2000’li Yılların En İyi Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

2000 yılında vizyona giren ve mutlaka izlenmesi gereken muhteşem filmleri sizler için derledik. Eğer bu filmleri hala izlemediyseniz kesinlikle açıp izleyin. Başka gereksiz filmleri izleyip bu filmleri izlemediyseniz kafanızı duvarlara vurun hatta kafanızı duvara sürtün kıvılcım çıkarın. Bu filmler kaçmaz.Listemiz de 5 film önerisi var gibi de görünse aslında bonus liste ile 2000’li yılların kaçırılmaması gerekli 10 filmi var.İyi seyirler dileriz…
Not:Filmler sıralanırken IMDb puanları göz önüne alınmamış olup kendi zevkimi ön plana çıkararak bir listeleme yapılmıştır.Saygılar…
Site Editör Notu:Lütfen YORUM yaparak olumlu ve olumsuz görüşlerinizi bizlerle paylaşın.

 

2000’li Yılların En İyi Filmleri

 

5- American Psycho – Amerikan Sapığı – Imdb Puanı: 7.6 / 10

American Psycho

Çoğu kişi bu filmin ismini duymuştur hatta posterini görmüştür ama izlememiştir. Oysaki American Psycho ( Amerikan Sapığı ) filmi psikoloji türünün en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Filmin başrolünde yer alan Christian Bale de oyunculuğunu konuşturmuş. Sıkılmadan izleyebileceğiniz nadir psikolojik filmlerinden bir tanesidir. Patrick Bateman ( Christian Bale ) filmde dışarıdan bakıldığında işini yapan normal ve iyi bir insan gibi görünmektedir. Ancak kendisi insanları öldürtmekten zevk duyan ve onları parçalayarak evinde saklamayı seven psikopat mı psikopat olan bir psikopattır. Bu tarz filmleri seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın derim.
Oyuncular: Christian Bale ( Patrick Bateman ), Reese Witherspoon, Willem Defoe ( Dedektif Donald Kimball ), Jared Leto ( Paul Allen ), Josh Lucas ( Craig )
Yönetmen: Mary Harron
Tür: Dram, Psikolojik, Gerilim, Suç

4- Cast Away – Yeni Hayat – Imdb Puanı: 7.7 / 10

Cast Away

Bu filmde 2 Oscarlı ve en sevdiğim oyunculardan bir tanesi olan Tom Hanks neredeyse tek kişilik dev kadrosu ile muhteşem bir oyunculuk sergilemiş diyebiliriz. Çünkü bir oyuncunun tek başına neredeyse tüm filmi yürütmesi ve seyirciyi de ekran başında tutmayı başarması öyle kolay bir iş değildir. Bu Tom Hanks’in usta bir oyuncu olduğu gösterir. Filmde ıssız bir adaya düşen adamın mücadelesi oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılıyor. İzlerken ekrana bağlı kalıyorsunuz acaba şimdi ne yapacak ben olsam orda acaba diye de düşünmeden edemiyorsunuz. Bu filmi ilk TRT kanalında izlemiştim galiba. Malum bu kanal aynı filmi 100 defa paylaşma gibi bir özelliği var. Yeşil Yol filmini de galiba bugüne kadar milyon defa oynatmıştır ekranda. Neyse filmi gerçekten çok güzel izlediğinize pişman olmazsınız. Kesinlikle kaçırmayın..
Oyuncular: Tom Hanks ( Chuck Noland ), Wilson ( Chuck Noland’ın konuştuğu top ), Helen Hunt ( Kelly Frears ), Chris North ( Jerry Lovett )
Yönetmen: Robert Zemeckis
Tür: Dram, Macera, Psikoloji

3 – X-Men – X-Men – Imdb Puanı: 7.4 / 10

X-Men

X- Men serisinin başlangıç filmi 14 Temmuz 2000 tarihinde vizyona girdi. Film bilim kurgu türünün en başarılı serilerinden bir tanesi. Aksiyon deseniz aksiyon, kurgu deseniz kurgu, oyunculuk deseniz o da zaten fazlasıyla filmde mevcut. Filmin yönetmeni Bryan Singer’ı tebrik etmek gerek o da kesinlikle harika bir iş çıkarmış. Bol aksiyonlu ve kaliteli görsel efektleri ile adeta gözlerimizi okşuyor. Filmin oyuncu kadrosu ise tam bir yıldızlar geçidi. Şimdi buraya yazıp yazının akışını bozmayayım. Aşağıda yazıyor zaten oradan okursunuz. Karakterlerin her biri ayrı başarılı diyebilirim. Neredeyse zaten hepsi filmde başrol gibi. Bilim kurgu ve aksiyon filmlerini seviyorum dram filmleri beni sıkıyor diyorsanız serinin başlangıç filmi olan X-Men’i kaçırmayın.
Oyuncular: Hugh Jackman ( Wolverine ), Halle Berry ( Storm ), Ian McKellen ( Magneto ), Patrick Stewart ( Prof. Charles Havier ), James Marsden ( Cyclops ), Famke Janssen ( Jean Grey )
Yönetmen: Bryan Singer
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera

2- Memento – Akıl Defteri – Imdb Puanı: 8.5 / 10

Memento
İşte aklın sınırları zorlayan, Christopher Nolan gibi muhteşem deha bir yönetmenin dikkat çekmesini sağlayan bir film olan Memento ( Akıl Defteri ) başarılı kurgusu ile seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Film 2000 yılı yapımı olmasına rağmen Türkiye’de 27 Temmuz 2001’de vizyona girdi. Tabi çoğu şey ülkemize geç geldiği için bazen filmlerde geç gelebiliyor hatta belki de hiç gelmiyor. Ama tabi artık böyle bir sorun kalmadı çünkü altyazılı ile filan artık hemen halledip internetten izleyebiliyoruz filmleri. Neyse konudan sapmayalım. Film gerçekten sağlam bir film. Özellikle zeka dolu kurgu filmlerini seviyorsanız bu filme bayılacaksınız. Filmi izlerken anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu sizin filme odaklanmanıza ya da biraz da IQ seviyenize bağlı. Ben bir izleyişte anlarım diyorsanız buyrun bu filmi kaçırmayın. Christopher Nolan’ın başarılı bir yönetmen olacağı o günlerden belliymiş. Bu keskin zekayla yazılmış zeka fışkıran filmi kaçırmayın derim.
Oyuncular: Guy Pearce ( Leonard ), Carrie-Anne Moss ( Natalie ), Mark Boone Junior ( Burt ), Joe Pantoliano ( Teddy ), Jorga Fox ( Leonard’ı Karısı ), Thomas Lennon ( Doktor )
Yönetmen: Christopher Nolan
Tür: Dram, Gerilim, Gizem

1- Gladiator – Gladyatör – Imdb Puanı: 8.5 / 10

Gladiator (1) (1)

Türkiye’de 19 Mayıs 2000 tarihinde vizyona giren Gladiator ( Gladyatör ) filmi yayınlandığı yılın en iyi yapımlarından bir tanesi. Filmde Roma İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemde General Maximus’un ( Russel Crowe ) yaşamış olduğu hikaye anlatılıyor. Film sizi içine çekmeyi başarıyor. Bir aksiyon filmi olmasına rağmen dram yönüyle de seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Filmin yönetmeni ise Cennetin Krallığı ve Robin Hood gibi filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Ridley Scott oturmakta. Çoğu kişi zaten bu Gladiator ( Gladyatör ) filmini izlemiştir. Eğer siz izlemediyseniz direk açın izleyin derim.
Oyuncular: Russel Crowe ( General Maximus ) , Joaquin Phoenix ( Commodus ), Giorgio Cantarini ( Maximus’un Oğlu ), Djimon Hounsou ( Juba ), Connie Nielsen ( Lucilla )
Tür: Aksiyon / Dram / Macera
Yönetmen: Ridley Scott

5′ li Bonus: Aynı Yılda Vizyona Giren Diğer İzlenmesi Gereken Filmler

1 – Snatch ( Kapışma ): Filmde Brad Pitt, Jason Statham gibi dünyaca ünlü oyuncular yer alıyor. Oldukça sağlam aksiyon ve suç filmidir.
2- Mission İmposible 2 ( Görevimiz Tehlike 2 ) : Serinin ikinci filmidir. Tom Cruise yine filmin başrolünde bu da oldukça sağlam bir aksiyon filmi. Aksiyon severler için birebir.
3 – Unbreakable ( Ölümsüz ) : Bilim Kurgu ve gizem türünün en başarılı filmlerinden bir tanesidir. Fazla bilinmeyen bir film ama oldukça sağlam bir film. Bruce Wills ve Samuel L. Jackson gibi dünyaca ünlü oyuncular da filmin kadrosunda. Oldukça şaşıracaksınız.
4- Almoust Famous ( Şöhrete Bir Adım ): Dram ve müzikal türünün başarılı örneklerindendir. Ayrıca Kate Hudson sıcak performansı ile erkekleri coşturabilicek bir oyunculuk sergilemiştir. Rock müziğini sevenler kaçırmasın..
5 – Requiem for a Dream ( Bir Rüya İçin Ağıt ) : Sağlam bir dram filmi. Imdb puanını biraz uçurmuşlar ama yine de güzel bir film. Dram seviyorsanız izleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *