Westworld Konusu ve Oyuncuları – Yabancı Dizi

Westworld, 2 Ekim tarihinde HBO’da yayınlanmaya başlayan dizidir. Bünyesinde bilim kurgu, gerilim, aksiyon ve dram unsurlarını barındıran yapımın proje tasarımcısı Jonathan Nolan ile birlikte Lisa Joy’dur. Yapımda önemli isimlerde J.J. Abrams’da idari yapımcı olarak yer almaktadır. Dizinin 3 bölümü geride kalırken aldığı puanlar dikkat çekmektedir. Westworld dizisinin güncel IMDB puanı 9,2/10 dir.

Westworld Konusu:

westworld
Westworld dizisi, özellikle yapay zekânın doğmasıyla birlikte günahın nasıl olacağı konusundaki merak sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani, yapımda teknolojik gelişmelerin nereye varabileceği ve bu gelişimin olumsuz etkilerinin nasıl olacağı üzerinde durulmuştur. Dizi, Westworld ismindeki eğlence parkını merkezine alıyor. Gelecek yıllarda geçen Westworld’da, özellikle paralı müşterilerin sıklıkla tercih ettiği Westworld Park’ta olayların çığırından çıkması ile ortaya çıkan macera aktarılıyor. Önemli ziyaretçilerin katılabildikleri oyunlarla dolu bu parkta Vahşi Batı teması sunan kısımda bir sorun yaşanıyor. Bu sorunla birlikte peşlerinde keskin nişancı olan zengin insanlar eğlenmeyi unutarak sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Yapay zekânın kontrolden çıkacağı zaman neler yaşanabileceği oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor.

Westworld Oyuncuları:

westworld-oyunculari
Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Rodrigo Santoro ve Shannon Woodward

Westworld Karakterleri:

Evan Rachel Wood (Dolores Abernathy):

evan-rachel-wood
Westworld’de Dolores Abernathy rolüne 29 yaşındaki ABD’li oyuncu Evan Rachel Wood hayat veriyor. Yapımda hayatını yeniden keşfeden Western kızını canlandıran Wood’un oyunculuğu beğeni toplamaktadır. Özellikle The Missing dizisiyle dikkat çeken güzel oyuncu, Simeone, Suikast, Zirveye Giden Yol gibi önemli projelerde rol almıştır.

Jeffrey Wright (Bernard Love):

jeffrey-wright
Westworld projesinde programlama ve yapay insanların yaratıcısı rolündeki Bernard Love karakterine Jeffrey Wright hayat vermektedir. 49 yaşındaki ABD’li oyuncu daha önce Yaşam Şifresi, Casino Royale, Ali, Cadillac Records gibi oldukça önemli projelerde görev almıştır. Özellikle son dönemlerde projelerin aranan isimlerinden biridir.

Thandie Newton (Maeve Miley):

thandie-newton
Westworld’un güzel hanımefendisi rolündeki Maeve Miley karakterini Thandie Newton canlandırmaktadır. 43 yaşındaki Zambiyalı oyuncu daha önce Riddick Günlükleri, Görevimiz Tehlike 2, 2012, RocknRolla, Umudunu Kaybetme gibi son derece önemli projelerde rol almıştır. Bu yapımdaki oyunculuğu da dikkat çekmektedir.

James Marsden (Teddy Flood):

james-marsden
Westworld’a güzellikleri keşfetmeye gelen silahşörlerden Teddy Flood karakterine James Marsden hayat vermektedir. 43 yaşındaki ABD’li oyuncu daha önce X-Men, Tho Notebook, Bilinmeyen Yol, Skor Peşinde, Superman Dönüyor gibi projelerde rol almıştır.

Anthony Hopkins (Dr. Robert Ford):

anthony-hopkins
Dizide Westworld projesinin zeki yaratıcısı Dr. Robert Ford karakterini usta oyuncu Anthony Hopkins canlandırmaktadır. 78 yaşındaki ünlü ABD’li oyuncu Kuzuların Sessizliği filmiyle zirveye çıkmıştı. 56 yılı aşkın kariyerinde çok önemli projeler bulunan usta isim, Westworld projesine önemli bir güç katmaktadır.
Westworld dizisinde ayrıca Ingrid Bolso Berdal, Ed Harris, Luke Hamsworth, Sidse Babett Knudsen, Rodrigo Santoro gibi önemli isimler de yer almaktadır. Her bölümü 1 saat civarı süren yapımın ilk sezonunun 10 bölüm süreceği açıklandı. Bakalım bu önemli yapım ilgi görmeye devam edecek mi?

Mahmut Toklu Tarafından Westworld Dizisinin Değerlendirilmesi:

HBO, Game Of Thrones ile büyük bir başarı sağlamış ve yaptığı dizilerle de kalitesini ortaya koymuş bir kanal.Peki yeni dizisi Westworld nasıl? Westworld izlenmeye değer mi? Yoksa para ziyanı diziler arasında mı kalacak?

İlk bölümüyle ilgi odağı olan Westworld her bölümünde izleyiciyi şaşırtmaya devam ediyor.İzlerken bulmaca çözer gibi olduğunuz filmlerleri hatırlayın.Zengin oyuncu kadrosu ve mükemmel senaryosu ile izleyiciyi bir sonraki bölümü izlemeye can attırıyor. IMDB’den 36 bin kullanıcının oylaması ile 9.2 puan alan dizi eşsiz kadrosu ile size bir dizide olması gereken her şeyi veriyor.İlk olarak dikkatleri çeken unsur ise Ed Harris (Siyahlar İçindeki Adam),Anthony Hopkins (Doktor Robert) ikilisinin dizide ki muazzam oyunculukları. GTA V ile ünlü olan bu aralar The Walking Dead’de rol alan Steven Ogg (Haydut Rebus) bile dizide yerini alıyor.Bayan oyuncular arasında ise Evan Rachel Wood (Dolores Abernathy) ve Thandie Newton (Maeve Millay) dizide önemli rolleri bulunanlar arasında.

Westworld’ü izlenmeye etkin kılan konu ne?Aslında bakarsanız Westworld adını ilk kez duymuyoruz.1973 yılında Michael Crichton tarafından yine aynı adla yayınlanmış bir film bulunmakta.Bilim kurgu ve Western dalında iki tarafında birlikte işlendiği dizide konu ise şöyle. Dr. Rober (Anthony Hopkins) ve Dr. Arnold’nın birlikte yazdıkları hikayeleri kendi tasarladıkları robotlara aktarmasıyla kurdukları eğlence parkı.Bu robotları, ileri teknolojik parkta ziyaretçilerin western havası içinde istedikleri gibi eğlenebilmesini amaçlayarak kurulmuş bir yapay şehir.Her şey mühendislerin,teknisyenlerin ve robotlara yazılan hikayelerin doğrultusunda yaşanmaktadır. Taa ki çiftlik çalışanı olarak rol verilmiş robot Peter Abernathy (Lois Herthum)’nin kendi varlığını sorulmasına kadar.Bundan sonra bazı robotlarda oluşan güncelleme sonrası aksaklıkların ve ”Acaba yapay zeka mı?” sorusunun sorulmasıyla dizi etkileyici hâle geliyor.

Dizinin ilerleyen bölümleri gayet etkileyici ve konu akışı sizi sıkmıyor.Yeni bir dizi arayışındaysanız bu dizi tam size göre.Hele ki oyuncuların, özellikle Ed Harris ve Anthoy Hopkins’in diziye kattığı havayı görünce dizinin verdiği zevk kat kat artacak.Hiç durmayın ve ilk bölümü izleyin.Bilim kurgu ve Western’in yasak meyvesi dizimiz izlenmeye değer.

Westworld Fragmanı:

Bir cevap yazın