2020’de Vizyona Girecek Türk Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

2020’de Vizyona Girecek Türk Filmleri

Son yıllarda imza atılan başarılı yapımlarla, eski parlak günlerine yeniden dönmeyi başaran Türk sineması, bu yılda da komedi türü başta olmak üzere çok sayıda filmi izleyicilerle buluşturacak. Dizi filmlerin düşen izleyici oranı karşısında sinemaya yönelen yapımcıların, ikna ettiği birbirinden ünlü isimler, 2020 yılında vizyona girecek filmlerle gözlerimizin pasını silecek.

Geride bıraktığımız yıl bir ilke imza atarak, 365 günde 40’dan fazla yapımı izleyiciyle buluşturan Türk sineması çekimine başlanan yapımlarla, 2020’de de en az söz konusu rakam kadar filmi izleyicinin beğenisine sunacak.

İşte 2020 yılında vizyona girecek Türk filmleri:

 1. Zengo

 

Son dönemlerde birbirinden komik filmlerle karşımıza çıkan, Şahan Gökbakar’ın yönetmen koltuğunda oturacağı Zengo filminin başrol oyuncusu olarak karşımıza Yasemin Sakallıoğlu çıkacak. Sakallıoğlu’na, Dilşah Demir ile Ece İrtem gibi sinemamızın yeni yüzleri eşlik edecek. Filmin bir diğer yönetmeni ise Müge Manuş olacak. 6 Mart’ta vizyona girecek Zengo’nun konusu ise şöyle:

 

Moda sektöründe adından söz ettirme hayaliyle yaşayan Zerrin, kentsel dönüşüm sonrası mütevazi yaşamına veda eder ve kendisini bir anda arzuladığı yaşantının içerisinde bulur. Lüks hayata adapte olmakta zorlanan genç kadın, eğlenceli yapısıyla eksilerini artıya dönüştürmeyi başarmıştır. Tüm bunlara rağmen, ünlü bir modacı olma konusunda arpa boyu yol ilerleyemeyen Zerrin, en büyük rakibi olan Menkibe’nin tasarımlarını kendisininmiş gibi göstererek defile düzenlemesi, bir dizi gelişmelerin tetikleyicisi olacaktır.

karanlık şehir hikayeleri

 1. Karanlık Şehir Hikayeleri

 

Önümüzdeki ay içerisinde vizyona girmesi beklenen polisiye – gizem türündeki filmin yaratıcıları Adil ve Arif Valizade kardeşlerdir. Bir sabah cezaevinde 10 mahkûmun hayatını kaybetmesiyle ilgili gerekli araştırmaları yapması için görevlendirilen polis memurlarının, başından geçecek olaylara odaklanan filmin yönetmen koltuğunda Adil Oğuz Valizade oturuyor. Filmin geniş oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor: Mert Fırat, Melisa Aslı Pamuk, Timur Acar, Asuman Dabak, Tuğçe Karabacak, Gökhan Tevek, Aykut Taşkın ve Mustafa Alabora.

 

 1. Kovala

 

Yönetmenliğini Burak Kuka’nın yaptığı filmin senaryosunu kaleme alan isim ise Ahmet Erçin Sadıkoğlu’dur. Türkiye’nin ilk rap filmi olacak yapımda başrol Stabil’e eşlik edecek oyuncu ise Ozan Hande Soral’dır. Film, rap yıldızı Stabil’in hayat hikayesini konu almaktadır. Film 17 Nisan’da vizyona girecektir.

 

 1. Osman Sekiz

 

Leyla ve Mecnun dizisiyle gönüllere taht kuran önlü isim Ali Atay ile Begüm Birgören’i birlikte izleyeceğimiz Osman Sekiz filmin senaryosunu Kemal Uçar kaleme almıştır. Fantastik-romantik komedi türündeki yapımın, yıl sonuna doğru izleyiciyle buluşması beklenmektedir.

 

 1. Aşk Çağırırsan Gelir

 

Filmin bir hayli geniş oyuncu kadrosunda, dizi filmlerde görmeye alıştığımız yakışıklı ses sanatçılarından Keremcem başta olmak üzere Melis Babadağ, Gürgen Öz, Nil Keser, Özgün Çoban, Cihan Ercan, Bahar Süer, Cem Zeynel Kılıç, Eser Eyüboğlu, Barış Başar, Erdem Baş, Deniz Işın ve Sera Tokdemir gibi isimler yer almaktadır. Filmin senaryosu, aynı zamanda yönetmenliğini de üstlenen Emre Kavuk tarafından kaleme alınmıştır.

 

 1. Nuh Tepesi

 

Şahsiyet Dizi’nde canlandırdığı Agah Beyolu karaktesiyle “Uluslararası Emmy En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü kazanan usta oyuncu Haluk Bilginer’in başrolünde yer alacağı filmin yönetmenliğini üstlenen isim ise Cenk Ertürk’tür. Bilginer’e eşlik edecek isimler ise Ali Atay ve Hande Doğandemir’dir.

 

 1. Acı Kiraz

 

Yönetmen koltuğunda Serdar Akar’ın oturduğu filmin geniş oyuncu kadrosunda yer alan isimler; Erdal Beşikçioğlu, Ertan Saban, Belçim Bilgin, Bülent Şakrak, Luran Ahmeti ve Halil Ergün’dür. Film, kiraz bahçeleri sayesinde geçimini sürdüren çiftçi bir ailenin, hayatlarına giren nakliyeciyle yaşayacakları olayları konu edinmektedir.

 

 1. Gelincik

 

Mayıs ayında gösterime girmesi beklenen ve yönetmek koltuğunda Orçun Benli’nin oturacağı filmin, oyuncu kadrosunda Ahmet Mümtaz Taylan, Kaan Yıldırım, Hande Doğandemir, Nilperi Şahinkaya, Bülent Parlak ve İnan Ulaş Torun gibi yıldız isimler yer almaktadır.

Dokuz Kere Leyla

 1. Dokuz Kere Leyla

 

Usta oyuncu Haluk Bilginer’i 2020 yılında bir kez daha beyaz perdede göreceğimiz filmin yönetmen koltuğunda oturan isim ise Ezel Kaya olacak. Filmin oyuncu kadrosunda Demet Akbağ, Elçin Sangu, Fırat Tanış, Alican Yücesoy, Emre Kıvılcım, Hakan Eke ve İhsan Ceylan yer alacak. Bu ayın 27’sinde gösterime girecek yapım konusu ise şu şekilde; Adem (Haluk Bilginer) yaşadığı hayattan ve uzun yıllar aynı yastığa baş koyduğu eşinden sıkılarak, yeni bir heyecan aramaktadır. Nergis isimli bir kadınla tanışan orta yaşlı adam, yasak aşkına kavuşabilmesinin önündeki engel olan eşini defalarca öldürme planı yapmaktadır.

 

 1. Eflatun

 

Yakışıklı oyuncu Kerem Bursin ile İrem Helcacıoğlu’nun başrollerini paylaşacağını drama türündeki yapımın yönetmenliğini ödüllü yönetmen Cüneyt Karakuş üstlenecek.

 

 1. Bergen

 

Arabesk-fantezi tarzında seslendirdiği şarkılarla duygulara hitap eden ve yüzüne atılan kezzap sonucu hayatı alt üst olan ses sanatçısı Bergen’in hayat hikayesinin anlatılacağı filminde, “Acıların Kadını” lakaplı şarkıcıyı Serenay Sarıkaya canlandıracak. Senaryosunu Sema Kaygusuz’un kaleme aldığı film, GroupM Türkiye ile Taff Pictures iş birliğiyle beyaz perdeye aktarılacak.

 

 1. Koca Yusuf

 

Çağatay Uluusoy ve Jessica May’in başrollerinde yer aldığı film, 19. yüzyılda yaşam süren Deliormanlı Türk güreşçi Koca Yusuf’un hayat hikayesini izleyiciyle buluşturacak. Filmin yönetmen koltuğunda Murat Saraçoğlu oturacak.

 

 1. Ya İstiklal Ya Ölüm Filmi

 

TAFF Pictures ve Sugar workz imzalı yapımın başrolünde göreceğimiz isim Nejat İşler olacak. İstanbul’un “itilaf devletleri”nden kurtarılışını konu alan yapımın yönetmenliğini Murat Şeker üstlenecek.

 

 1. Aile Hükümeti Filmi

 

Yönetmenliğini Burak Demirdelen’in üstlendiği komedi türündeki filmin başrolünde Seyhan Alper Saldıran ve Aslıhan Malbora yer alacak. Çanakkale’de çekilen yapım, köy öğretmeni Salih’in, görev yaptığı köyde bir yandan akraba evliliklerinin önüne geçme ve bir yandan da âşık olduğu kıza kavuşma hikayesini izleyicilerle buluşturacak.

 

 1. Selim Bey’in Yolculuğu

 

Çağan Irmak imzalı filmin başrollerinde göreceğimiz isimler Farah Zeynep Abdullah ve Haluk Bilginer olacak. Irmak ile Abdullah’ı 5 yıl sonra aynı projede buluşturacak film, yılın ikinci yarısında izleyiciyle buluşacak.

 

 1. Kendi Yolunda

 

Adana’nın ev sahipliği yaptığı filmin başrollerinde Athena Grubu’nun solisti Gökhan Özoğuz ve Gökçe Bahadır yer alacak. Yönetmen koltuğunda Ömer Faruk Sorak’ın oturacağı film, Gökhan Özoğuz’un Adana’da başından geçenleri konu alacak. Film 6 Mart’ta gösterime girecek.

 

 1. Mesti Aşk

 

 1. yüzyılda yaşayan şair Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin hayatını konu alacak filmin yönetmen koltuğunda İranlı yönetmen Hasan Fethi oturmuştur. Filmin oyuncu kadrosunda İbrahim Çelikkol, Bensu Soral ve Hande Erçel gibi isimler yer almaktadır.

 

 1. Kilit

 

Yönetmen koltuğunda Adil Oğuz Valzade’nin oturduğu polisiye türündeki yapım, 6 Mart tarihinde izleyiciyle buluşacak. Filmin oyuncu kadrosunda Mert Fırat, Melisa Aslı Pamuk, Celil Nalçakan, Asuman Dabak gibi yıldızlar yer alıyor.

 

 1. Oğluma Mektuplar

 

Beğenilen yazarlardan Lütfiye Pekcan’ın kaleme aldığı aynı adlı kitaptan uyarlanan filmin senaryosunu kaleme alan isim ise Melek Gençoğlu oldu. Dram türündeki yapımın, 4 Nisan’da gösterime gireceği açıklandı.

 

 1. Hababam Yaz Oyunları

 

Türk sineması klasiklerinden Hababam Sınıfı’nın yeniden uyarlamaları arasına girecek olan yapımın başrolünde göreceğimiz isim ise Yusuf Çim olacak. Yönetmen koltuğunda Doğa Can Anafarta’nın oturduğu komedi türündeki yapım, 3 Nisan’da vizyona girecek.

 

 1. Azizler

 

Taylan Biraderler imzası taşıyacak dram-komedi türündeki filmin senaryosunu kaleme alan isim ise Berkun Oya oldu. İmaj İnternational’ın yapımcılığında çekimlerine başlanan yapımın başrollerinde Engin Günaydın, Haluk Bilginer ve Binnur Kaya gibi önemli isimler yer alıyor. Filmin, 2 Ekim 2020’de izleyicilerle buluşması bekleniyor.

 

 1. Malazgirt 1071 Bizans’ın Kıyameti

 

Yapımcılığını “2506 Yapımın” üstlendiği tarihi-savaş-aksiyon türündeki film, senaristliği ve yönetmeliği Özgür Bakar ve Bilal Kalyoncu tarafından yapıldı. Başrollerinde Cengiz Coşkun, Vildan Atasever, Haluk Piyes ve Caner Kurtaran gibi isimleri göreceğimiz yapım, Osmanlı İmparatorluğu ile Bizans İmparatorluğu arasında yaşanan Malazgirt Meydan Savaşı’nı konu ediniyor. Yapım 13 Mart’ta seyirci karşısına çıkacak.

 

 1. Müstakbel Damat

 

Senaryosunu ve yönetmenliğini İlker Ayrık’ın üstlendiği komedi türündeki yapımın başrollerinde usta oyuncu Erdal Özyağcılar ve Hande Soralı izleyeceğiz. 13 Mart’ta izleyicilerle buluşacak film, âşık olduğu kızla evlenmek için her şeyi göze alan damat adayı Hasan’ın (İlker Ayrık) başından geçecek olayları konu ediniyor.

 

 1. Amacı Olmayan Grup

 

Yönetmen koltuğunda Ali Tanrıverdi’nin oturduğu gençlik komedisi türündeki film, iki yakın arkadaş Onur ve Sercan’ın amaçsız yaşantılarında başından geçen olayları konu ediniyor. Yapımın başrollerinde Sarp Bozkurt, Ali Barkın, Çağla Irmak, Gamze Karaduman, Hakan Bilgin ve Hülya Gülşen gibi isimler yer alıyor. Filmin 3 Nisan’da vizyona girmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *