Alan Rickman Filmleri ve Rolleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden oyuncunun en iyi performanslarına yer verilen listemiz geçmeden önce biraz bilgi vermek istiyoruz.Tiyatro eğitiminden sonra sahnede büyük başarılar elde eden Alan Rickman, sinema kariyerine, 42 yaşında ilk filminde oynayarak geç yaşlarda başlamış olsa da, aktör olarak eşsiz bir yetenekti. İster kötü adamı oynadığı, ister iyi adamı canlandırdığı filmleri olsun, bu İngiliz oyuncuyu herkes çok takdir ediyordu. Sadece 69 yaşında iken (14 Ocak 2016) kansere karşı savaşını kaybeden Rickman, aksiyon, dram, komedi ve her türlü filmde çok başarılıydı. BAFTA, Altın Küre ve Emmy ödülünün de sahibi Alan Rickman Filmleri ve oyuncunun en iyi rolleri isimli listeye geçelim.

Alan Rickman Filmleri ve Rolleri:

 

6. Die Hard – Zor Ölüm – (1988) – Rol: Hans Gruber:

Die Hard - Alan Rickman
Parlak kariyeri boyunca, hem kötü adamı hem de kahramanı canlandıran oyuncu, Die Hard’daki Alman terörist rolü ile hafızalara kazınmıştı. Karakter zaten acımasız ve katıksız kötü olarak yazılmıştı ama Rickman O’na öyle bir hayat verdi ki, filmi seyredenler hep aynı soruyu sordu. Alan Rickman da kim, neden daha önce adını hiç duymadım? Sonraki Die Hard filmleri gişe yaptıysa da, hiçbirindeki kötü adam Alan Rickman’ın çekiciliğine erişemedi.

5. Robin Hood: Prince Of Thieves – Robin Hood: Hırsızlar Prensi – (1991) – Rol: Nottingham Şerifi:

Robin Hood - Prince Of Thieves - Alan Rickman
Alan Rickman, modern sinemanın gördüğü en iyi kötü adamlardan bir olarak adını tarihe yazdırdı ama Nottingham Şerifi rolü, Robin Hood – Hırsızlar Prensi filmini izlemek için belki de tek nedendir. 90lı yıllarda pek popüler olan Kevin Costner’ın başrolünde olduğu filmin uzun versiyonunda, Şerifin sahneleri uzatılmıştı. Rickman bu rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında BAFTA ödülü aldı.

4. Truly Madly Deeply – Ruhum Seninle – (1990) – Rol: Jamie:

Truly Madly Deeply - Alan Rickman
Anthony Minghella’nın bu hayalet filminde Rickman, öldükten sonra, kendi yokluğu ile baş edemeyen ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlayan sevgilisine geri dönen çellocu rolündeydi. Harikulade bir film olan Truly, Madly, Deeply ‘de Rickman, şahane oyunculuğu ile belki de en mükemmel performansını sergilemişti.

3. Dogma (1999) – Rol: Metatron:

Dogma - Alan Rickman
Yönetmen Kevin Smith cesur ve gizemli filmleriyle meşhurdur ama Dogma, Hıristiyan inancına getirdiği eleştirel bakış ile en cesaretli davrandığı filmdir. Film, cennete tekrar girmeye çalışan düşmüş meleklerle savaşmakta olan ve İsa soyundan gelen bir kürtaj kliniği çalışanı hakkında idi. 45 kiloluk kanatlarla Metatron (Tanrının sesi-baş melek) rolünde izlediğimiz Alan Rickman, filmde çok görünmemekle birlikte, ekrana geldiği anlarda kuvvetli etkisini hissettiriyordu. Karanlık tonu ve derinliği ile meşhur sesi, hiç bu roldeki kadar yerini bulmamıştı.

2. Harry Potter and the Philosopher’s Stone – Harry Potter ve Felsefe Taşı – (2001) – Rol: Severus Snape:

Harry Potter and the Philosopher's Stone - Alan Rickman
Sinema tutkunu küçük bir kitlenin hayranlıkla takip ettiği Alan Rickman’ın dünya çapında ve her yaştan insan tarafından tanınması bu film sayesinde oldu. Birçok ilginç ve zengin karakteri barındıran film serisinde hiç kimse Rickman’ın canlandırdığı Severus Snape kadar gizemli, trajik ve karmaşık olamamıştı. Alan Rickman, Snape’den, keyifli ama aynı zamanda karanlık, harekete geçirici ve hitabeti kuvvetli bir karakter yaratarak, role damgasını vurmuştu.

1. Love Actually – Aşk Her Yerde – (2003) – Rol: Harry :

Love Actually - Alan Rickman
Noel zamanı on tane aşk hikayesinin konu edildiği Love Actually, acemi ve abartılı romantik hikayelerle dolu bir klişeler zinciri olabilirdi. Ancak, gerçekçi olmayan mutlu sonlarla dolu filmde, Harry (Rickman) ve Karen’in sarsıntı geçiren evliliği en dikkati çeken hikâye idi. Filmin en unutulmaz sahnesinde, Harry’nin, Rowan Atkinson’ın oynadığı karakterden Noel hediyesi satın alırken yaşadığı yorgunluğu, hayal kırıklığı ve sabırsızlığı, Alan Rickma’dan daha iyi kim canlandırabilirdi?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *