Report

Description

Ülkemizde  az sayıda filmi bilinmesine rağmen sinema sektöründe en iyiler arasında yer alan Alman filmlerinden bazılarını sizler için derledik. Alman filmleri hem kurgu hem görüntü teknolojisi bakımından gayet başarılıdır. Alman filmlerine aşinalık kazanmak ve en iyi Alman Filmlerini tanımak için sizler için derlediğimiz En iyiler listesine göz gezdirebilirsiniz.

Alman Filmleri Listesi 

 

19. Soul Kitchen – Aşka Ruhunu Kat – 2009 – IMDb: 7.3

Soul Kitchen
Yönetmen: Fatih Akın
Filmin başkahramanı Zinos, Almanya’da Sol Kitchen isimli restorandı işletmektedir. Ne yazık ki işleri pek yolunda gitmez. Sevgilisi olan kız Almanya’dan Şangay’a göçünce Zinos kendisini boşlukta hisseder ve hayatını yeniden düzenlemeye, işleri yoluna koymaya karar verir.

18. Der Baader Meinhof Komplex – Bir Terör Filmi – 2008 – IMDb: 7.4

Der Baader Meinhof Komplex
Yönetmen: Uli Edel
70’li yılların Almanya’sında, terörün en dehşetli olduğu zaman dilimi anlatılmaktadır. Baş liderleri Andreas Baader, Gudrun Ensslin ve Ulrike Meinhof olan Kızıl Ordu Çetesi bombalama ve adam kaçırma gibi terör eylemlerini yürütmektedirler. Gerçekte saf bir amaca hizmet ettiklerine inansalar da kendi insanlarını öldürmektedirler. Kendilerini devrimci ve halkı için savaşan bir grup olarak tanıtan çetenin Alman polisi ile olan mücadelesi anlatılır. Alman polisinin başında bulunan Horst Herold, onları çok iyi tanımaktadır. Neticede üç çete liderini birden hapse tıkar.

17. Nordwand – Kuzey Yamacı – 2008 – IMDb: 7.4

Nordwand
Yönetmen: Philipp Stölzl
Gerçek bir hikayenin anlatıldığı Nordwand, siyasi çekişmelerin yaşandığı bir dönemde “zirve” yarışı ile başlayan bir macerayı konu alır. Siyaset arenasında boy göstermek isteyenler bir tırmanma etkinliği düzenlemeye karar verir. İsviçre’de bulunan ve oldukça dik bir dağ olan Eiger dağına tırmanan iki Almanyalı tırmanıcı ile Avusturyalı tırmanıcılar arasında yaşanan amansız bir mücadele başlar.

16. Stalingrad – 1993 – IMDb: 7.5

Stalingrad
Yönetmen: Joseph Vilsmaier
Film II Dünya yıllarında Sovyet Rusya ile Almanya arasında geçen askeri çatışmaları konu almaktadır. Sovyet askerlerini komuta eden Gromov, aldığı talimat doğrultusunda Volga Nehrinde bir bölgeye gönderilir. Alman askerleri ile karşılaşmaları sonucunda Gromov büyük bir yenilgiye uğrar. Yenilgiden geriye kalan askerler sivillerin kaldığı bir sığınağa kapanırlar. Sonrasında yaşanan olaylarla birlikte sığınak ele geçirilir. Tam bu noktada hiç yaşanmaması gereken bir aşk başlar ve Nazi subayı Hauptmann Kann, esir düşmüş bir Sovyet kızına aşık olur.

15. Die fetten Jahre sind vorbei – Eğitmenler – 2004 – IMDb: 7.5

Die fetten Jahre sind vorbei
Yönetmen: Hans Weingartner
Üç arkadaş adalet uğruna savaşmaya karar verir. Zenginlerin evlerine girip akla gelmeyecek şeyler yaparlar. Bunu yaptıkları bir esnada, evine girdikleri Hardenberg onları fark eder. Netice itibariyle adamı kaçırıp bir yere kapatmak zorunda kalırlar. Maceraperestlerin başından geçenler oldukça ilginç hale dönüşür.

14. Der Krieger und die Kaiserin – Prenses ve Savaşçı – 2000 – IMDb: 7.6

Der Krieger und die Kaiserin
Yönetmen: Tom Tkywer
Akıl hastanesi çalışanı olan Sissi geçirdiği bir trafik kazasında kendisini ölümden kurtaran Bodo’ya aşık olur. Daha sonrasında Bodo’yu bulmaya karar verir. Kaderine güvenerek yola çıkan Sissi kendisini bambaşka bir hayatın içinde bulur.

13. Die Welle – Tehlikeli Oyun – 2008 – IMDb: 7.6

Die Welle
Yönetmen: Dennis Gansel
Rainer Wegner, karizmatik ve idealist bir öğretmendir. Öğrencilerinin derse olan ilgisizliğini fark edinci onlar üzerinde bir deney yapmaya karar verir ve bir sinerji metodu geliştirerek öğrencilerin derse odaklanmasını, dayanışma ruhu ile çalışma becerileri kazanmalarını sağlar.

12. Funny Games – Ölümcül Oyunlar – 1997 – IMDb: 7.6

Funny Games
Yönetmen: Micheal Haneke
Ann ve George, oğulları Georgie’yide alarak kısa bir tatil için göl kenarındaki evlerine giderler. Fred ve Eva o muhitte yaşayan garip insanlardır. George, komşusu Eva’yı bir an evlerinin içinde görür. Bu durumun nasıl olduğunun anlaşılmaması ve yaşanan diğer gariplikler filmin konusu olur.

11. Die Falscher – Kalpazanlar – 2007 – IMDb: 7.6

Die Falscher
Yönetmen: Stefan Ruzowitzky
II. Dünya savaşında Nazilerin ahlak dışı yöntemlere başvurarak insanlığa zulmetmelerini konu edinmiş bir filmdir. Naziler savaştan galip çıkabilmek için sahte para basarak ülkelerin ekonomileriyle oynarlardı.

10. Die Blechtrommel – Teneke Trampet – 1979 – IMDb: 7.6

Die Blechtrommel
Yönetmen: Volker Schlöndorff
1920 yıllarda Almanların ve Polonyalıların dostluk içerisinde yaşadığı Danzig’de, Oscar adında ki bir çocuk ve ona hediye edilen teneke trampet filmin başlıca konusu olmuştur. Oscar trampetine kavuştuğu andan itibaren hiç büyümemeye karar verir. İlginç olan yıllar geçmesine rağmen Oscar fiziksel olarak hiçbir gelişim göstermez.

9. Christiane F. – Hayvanat Bahçesi İstasyonu Çocukları – 1981 – IMDb: 7.6

Christiane F
Yönetmen: Ulrich Edel
Film temelde madde bağımlılığını konu alan ve bir uyuşturucu bağımlısı olan Christiane F. İsimli gencin uyuşturucuya başlamasını ve geçen süreç boyunca gelişen bağımlılığının nelere mal olduğunu konu edinir.

8. Sophie Scholl – Son Günler – 2005 – IMDb: 7.7

Sophie Scholl
Yönetmen: Marc Rothemund
Film, Kurt Cobain’in Seattle’deki evinde geçen zamanını konu edinir. Kurt Cobain o dönemlerde ekmek ve sigara parasını çıkarabilmek için çalışan bir adamdı.

7. Good Bye Lenin – Elveda Lenin – 2003 – IMDb: 7.7

Good Bye Lenin
Yönetmen: Wolfgang Becker
Kalp krizi geçirdikten sonra aylarca komada kalan annesini sahte bir dünya oluşturarak mutlu etmeye çalışan fedakâr bir çocuğu konu edinir. Film, Doğu Almanya’nın yıkılmasından sonra yaşanan toplumsal buhranı da anlatmaktadır.

6. Lola rennt – Koş Lola Koş – 1998 – IMDb: 7.8

Lola rennt
Yönetmen: Tom Tkywer
Lola, çok güzel ve bir o kadarda fedakar bir kızdır. Sevgilisi olan Manni mafya için kuryelik yapmaktadır. Mafya ile başı derde giren sevgilisini kurtarabilmesi ve istenilen parayı bulabilmesi için yirmi dakika mühlet verilir. Kızcağız böylece yirmi dakikalık bir macera yaşar.

5. Das Experiment – Deney – 2001 – IMDb: 7.8

Das Experiment
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
İki bilim adamı, insan DNA’sı ile hayvanların genlerini birleştirerek yeni bir tür oluşturmak için araştırma yürütürler. Ancak işin finansörleri dahil bir takım birimler bu işten vazgeçer. Clive ve Elsa böylece deneyi gizlice yürütmeye karar kılarlar. Ve başarırlar. Ortaya çıkan yaratıkla duygusal bağ kurarlar fakat sonuç olarak işler istedikleri gibi gitmez.

4. Das weisse Band – Beyaz Bant – 2009 – IMDb: 7.8

Das weisse Band
Yönetmen: Michael Haneke
1913 yılında Kuzey Almanya’da sosyolojik dengelerin bozulduğu bir köy konu edinilmiştir. Köy okulunda öğrencilere ilginç cezalar veren öğretmenler vardır. Filmde faşizm kavramı çözümlenmek istenmiştir.

3. Das Boot – Denizaltı – 1981 – IMDb: 8.4

Das Boot
Yönetmen: Wolfgang Petersen
İkinci Dünya Savaşı esnasında Alman denizcilerinin psikolojik durumları anlatılmaktadır. Denizaltında geçen sahneler büyüleyicidir. Filmde görsellik ön plandadır. Savaşın insancıl boyutu gösterilmek istenmiştir.

2. Das Leben der Anderen – Başkalarının Hayatı – 2006 -IMDb: 8.5

Das Leben der Anderen
Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Doğu Almanya’nın çöküşünde önce kurulan “Stasi” isimli istihbarat ağı konu edinilmiştir. Bu teşkilatın temel amacı insanlar hakkında her türlü bilgiye sahip olmak ve siyasi görüşleri ifşa etmektir. Binlerce kişi fişlenerek haklarında işlem başlatılır.

1. Der Untergang -Çöküş -2004 – IMDb: 8.3

Der Untergang
Yönetmen: Oliver Hirschbiegel
Film Adolf Hitlerin sekreterinin 2000’li yıllarda verdiği bazı demeçlerin yayınlanmasıyla başlar. Filmde çöken Nazi Almanya’sının hikayesi anlatılır. Sovyet askerlerinin Berlin’e girdiği dönemde yaşananlar, ölümler ve çocuk katliamları konu edinilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *