90’Ların En İyi ve Unutulmaz Sinema Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

90’ların mutlaka izlenmesi gereken filmleri bu listede bir arada. Daha birçok efsane filmin vizyona girdiği 90’lar’dan günümüze kadar etkilerini sürdüren ve mutlaka izlenmesi gereken filmler bu listede.

1. The Shawsank Redemption ( Esaretin Bedeli ) :

The Shawsank Redemption - Esaretin Bedeli

Imdb’nin yıllardır zirvesinde bulunan 1994 yapımı muhteşem bir film. Umudun insanlara neler yaptırabileceğini anlatan muhteşem bir film. Filmin kadrosunda Tim Robbins, Morgan Freeman gibi usta oyuncular yer alırken, yönetmen koltuğundaysa Yeşil Yol, Öldüren Sis gibi filmlerin yönetmeni Frank Darobant yer alıyor. Bazılarına göre gelmiş geçmiş en iyi film Esaretin Bedeli iken bazılarına göre değildir. En iyisi siz kendiniz izleyip Esaretin Bedeli’nin tüm zamanların en iyi filmi olup olmadığının kararını verin.

2. Pulp Fiction ( Ucuz Roman ) :

Pulp Fiction - Ucuz Roman

1994 yapımı sinemanın kült filmlerinden olan Ucuz Roman senaryosu, kadrosu ve müzikleriyle seyirciyi kendine çekmeyi başarmış bir film. Film kadrosuyla da oldukça göz dolduruyor. John Travalto, Bruce Wills, Samuel L. Jackson, Uma Thurman gibi unutulmaz isimler filmin kadrosunda yer alıyor. Kadrodan da anlaşılacağı gibi filmin yönetmen koltuğunda usta yönetmen Quentin Tarantino yer alıyor. Oyuncular ve diyaloglarıyla dikkat çeken bu Tarantino filmini kaçırmayın.

3. Fight Club ( Dövüş Kulübü ) :

Fight Club - Dövüş Kulübü

1999 yapımı yine sinemanın kült filmlerinden biridir Dövüş Kulübü. Özellikle karakterleriyle ve replikleri sinema tarhinin unutulmaz filmleri arasındadır. Brad Pitt, Edward Norton, Jared Leto, Helena Bonham Carter gibi dünyaca ünlü isimler kadroda yer alır. Ünlü yönetmen David Fincher’ın efsane filmleri arasındadır.

4. Schindler’s List ( Schindler’in Listesi ) :

Schindler’s List -Schindler’in Listesi

1993 yapımı sinema dahisi Steven Spielberg’in unutulmaz filmlerinden biri. Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız filmlerden. Filmin siyah-beyaz olması sizi yanıltmasın içinde geçen bir renkli bir sahne var o sahne filmin en anlamlı sahnelerinden biri. Nazi Almanyası’nın anlatıldığı en iyi filmlerden biri. Kadrosunda Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley gibi usta isimler yer alıyor. Schindler’in Listesi kesinlikle izlenmesi gereken anlamlı filmlerden biri.

5. Titanic ( Titanik ) :

Titanic - Titanik

Belki de tüm zamanların en çok bilinen romantik filmi Titanik’tir. Jack ve Rose’un aşkını neredeyse herkes bilir. Titanik her sahnesiyle mükemmel bir James Cameron filmi. İzledikten sonra unutamayacağınız bir romantik film. Leonardo Di Caprio ve Kate Winslet’in oyunculuklarıyla efsaneleşen bu filmi izlemeyen kaldıysa mutlaka izlemeli. Titanik, 12 dalda Akademi Ödülleri’nde aday gösterildi ve on dalda ödül kazanmayı başardı.

6. Forrest Gump ( Forrest Gump ) :

Forrest Gump

Usta oyuncu Tom Hanks’e en iyi oyuncu oscarını ard arda ikinci kez kazanmasını sağlayan filmdir Forrest Gump. IQ seviyesi düşük bir adamın neler yapabileceğinin anlatıldığı, Tom Hanks’in de oyunculuğuyla harmanlandığı 1994 yapımı bu film kesinlikle izlenmeli. Robert Zemeckis’in yönettiği Forrest Gump filmi 1994 yılı Akademi Ödülleri’nde en iyi görüntü, en iyi direktör ( Robert Zemeckis), en iyi aktör ( Tom Hanks), en iyi film efektleri ve en iyi yönetmen dallarında oscar ödülü almayı başardı.

7. Green Mile ( Yeşil Yol ) :

Green Mile -Yeşil Yol

Belki de televizyonda en fazla yayınlanan yabancı filmlerden biridir. Defalarca izleseniz bile yine de etkisinde kalacağınız dram türünün en iyi örneklerinden biri. Frank Darabont’un yönetmen koltuğunda oturduğu, Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, Sam Rockwell gibi isimlerin kadroda bulunduğu Yeşil Yol kendi türünün en iyi örneklerinden. Gerçek bir dram filmi izlemek isteyenler bu filmi izlemeli.
Oyuncular:
Yönetmen:
IMDb:

8. Leon ( Leon: Sevginin Gücü ) :

Leon- Sevginin Gücü

Leon: Sevginin Gücü, Fransız sinemasının dünyaya açılmasını sağlayan sinemanın kült filmlerinden biri. Luc Becesson’ın baş yapıtlarından olan 1994 yapımı Leon: Sevginin Gücü filmi yine etkisinde kalacağınız filmlerden biri. Natalie Portman çocuk yaşta oynadığı bu filmdeki performansıyla ne kadar iyi bir oyuncu olacağını o günden göstermiş bizlere. Yine filmde Natalie Portman eşlik eden Jean Reno, Gary Oldman usta oyunculuklarıyla filmi efsaneleştiren etkenlerden biri olmayı başarmış. Mathilda ve Leon karakterleriyle kesinlikle tanışmalısınız.

9. The Matrix ( Matrix ) :

The Matrix

1999 yapımı olan Matrix filmi bilim kurgu türünde sinemada devrim niteliğinde bir filmdir. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri arasındadır. Filmin içinde geçen birçok sır vardır ve bu olaylar gerçek olaylarla ilişkili haldedir. Mesela 1999 yapımı olan filmde baş karakter olan Neo’nun kimlik kartında 11 Eylül 2001 yazar. Bu, Amerika’da 11 Eylül Olayları’nın tarihidir. Bu ve benzeri birçok olayın filmin içerisine gizlenmiş olabileceği düşünülüyor. Sizde bu tür şeylere meraklıysanız Matrix tam size göre bir film.

10. The Silence of The Lambs ( Kuzuların Sessizliği ) :

The Silence of The Lambs - Kuzuların Sessizliği

Türünün en iyi örneğidir. 1991 yapımı Kuzuların Sessizliği 7 dalda oscara aday olmuş, yönetmen ve oyunculara altın heykel ödülünü kazandırmıştır. En iyi film oscarı alan tek korku-gerilim filmidir. Kadroda yer alan Jodie Foster 30 yaşına girmeden oscar kazanan nadir oyuncular arasına girmeyi başarmıştır. Filmdeki sadece 16 dakikalık performansıyla Anthony Hopkins en iyi aktör oscarını kazanmıştır. Jonattan Demme’nin yönettiği Kuzuların Sessizliği döneminin en iyi filmlerinden biri olmayı başarmıştır.

2 comments on "90’Ların En İyi ve Unutulmaz Sinema Filmleri"

  1. tümay says:

    Esaretin Bedeli’nin kitabını da okumustum. Güzel film

  2. seval says:

    90 larca cocuk olanlar heralde Fight Club ‘ ı en az 5 kere izlemişlerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *