12 Monkeys Konusu ve Karakterleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

12 Monkeys 2015 yılında SyfY kanalında gösterime giren ABD yapımı, bir dram ve bilim kurgu alanında çekilmiş başarılı bir dizidir. 1995 yılında gösterime giren, başrollerinde Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe’un oynadığı sinema filminin televizyona uyarlanması fikri ile meydana gelen yapımda, başrollerde Aaron Stanford, Amanda Schull ve Noah Bean’ı görüyoruz. 1. ci sezonu başarı ile tamamlayan dizinin, 2.ci sezonu 18 Nisan Pazartesi günü start aldı.12 Monkeys Konusu ve Karakterleri isimli yazımıza YORUM yapabilir yahut EMOJİ ile tepki gösterebilirsiniz.

12 monkeys tv series
Her ne kadar dizi, 95 yılında gösterime giren muhteşem bir oyuncu kadrosuna sahip ve olağan üstü bir başarı grafiği sergileyen film ile kıyaslanmaya çalışılsa da, dizinin senaryosunda ve kurgusundaki akış, tamamen farklı bir niteliğe bürünmüş durumda. Eleştirmenlerin diziyi, filmden bağımsız olarak düşünüp değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

12 Monkeys Konusu:

12 monkeys dizisi
Yıllardan 2035, dünyadaki 7 milyar insanın çoğu yok olmuş durumda. Nedeni ise 2015 yılında ortaya çıkıp, dünyaya yayılan virüs. Virüsün oluşturduğu salgınlar nedeniyle, insan ırkının çok azı hayatta kalmayı başarabilmiş. Hayatta kalabilenler virüsün etkilerinden korunabilmek için yeraltına çekilip, yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Çünkü virüs zamanla mutasyona uğramış ve daha tehlikeli bir duruma gelmiştir. Hayatta kalanlar virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Ancak dünyada yaşayan az sayıdaki insan yiyecek konusunda sıkıntı çekmekte ve buda yine kaos yaşanmasına, insanların birbirlerine saldırmalarına neden olmaktadır.

12 Monkeys Dizisi Konusu
2043 yılında küçük bir bilim adamı grubu bir zaman makinesi geliştirirler. Amaçları, bu duruma neden olan virüsün dünyaya yayıldığı tarihe giderek, virüsü bulup yok etmek ve insanlığı kurtarmaktır. Bilim adamlarının ellerinde 2015 yılından kalma bozuk bir ses kaydı vardır. Ve bu kayıtta Lealand Frost adındaki bir adamın virüsün kaynağı olduğu belirtilmektedir. İlk zaman yolculuğu için James Cole adında eski bir mahkûm seçilir ve James Cole 2015 yılına gitmeyi kabul eder. Görevi virüsün kaynağı olarak düşünülen bu adamı bulmak ve etkisiz hale getirip, virüsün dünyaya yayılmasını engellemektir. Böylelikle insan ırkı varlığını sürdürebilecektir.

12 Monkeys Karakterleri:

James Cole:

12 monkeys James Cole
Cole karakterini Nikita dizisinden hatırlayacağınız Aaron Stanford canlandırıyor. James Cole 2043 yılında, bir mahkûmdur. Zaman yolculuğunu kabul etmesi karşılığında, Cole’a özgürlük vaad edilmiştir.

Cassandra Railly:

12 monkeys Cassandra Railly
Suits dizisinden hatırlayacağınız Amanda Schull, 12 Monkeys’de Dr Railly rolüyle bir virolog olarak karşımıza çıkıyor. Virüsün yayılmaya başladığı esnada hastalık kontrol merkezinde çalışan Dr. Railly aynı zamanda, 2043 yılında ortaya çıkan ses kaydının sahibi. Dr. Railly, James Cole’a inanarak, ona yardımcı olmaya çalışan ana karakterlerden biri. James Cole ile aralarında dizinin ilerleyen bölümlerinde adı konulmamış duygusal bir ilişki var.

Jones:

12 monkeys Jones
Dr. Jones 2043 yılında dünyayı kurtarmaya çalışan bilim adamlarının lideridir. Ve zaman makinesini yapan kişidir. Barbara Sukowa’nın hayat verdiği Jones karakteri Cole’un zaman yolculuklarını düzenlemektedir.

Ramsey:

12 monkeys Ramsey
Oz ve Fringe dizisinden hatırlayacağınız Noah Bean’ın canlandırdığı Ramsey karakteri 2043 yılında Cole’un en yakın arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor.

Jennifer Goines:

12 monkeys Jennifer Goines
2015 yılında akıl hastanesinde yatan bir hastadır. Karakteri, Man Deeking Woman’dan da hatırlayacağınız Emily Hampshire canlandırıyor. Eleştirmenler dizideki en iyi oyunculuk sergileyen karakterlerden biri olduğuna dikkat çekiyorlar. Jennifer Goines virüsün kaynağına giden yol üzerinde olduğundan, dizide Cole ile yolları sıklıkla kesişiyor.

IMdb puanı 7,6 olan dizi, izleyenlere keyifli dakikalar yaşatıyor. Gizemli zaman yolculuklarına ilgi duyanların keyifle izleyeceği bir dizi olan 12 Monkeys 23 Mayıs 2016 da 2. Sezon 6. Bölüm ile gösterilmeye devam ediyor.

12 Monkeys Fragmanı:

12 Monkeys Konusu ve Karakterleri üzerine hazırlanan yabancı dizi tanıtımımıza YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *