70’li Yılların Disko Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

1970’li yıllar dendiği zaman diskolar, dans yarışmaları, o dönemin muhteşem müzikleri ve renkli Amerika hayatı herkesin aklına gelmektedir. O yılları yaşamak isteyenler de dönemin filmleri ile dans ve müziğin coşkusunu yaşayabilirler. Ünlü dansçıların filmlerde yer almasının yanında, dönemin genç oyuncuları ve en usta oyuncuları da kadrolarda bulunuyor. Unutulmaz dans filmleri genellikle müzikal şeklinde çekilmiştir. Sahneler daha çok dans ve müzikler eşliğinde geçmektedir. Özellikle 70’lerde dans yarışmalarının çok fazla olması ve gençliğin de bu alanda ünlenmek istemesi konu olarak ele alınmaktadır. Birçok yapımda da gerçek hikayeler kullanılmıştır. Sizler için 70’li yılların en iyi disko filmlerini IMDb puanlarına göre sıraladık. İyi seyirler dileriz.

70’li Yılların Disko Filmleri

 

15. The Bitch – Fahişe – 1979 – IMDb: 2,9


Yönetmen: Gerry O’Hara
Çok şık bir diskonun sahibi olmak ve bununla birlikte birçok erkek arkadaşını birlikte idare etmekle yaşayan çok çekici bir kadının bu kez başı derttedir. Şehrin en iyi dans pistini elinden almaya çalışmak isteyen bir mafya peşindedir.

14. Roller Boogie – 1979 – IMDb: 4,4


Yönetmen: Mark L. Lester
Dans aşkıyla yanan iki genç. Hayalleri bir gün herkesin onları dans pistinde izlemesidir ve tüm zorlukları aşarak bu hayal için çalışmaya başlarlar. Akşamları gittikleri diskoda piste çıkmakta ve gündüzleri de çalışmaya devam etmektedirler.

13. Can’t Stop The Music – Müzik Tutkusu – 1980 – IMDb: 4,5


Yönetmen: Nancy Walker
The Village People adındaki diskonun gerçek hayat hikayesi anlatılıyor. Burada gerçekleşen dans partileri, dans yarışmaları ve daha fazlası. 70’lerin Amerika hayatını da daha yakından bu yapım ile görmek mümkün.

12. Skatetown, USA – Hızlı Gençler – 1979 – IMDb: 4,7


Yönetmen: William A. Levey
Büyük bir dans yarışması düzenlenmektedir ve kasabadaki tüm gençler hem dans pistinin kralı ve kraliçesi olmak istemekte hem de büyük ödül olan 1000 doları elde etmeyi amaçlamaktadır. Ancak bu yarışı sadece 2 kişi kazanacaktır.

11. Xanadu – Esin Perileri – 1980 – IMDb: 5,1


Yönetmen: Robert Greenwald
Hayallerinin peşinden gitmek isteyen bir genç kız. Dansçı olmak ve pistlerde yaşamak isterken, asıl hayatı ile yüzleşmek zorunda kalacak ve hayat ona seçimler sunacaktır.

10. Thank God It’s Friday – 1978 – IMDb: 5,1


Yönetmen: Robert Klane
Yeni açılan disko tüm gençlerin ilgisini çekmiştir. Her cuma gerçekleştirilen dans partisinin kral ve kraliçesi olma hayali ile yaşayan Floyd ve Nicole, aşkları ile birlikte daha fazla çalışmaya başlayacaktır.

9. The Fish That Saved Pittsburgh – 1979 – IMDb: 5,1


Yönetmen: Gilbert Moses
Pittsburgh basketbol takımı büyük bir yarışa hazırlanmakta ancak umutsuzlukları yüzünden bir türlü başarıyı yakalayamamaktadır. Hem oyuncular çok iyi oynamalı hem de galibiyet sonucu için güzel bir dans şovu hazırlanmalıdır.

8. Disco Godfather – 1979 – IMDb: 5,3


Yönetmen: J. Robert Wagoner
Emekli bir polisin dans pistinde değişen hayatı anlatılmaktadır. O artık polisliğe veda etmiş ve asıl hayali olan dansa yönelmiştir. Ancak her zaman gittiği disko içerisinde uyuşturucu olaylarının döndüğünü öğrendiği zaman yeniden polisliğe dönmesi gerektiğini anlayacaktır.

7. Disco Fever – 1979 – IMDb: 5,4


Yönetmen: Lamar Card
Bir şarkıcı asıl hayalinin peşinden koşmaya karar verir ve kendisini dans pistine atar. Ancak acımasız gençler onu engellemek için çok kötü şeyler yapmaya hazırdır. Hem gençlere karşı gelecek ve meydan okuyacak hem de hayallerini gerçekleştirmek için dansla yaşamaya başlayacaktır.

6. Disco 9000 – 1977 – IMDb: 5,7


Yönetmen: D’Urville Martin
Los Angeles’in en iyi diskosunu işleten Fass Black, kendisine getirilen birçok müzik plağını reddeder. Dans pisti için en özel şarkıları çalmaya yeminli olan bu adam, defalarca reddettiği bir şarkıya son bir şans vermek ister.

5. Car Wash – Oto Yıkama – 1976 – IMDb: 5,9


Yönetmen: Michael Schultz
Los Angeles içerisinde oto yıkama fabrikasında çalışan bir grup genç, hayallerini gerçekleştirecekleri günleri beklemektedir. Bir gün hepsi dansçı olacak ve pistlerde yaşanacak güzel günlere sahip olacaklardır.

4. Cruising – Devriye – 1980 – IMDb: 6,4


Yönetmen: William Friedkin
Cruising’de var olan bir seri katili yakalamak için görevlendirilen başarılı polis, eşcinsel rolü ile dans pistlerine atılmakla başlayacağı bu görevde, çok zorlu durumlar içerisine girecektir.

3. ABBA: The Movie – 1977 – IMDb: 6,4


Yönetmen: Lasse Hallström
Yeteneksizliği ile bilinen bir radyo DJ’i dönemin en iyi discosu ve sahibi ile büyük bir röportaja hazırlanır. Bu disco içerisinde gerçekleşen dans yarışmalarının daha çok duyurulması gerekmektedir. İsveç pop grubunun katılımı ile unutulmayacak bir gece düzenlenecektir. Dönemin en büyük müzik grubu ABBA katılımı ile çok özel bir yapım olarak kabul edilmektedir.

2. Saturday Night Fever – Cumartesi Gecesi Ateşi – 1977 – IMDb: 6,8


Yönetmen: John Badham
Tony’nin bu hayatta en çok zevk aldığı şey dans etmektir. Her cumartesi gecesi diskoda dans partisine katılmaktadır ve amacı artık dans pistinin kralı olmaktır. Tanıştığı Stephanie ile bir aşka başlar ve dans yarışmasına birlikte hazırlanırlar.

1. The Rocky Horror Picture Show – 1975 – IMDb: 7,4


Yönetmen: Jim Sharman
Yeni nişanlanan Janet ve Brad, yollarını kaybeder ve bir şatoya sığınırlar. Şatonun sahibi olan trans Dr. Frank Rocky Horror adında bir aşk kölesi yaratacağını açıklar. Janet ve Brad bastırılmış duyguları ile bu şatoda yüzleşecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *