Liste Film

  45 Yıl (45 Years) Konusu ve Oyuncuları

  11.09.2016
  392

  Filmin ana konusu David Constantine’in “In Another Country” adlı kısa hikayesinden esinlenilmiştir. 45 yıldır huzurlu bir evlilikleri olan Kate Mercer – Geoff Mercer çifti bu mutlu evliliklerinin 45. Yılını güzel bir partiyle kutlamak istemektedirler. Parti hazırlıklarının sürdüğü esnada Geoff Mercer’e bir mektup gelir ve mektupta Geoff’un önceki sevgilisinin cesedinin İsviçre’nin Alplerindeki buzullar içerisinde bulunduğu yazmaktadır.

  45 Yıl (45 Years) Konusu

  45-years-konusu
  Ana konusu bu şekilde gözüken filmin derinliklerinde ise yönetmen Andrew Haigh biraz daha psikolojik sentezlere girmiş ve ilişkilerdeki bir şüphenin bile nerelere varabileceğini bizlere göstermiştir. Kate her ne kadar mektupla gelen haberi ilk başta eşinin bir kaybı olarak algılayıp buna saygı duysa da daha sonra aldığı sinyallerle durum farklılaşmaktadır. Çift bu zamana kadarki ilişkilerini her ne kadar mutluluk içinde geçirmiş olsalar da eşinin bu haber karşısında birtakım kafa karışıklıkları yaşamış olduğunu gören Kate, buradan eşinin eski sevgilisini unutamadığı anlamını çıkarmaktadır. Daha sonra gelişmekte olan olaylarda ise mektup sadece ilişkide halının altına süpürülen gerçekleri ortaya çıkarma vazifesi görmüştür ve 45 yıllık evlilikte gizlenen hisler ve bastırılan duygular kendilerini göstermeye başlamıştır.

  45-years-oyunculari

  Ortaya çıkan her bir gerçek ise mektuptan önce gayet güzel bir evlilik geçiren Mercer çiftine vurulan birer darbeye dönüşmektedir. Çünkü Kate’in sorduğu sorulara aldığı cevaplar Geoff’un bu ilişkiyi çeşitli sebeplerden ötürü zoraki yürüttüğünü ve aklındaki ideal evliliğin ve ideal sevgilinin ölen eski sevgilisi olduğunu göstermektedir. Film bu noktadan sonra bir çiftten ziyade bir kadın ve bir erkeğin üzerine yoğunlaşmıştır. Kocasının kendisi hakkındaki düşüncelerini bilen Kate, daha sonra öğreneceği bir başka gerçekle bu 45 yıllık evlilikte Geoff’un eşinden çok eski sevgilisinin bir çeşit yerini tutan sıradan bir kadın olduğunu anlamış ve buradan birtakım sonuçlar çıkararak gerçekleşen diğer olayları bu sonuçlar ışığında değerlendirmeye başlamıştır.

  45-years-afis
  45 Yıl (45 Years) Festivaller:

  2015 Oscar Akademi Ödülleri
  En İyi Aktris Adaylığı
  Berlin Uluslararası Film Festivali
  En İyi Aktör – En İyi Aktris Ödülü

  45 Yıl (45 Years) Teknik Detay:

  Yönetmen: Andrew Haigh
  Oyuncular: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James
  Ülke: İngiltere
  Dağıtıcı: M3 Film
  Yapımcı: Tristan Goligher
  Yapım Yılı: 2015
  Vizyon Tarihi: 25 Eylül 2015
  Süre: 95 Dakika

  45 Yıl (45 Years) Fragman:

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.