Alt Tarafı Dünyanın Sonu Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Her ne kadar Mommy filmi Cannes Jüri Ödülü dahil onlarca ödül almışsa da, adını İngiliz şarkıcı Adele’in Hello video klibini çektikten sonra çok daha geniş kitlelere duyuran Xavier Dolan, yeni filmi ile seyirci karşısına çıktı. Oldukça genç sayılabilecek bir yaşta uluslararası ün kazanan Kanadalı Dolan, harika çocuk olarak da anılıyor. Son filmi Juste la fin du Mond – Alt Tarafı Dünyanın Sonu, Fransız sinemasının en önemli oyuncularından Marion Cotillard, Vincent Cassel, Nathalie Baye gibi isimleri bir araya getirmekte.

Fransız Kanada ortak yapımı olan film, Jean Luc Lagarce’ın aynı isimli oyunundan sinemaya uyarlandı. Montreal ve Laval’da çekilen film, Cannes Film Festivali’nde Grand Prix kazanan ikinci Kanada filmi olarak tarihe geçti.

Alt Tarafı Dünyanın Sonu Filminin Konusu:

34 yaşındaki oyun yazarı Louis, tam 12 yıldır görmediği ailesini ziyaret etmek üzere yola çıkar. Bu kadar yıl sonra yaptığı ziyaretin amacı, ailesine ölümcül bir hastalığa yakalandığı açıklamaktır.

Annesi, bir kız kardeşi ve bir de ağabeyi vardır ancak kız kardeşi ile birbirlerini pek fazla tanımamaktadırlar. Ağabeyi geçen yıllarda evlenmiştir ama Louise düğüne katılmadığı için ağabeyinin eşi hakkında da hiç bir fikri yoktur. Evdeki sohbetler esnasında ağabeyi ile arasında gerginlik oluşur. Annesi ise O’na aile içinde sorumluluk alması gerektiğini öğütlemektedir.

Yine bir yemek sırasında, Louis gideceğini söyler, ağabeyi ise O’nu evden atmaya kalkışır. Ailesi engel olur ancak bütün bu olanlardan sonra Louis ailesine hastalığından hiç bahsetmeden evden ayrılır.

Alt Tarafı Dünyanın Sonu Filminin Karakterleri:

Louis (Gaspard Ulliel) :

Yıllardır evinden ve ailesinden ayrı yaşayan bir oyun yazarıdır. Sadece doğum günlerinde ve bayramlarda kart göndermektedir. Hastadır ve pek fazla zamanı kalmamıştır. Ailesi ile buluşur ancak evde o kadar çok tartışma ve konuşma olmaktadır ki bir türlü durumunu söylemek cesaretini ve fırsatını bulamaz.

Antoine (Vincent Cassel) :


Louis’in en az on beş yaş büyük görünen ağabeyi. Sürekli öfkeli oluşu ile dayanılmaz bir karakterdir ama yine de filmde aklındakini açıkça söyleyebilen tek kişidir.

Catherine (Marion Cotillard) :

Antoine’ın mahcup ve boyun eğen karısıdır.

Suzanne (Lea Seydoux) :

Louis’in asık suratlı, punkvari kız kardeşidir. Louis’in başarılarını takdir etmektedir. Ama yine de kendisini yanında götürmediği için ağabeyine içerlemektedir.

Martine (Nathalie Baye) :

Louis’in şen ve sürekli konuşan annesi. Göz kapaklarını ve tırnaklarını kobalt mavisi kolyesi ile aynı renge boyayan korkunç görünüşlü bir kadın. Mutfakta sürekli oyalanacak bir şeyler bulmaktadır.

 

Filme uyarlandığı oyunun yazarı Lagarce, Aids’e bağlı bir hastalıktan ölmüştü. Alt Tarafı Dünyanın Sonu, son derece duygusal, kasten oluşturulmuş kasvetli bir atmosfere sahip, zaman zaman klostrofobik ancak ilişkileri bozuk bir aileyi zekice tarif eden bir film. Haliyle herkese göre bir film olmayabilir. Filmin çoğunda, yönetmen kamerayı karakterlerin yüzüne yaklaştırıyor, sahneler yüzlerin düz veya profil görüntülerinden oluşuyor ve hemen her zaman ya bağırıyor ya da kavga ediyorlar. Aslında her zaman böyle olmadıklarını, istese de istemese de Louis’in bunda bir parça payı olduğunu, çünkü kariyeri üst seviyelere çıkarken ailesi ile hiç görüşmemesinin ailede kızgınlık yaratmış olduğunu anlıyoruz.

Aile kavramının farklı bir yorumunu izlemek istiyorsanız, Alt Tarafı Dünyanın Sonu tam size göre!

Alt Tarafı Dünyanın Sonu Filmi Teknik Detay:

Orijinal İsmi: Juste la fin du monde
Senarist: Xavier Dolan
Yönetmen: Xavier Dolan
Oyuncular: Gaspard Ulliel, Nathalie Baye, Vincent Cassel, Léa Seydoux ve Marion Cotillard
Yıl: 2016
Tür: Dram
Ülke: Fransa, Kanada
Süre: 95 Dakika

Alt Tarafı Dünyanın Sonu Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *