American Crime Story Konusu – Dizi Tanıtımı

0/5 Votes: 0
Report

Description

İlk bölümü 2 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan American Crime Story dizisi, Amerika’da büyük yankı bulan gerçek cinayetleri ekranlara taşıyan bir dizidir. Her sezonun bölümlerinde, seçilen bir cinayet davası ve süreç içerisindeki gelişmeler işlenmektedir. 10 bölümden oluşan birinci sezonda Amerikan Ligi’nde futbol oynayan Simpson’ın davası konu edinilmiştir. Simpson kariyerinin neredeyse zirvesinde bir siyahi futbolcuyken eski sevgilisi ile onun erkek arkadaşını öldürme suçu ile yargılanmaya başlar. Dava esnasında da tüm zenciler ırkçılık yapıldığı gerekçesiyle ayaklanır. Polisiye sevenlerin ilgiyle izleyebileceği program FX kanalında seyirciyle buluşmaktadır. Dizide; polisiyenin yanı sıra çok uzun zamandan beri devam eden ırkçılık temasına da dokunuyor olması hassas birçok seyircinin de dikkatini ayrıca çekmektedir. Dizinin son derece başarılı bir oyuncu kadrosuna sahip olması ve olayların akışı, izleyicinin her an hop oturup hop kalkarak diziyi takip etmesinde önemli sebepler arasında gösterilebilir.

American Crime Story Konusu:

american-crime-story
American Crime Story konusu bakımından American Horror Story’ye benzerliğiyle dikkat çekmekte.O.J. Simpson isimli futbol oyuncusu Amerikan Futbol Ligi’nde yer alan bir takımda oynamaktadır. Çok başarılı bir kariyeri olan Simpson büyük ilgi görmekte ve iyi para kazanmaktadır. Ancak bazı insanlar kazandıkları şöhreti kolay kolay ellerinde tutamazlar. Simpson da bu tür yıldızlardan biri olur. Kendinden on iki yaş küçük Nicole ile isteyerek evlenmesine karşın; kısa zaman zarfında ev içerisindeki tartışmaların şiddeti artar. Daha da kötüsü Nicole dayak yemeye başlar ve evlilik kaçınılmaz bir biçimde boşanma ile sonuçlanır. Bir süre sonra Nicole’ün bir erkek arkadaşı olur ve yeni hayatına adapte olmaya başlar. Ancak çok geçmeden kendisi ve sevgilisi evde boğazları kesilerek öldürülmüş vaziyette bulunurlar. Bütün işaretler Simpson’ı cinayet zanlısı olarak göstermektedir. Üstelik cinayet mahallinde de kanlı eldivenleri bulunmuştur. Duruşma devam ederken futbolcunun avukatları, gözleri farklı tarafa çekip zaman kazanarak suçsuzluğu ispat için polislerin ırkçılık yaptıklarını öne sürer ve bundan sonra siyahiler de ayaklanmaya başlarlar. Nefes nefese bir polisiye dizisi olan American Crime Story’nin ilk sezonu on bölümlüdür ve tüm sezon boyunca davanın aydınlatılması konu edinilmiştir. Yeni sezonda ise farklı bir cinayet ele alınacaktır.

American Crime Story Karakterleri:

O.J. Simpson (Cuba Gooding):

american-crime-story-o-j-simpson
Simpson mesleğinin zirvesinde bir futbolcuyken, hırsları ve öfkesi yüzünden hayatı tepe taklak olmuştur. Eski sevgilisinin ve onun erkek arkadaşının ölümünden sorumlu tutulmaktadır. Karakteri canlandıran başarılı aktör Cuba Gooding; 1996 yılında yapılan bir filmde Oscar ödülünü almıştır.

Robert Shapiro (John Travolta):

american-crime-story-robert-shapiro
Davaya bakan avukatlardan biri olan Robert Shapiro karakterini canlandıran John Travolta Altın Küre ödülüne sahip olan ve Oscar’a aday gösterilen, yılların eskitemediği bir oyuncudur.

Marcia Clark (Sarah Paulson):

american-crime-story-marcia-clark
40 yaşındaki Amerikalı oyuncu, daha önce de American Horror Story’de ve farklı başka dizilerde rol almış olan bir aktristir. Doğal güzelliğinin yanı sıra başarısı ile de adından sıkça söz ettirmektedir.

Yapımcılığını Nina Jacopson, Ryan Murph, Brad Fachuk ve Brad Simpson’ın üstlendiği dizi, Scott Alexander ve Lerry Karaszewski tarafından senaryolaştırılmıştır. 1994 yapımı Ed Wood isimli filmde Senaryo yazarı olarak karşımıza çıkan Lerry Karaszewski; Johnny Depp’in muhteşem oyunculuğunun da katkısı ile bu filmle isminden hayli söz ettirerek Hollywood’ta karşımıza çıkmıştır. Sonrasında ise pek çok yapımda senaryoları ile gündeme gelmiş ünlü bir yazardır. American Crime Story ise Karaszewaki’nin Büyük Gözler’den sonra ikinci yapımcılık denemesidir.

American Crime Story Detayları:

Başlangıç: 2 Şubat 2016
Bitiş:
Ülke: ABD
Kanal: FX
Tür: Dram, Polisiye
Süre: 42 dk.
Oyuncular: Cuba Gooding, John Travolta, Sterling K. Brown, Kenneth Choi, Sarah Poulson
IMDb: 8,5

American Crime Story Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *