Yılmaz Güney Filmleri

Yılmaz Güney filmleri, hiç şüphesiz Türk sinema tarihinin unutulmaz filmleridir. Zira Çirkin Kral olarak da bilinen oyuncu rollerini oynamıyor, adeta yaşıyor. Bu içeriğimiz de Çirkin Kral filmleri gibi bir konuya yer vermek, bir nebze de olsa hatırlatmak bizim için gurur verici. Rol arkadaşları Tuncel Kurtiz, Pervin Par, Nebahat Çehre ve nice usta oyuncu; filmleri unutulmaz kılan detaylardan. Aynı zamanda Çirkin Kral’ın doğallığı ve yeteneği de göz ardı edilemeyecek en önemli unsurlardan.
Aşağıda yer alan Yılmaz Güney filmleri, belirli bir sıra olmadan listelenmiştir. Eklemek istediğiniz filmleri yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

Duvar, 1983


Yılmaz Güney’in son filmi Duvar, hapisten kaçarak Fransa’ya gitmesinin ardından çekilmiştir. Türkiye’de yer alan ceza evlerinin insanlık dışı şartlarını konu almaktadır. 1976 yılında Ankara Kapalı Cezaevinde gördüğü, tüm ceza evinin katıldığı isyanı bu filminde ele alır.
İsyandan derinden etkilenmiş olan Yılmaz Güney, isyan sonrasında gönderilmiş olduğu Kayseri ceza evinde Soba, Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz ismi ile bir roman yazar ve fim bu romanın üzerine çekilir.

Yol, 1981


Tıpkı duvar filminde de olduğu gibi filmin ana konusu mahkumlar ve ceza evidir. Yarı açık ceza evinde kalan 6 mahkum, 7 günlük bir izne çıkartılır. Her bir mahkumun bir derdi, sorunu ve özlemi bulunmaktadır. Her mahkum, Türkiye’nin birbirinden farklı bölgesinden gelmiştir.
Yapılan yolculuk boyunca her bir karakter; ayrı ayrı olarak incelenmiştir. Türkiye panoramasını izlediğimiz Yol filmi, Anadolu insanlarının acılar içinde ezildiğini ve aile düzeni ile hoşgörüsüzlüğü konu almıştır.

Sürü, 1978


Yılmaz Güney filmleri arasında en çok izlenen ve bir baş yapıt niteliğinde olan Sürü, aşiretten sürüye kadar birçok konuyu ele almaktadır. Aşiretlerin çatışmaları, kişilerin hesaplaşmaları, toplum ilişkileri gibi konuları işlemektedir.
Film bir bütün olarak incelendiğinde ise; çağdışı kalan bir toplumun ekonomik zorlamalarını, ezilen kişileri ve daha birçok panoramayı sergiler. Çirkin Kral filmleri genellikle Yılmaz Güney tarafından yazılmaktadır. Sürü de o filmler arasındadır. Yılmaz Güney tarafından yazılan, Tarık Akan tarfından çekilen film; konu olarak güneydoğu aşiretleri birbirleri ile kan davası olan Berivan ve Şivan arasında olan aşkı, kapitalizmi ele alan mağlubiyet filmidir.

Zavalıllar, 1974


Yılmaz Güney Zavallılar Filminde, hapisten çıkmanın herhangi bir şey ifade etmediği gariban ve zavallı insanlara objektif tutmaktadır. Üç arkadaşın birbirleri ile kesişen öyküleridir bu film. Ezilenleri, dışı ile içi aynı olan kişileri, garibanları bu konuda bir bütün olarak ele almıştır.

Arkadaş, 1974


Yılmaz Güney Arkadaş filmi, Çirkin Kral’ın burjuvaziye olan nefretini salt bir şekilde yansıtmaktadır. Diğer filmlerinde de olduğu gibi, kimliksizleri, ezilenleri ve yok sayılanları ele almıştır. Diğer filmlerinin aksine ise, küçük burjuva alışkanlıklarını gösteren ve tüm iğrenç yanları ile seyirciye yansıtmıştır. Sırf iğrenç yanlarını yansıtmak için, burjuva rolüne bürünen Güney, yine tüm doğallığı ile seyirciyi kendine hipnoz etmeyi başarmıştır.

Umutsuzlar, 1971


Umutsuzlar filmi, ilk başta Yeşilçam Melodramı olarak görünse de, oyuncular ve diyaloglar oldukça etkileyici bir yapıdadır. Yine senaryosunu kendisi yazan Yılmaz Güney, kabadayı olan Fırat ve sosyal sınıf kızlarından olan Çiğdem’in aşkı anlatılmaktadır. Fırat ya aşkından, ya da silahından vazgeçmek zorunda kalmaktadır. Fırat boyun eğecek midir sizce ?

Baba, 1971


Baba filmi, Üç Yoldaş isimli öyküden esinlenerek yazılmıştır. Fakir bir aile babası Almaya işçisi olarak yola gitmeyi planlarken, herhangi bir suçu olmamasına rağmen para karşılığında bir cinayeti üstlenir.
Hapisten çıktıktan sonra kızı kötü yola düşmüş, oğlu ise mafyaya karışmıştır. Kızını kötü yola, oğlunu mafyaya sokan adamdan intikam almayı planlayan baba, çocukları için kendini yakacak mıdır?

Bir cevap yazın