90’lı Yılların En İyi Tarihi Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Tarihi filmler, birçok ülkenin siyasi ve ekonomik hayatı hakkında fikir verirken, sivil hayatı içerisinde meydana gelen toplumsal değişimleri de gözler önüne sermektedir. Tarihten alınan bilgiler ve gerçekliklerle çekildiği için de, film meraklılarını daha fazla etkileyen yapımlar olarak kabul edilir. Tarihe tanıklık eden önemli kişileri ve olayları filmler aracılığı ile öğrenmek çok daha keyifli ve kolay olmaktadır. Özellikle baş rol oyuncuların önemli isimleri canlandırması ile akıllarda kalan sahneler ve olaylar da fazlasıyla sayılabilir. Merak edenlere özel olarak IMDb puanlarına göre en iyi 25 filmi özetledik. Hem konularını tarihten alması hem de çok iyi oyuncular ile oluşturulması bakımından bu yapımları mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

90’lı Yılların En İyi Tarihi Filmleri

 

25. Wyatt Earp – 1994 – IMDb: 6,6

Yönetmen: Lawrence Kasdan
Bir western klasiği olarak çekilen bu yapım, Wyatt Earp adındaki şahsın hayatını ve mücadelelerini anlatıyor. Ailesi için verdiği büyük savaş hayatlarını tamamen değiştirecektir.

24. Pocahontas – 1995 – IMDb: 6,7

Yönetmen: Eric Goldberg
Kaptan John, İngiliz askerlerinden oluşan bir orduya liderlik etmektedir. Yeni Dünya’nın tüm servetini yağmalama amacındadır. Yeni Dünya’nın şefi olan Powhatan, kızı Pocahontas’ı aile dostu ile evlendirmek ister. Ancak o kaptan John’u gördüğünde tüm hayatı değişecektir.

23. The Mask of Zorro – Maskeli Kahraman Zorro – 1998 – IMDb: 6,7

Yönetmen: Martin Campbell
Don Diego, yıllarca İspanya’da haksızlıklara ve zulme karşı savaşmış bir romantik kahramandır. Ancak vermesi gereken mücadele henüz son bulmamıştır. Aklına bir fikir gelir ve yerine geçeceğini düşündüğü bir kişiyi yeni Zorro olarak yetiştirmeye başlar.

22. Nixon – 1995 – IMDb: 7,1

Yönetmen: Oliver Stone
Amerika’nın 37. başkanı olarak bilinen Richard M. Nixon’un hayatını anlatan bu yapımda, eğitimleri, gençliği, aşkları ve siyasi hayatı ele alınmaktadır. 60’lar Amerika hayatı da görülmektedir.

21. Amistad – 1997 – IMDb: 7,2

Yönetmen: Steven Spielberg
1830’lar Amerika hayatında siyahilerin köle olarak kullanıldığı dönemler yaşanmaktadır. Bir gemi dolusu siyahi gemi isyan başlatacak ve hayatları için birlikte mücadele edeceklerdir.

20. A River Runs Through It – Bizi Ayıran Nehir – 1992 – IMDb: 7,3

Yönetmen: Robert Redford
Montana’da yaşamakta olan bir aile ve papaz bir babasının çocuklarına verdiği eğitimle hikaye başlar. Paul ve Norman büyüyene dek babalarının öğrettiği şekilde yaşarlar. Paul dışarıda üniversite kazanır ama Norman ailesi ile kalır. İki kardeş birbirinden tamamen farklı karakterlere bürünmeye başlar.

19. Sleepy Hollow – Hayalet Süvari – 1999 – IMDb: 7,4

Yönetmen: Tim Burton
1799 senesinde Crane diğerlerinden çok farklı yeteneklere sahip olan bir polistir. Üsleri onun yeteneklerini test etmek için yeni bir görev verirler. Sleepy Hollow adı verilen bir kasabada geceleri cinayetler işlenmektedir. Crane bu işi çözmek için mücadeleye başlar.

18. Thelma & Louise – Thelma ve Louise – 1991 -IMDb: 7,4

Yönetmen: Ridley Scott
Mutsuz bir ev kadını olan Thelma, garsonluk yapan arkadaşı Louise ile bir araba seyahatine çıkar. Mola verdikleri bir yerde Thelma saldırıya uğrar ve Louise onu tecavüzden kurtarır ancak adamı öldürür. Bu cinayet sonucunda iki arkadaş kaçmaya çalışacak ve polisten kurtulmak için daha fazla suç işleyecektir.

17. Elizabeth – 1998 – IMDb: 7,5

Yönetmen: Shekhar Kapur
Katolik kraliçe olan Mary ölünce, yerine kardeşi protestan olan Elizabeth gelir. Kendisine destek olanlarla birlikte karşı çıkanlar da olur. Aynı zamanda protestanlığı yeniden de isteyenler ile birlikte Elizabeth’in nasıl ülke yöneteceği herkes için muamma haline gelir.

16. Legends of the Fall – İhtiras Rüzgarları – 1994 – IMDb: 7,5

Yönetmen: Edward Zwick
Kardeşlerden birisinin nişanlısı olan Suzannah, baba, kardeşler ve hayatlarına daha güzel bir yaşam sunar. Savaştan dolayı çağırılan kardeşler, kendileri ile de yüzleşecek ve hayatları tamamen değişecektir.

15. Apollo 13 – 1995 – IMDb: 7,6

Yönetmen: Ron Howard
Jim, Ken ve Fred’in de içerisinde yer aldığı bir ekip, uzaya çıkmaya hazırlanmakta ve 2 ay sonucunda da artık son aşamaları beklemektedir. Çıkıştan 2 gün önce Ken hastalanır ve yerine başkası gönderilir. Uzaya giden Apollo 13 ekibi, uzay gemisinin arızalanması ile dünyaya dönmeyi başaramaz. Onlara yardım eden ise Ken olacaktır.

14. The Thin Red Line – İnce Kırmızı Hat – 1998 – IMDb: 7,6

Yönetmen: Terrence Malick
II. Dünya Savaşı sırasında bir grup asker bu zor zamanları birlikte atlatır ve evlerine döner. Ancak eski hayatlarına dönmek hiç de kolay olmayacaktır.

13. Titanic – Titanik – 1997 – IMDb: 7,7

Yönetmen: James Cameron
Zengin ve ihtişamlı hayattan daha farklısını isteyen Rose, annesinin zoru ile zengin iş adamı olan Cal ile evlenecektir. Titanik ile seyahate çıkmaya hazırlanan Rose ve ailesi, hayatlarına Jack adındaki yoksul ama herkesten çok farklı olan ressamın girmesi ile değişir. Özellikle de Rose, gerçek aşkla tanışacaktır.

12. The Last of the Mohicans – Son Mohikan – 1992 – IMDb: 7,8

Yönetmen: Michael Mann
İngiliz ve Fransız askerlerinin Kuzey Amerika için savaştığı yıllarda, Kızılderililer ve yerleşimciler bu savaşlar arasında mücadele etmektedir. Yerleşimcilerden olan Cora ile kız kardeşine bir kızıl derili yardım eder. Aslında bu kızıl derili de yerleşimcidir ama kendisini son Mohikanlar büyütmüştür.

11. Mississippi Burning – Mississippi Yanıyor – 1988 – IMDb: 7,8

Yönetmen: Alan Parker
Irkçılığın en fazla yaşandığı bölgelerden birisi olan Mississippi’de siyahiler için hayat çok zordur. Bunu değiştirmek için mücadele veren 3 görevlinin Mississippi’de kaybolması sonrasında FBI olaya el atar.

10. Tombstone – 1993 – IMDb: 7,8

Yönetmen: Kevin Jarre
Kanun koruyucu görevi ile yıllarca çalıştıktan sonra emekliye ayrılan Wyatt ve Sam, aileleri ile birlikte Tombstone kasabasına yerleşirler ve daha sakin bir hayat sürmek isterler. Ancak burada eski silahşör olan Doc ile karşılaşırlar. Kasabadaki kanunsuzluklar için yeniden görevlerine dönmeleri gerektiğini anlayacaklardır.

9. Dances with Wolves – Kurtlarla Dans – 1990 – IMDb: 8,0

Yönetmen: Kevin Costner
John Amerikan İç Savaşı için çok mücadele vermiş bir askerdir. Yeni görevinde ise bir karakol içerisinde askerleri beklemektir ve bunun için de heyecanlıdır. Görevdeyken tanışacağı Kızılderililer, onu içerisinde bulunduğu hayat konusunda düşünmeye zorlayacaktır.

8. JFK – JFK: Kapanmayan Dosya – 1991 – IMDb: 8,0

Yönetmen: Oliver Stone
ABD iç siyasetine yönelik olarak çekilen bu yapımda, Kennedy ve ailesine olanlar ele alınmaktadır. Her şeyin bir kurmaca olduğu düşüncesi ile dava yeniden açılacaktır.

7. In The Name of The Father – Babam İçin – 1993 – IMDb: 8,1

Yönetmen: Jim Sheridan
Saf ve kendi halinde bir genç olan Gerryi 70’li yıllar içerisinde yaşamaktadır. Londra’ya gelerek burada serbest yaşayan bir grup gencin evine yerleşir. Bir polis baskını sonucunda ise hiç karışmamış olduğu suçlar içerisinde kendisini bulur ve suçsuz olduğunu kanıtlamak için var gücüyle isyana başlar.

6. Casino – 1995 – IMDb: 8,2

Yönetmen: Martin Scorsese
Ace Las Vegas içerisinde en iyi kumarhaneyi işletme görevi ile bilinen, dürüst bir adamdır. Daha iyi bir kariyer için çalışmaya devam ederken kendisine arkadaşı Nicky ortak olacaktır. Düzenbaz ve aç gözlü arkadaşı yüzünden işleri bozulacak ve aşık olması ile birlikte de hayatı tamamen değişecektir.

5. Braveheart – Cesur Yürek – 1995 – IMDb: 8,4

Yönetmen: Mel Gibson
İskoçya işgali ile her yeri yakıp yıkan William, seneler sonra daha sakin bir hayat için buraya geri döner ve eski aşkı ile karşılaşır. Murron’u alarak kaçmak isteyen William yakalanır ve Murron öldürülür. Şimdi William, İskoçya kralından ve geçmişinden intikam almak için mücadeleye atılacaktır.

4. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak – 1998 – IMDb: 8,6

Yönetmen: Steven Spielberg
Yüzbaşı John Miller, diğer asker arkadaşları ile üç kardeşini savaşta kaybeden ve evine dönmekte olan Ryan’ı bulmak için yollara düşmüştür. Miller ve arkadaşlarının mutlaka Ryan’ı bulması gerekmektedir.

3. Forrest Gump – 1994 – IMDb: 8,8

Yönetmen: Robert Zemeckis
Forrest, bir parkın bankında hayat hikayesini yabancılara anlatmaya başlar. O, daha çocukken diğerlerinden farklı oluşu ile özel bir okula gönderilir. Aşkı, sevgiyi ve mücadeleyi herkesten farklı yorumladığı bir hayata sahiptir.

2. Schindler’s List – Schindler’in Listesi – 1993 – IMDb: 8,9

Yönetmen: Steven Spielberg
Almanya’ya bir iş kurma amacı ile gelen Schindler, Yahudilerin görmekte olduğu muamele ile birlikte onlara yardımcı olmaya karar verir. Subaylar ile yakınlaşarak kuracağı fabrika için Yahudi çalışanları talep eder.

1. The Shawshank Redemption – Esaretin Bedeli – 1994 – IMDb: 9,3

Yönetmen: Frank Darabont
1947 senesinde bankacı olarak çalışan Andy, başarısız bir evlilik sürdürmektedir. Eşi kendisini aldatmaktadır ve bir gece içkinin de etkisi ile onları evinde basıp öldürmeye karar verir ancak yarı yolda döner, başaramaz. Aynı gece eşi ve dostu yatakta öldürülmüş halde bulunur ve Andy’nin evdeki ayak izlerinden dolayı suçlu olduğu düşünülür. Cezaevinde bambaşka bir hayata başlayan Andy, haksızlığa uğradığını ispat etmek zorundadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *