90’lı Yılların En İyi Gangster Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Mafya dünyası birçok kişi tarafından çok merak edilen ve öğrenilmek istenen bir dünyadır. Birçok kişi büyük mafya liderlerinin yaşamlarını öğrenmek ve onları daha yakından tanımak ister. Mafya dünyası bu sebeple çok defa filmlere de konu olmuştur. Birçok yönetmen mafya dünyasının iç yüzünü sinemasal bir şekilde anlatmak için çaba göstermiştir. Özellikle 90’lı yıllarda mafya dünyasının ne parlak dönemlerini yaşadığını ve gündemde çok fazla yer edindiğini söyleyebiliriz. Bu da 90’lı yıllarda birçok mafya filminin çekilmesine sebep olmuştur. Bu filmlerden bazılarıysa üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen film listelerinde hala en üst sıralarda olmayı başaran kült filmler arasındaki yerini almıştır.

Biz de sizler için 90’lı yıllarda çekilmiş en iyi gangster filmlerinden oluşan bir liste hazırladık. Siz de gözümüzden kaçan filmleri yorum kısmından bizlerle paylaşarak listemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize göz atalım.

Mafya Filmleri Listemiz de dikkatinizi çekebilir.

 

90’lı Yılların En İyi Gangster Filmleri

 

20. Juice, (1992) – IMDb:7,1


Başarısız olan bir soygun girişiminin ardından çok samimi 4 arkadaş arasındaki fikir ayrılıklarını izlediğimiz filmde Amerika’nın varoşlarıyla ilgili size fikir veren bir sürece tanık oluyoruz.

19. State Of Grace – Gangsterlerin Arasında, (1990) – IMDb:7,3


Terry, bir uyuşturucu çetesinin içine sızmakla görevlendirilir. Ancak bu çete çocukluğunun geçtiği mahallede bulunmaktadır. Çete lideri en samimi arkadaşının kardeşidir ve Terry’nin ilk aşkı da liderin kız kardeşidir. Bu da durumu oldukça karmaşık bir hale getirecektir. Sean Penn, Gary Oldman ve Edd Harris’in muhteşem oyunculuklarının filmi çok farklı bir boyuta taşıdığını söylememiz gerek.

18. Jackie Brown, (1997) – IMDb:7,5


Sıra dışı yönetmen Quentin Tarantino’nun efsane bir oyuncu kadrosuyla sinema dünyasına kazandırdığı filmde aldığı maaşla geçinemeyen bir hostesin silah kaçakçılarıyla işbirliğine tanık oluyoruz. Bu kaçakçılıktan polisin de haberi olunca işler kontrolden çıkar ve olaylar gelişir.

17. Menace II Society, (1993) – IMDb:7,5


Hughes Kardeşler’in yönettiği filmde 90’lı yılların Amerikası’na yolculuğa çıkıyoruz. Film, o dönem ülkede ırkçılığın çok ileri düzeyde yaşandığını net bir şekilde gözler önüne seriyor. Filmde genç bir serserinin yaşadığı yaşamı değiştirmek için kaçış yolu araması anlatılıyor.

16. The Godfather III, (1990) – IMDb:7,6


Gangster filmi deyince birçoğumuzun aklına Godfather serisi geldiği kesin. Hatta birçok kişi seriyi o kadar benimsedi de filmdeki bütün replikleri ezberledi. Serinin üçüncü filminde Don Michael Carleone artık yaşlı bir aile büyüğüdür. Carleone ailesini suç batağından korumaya çabalamaktadır. Film serinin son filmi olarak hafızalara kazınmıştır.

15. A Bronx Tale – Günaha Davet, (1993) – IMDb:7,8


Genellikle mafya filmlerinde gangster rolünde görmeye alışkın olduğumuz Robert De Niro bu sefer oğlunu Bronx şehrinin pisliğinden uzak tutmaya çalışan bir otobüs şoförü olarak izliyoruz. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Film aynı zamanda Robert De Niro’nun ilk yönetmenlik deneyimi yaşadığı film olarak karşımıza çıkıyor.

14. Donnie Brasco – Köstebek, (1997) – IMDb:7,8

1970’li yıllarda FBI tarafından gerçekleştirilen bir operasyondan esinlenerek çekilen Al Pacino ve Johnny Depp gibi sinema dünyasının önemli isimleri rol alıyor. Filmde Al Panino Lefty isimli bir mafya babasını canlandırıyor. Johnny Depp ise Lefty’nin yanına köstebek olarak gelen Donnie Brasco rolünde karşımıza çıkıyor. Donnie Brasco Lefty’I tanıdıkça mafya dünyasında iyi insanların da olabileceği düşüncesine kapılır.

13. Boyz n The Hood – Artık Çocuk Değiller, (1991) – IMDb:7,8

90’lı yıllarda çekilen birçok filmde ele alınan gettolarda yaşayan zengi gençlerin yaşantısı bu filmde de karşımıza çıkıyor. Filmde Los Angeles’in arka sokaklarında yaşayan üç arkadaşın hikayesi ele alınıyor.

12. Miller’s Crossing – Miller Kavşağı, (1990) – IMDb:7,8


Mafya dünyasına bir de Coen Biraderler’in alaycı penceresinden bakmaya ne dersiniz? Filmde sıra dışı karakterlerle klişe konuların alaya alındığına tanık oluyorsunuz. Film 1930’lu yılların mafya dünyasında önemli bir gangster olan Leo ve onun yardımcısının etrafında şekillenen olayları işlemektedir.

11. The Boondock Saints – Şehrin Azizleri, (1999) – IMDb:7,9


Kendilerini tanrı tarafından kötü insanları öldürmekle görevlendirildiğini düşünen McManus kardeşler Boston’da hızlı bir suçlu temizliğine girişir. Sadece suçluların ortadan kaldırılması halk tarafından da memnuniyetle karşılanır. Hatta kardeşleri yakalamakla görevli ajan bile içten içe kardeşleri takdir etmektedir. Farklı senaryosu ve etkileyici diyaloglarla bezeli Şehrin Azizleri üstün oyuncu performanslarıyla da listemizde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.

10. Carlito’s Way – Carlito’nun Yolu, (1993) – IMDb:7,9


Eğer büyük bir mafya lideriyseniz siz ne kadar geçmişinizden kurtulmaya çalışsanız da geçmişiniz sizi bırakmaz. Carlito da geçmişini bir kenara bırakıp kendine sevgilisiyle yeni bir hayat kurmak için çabalasa da geçmişi Carlito’nun yakasına yapışır. Yer yer sizi gülümseten filme Al Pacino’nun oyunculuğunun zirve yaptığını söylemeliyiz.

9. True Romance – Çılgın Romantik, (1993) – IMDb:8,0


Senaryosunu Quentin Tarantino’nun yazdığı yönetmenliği Tony Scott’un yaptığı filmde sıradan bir hayat yaşayan Clarence Woley’in Alabama isimli fahişeye aşık olmasına ve onu bu hayattan kurtarmak istemesine tanık oluyoruz. Ancak bu sırada Woley, Alabama’nın patronunu öldürüp, yanlışlıkla içi uyuşturucu dolu çantayı alınca işler karmaşık bir hal alır.

8. Blood In, Blood Out – Şeref Bağı, (1993) – IMDb:8,0


Yönetmen Taylor Hackford üç gencin hikayesini ele alarak Amerika’da ve hapishanelerde yaşanan etnik çatışmaları çarpıcı bir şekilde ele alıyor. Filmin adı “Bound By Honor” olarak da geçmektedir.

7. Casino, (1995) – IMDb:8,2


Martin Scorsese’nin 1970’li yıllardaki Las Vegas’taki gazino dünyasını irdelediği filmde Robert De Niro ünlü bir gazinonun patronluğunu yapmaktadır. Gazinosunu en iyi şekilde işletmeye çalışıp üst düzey mafyayla arasını iyi tutmaya çalışan Ace’ye Nicky bu konuda yardımcı olmaya çalışmaktadır ancak Nicky’nin çok daha farklı planları vardır.

6. Heat – Büyük Hesaplaşma, (1995) – IMDb:8,2


Usta bir hırsız ve onu yakalamayı hayatının merkezi yapan bir dedektif… Robert De Niro ve Al Pacino’nun karşı karşıya geldiği bu aksiyon dolu filmde oyunculara Val Kilmer, Tom Sizemore gibi isimler eşlik ediyor. Filmin yönetmenlik koltuğunda ise “Ali” filmiyle büyük beğeni toplayan Michael Mann bulunuyor.

5. Reservoir Dogs – Rezervuar Köpekleri, (1992) – IMDb:8,3


Filmi izlerken filme Quentin Tarantino elinin değdiğini diyaloglardan ve filmin konusundan çok rahat bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Klasik soygun filmlerinden sıkıldıysanız bu film size çok iyi gelecek.

4. American History X – Geçmişin Gölgesinde, (1998) – IMDb:8,6


Koyu bir ırkçı olarak girdiği hapishanede birçok kavramı sorgulama fırsatı bulan Derek, hapishaneden çıktığında bambaşka biri olur ve kendisi gibi ırkçı bir kişiliğe sahip kardeşini bu yoldan döndürmek için çalışır. Edward Norton’un oynadığı en başarılı filmlerden sayılan American History X filmi birçok sinemaseverin başucu filmleri arasında yerini almayı başardı.

3. The Usual Suspects – Olağan Şüpheliler, (1995) – IMDb:8,6


Bryan Singer’in yönettiği film gelmiş geçmiş en iyi suç filmleri arasında gösterilmektedir. Konusu ve oyunculuklarıyla filmin bunu sonuna kadar hak ettiğini söyleyebiliriz. Eğer hala bu filmi izlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederiz.

2. Goodfellas – Sıkı Dostlar, (1990) – IMDb:8,7


Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito bir soygun düzenler ancak Jimmy ve Tommy, Henry dışında soyguna karışan herkesi öldürür. Mafya içerisindeki yükselişleri Henry’i rahatsız etmektedir. Film, 1991 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir.

1. Pulp Fiction – Ucuz Roman, (1994) – IMDb:8,9


Gangsterler dünyasına oldukça farklı bir pencereden bakmanızı sağlayan Pulp Fiction, Quentin Tarantino’yu da geniş kitlelere tanıtan film olmuştur. Birçok başarılı oyuncunun etkileyici oyunculuğu, Eğlenceli ve etkileyici diyaloglarla birleşince ortaya defalarca izlenebilecek muhteşem bir film çıkmasını sağlamış.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *