Hep Birlikte İzlenebilecek Aile Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Aile filmleri tam olarak ne anlama geliyor? Eğer herkesi memnun etmeniz gerekseydi hangi filmi seçerdiniz? Bu biraz zor bir soru – hatta bu durum zaman zaman paradoksa dahi dönüşebiliyor. Aile filmleri izleme konusunda çocuklarınızın yaşlarının da büyük önemi olduğunu söyleyebiliriz. Eğer çocuklarınız belirli bir yaşa gelmişlerse seçeceğiniz aile filmleri biraz daha anlayabilecekleri ve onları çok etkilemeyecek filmler olabilir. Bu noktada aile ile izlenebilecek filmler konusunda klasiklere ne zaman geçilmesi gerektiği de tam bir muamma. Çocuklarınızın hep birlikte film seyrederken sıkılmayacaklardır ve bir anda filmi bırakarak tablete sarılmayacaklarına da emin olmanız gerekiyor. Bu noktada yavaş gelişen bir klasikle bir Pixar filmi arasında doğru kararı vermek biraz da çocuklarınızın yaşları ve ilgi alanları ile alakalı. Çocuklarınızla keyifle seyredebileceğiniz en iyi aile filmleri listemizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Aile Filmleri Listesi

25. Hook – Kanca – 1991 – IMDB: 6.7

Hook
Hook’da Robin Williams çocukları inanılmaz bir macera içerisine sürüklerken, büyükleri de çocukluklarına geri döndürüyor. Steven Speilberg imzalı film belki de tüm ailenin izleyebileceği en uygun filmlerden. Büyümüş bir Peter Pan ile karşılaştığımız filmde onun maceralarıyla ve sihirli dünyayı kabul etmesiyle bizler de o dünyanın varlığına bir kere daha inanıyoruz.

24. My Girl – Kız Arkadaşım – 1991 – IMDB: 6.8

My Girl
Her ne kadar üzücü bir hikaye de olsa, çocuklarınıza arkadaşlığın önemini anlatmak ve onları sorunlardan uzak durmaya ikna etmek açısından kız arkadaşım oldukça yerinde bir aile filmi.

23. Jumanji – 1995 – IMDB: 6.9

Jumanji
Jumanji içinde bulunduğumuz dünyadan başka bir dünyaya macera öğesini kullanarak kapı açıyor. Bir dönemin televizyonda en çok gösterilen klasik filmlerinden olan Jumanji’yi tüm aile birlikte heyecan içinde seyredeceksiniz.

22. Karate Kid – Karateci Çocuk – 1984 – IMDB: 7.2

Karete Kid
Karate Kid de aile olarak ilgiyle izleyebileceğiniz filmlerden. Çocuklarınıza sabırlı ve merhametli olma konusunda da mesajlar veren filmin öğretici yönü olduğunu söylemek mümkün.

21. Home Alone – Evde Tek Başına – 1990 – IMDB: 7.5

Home Alone
Çocuklarını evde unutan ailenin eve geri dönüşlerinin de sorun haline gelmesi sonrasında gelişen olaylar tüm ailenizin eğlenmesini sağlayacak. Bu film serisini mutlaka çocuklarınızla birlikte izlemenizi tavsiye ediyoruz. Bir döneme damga vurmuş bu seriyi kesinlikle kaçırmayın deriz.

20. Harry Potter and the Sorcerer’s Stone – Harry Potter ve Felsefe Taşı – 2011 – IMDB: 7.5

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone
Serinin ilk filminde hem çocuklarınız hem de siz daha önce varlığından haberdar olmadığınız bir dünyaya gidiyorsunuz. Serinin bu ilk filminde Harry ve arkadaşlarının daha çok küçük olmaları, eğer küçük çocuklarınız varsa filme daha fazla ilgi göstermelerini sağlayacaktır.

19. Kung Fu Panda – 2008 – IMDB: 7.6

Kung Fu Panda
Kung Fu Panda tam bir aile filmi. Ayrıca hayvanları kahraman olarak kullanan film oldukça da komik. Kahramanımız Po saflığı ve iyiliği sayesinde başlarda tam bir hayal kırıklığı gibi görünse de, filmin devamında ne kadar başarılı bir Kung Fu ustası olduğunu gösteriyor. Seri olarak çekilen filmin özellikle ilk iki filminde çok sayıda komik sahne bulunduğunu ve bu sahnelerin gerek sizi gerekse de çocuklarınızı güldüreceğini garanti ediyoruz.

18. Wreck-It Ralph – Oyunbozan Ralph – 2012 – IMDB: 7.8

Wreck-It Ralph
Beklenmedik şekilde başarılı bir hit haline gelen Wreck It Ralhp filminde kahramanımız Ralph oyundan oyuna atlayarak kendisinin kötü bir karakter değil aslında bir kahraman olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

17. The Lego Movie – Lego Filmi – 2014 – 7.8

The Lego Movie
Listedeki diğer aile filmlerine göre daha yeni bir film olarak gösterilebilecek olan Lego Filmi, sadece çocuklarınızla değil, çocuklarınızın arkadaşlarıyla da izleyebileceğiniz eğlenceli bir film hele ki çocuklarınız Legolarla oynamayı da seviyorlarsa.

16. Shrek – Şrek – 2001 – IMDB: 7.9

Shrek
Türkçe seslendirmeleri de oldukça başarılı olan Srek serisi, çocuk hikayeleri dünyasında hem komik hem de öğretici bir serüvene çıkarıyor. Büyükler içinde film içerisinde ilgi çekici pek çok mesaj var diyebiliriz.

15. Edward Scissorhands – Makas Eller – 1990 – IMDB: 7.9

Edward Scissorhands
Johnny Deep’in başrolünde yer aldığı filmde makas ellerin farklı ve hüzünlü dünyasına adım atıyorsunuz. Çocuklarınız kesinlikle bu klasikten pek çok ders çıkarabilir.

14. Toy Story 2 – Oyuncak Hikayesi 2 – 1999 – IMDB: 7.9

Toy Story 2
Oyuncaklarınız siz evde yokken ne işler çevirdiğini göstermesi ve bu sayede çocuklarınızın hayal dünyasının sınırlarını genişletmesi ile mutlaka izlenmesi gereken bir film. Ailenizle tercih edebileceğiniz filmler arasında favorilerden.

13. E.T. – the Extra Terrestial – E.T. – 1982 – IMDB: 7.9

E.T.
Film tarihinde belki de ilk defa dünyayı ziyaret eden uzaylı onu yok etmeye çalışmıyor. Bunun yerine iyileştirme güçleri, bisikletleri uçurma özelliği, şeker yemesi ve lafı gediğine oturtması ile dikkat çekiyor. E.T. tek kelimeyle tam bir aile filmi.

12. The Incredibles – İnanılmaz Aile – 2004 – IMDB: 8.0

The Incredibles
Süper kahraman bir ailenin konu edildiği The Incredibles her yönüyle tüm ailenin izleyebileceği ve izlerken eğlenebileceği bir film. Kesinlikle tüm yaşlara hitap etme özelliği olduğunu ekleyelim.

11. The Pursuit of Happyness – Umudunu Kaybetme – 2006 – IMDB: 8.0

The Pursuit of Happyness
Umudunu Kaybetme bir baba ve oğlunun başından geçen zorlu olayları anlatıyor. Gerçek bir olaydan esinlenerek sinemaya aktarılan filmden pek çok ders çıkarmak mümkün. Bununla birlikte filmin küçük çocukları olan ailelerden ziyade daha çok en az ortaokulu bitirmek üzere olan çocuklara sahip ailelere uygun olduğunu söyleyebiliriz. Zaman zaman böylesi çarpıcı dram filmleri ile hayatın bu yönünü hatırlamakta ve bunu çocuklara öğretmekte de fayda var.

10. Finding Nemo – Kayıp Balık Nemo – 2003 – IMDB: 8.1

Finding Nemo
Kayıp Balık Nemo hüzünlü bir aile hikayesi. Gerek siz gerekse de çocuklarınız bu harika animasyonu izlediğinizde zamanınızı dolu dolu geçirmiş olacaksınız.

9. Jurassic Park – 1993 – IMDB: 8.1

Jurassic Park
Her ne kadar 2015’te yeni filmi beyaz perde ile buluşsa da, 1993 yapımı Jurassic Park tam bir klasik niteliğinde, yeni filmi çocuklarınızla birlikte seyretmeden önce bu eski versiyonu seyrederseniz daha isabetli bir seçim olacaktır.

8. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü – IMDB: 8.1

Groundhog Day
Groundhog Day’i eğer küçük çocuklarınızla izlerseniz bazı olayları kaçırmaları söz konusu. Bununla birlikte anne ve babalar için eşi bulunmaz bir film demek mümkün. Çocuklar biraz büyüdükten sonra tercih etmekte fayda var.

7. Monster Inc. – Sevimli Canavarlar – 2001 – IMDB: 8.1

Monster Inc.
Çocukluğumuzda hepimiz yatağımızın altından çıkan canavarlardan korkmuşuzdur. Çocuklarımız için de aynı şeyin geçerli olduğunu düşünecek olursak, onların korkusunu yenmek için Monster Inc. eşsiz bir film olarak karşımıza çıkıyor. Sadece çocuklarınız değil siz de keyifle seyredeceksiniz.

6. How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – 2010 – IMDB: 8.2

How to Train Your Dragon
Diğer bir aile animasyon filmi olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filminde yine gerek çocuklar gerekse de büyükler için çok sayıda olumlu mesaj veriliyor. Eğer çocuklarınız sizinle birlikte izledikleri filmler sırasında hem eğlensin, hem hayat konusunda bir şeyler öğrensin hem de hayal gücü gelişsin istiyorsanız, Ejderhanı Nasıl Eğitirsin en ideal filmlerden birisi.

5. Up – Yukarı Bak – 2009 – IMDB: 8.3

Up
Animasyon filmler hakkında ne düşünürseniz düşünün, Up tüm animasyon filmlerin iyi kısımlarından biraz almış bir film. Daha önce seyirciyi ilk 15 dakikada hem ağlatmayı hem de güldürmeyi başaran başka bir film daha çekilmemiştir herhalde.

4. Inside Out – Ters Yüz – 2015 – IMDB: 8.3

Inside Out
Inside Out oldukça yeni bir film. Filmin gerek sizin gerekse de çocuğunuzun iç dünyasını anlama konusunda önemli bir film olduğunu söyleyebiliriz. Bunu yaparken sizi sevimli bir maceraya götüren film mutlaka tüm aile izlemeniz gereken bir film niteliğinde.

3. Wall – E – Vol -İ – 2008 – IMDB: 8.4

Wall - E
Wall – E bir robotun dünyanın çöple dolmasının ardından başından geçenleri konu alıyor. Düzenli olarak dünyada yaşanabilir imkanların tekrar gelişip gelişmediğini kontrol etmek üzere insanlığın son gemisinin başka bir robot göndermesi ile filmde olaylar gelişiyor. Wall – E sadece çocukların ilgisini çekmek açısından değil, aynı zamanda bir bilim kurgu öyküsü olarak da değerlendirilebilecek bir film. Çocukların ve büyüklerin hayal gücünü geliştirmeye odaklı diğer bir animasyon filmdir diyebiliriz.

2. Back to the Future – Geleceğe Dönüş – 1985 – IMDB: 8.5

Back to the Future
Tüm aile izlemeniz gereken serinin ilk filmi Back to the Future, çocuklarınızın hayal gücünü geliştireceği gibi, çok sayıda soruya maruz kalmanıza da yol açabilir. Bu nedenle zaman ve filmin akışı ile alakalı gelecek sorulara hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Ortaokul lise çağına gelmiş çocuklarınızla filmi izlemeniz onlar için daha ilgi çekici olabilir.

1. Forrest Gump – 1994 – IMDB: 8.8

Forrest Gump
Forrest Gump ailenizle izleyip gerçekten güzel bir akşam geçirmenizi sağlayabilecek bir film. Anlayabilmeleri açısından çocuklarınızın en azından ortaokul çağında olmalarını önerebiliriz. Bu klasiği çocuklarınızın gelecek yaşlarında da birlikte tekrar seyretmenizi tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *