11.22.63 Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ünlü yazar Stephen King’in romanından uyarlanmış olan bu dizi J.J. Abrams’ın yapımcılığını üstlendiği ve de başrolünü James Franco’nun yer almış olduğu mini dizidir. Mini seri olarak oluşturulan dizi 8 bölümden oluşmaktadır. Her bir bölüm olağanüstü güzel olmasıyla ilgi çekmiş ve en çok sevilenler arasına girmiştir. Profesyonelce hazırlanmış olan mini dizi trajedi, bilim kurgu ve gizem kategorisinde yer alıyor. Zamana yolculuğu anlatacak olan mini dizidir. Oyuncu kadrosunda değerli isimlerin yer aldığını söyleyebiliriz: James Franco, Cherry Jones, Chris Cooper, Sarah Gadon, Lucy Fry, Daniel Webber, George MacKay, Brooklyn Sudano, Leon Rippy ve Josh Duhamel gibi isimlere yer verilmiştir. 8 bölümden oluşan dizinin her bir bölümü ise ortalama olarak 80 dakika sürmektedir.

11.22.63 KONUSU:

11.22.63 dizi
Zamana yolculuk yapılan mini dizide yolculuk Jake Epping ttarafından yapılacaktır. Bu dizide eski havayı soluyabileceksiniz. Tarihi, gizemi bir solukta içinize çekme keyfine erişebileceksiniz. En yakın arkadaşı olan al Templeton olayların peşinden gidemeyecek kadar hastadır. Geçmişe açılan kapıyı daha öncesinden ucuz et alabilmek için keşfetmiştir. Yakalandığı kanser hastalığından dolayı ise bu iş yani suikast olayı yarım kalacaktır. Yapabileceği tek bir şey kalıyor en iyi arkadaşı olan Jake Eping’e güvenmek. Jake Epping geçmişe 22 Kasım 1963 tarihinde gitmektedir. Tam da o tarihte gitmesinin sebebi ise John F. Kennedy suikastını önlemektir. Aslında kendisi sıradan bir lise öğretmenidir. İngiliz edebiyatı derslerine girmektedir. Eşinin alkol problemleriyle senelerce uğraşıp durmuştur. Bunun ardından eşi başka bir alkolikle onu terk etmiştir. Yolcuğu yapmak ise kendisinde takıntı haline gelmiştir. Yapmış olduğu yolculukta bir süre geçmişte kalması gerekmektedir. Asıl amacı sıradan kişi olmasına rağmen o suikastı önleyebilmektir, kimin neden yaptığı ve neden öldürdüğünü çözebilmektir. Jphn F. Kennedey üç kurşunla vurularak öldürülmüştü. Yaşasaydı öncelik olarak Amerika’nın sonra ise tüm dünyanın daha başka bir yer olacağını düşünmemiz mümkündür. Yenilikçi, gelişime ve değişime açık olan genç yürekli bir adamdı. Geçmişe dokunup değiştirme şansımız olsaydı en başta suikastı önlemek amaçlarlar.

11.22.63 Poster

Kennedy suikasttan sağ kurtulmuş olsaydı sorusuna gizemli cevaplardan başka yakın cevap bulunamaz. Jake geçmişe yolculuk yapmıştır fakat bir de sorun vardır. Geçmişe gittiğinde zaman ve saat hep aynı anda başlamaktadır. Geçmişte kaç yıl yaşarsan kaç saat kalırsan kal geri döndüğün anda sadece iki dakika kadar bir süre geçmektedir. Görevini tamamlayıp döner ve ardından tekrar geçmişe dönerse kader çizgisi tekrardan baştaki haline dönmektedir. Ölüm tehlikesinin de olduğunu belirtmekte yarar var. Buna rağmen Jake geçmişe gidiyor. Yeni bir kimlik hazırlanıyor. Böylece George Amberson tam anlamıyla bambaşka birisi oluyor. Bir sürü planlar yapıyor. Hayatı boyunca hiç bürünmediği bir bene bürünüyor. Daha saf, daha da ucuz, masum, güzel kokan ve tıka basa özgürlük dolu olan bir dünyaya yolculuk yapıyor . Soğukkanlılıkla yaklaşıyor olaylara. Gerekirse de katili öldürebilecek psikolojiye bürünüyor. Yolculuk yaptığı zamanda ise benzinin akıl almaz ucuz olduğunu, arazilerin şimdiki gibi binalarla donatılmış olmadığını, meyvelerin en saf en duru kokusuyla buram buram koktuğunu görecek hissedeceksiniz. Ve hatta insanların kapılarını kilitleme gereği duymadan evlerinden çıktığını, teknolojinin hayata hükmetmediği zamana dönüş yapacağız. Bunca şeyin yanı sıra sigaranın zararlarının henüz bilinmediği , erkek olmak aslında aynı zamanda sigara içmektir mantığının yerleşmiş olduğu zamana bir merhaba diyeceğiz. Yolculuk asıl amacını belirlemiştir fakat aynı zamanda aşkın doruklarına, yeni dostlukların sıcaklığına dokunarak gözlemler sonucu alınacak kararlar oluşturulacaktır. Dizi size nostalji katacak ve derinden etkileyecektir. Gizem dolu dünyada olanların yanı sıra geçmişin tozunu koklatacak bir filmdir aynı zamanda. Yıllar aslında bir kaç dakika olarak yaşamdan geçip giderken hayatı hiçe sayarak zaman yolculuk yapmak suikastın peşine düşmekse tamamen cesaret ister. Aşkın, gerilimin, gizemin eksik olmadığı harika bir Stephen King eserinden uyarlanmış mini bir dizidir.

11.22.63 OYUNCULARI – DİZİ KARAKTERLERİ:

Jake Epping – James Franko:

11.22.63 jake Epping
Sıradan bir hayatı olan İngiliz edebiyatı öğretmenidir. Lise öğrencilerin dersine girmektedir. Al Templeton ile yakın arkadaşlığı vardır. Dizide yolculuğu yapan cesur karakterdir. Kimsenin ölüm olasılığını göz önünde bulundurarak yapamayacağı şeyi takıntı haline getirir. Alkolik bir eşi vardır ve eşi ile uzun yıllar uğraşmıştır. Fakat sonrasında eşi başka bir alkol problemi olan biriyle çekip gitmiştir. Lise öğretmeni olan Jeke yalnız kalmıştır.

Sadie Dunhill – Sarah Gadon:

11.22.63 Sadie Dunhill
Sadie Teksas kasabasında bir lisede kütüphanede görev alan hoş bir bayandır. Dizideki rolünde Jake Eping ile ilişkisi vardır. Kocasından ayrılınca başka bir yere taşınmıştır. Sadie 1960 yıllarının başında JAke ile ilk defa karşılaşır. Sadie Jake’in gizemli havasını keşfetmiştir . jake’e yardım etmek ister fakat Jake bunu kabul etmez. Sadie sonuna kadar sevdiği adamın yanında olur. Jake onu burumlardan uzak tutmaya çalışsa da Sadie onu asla bırakmaz. Kimseye anlatmadığı şeyleri ona anlatır. Olaylar seyrinde gelişmeye devam eder.

Al Templeton:

11.22.63 Al Templeton
Jake Eping’in en yakın arkadaşı olan Al Templeton; ucuz et alıp satabilmek amacıyla geçmişe giden bir kapıyı buluyor. Ardından bu durumu suikastın neden ve kim tarafından yapıldığını öğrenmek amacıyla kullanmak istiyor. Fakat bu olay yarıda kalacaktır. Çünkü Al kanser hastalığına yakalanmıştır. Arkadaşı Jake ‘e güvenerek ona bu görevi devrediyor.

11.22.63 FRAGMANI:

https://www.youtube.com/watch?v=NXUx__qQGew

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *