Connect with us

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanan Filmler

Film Listeleri

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanan Filmler

Sanatlar arasında her zaman büyük bir paslaşma olur. Sinema, bu paslaşmada her zaman pası atan değil pası alan olur. Müzikten edebiyata, resimden tiyatroya ve heykelden yazı sanatlarına kadar eğer sinema bu sanat dallarını kullanmak isterse ya tek tek filmlerde konu alır ve kullanır ya da hepsini tek bir film etrafında kullanır. Film dünyası son zamanlarda işleyecek konu bakımından sıkıntılı zamanlar geçiriyor. Çünkü yaratıcılık ve üretim konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu yüzden film dünyasının imdadına son zamanlarda edebiyat ve tiyatro yetişiyor. Yönetmenler birçok romanı filme uyarlıyor. Bunun yanında zaman zaman tiyatro uyarlamalarını da filmlerinde kullanıyor. Tiyatro, insanlara anlatmak istediklerini genelde ya bir ya da birden fazla sahne ile doğrudan insanların duyularına aktarır. Yani tiyatro insanlara anlatılmak istenen şeyi yüz yüze direk anlatır. İşte bu durum sebebiyle tiyatro sinemanın her zaman kullandığı bir kaynak değildir. Fakat yönetmenler için araştırmak, denemek, farklılıkları gösterme, kendini geliştirmek için çalışma sahası göstermesi, film karakterlerini ve onların arasındaki diyalogları öne çıkaran tarzdaki filmleri seven sinema tutkunları için de benzer bir durum yaşatmasıyla birlikte katiyetle önemini yok sayamaz. Şimdi sizler için tiyatrodan sinemaya uyarlanmış filmleri sıralayacağım.

Tiyatrodan Sinemaya Uyarlanan Filmler

 

15. Sleuth – 1972 – IMDb:6,5

sleuth
Yönetmen: Kenneth Branagh
Senaryosu Anthony Shaffer’in aynı ismi taşıyan Tony ödüllü bir oyundan uyarlanmıştır. Konusu, zengin detektif romanı yazarı olan Andrew Wyke ilginç oyunlar oynamasıyla birlikte gelişen olayları konu alan bir filmdir.

14. Equus – 1977 – IMDb:7,2

equus
Yönetmen: Sidney Lumet
Senaryosu Peter Shaffer’in tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, İngiltere’nin Hampshire vilayetinde meydana gelen korkunç bir olayı Psikaytr Martin Dysart analiz etmektedir. Bu olay ateist, inatçı bir baba ile inançlı, naif bir anneye sahip olan 17 yaşındaki Alan Strang adlı genç bir seyisin delici bir madde ile altı atın gözünü kör etmesidir. Martin, Alan’ın beynindeki kötülüğün kaynağını ve aslında gerçekte ne olduğu hakkında araştırmasını konu almaktadır.

13. Closer – 2004 – IMDb:7,3

closer
Yönetmen: Mike Nichols
Senaryosu aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, birbirini tanımayan iki çiftin birinin adamı ile diğerinin kadınının tanışmasıyla birlikte gelişen olayları konu alan bir filmdir.

12. August: Osage County – 2013 – IMDb:7,3

august-osage-county
Yönetmen: John Wells
Senaryosu Tracy Letts’in tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, Weston ailesi karmaşa ve kaos ile dolu bir ailedir. Beverly ve Violet Weston üç kız çocuğuna ve bir toruna sahiptir. Beverly’nin ortadan kaybolması ile birlikte gelişen olayları konu alan bir filmdir.

11. Irma la Douce – 1963 – IMDb:7,4

irma-la-douce
Yönetmen: Billy Wilder
Hikâyesi Alexandre Breffort’ya ait müzikalden uyarlanmıştır. Ancak müzikal olmayan formunda uyarlanmıştır. Konusu, deneyimsiz bir polis olan Nestor ile fahişelik yapan Irma’nın hikayesini anlatıyor.

10. The Sunset Limited – 2011 – IMDb:7,4

the-sunset-limited
Yönetmen: Tommy Lee Jones
Senaryosu Cormac McCharty’nin tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, siyah inançlı bir Hristiyan ile beyaz ateist bir profesörün etrafında dönen olayları konu alan bir filmdir.

9. A Few Good Men – 1992 – IMDb:7,6

a-few-good-men
Yönetmen: Rob Reiner
Senaryosu Aaron Sorkin’in tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu donanma avukatı Daniel Kaffee henüz hiçbir davaya çıkmamıştır. Nedeni mahkeme çıkmadan tarafları birbirleriyle anlaştırırdı. Ancak avukatın karşısına askeri bir birlikte bir erin ölmesine sebep olmaktan yargılanan iki erin müvekkil olarak gelmesi ile gelişen olayları konu almaktadır.

8. Hamlet – 1948 – IMDb:7,8

hamlet
Yönetmen: Laurence Olivier
Senaryosu William Shakespeare’in tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, gözetleme kulesinde bulunan iki muhafızın olağandışı görüp görmediklerini sormasıyla başlayan olaylar ile birlikte gelişenleri anlatır.

7. Streetcar Named Desire – 1951 – IMDb:8,0

streetcar-named-desire
Yönetmen: Elia Kazan
Senaryosu Tennessee Williams’ın aynı isimli oyundan uyarlanmıştır. Konusu, seksi ve çekici olan ve de tehlikeli kadın olan Blanche DuBois kendinden yaşça çok fazla küçük olan bir çocuğu baştan çıkarır yasalar ile başı derde girmesiyle birlikte gelişen olayları konu alan bir filmdir.

6. Rope – 1948 – IMDb:8,0

rope
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senaryosu Patrick Hamilton’ın ‘’Rope’s End’’ adlı tiyatro eserinden uyarlanmıştır. Konusu, aynı evde yaşayan iki gencin filozof olan Nietzsche’nin düşüncelerine kapılıp bir arkadaşını öldürmeleri, cesedi evde saklayıp parti vermelerini ve üniversite hocalarını partide zekaları ile etkileme çabalarını konu almaktadır. Bu film tek bir mekânda çekilmiştir. Bu sebepten ötürü bu film ikiye ayırdığımız tiyatro uyarlamalarının birinciye yani tıpkı tiyatroya benzeyen yapı gibi bir filmdir.

5. Stalag 17 – 1953 – IMDb:8,1

stalag-17
Yönetmen: Billy Wilder
Senaryosu Edwin Blum’un tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, İkinci Dünya Savaşı esnasında bir Alman esir kampında meydana gelenleri anlatmaktadır.

4. Who’s Afraid of Virginia Woolf – 1966 – IMDb:8,1

whos-afraid-of-virginia-woolf
Yönetmen: Mike Nichols
Senaryosu Edward Abee’ nin tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu orta yaşlı karı kocanın can acıtıcı aşk-nefret oyunlarının içine yeni tanıştıkları genç bir çifti de çekmeleri ve alkolünde etkisi ile sabaha kadar süren oyunlar sonunda içlerindeki her şeyi ortaya çıkarmaları anlatılmaktadır.

3. Amadeus – 1984 – IMDb:8,3

amadeus
Yönetmen: Milos Forman
Senaryosu, Peter Shaffer’ın tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, 18.yüzyılda Viyana’da yaşayan besteciler Wolfgang Amadeus Mozart ile Antonio Salileri’nin yaşadıklarını konu alan bir filmdir.

2. Casablanca – 1942 – IMDb:8,6

casablanca
Yönetmen: Michael Curtiz
Senaryosu Murray Burnett’in ‘’Everybody Comed to Rick’s’’adlı yayımlanmamış oyunundan alınan bir filmdir. Konusu, İkinci Dünya Savaş’ının başlarında Çeklerin direniş örgütünün lideri Victor Lazlow, Alman toplanma kampından kaçarak Casablanca gelir. Amacı ABD’ye iltica etmektir. Bu amacına ulaşmak için Casablanca’da girdiği çabaları anlatmaktadır.

1. 12 Angry Men – 1957 – IMDb:8,9

12-angry-men
Yönetmen: Sidney Lumet
Senaryosu Reginald Rose’un tiyatro oyunundan uyarlanmıştır. Konusu, bir duruşmada bir jüri üyesinin diğer on bir jüri üyesini makul şüphe kapsamında bir şüpheliyi suçsuzluğu konusunda ikna etme çabasını anlatmaktadır.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top