En İyi Duygu Yüklü Ağlatan Türk Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Ağlatan Türk Filmleri.. Evet duygu yüklü filmler belki de en fazla akılda kalan içimizde yer eden filmlerdir. Yabancı filmlerde de yoğun duygular hissetmemiz mümkün tabi ama, Türk filmlerinde bulduğumuz duyguları bazen bizzat edindiğimiz bazen yakın çevremizde yaşanan olaylarla bir şekilde tecrübe etmiş olmamız onları bizler için apayrı bir yere koyar.

Ülkemizde çok başarılı yönetmenlerin başarılı senaryolarından doğan çok başarılı duygu yüklü hikayelerinin seyirciyle buluştuğunu ve birkaç jenerasyon hatırlanacak işlerin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. İşte gözyaşları içinde izlediğimiz Ağlatan Türk Filmleri

Ağlatan Türk Filmleri

Umut – 2009 – IMDB: 6.3

umut
Umut, yurtdışına göç eden fakat orada hapsedildikten sonra Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalan bir babanın döndüğünde ailesinin yaşadığı kötü şartları aktarıyor. Çarpıcı hikayenin yönetmen koltuğunda Murat Aslan oturuyor. Ağlatan Türk Filmleri arasında belki de en duygu yüklü olanıdır…

Beyaz Melek – 2007 – IMDB: 6.4

Beyaz Melek
Mahsun Kırmızıgül’ün başarılı filmleri arasında gösterilen Beyaz Melek’te köylerde saygı gösterilen yaşlılara şehirlerde hak ettikleri saygının duyulmadığını görüyoruz . Kanser nedeniyle tedavi olmak üzere şehre giden Mala Ahmet’in başından geçen olaylar çarpıcı şekilde aktarılıyor.

İncir Reçeli – 2011 – IMDB: 6.7

İncir Reçeli
İncir Reçeli Türkiye büyük beğeni toplamayı başarmış filmler arasında yer alıyor. Romantik fakat imkansız bir aşkı anlatan filmde Sezai Paracıklıoğlu ve Melke Üner başrollerde. Ağlatan hikayesiyle geniş yankı bulan İncir Reçeli müzikleri ile de bir dönem büyük ilgi toplamıştı. Ağlatan Türk Filmleri arasında akıllara ilk gelendir diyebiliriz.

Issız Adam – 2008 – IMDB: 6.9

Issız Adam
Issız adam farklı bir aşk hikayesini ve bu hikayenin ilginç karakteri olan Alper’i konu ediyor. Hayata bakış açısı alışılmışın dışında olan Alper görüşlerini tamamen değiştirecek Ada ile tanışmasına rağmen kendi kimliğinden yüzde yüz kurtulamıyor ve olaylar gelişiyor.

Güle Güle – 2000 – IMDB: 6.9

Güle Güle
Güle Güle Eşref Kolçak, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Yıldız Kenter gibi dev isimlerin buluştuğu duygu yüklü bir film. Yaşanmamışlıkları ve onların artık yaşanamayacak olmasını gözler önüne seren filmde ister istemez duygulanıyorsunuz.

Ağlatan Türk Filmleri: Propaganda – 1999 – IMDB: 7.1

Propaganda
Yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı Metin Akpınar ve Kemal Sunal’ın buluştuğu Propaganda filmi ayrıca Kemal Sunal’ın son filmi olması ile de bilinir.

Kemal Sunal tarafından canlandırılan gümrük memuru olan Mehtin’in sınırların ayrılması noktasında arkadaşlığı ile görev bilinci arasında ikilemde kaldığı filmde sınırların ayırdığı bir aşk hikayesine de yer veriliyor. Film zaman zaman imkansızlıkları ve usta oyunculuğuyla gözlerde yaşlara neden olabiliyor. Ağlatan Türk Filmleri arasında farklı konusu olanlardan birisidir.

Aşk Tesadüfleri Sever – 2011 – IMDB: 7.4

Aşk Tesadüfleri Sever
1977 yılında bir Eylül sabahında Ankara’da hamile eşini hastaneye yetiştirmeye çalışan Yılmaz Ömer’in arabasına çarpar. Kaza Ömer’in hamile eşi İnci’nin erken doğum yapmasına neden olur. Aynı gün doğan iki bebek ve devamında gelişen olaylar Özgür ve Deniz’in hayatlarının tesadüfi bir şekilde birbirine bağlı olmasına yol açar.

Toprak Ana – 1973 – IMDB: 7.5

Toprak Ana
Fatma Girik’in başrolünde yer aldığı Toprak Ana’da, Anadolu kadının çektiği zorlukların ve dönemin imkansızlıklarının altı çizilmiş. Filmin tam bir dram olduğunu ve kızgınlık, üzüntü, çaresizlik gibi duyguları hatırlattığını söyleyebiliriz. Ağlatan Türk Filmleri arasında özellikle de yeşilçam seviyorsanız, oldukça başarılıdır.

Benim Dünyam – 2013 – IMDB: 7.5

Benim Dünyam
Benim Dünyam

Duyma ve görme yetilerini henüz 2 yaşında bir hastalık nedeniyle kaybeden Ela, bir süre sonra ailesi tarafından tam bir umutsuz vaka olarak görülmeye başlanıyor. Fakat alışılmadık yöntemleri olan bir öğretmenin hayatlarına girmesi ile Ela için her şeyin değiştiğini söylemek mümkün.

Hokkabaz – 2006 – IMDB: 7.5

Hokkabaz
Her ne kadar başrolde Cem Yılmaz’ı görsek de, Hokkabaz tam bir dram filmi. Hayallerinin peşinden giden iki kafadarın başından geçen olayların anlatıldığı filmde, kahramanlarımızın iki yakası bir araya gelmiyor.

Gönül Yarası – 2005 – IMDB: 7.8

Gönül Yarası
Başrollerinde Şener Şen ve Meltem Cumbul’un yer aldığı filmde Şener Şen Nazım karakterini canlandırıyor. Bekar bir anne ile tanışarak onun hayatındaki sorunların içerisine dahil olan bir taksi şoförünü canlandıran Şener Şen’in usta oyunculuğunu gördüğümüz filmde, gördüğümüz imkansızlıklar karşısında hüzünlenmemek elde değil.

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak – 2004 – IMDB: 8.0

Ağlatan Türk Filmleri
Ağlatan Türk Filmleri

Karpuz kabuğundan gemiler yapmak adlı filmde sinema tutkunu olan ve bu tutkularını eyleme dönüştürmek isteyen bir köyde yaşayan iki arkadaş konu ediliyor. Eski film makineleri ve eski filmlerin artık görüntüleri ile bir sinema filmi ortaya çıkarmaya çalışan ikiliye bu süreçte destek olan tek kişi ise köyün delisi.

Yol – 1982 – IMDB: 8.2

Yol
Yapım yılı 1982 olan Yol isimli film o dönemde Türkiye’nin eleştirel bir portesini çiziyor. Filmde bir haftalık eve gitme izni alan 5 mahkumun dış dünyaya alışma sürecinde yaşadıkları zorlukları görüyoruz.

Aile Şerefi – 1976 – IMDB: 8.2

Aile Şerefi
Herkesin güldüğü bu resmin aksine Aile Şerefi filmi tam bir duygusal Türk Filmidir. Aile Şerefi Münir Özkül ve Adile Naşit’in bir araya geldiği o eşsiz filmlerden birisi. Filmde kalabalık bir ailenin yaşadığı zorluklar içimizi sık sık buruk bir hale getiriyor.

Bizim Aile – 1975 – IMDB: 8.3

Ağlatan Türk Filmleri
Ağlatan Türk Filmleri

Bizim aile Münir Özkül ve Adile Naşit’i bir araya getiren diğer bir film. Üstelik bu filmde diğer bir usta oyuncu olan Şener Şen’in de parladığını da görüyoruz. Bizim aile klasik zengin kız, fakir oğlan hikayesini büyük ve gururlu bir aile içerisinde aktarıyor.

Zengin kızın babasının bu güzel aileye karşı açtığı savaş sonucu Münir Özkul’un o acıklı konuşma sahnesi ile gözlerimiz dolu dolu oluyor. Filmde pek çok sahnenin komik olduğunu ve yüzümüzde bir gülümseme bıraktığını söylemek de mümkün.

Uçurtmayı Vurmasınlar – 1989 – IMDB: 8.5

Uçurtmayı Vurmasınlar
Çocukların dünyası ve onların hayal güçleri bizleri her daim büyülemiştir. Bunun yanı sıra onların saflıkları ve onların hüzünleri bizleri hiç beklemediğimiz kadar üzer ve sarsar. İşte uçurtmayı vurmasınlar da bu duygulardan yola çıkarak bizlere bir hikaye anlatıyor. Uçurtmayı Vurmasınlar ağlatan Türk filmleri yazımızda kesinlikle baş köşeyi hak eden filmlerden.

Eşkıya – 1996 – IMDB: 8.6

Eşkıya
Eşkıya usta oyuncular Şener Şen ve Uğur Yücel’in başrollerinde yer aldığı Türk sinemasının önemli filmlerinden birisi. Bitirim bir delikanlı olan Uğur Yücel’in canlandırdığı karakter Cumali ile yolları kesişen Şener Şen’in canlandırdığı eski bir mahkum olan Baran’ın hikayesinin anlatıldığı film bizleri kimi zaman güldürse de, usta oyunculuğu ve çarpıcı hikayesi sayesinde gözlerimizi doldurmayı başarıyor.

Babam ve Oğlum – 2005 – IMDB: 8.7

Babam ve Oğlum
Babam ve oğlum gençliğinde aktif politik bir gazeteci olmayı tercih eden ve bu nedenle babasıyla ters düşen Sadık’ın hikayesini anlatıyor. Bir gün baba ocağına geri dönen sadık yanında oğlu Deniz ile gelse de babası Hüseyin’in kızgınlığı henüz geçmemiştir.

Ülkemizde yaşanmış çarpıcı hikayelerin bir kurgusu olarak izlediğimiz Babam ve Oğlum, ağlatan Türk filmleri listesinin başlarında yer alıyor.

Canım Kardeşim – 1973 – IMDB: 8.8

Canım Kardeşim
Başrolünde Tarık Akan’ın yer aldığı Canım Kardeşim, ölümcül bir hastalığa yakalanmış kardeşinin son isteğini yerine getirmek için ona bir televizyon almaya çalışan bir abinin dramını aktarıyor. Ülkemizin gelmiş geçmiş en hüzünlü hikayelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Selvi Boylum Al Yazmalım – 1978 – IMDB: 8.8

Selvi Boylum Al Yazmalım
Yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz’ın oturduğu Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ı bir araya getiren, Selvi Boylum Al Yazmalım Türk sinemasının en duygu yüklü filmlerinden birisi. Şehirli bir adamla, köylü bir kızın aşk hikayesini anlatan filmde Kadir İnanır’ın canlandırdığı İlyas’ın hayatında beklenmedik değişikliklerin meydana gelmesi ayrı düşmelerine neden oluyor.

En İyi Duygu Yüklü ve Dram Ağırlıklı Ağlatan Türk Filmleri Listemize YORUM yapabilirsiniz….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *