13 Reasons Why Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan online dizi ve film kanalı Netflix’in dizi severlerle buluşturduğu drama-gizem dizisi 13 Reasons Why isimli diziyi konu ettiğimiz yazımıza hoş geldiniz. 2007’de Jay Asher imzasıyla piyasalara sürülen bir kitaptan uyarlanan dizi, moral bozucu bir sürecin ardından intihar eden Hannah Baker isimli genç ve yakın arkadaşı Clay Jensen’in hikayesini konu alıyor. Bölümleri ortalama 49 – 61 dakika aralığında süren dizinin toplamda 13 bölümü bulunmakta. Bu yönüyle bir mini dizi olduğunu da söyleyebiliriz. Dizinin tüm bölümleri 31 Mart 2017 tarihinde Netflix tarafından seyircilerle buluşturulurken, dizinin yapımcı koltuğunda Selena Gomez’in de yer aldığını hatırlatalım. 13 Reasons Why, her ne kadar Netflix tarafından resmi olarak duyurulmasa da hakkında son dönemlerde en fazla tweet atılan dizi olma özelliğini de kazanmış durumda.

13 Reasons Why Dizisi Konusu:


Dizi, intihar etmeden önce okuduğu lisede onun bu sona yönlenmesinde katkısı olan diğer öğrencilere kayıt ettiği kasetleri yollayan bir gencin hikayesini konu ediyor. Bu sayede ölümünün ardından sınıf arkadaşları birer birer onu dinlemeye mecbur kalıyorlar. İntihar eden genç kız Hannah Baker’ın arkadaşı olan Clay Jensen’in gözünden başlangıcını yapan 13 Reasons Why dizisinde, kahramanımız okuldan eve döndüğünde esrarengiz bir paketle karşılaşıyor. Hannah arkadaşlarına gönderdiği kasetlerde onlardan kasetleri dinlemelerini ve kendi bölümleri bittiğinde kaseti diğer kişiye göndermelerini istiyor. Eğer bu döngüyü kırmak isteyen birisi olursa bu durumda farklı bir grup kasetin de medyaya gönderileceği tehdidi söz konusu. Yayınladığı günden bu yana gençler arasında intihara yönelik düşünceleri arttıracağı endişesi ile eleştirilere maruz kalan dizi için gençlerin seyredip ders çıkarması gereken bir dizi görüşü de mevcuttur.

13 Reasons Why Dizisi Oyuncuları:


Dylan Minnette, Katherine Langford, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Derek Luke, Kate Walsh

13 Reasons Why Dizisi Karakterleri:

Hannah Baker:


Hannah hikayenin baş kahramanı olma özelliğine sahip. İntihar eden Hannah’ın 13 nedeni veya onların yüzünden intihar ettiği 13 kişi bulunuyor. İntihar etme nedeni olan kişileri anlattığı kayıtları listesindeki ilk kişiye gönderiyor. On üç nedenin tümünü dinleyen ilk kişi kasetleri diğer kişiye aktarıyor.

Clay Jensen:


Clay listedeki dokuzuncu kişi. Hannah ile birlikte hikayenin diğer anlatıcısı olma özelliğini taşıyor. Hannah’ın kasetlerini dinledikçe Clay Hannah’ın hikayesine hislerini, düşüncelerini ve tepkilerini aktarıyor. Kasetleri alan Clay ile ilgili dizinin sonunda bir sürprizle karşılaşıyoruz. Clay Hannah hayattayken ona ilgi duymaktaydı.

Tony:


Tony Clay’in yakın arkadaşı ve ikinci kaset setini alan kişi olma özelliğine sahip. Onun görevi Hannah’ın listesindeki herkesin talimatları takip ettiğinden emin olmak. Eğer talimatları takip etmediklerini düşünürse bu durumda ikinci kaset setini tüm kasabaya yayma ve gizli bilgileri açığa çıkarma görevi de ona ait.

Justin Foley:


Justin Hannah’ın listesindeki ilk kişi. Aynı zamanda onuncu kişi de. Justin, Hannah’ın öpüştüğü ilk erkek ve onun kendini önemli hissetmesine yol açan da ilk kişi. Bununla birlikte Justin bu ilk öpücüğün hikayesini arkadaşlarına abartarak anlatıyor ve Hannah’ın okulda dedikodularla adının çıkmasına neden oluyor. Bu dedikodular Hannah’ın hayatını mahveden sürecin başlangıcına yol açan olaydı.

Alex Standall:


Alex, Hannah’ın listesindeki ikinci kişi. Alex okulda ve kasabada Hannah gibi daha henüz yeni. Hatta Hannah’ın kasabada ilk takılmaya başladığı kişilerden. O Hannah’ın listesine Hannah’ın adını uygunsuz bir listeye yazdırması nedeniyle giriyor. Bu liste nedeniyle baş kahramanımız daha fazla fiziksel şiddete, dedikoduya ve hatta cinsel istismarlara maruz kalıyor.

Jessica Davis:


Alex ile birlikte Jessica da Hannah’ın Cresmont’taki ilk arkadaşları arasında yer alıyor. Başlangıçta Jessica oldukça güçlü bir kız görünümü verse de, kendine güveni olmayan birisi olduğunun anlaşılması Alex’in listesi üzerinden Hannah’a yüklenmesi ile ortaya çıkıyor. Jessica Hannah’a vurduğunda sadece arkadaşlıklarını bitirmiyor aynı zamanda, Hannah’ı fiziksel ve duygusal yaralar içerisinde de bırakıyor. Jessica ise kasetleri alan üçüncü kişi.

Tyler Down:


Okulun fotoğrafçısı olan Tyler’ın bir dizi kamera ve lense erişimi söz konusu. Ne yazık ki Hannah için bu durum Tyler’ın onun yanlış şöhretinin peşinden gitmesine yol açıyor. Yatak odasının dışından Hannah’ı takip eden ve fotoğraflarını çeken Tyler, evinde dahi genç kızın mahrem alanını işgal ediyor. Tyler Hannah’ın kendini iyi ve güvende hissettiği tek yeri de onun elinde alıyor. Bu nedenle Tyler listedeki dördüncü kişi.

Courtney Crimson:


Okulun en popüler ve en sevilen isimlerinden birisi olan Courtney aslında yalancı ve manipülatif birisi. Hannah’a Tyler’ın röntgencilik yaptığını ortaya çıkarmasında yardım etmesinin ardından, Hannah’ın odasında cinsellik ile ilgili araçlar olduğu dedikodusunu yayıyor. Hannah’a tekrar ve tekrar ihanet eden Courtney, genç kızın gerçek arkadaşlar edinme konusunda kendine duyduğu güvenin de sarsılmasına yol açıyor. Bu nedenlerle Courtney Hannah’ın listesinin beşincisi.

Marcus Cooley:


Okulun sevgililer günü araştırmasında Hannah ile eşleşen Marcus onu birlikte dışarı çıkmaya davet ediyor. Bir restoranda oturmalarının ardından Hannah’a isteği dışında dokunmaya çalışan Marcus reddedilmesi üzerine genç kızla tüm restoranın önünde dalga geçiyor.

Hannah’ın listesinin diğer isimleri arasında ise Ryan Shaver, Jenny Kurtz, Bryce Walker gibi karakterler de yer almakta.

13 Reasons Why Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *