En İyi Yönetmen Alfred Hitchcock Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Alfred Hitchcock, tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri kabul edilmektedir.Gerilim ve cinayet filmlerinin tartışmasız yönetmeni Alfred Hitchcock’ın kesinlikle izlemeniz gerekli filmleri bu listemizde.Birçok filmiyle alkış alan Hitchcock’un, sinemaya getirdiği yenilikler halen filmlerde kullanılmaya devam ediyor.Hatta sinemaya olan katkılarından dolayı kendisine Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.Şimdi sizlere Alfred Hitchcock‘un İmza Attığı ve Bir Klasik Olmuş 5 Sinema Filmini paylaşmak istiyoruz.Sizlerde YORUM kısmını kullanarak Liste Film sitemize katkıda bulunabilirsiniz…İyi Seyirler

5. Cinnet – Frenzy – 1972 – Imdb:7.5

Cinnet - Frenzy - 1972
Gerilim filmlerinin en büyük ustası olarak nitelendirilen Alfred Hitchcock’un 1972 yapımı filmi Cinnet, kurbanlarına tecavüz ederek hunharca öldüren sapık bir katilin Londra’daki yaşantısıyla geçiyor. Polisin yanlış adamı kovaladığı ve usta yönetmenin izleyiciyi diken üstünde tuttuğu güçlü bir gerilim filmlerinden biridir.

4. Şüphenin Gölgesi – Shadow of a Doubt – 1943 – Imdb:8.0

Şüphenin Gölgesi - Shadow of a Doubt - 1943
Genç bir kadın, kendisini görmeye gelen Charlie Amca adındaki adamın, göründüğü gibi biri olmadığını anlar. Söz konusu kişi ülkenin her tarafını dolaşırken kanundan kaçan biridir. Aynı ada sahip kuzen Charlie, kısa sürede bundan şüphelenmeye başlayacaktır. Onun katil olduğunu anlayınca aralarında kovalamaca başlar.
Film,Hitckcock’un psikolojik gerilim konusunda en dikkat çeken eserlerindendir.

3. Ölüm Kararı – Rope – 1948 – Imdb:8.0

Ölüm Kararı - Rope - 1948
Aynı evde yaşayan iki üniversite öğrencisi Philip ve Brandon ‘kusursuz cinayet’in olabileceğini ve böylecek kendi yöntemlerini ispatlamak için arkadaşları David Kentley’i iple boğarak öldürürler. Cesedi evin içine saklayan Brandon ve Philip son derece sakin bir şekilde bir yemek daveti verirler.Hiçbir şeyden haberi olmayan davetliler yemeklerini bitirirken misafirler arasından bir kişi şüphelenmeye başlar.

2. Cinayet Var – Dial M for Murder – 1954 – Imdb:8.2

Cinayet Var - Dial M for Murder - 1954
Eski bir tenisçi olan Tony Wendice zengin karısı Margot’la Londra’da lüks bir dairede yaşamaktadır. Margot’un hoşnutsuzluklarından dolayı kariyerini sonlandıran Tony, eşinin Mark Halliday isimli bir yazarla aşk yaşadığını öğrendiği an intikam duygusuyla dolar. Margot’u öldürmeyi isteyen Tony, bir cinayet planı yapar.Kusursuz cinayet planını uygulamaya başladığında onlarca terslikle karşılaşan Tony cinayet planını anlatmak için yanlış bir numarayı aradığında ise işler karışmaktadır.Sinema dehası Alfred Hitchock’un en iyi filmlerinden biri olan film tek mekanlı klostrofobik bir havada geçiyor.

1. Sapık – Psycho – 1960 – Imdb:8.6

Sapık - Psycho - 1960
Türünün en iyi örneği olan Sapık filmi, Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak nitelendirilir. Marion Crane’e patronuyla çalışan zengin bir adam para emanet eder ve Marion yola koyulur. Polisler Marion’un peşine takılır. Ancak Marion’un tanıdıkları da peşindedir. Sevgilisi ile buluşmayı planlayan Marion geceyi bir otelde geçirecektir. Otelden içeri girer girmez olayların farkına varan Marion,uyumadan evvel otel sahibi Norman ile sohbet eder. Norman ın kişiliğinde çeşitli sorunlar olduğunu ve takıntısı olduğunu öğrenen Marion, odasına gidip duşunu alır.

2 comments on "En İyi Yönetmen Alfred Hitchcock Filmleri"

  1. Ali says:

    Yakındoğu üniversitesinde radyo sinema tv bölümünü okudum.. En az 3 dersimizde Alfred in filmlerini izleyip analiz ediyorduk. Mükemmel tek kelime ile

  2. Büşra says:

    Kesinlikle ben de katılıyorum , filmlerin hepsi ders niteliğinde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *