kaybetti, bir oyun ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz.

2. Milk – 2008 – IMDb – 7,6

milk
San Francisco Meclisine seçilen bir eşcinsel, durumunu saklamadan halkı bariz açıklayarak hiç yadırganmadan seçilmiştir. Milk sadece eşcinseller adına değil, bütün bir insanlık adına yeni koalisyonlar peşine düşüp mücadele verecektir.

1. Street Fight – 2005 – 8,1

street-fight
Genç bir eylemci topluluğu ile belediye başkanı arasında geçen sokak dövüşleri mücadelesini ele almaktadır.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top