12 Öfkeli Adam Filmi Konusu ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

12 Öfkeli Adam (12 Angry Men) 1957 yılında çekilmiş siyah-beyaz bir filmdir ve aynı isimdeki televizyon oyunundan esinlenerek sinemaya uyarlanmıştır. Yönetmeni Sidney Lumet olan filmin, tek bir başrol oyuncusu yoktur. Mahkeme jürisini oluşturan on iki kişi arasındaki diyalog ve tartışmaları konu alan bu film, oyuncuları kişileştirmek yerine karakterleri daha çok anonimleştirmiş ve onlara isim dahi vermemiştir. Özellikle replikleri ile efsane olan 12 Öfkeli Adam filminin konusu anlatılırken yazarımız Ağır Spoiler vermiştir. 12 Öfkeli Adam Filmine YORUM yapabilirsiniz.

12 Öfkeli Adam Filmi Konusu

12 Öfkeli Adam

Film genellikle suç ve dram kategorisinin altında incelenir. Çünkü konusuna baktığımızda film, on sekiz yaşındaki bir gencin babasını öldürdüğü şüphesiyle yargılanmasını anlatır. Birkaç sahne dışında filmin büyük çocuğunu tek bir alanda jüri odasında geçer. Yargıç suçlu bulunması halinde sanığın ölüm cezasını çarptırılacağını belirtir. Bunun üzerine jüri üyeleri bir toplantı yaparak kararı bildirmek için odalarına çekilirler.

12 Öfkeli Adam Replik
Jüri üyelerinin on biri de sanığın suçlu olduğunu düşünür, çünkü olaydan önce sanığın babasına “seni öldüreceğim” dediğini duyan bir tanık vardır. Bunun dışında hiçbir şüpheli ve cinayete sebep olacak kişi yoktur. Sanığın suçu işlemiş olabileceğine dair bazı delillerde olduğu için suçlu sayılıp ceza almasına kesin gözü ile bakılmaktadır. Fakat jüri üyelerinden sadece biri farklı görüştedir ve tek bir jüri üyesi diğer on bir kişiyi tek tek çocuğun suçsuz olabileceği konusunda ikna eder.

12 Öfkeli Adam Poster
Jüri üyelerini ikna etmeye çalışan 8 nolu jüri, en çok 7 ve 10 nolu jüri üyelerinden eleştiri alır. 7 numaralı jüri kararın bir an önce verilmesini ve akşama yetişmesi gereken bir basket maçı olduğundan dert yanar. 10 numaralı jüri ise gecekondu mahallelerinde yetişen insanların dürüst olmadığını, vahşi ve tehlikeli olabileceklerini savunur. Bu sebeple aralarındaki tartışma zaman zaman alevlenir. Fakat bu durum 8 numaralı jüri üyesinin direncini kırmaz ve tek tek delilleri geçersizleştirmeye başlar. Örneğin filmin en çarpıcı sahnelerinden biri 8 numaralı jürinin, görgü tanığını geçersiz göstermeye çalışmasıdır. Bu sahnede adam, görgü tanığının çok yaşlı olduğunu bahane ederek adeta bir avukat gibi sanığın savunmasını yapar. Uzunca süren tartışmalar sonucu diğer jüri üyeleri de kararını değiştirerek gencin suçsuz olduğu yönünde oy kullanırlar.

12 kızgın adam
Bu film kısıtlı bir alanda çekildiği halde seyirciyi sıkmaması açısından sinematik bir değer taşır. Her ne kadar yönetmenin ilk filmi olma niteliği taşısa da, film sinemanın kült filmleri arasında yer almayı başarmıştır. Tek bir kişinin çabasıyla büyük kararların hatta ve hatta kesin gibi görünen kararların bile değişebileceğini gösteren bu film, seyircinin üstünde derin bir etki bırakır. Çünkü seyirci de 8 numaralı jüri ile birlikte gerçekliği sorgulamaya ve olaya onun gibi bakmaya başlar.

12 Öfkeli Adam Filmi Fragmanı:

A comment on "12 Öfkeli Adam Filmi Konusu ve Yorumları"

  1. İbrahim says:

    Filmi tek seferde izleyip, bitirdim. İlk başlarda bir şey anlamadığım için sıkılmıştım. İyiki devam izlemeye devam etmişim. Hiç sıkılmadan izleyip bitirdim. Benim anlamadığım cinayeti kim işledi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *