45 Yıl (45 Years) Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Filmin ana konusu David Constantine’in “In Another Country” adlı kısa hikayesinden esinlenilmiştir. 45 yıldır huzurlu bir evlilikleri olan Kate Mercer – Geoff Mercer çifti bu mutlu evliliklerinin 45. Yılını güzel bir partiyle kutlamak istemektedirler. Parti hazırlıklarının sürdüğü esnada Geoff Mercer’e bir mektup gelir ve mektupta Geoff’un önceki sevgilisinin cesedinin İsviçre’nin Alplerindeki buzullar içerisinde bulunduğu yazmaktadır.

45 Yıl (45 Years) Konusu

45-years-konusu
Ana konusu bu şekilde gözüken filmin derinliklerinde ise yönetmen Andrew Haigh biraz daha psikolojik sentezlere girmiş ve ilişkilerdeki bir şüphenin bile nerelere varabileceğini bizlere göstermiştir. Kate her ne kadar mektupla gelen haberi ilk başta eşinin bir kaybı olarak algılayıp buna saygı duysa da daha sonra aldığı sinyallerle durum farklılaşmaktadır. Çift bu zamana kadarki ilişkilerini her ne kadar mutluluk içinde geçirmiş olsalar da eşinin bu haber karşısında birtakım kafa karışıklıkları yaşamış olduğunu gören Kate, buradan eşinin eski sevgilisini unutamadığı anlamını çıkarmaktadır. Daha sonra gelişmekte olan olaylarda ise mektup sadece ilişkide halının altına süpürülen gerçekleri ortaya çıkarma vazifesi görmüştür ve 45 yıllık evlilikte gizlenen hisler ve bastırılan duygular kendilerini göstermeye başlamıştır.

45-years-oyunculari

Ortaya çıkan her bir gerçek ise mektuptan önce gayet güzel bir evlilik geçiren Mercer çiftine vurulan birer darbeye dönüşmektedir. Çünkü Kate’in sorduğu sorulara aldığı cevaplar Geoff’un bu ilişkiyi çeşitli sebeplerden ötürü zoraki yürüttüğünü ve aklındaki ideal evliliğin ve ideal sevgilinin ölen eski sevgilisi olduğunu göstermektedir. Film bu noktadan sonra bir çiftten ziyade bir kadın ve bir erkeğin üzerine yoğunlaşmıştır. Kocasının kendisi hakkındaki düşüncelerini bilen Kate, daha sonra öğreneceği bir başka gerçekle bu 45 yıllık evlilikte Geoff’un eşinden çok eski sevgilisinin bir çeşit yerini tutan sıradan bir kadın olduğunu anlamış ve buradan birtakım sonuçlar çıkararak gerçekleşen diğer olayları bu sonuçlar ışığında değerlendirmeye başlamıştır.

45-years-afis
45 Yıl (45 Years) Festivaller:

2015 Oscar Akademi Ödülleri
En İyi Aktris Adaylığı
Berlin Uluslararası Film Festivali
En İyi Aktör – En İyi Aktris Ödülü

45 Yıl (45 Years) Teknik Detay:

Yönetmen: Andrew Haigh
Oyuncular: Charlotte Rampling, Tom Courtenay, Geraldine James
Ülke: İngiltere
Dağıtıcı: M3 Film
Yapımcı: Tristan Goligher
Yapım Yılı: 2015
Vizyon Tarihi: 25 Eylül 2015
Süre: 95 Dakika

45 Yıl (45 Years) Fragman:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *