Altered Carbon Konusu ve Oyuncuları – IMDb Puanı ve Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix’in sezonluk dizileri arasında yer alan Altered Carbon dizisi, yayımlanan ilk sezonunun ardından oyuncu kadrosu ve ilginç hikayesi ile tüm dünyada oldukça yüksek bir izlenme oranına sahip yapımlar arasındaki yerini aldı. İlk sezonu ile sükse yaratan dizinin hayranları, yeni sezonu heyecan ve merakla beklemeye başladı.

Altered Carbon Ne Demek?

Altered Carbon Türkçe’ye “değiştirilmiş karbon” şeklinde çevrilmiştir. Yaşam kaynağı olan karbonun değiştirilmesi ve dönüştürülmesiyle birlikte insanların bilinçlerinde aktarım sağlanabildiğine dair bilimsel dayanağı ifade eden Altered Carbon söyleminin temeli Richard K. Morgan tarafından yazılan romana dayanır. 21. yy bilim kurgu edebiyatının en önemli eserleri arasında sayılan kitabın aynı adlı uyarlaması olan dizi, 2018 yılında Netflix’te yayımlanmaya başlamıştır.

Altered Carbon Dizisi Konusu

Altered Carbon genel hikayesi itibarıyla bilinç aktarımına ve teknolojiye dinsel açıdan bakan bir dizidir. Dizide, bilinçüstü dünyaya geçilmesiyle beraber dijital gelişmeler bilinç aktarımını mümkün hale getirmiştir. Dijital ortamda depolanan, aktarılan ve hapsedilen bilinç dünyasında tutsak kalmış bir bedenin kurtulma macerasının anlatıldığı Altered Carbon dizisinde, özgürlüğünü kazanmak isteyen Takeshi Kovacs karakteri, bunun için dijital dünyanın sırlarını çözmek zorundadır.

Laeta Kologridis tarafından yaratılan dizinin dijital bir çağda işleniyor. Bedeni ve ruhu buzlar içerisinde tutulan isyancı Takeshi Kovacs, yaşadığı dönemden 250 yıl sonra çözülür ve kendisini bambaşka bir dünyada bulur. Alışık olmadığı, zihnin bedenden bedene aktarıldığı dünyada yaşamaya zorlanan isyancı Kovacs, önce bu dünyadan kaçmanın yollarını aramaya çalışır. Çıkış yolunu bulmaya yaklaşırken diriltilmesinin gerçek nedenini öğrenir ve yeni bir varoluş mücadelesi başlar.

Altered Carbon Karakterleri / Oyuncuları

Takeshi Kovacs – Joel Kinnaman

Savaşçı, cesaretli ve gözü kara bir adam olan Takeshi Kovacs, özel bir görev için dondurulduğu zaman diliminden 250 yıl sonra kendisini yepyeni bir dünyanın ortasında bulur. Dijital dünyanın göbeğinde yaşam mücadelesi veren Takeshi Kovacs, kendisine verilen görevleri yerine getirmeye çalışırken bir yandan da kendi zaman dilimine dönmenin yollarını arar.

Takeshi Kovacs karakterine hayat veren başarılı oyuncu Joel Kinnaman, 25 Kasım 1979 yılında, İşveç’in Stockholm şehrinde doğmuştur. Oyunculuk kariyeri boyunca Hanna, The Informer, House Of Cards, Gece Takibi gibi birçok projede rol almıştır.

Laures Bancroft – James Purefoy

Laures Bancroft, oldukça etkili ve başarılı bir askerdir. Bilincin yeniden dünyaya saldırdığı dönemde dünya dışındaki bir hapishaneden indirilen elçi konumundaki askerlerin komutanıdır. Zeki,karizmatik ve askeri başarısı yüksek olan Laure Bancroft, savaşta en önemli liderdir.

James Purefoy, 3 Haziran 1964 yılında doğmuştur. Kariyerine Coasting projesi ile başlayan usta oyuncu Boon, The Casebook Of Sherlock Holmes, Crime Story, Rome, Solomon Kane ve Ölümcül Deney gibi yapımlarda rol almıştır.

Kristin Ortega – Martha Higareda

Kristin Ortega, üst düzey polis memurudur. Bay City Polis Departmanı’nda görev yapan Ortega, bedensel ölüm üzerine çalışmalar yürütmektedir. Başlangıçta Laures Bancorft’un cinayetini çözme görevini üstlenen başarılı polis, sonrasında kendisini dini çıkmazların içerisinde bulur.

Martha Higareda, 24 Ağustos 1983 yılında doğmuştur. Oyunculuk kariyerine Amarte Duele filmi ile başlamıştır. Şehvet Okulu, Street Kings, Çakal Carlos, Mc. Farland ve Borderland gibi yapımlarda rol almıştır.

Reileen Kawahara – Dichen Lachman

Takeshi Kovacs’in kız kardeşidir. Yüzyıllar boyunca kardeşini unutarak yaşayan Reeileen, orijinal bedenini sonsuza kadar yaşayabilmek için klonlamayı amaçlar.

Dichen Lachman 22 Şubat 1982 yılında doğmuştur. The 100, Dollhouse, Agents of S.H.I.E.L.D, Animal Kingdom,Being Human,Last Resort ve Scary Endings gibi başarılı projelerde rol almıştır.

Miriam Bancroft – Kristin Lehman

Laurens Bancroft’un karısıdır. Kocasının ölümünün cinayet olduğuna inanır ve bunu ispatlamak için Takeshi Kovacs ile sözleşme yapar.

Kristin Lehman 3 Mayıs 1972’de doğmuş, oyunculuk kariyerine Due South dizisindeki rolü ile başlamıştır. Kötü Ruh: Miras, Köpek Parkı, Fred’lerde Akşam Yemeği ve Arthur Newman gibi projelerle oyunculuk konusundaki yeteneğini ispatlamıştır.

Vernon Elliot – Ato Essandoh

Barncroft’a gönderdiği tehdit mesajları ile cinayetteki baş şüphelidir.

Ato Essandoh, 29 Temmuz 1972’de doğmuştur. Jason Bourne, Blood Diamond ve Garden State projeleri ile ünlenmiştir.

Oumou Prescott-Tamara Taylor

Bancrofts’un avukatıdır. Genellikle zengin müşterileri adına Bay City Polis Departmanı ile iletişim kurar.

Tamara Taylor, 27 Eylül 1970’de doğmuştur. 3 Ibs, Love & Secrets, İzsiz, Dawsons’s Creek gibi çeşitli yapımlarda oynamıştır.

Altered Carbon Kaç Sezon?

Netflix’in başarılı yapımlarından bir tanesi olan Altered Carbon dizisi, 2018 yılında yayımlanmaya başlandı. Başrollerini Joel Kinnaman, James Purefoy ve Martha Higareda gibi usta isimlerin paylaştığı dizi ilk sezonunda 10 bölüm olarak izleyicisiyle buluştu. Yeni sezona dair ayrıntıların verildiği Altered Carbon fragman görüntüleri, dizinin bir sonraki dönemde de devam edeceğini izleyicisine müjdeledi.

Altered Carbon IMDb Puanı Kaçtır?

Tüm dünyada izlenme rekorları kıran Altered Carbon dizisi, IMDb’de yüksek bir puana sahiptir. 10 üzerinden 8,2 puana sahip olan Altered Carbon’un yorumları genellikle olumludur.

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *