Allied (Müttefik) Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yeni bir Casablanca mı geliyor? sorusunu bize sorduran sinema filmi Allied (Müttefik) vizyonda. Allied (Müttefik) Filmi Konusu, oyuncuları, karakterleri ve yorumlarına yer verdiğimiz içeriğimiz ile karşınızdayız.Bazı hikayeleri bir kez dinler ve bir daha unutmazsınız. Eastern Promises ‘den (Şark Vaatleri) hatırladığımız senaryo yazarı Steven Knight da, 2.Dünya Savaşında görev alan iki gizli ajanın birbirlerine aşık olup daha sonra karşı karşıya gelmelerini anlatan hikayeyi duyduğunda bir daha unutmadı. Uzun zaman üzerinde çalıştığı senaryo Paramount Pictures tarafından film haline getirildi ve son aylarda Holywood’u ve dünya basınını çok meşgul eden Brad Pitt – Angelina Jolie boşanma haberleri içinde adı çokça geçen Marion Cotilliard’ın başrol oyuncusu olduğu Allied (Müttefik) nihayet vizyona giriyor. 2. Dünya Savaşında geçen bu romantik gerilimin yönetmeni ise Geleceğe Dönüş serilerinden ve unutulmaz Forrest Gump’tan tanıdığımız Robert Zemeckis. Film Amerika Birleşik Devletlerinde 23 Kasımda gösterime girdi. Aralık başında da ülkemizde vizyona girmiştir.

Allied (Müttefik) Filmi Konusu:

allied-filmi-konusu

İkinci Dünya Savaşı sürmektedir. Kanadalı istihbarat uzmanı Max Vatan (Brad Pitt) Alman elçisine suikast düzenlemek üzere Kazablanka’ya gider. Kazablanka o tarihlerde Fransız yönetimindedir. Birlikte çalışacağı kişi, Marianne Beausejour (Marion Cotillard) Fransız direnişinin bir üyesidir. İkisi evli bir çift rolü yapmaktadır. Mesleklerinde duygusallığın ölüme yol açtığını bilmelerine rağmen yakınlaşmaktan kendilerini alıkoyamazlar.

allied-filmi-afisi

Marianne Almanların güvenini kazanmıştır. Görevlerini başarı ile yerine getirdikten sonra Max O’na evlenme teklif eder ve İngiltere’ye yerleşirler. Bir de kız çocukları olur. Aradan bir yıl geçtikten sonra, Max, Marianne’nin bir Alman casusu olduğundan şüphelenildiğini öğrenir. Hatta gerçek Marianne Fransada öldürüldükten sonra bu kadının O’nun kimliğini aldığı düşünülmektedir. Şüphelerin doğruluğun test için Max evde karısının bulabileceği yerlere gerçek dışı istihbarat bilgileri bırakır. Eski bir istihbaratçı olan Guy Sangster (Matthew Goode) gerçek Marianne’i tanımakta ama savaşta kör olduğu için teyit edememektedir. Max Guy’ı ziyaret eder ve bir başka direniş üyesi olan Paul’ün Marianne’i tanıyabileceğini öğrenir. Max bunun üzerine karısının resmini genç bir pilota verir ve Fransa’da bulunan Paul’e göstermesini rica eder. Ama ertesi gün pilotun öldürüldüğünü öğrenir. Max bu defa kendisi Fransa’ya gider ve Paul’dan Marianne’nin güzel bir piyanist olduğu bilgisini alır. İngiltere’ye dönünce karısını bir bara götürür ve piyano çalmasını rica eder. İşler bundan sonra daha da karışacaktır.

Allied (Müttefik) Filmi Oyuncuları / Karakterleri:

Max Vatan (Brad Pitt) :

max-vatan
Yakışıklı müttefik ajanı. SOE ( Britanya Özel Operasyonlar ) yetkilisidir. Çok iyi eğitim görmüştür. Hiç tanımadığı bir kadınla işbirliği yapmak ve hatta karı koca rolü oynamak durumundadır.

Marianne Beausejour (Marion Cotillard):

marianne-beausejour
Güzel Fransız direnişçisidir ancak gerçekten kim olduğunu kimse bilmemektedir. Çekici, zeki, yetenekli ve görüntüsünün aksine oldukça sert olabilen bir karakterdir.

Frank Heslop (Jared Harris) :

frank-heslop
Britanya Özel Operasyonlar biriminde Albaydır ve Max’ın amiridir.

Bridget Vatan (Lizzy Caplan) :

bridget-vatan
Max’ın bohem kız kardeşidir.

Guy Sangster (Matthew Goode) :

guy-sangster
Savaş sırasında gözlerini kaybetmiş eski bir istihbaratçıdır ve gerçek Marianne’i tanımaktadır.

Film İkinci Dünya Savaşı atmosferinde geçiyor ancak aslında her yer ve zamanda yaşanabilen çifte hayatları konu alıyor. Max ve Marianne hikaye boyunca iki farklı açıdan değerlendirilmeli, gördüğümüz açı ve görmediğimiz açı. Böylece aşk hikayesi sürerken, söze dökülmeyen gizemler de güçlü ve eşsiz bir gerilim ortamı yaratıyor.

Allied (Müttefik) Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *