American Gods Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Neil Gaiman’ın American Gods isimli kitabı, fantastik ögeler ile kadim ve modern mitoloji karışımı, gizemli karakter Shadow (Gölge) etrafında gelişen olayları konu edinen bir romandı. 2001 yılında çıkan, çok ilgi gören ve 30 dile çevrilen bu romanı televizyonu uyarlamak için yıllardır görüşmeler sürüyordu. HBO’nun bir kaç kere başlamaya niyet edip vazgeçmesinin ardından nihayet Starz şirketi kitabı ele aldı ve American Gods (Amerikan Tanrıları) 2017 Nisan ayından itibaren yayınlanmaya başlayacak. Dizinin fragmanı büyük olay yarattı ve 2017 yılının efsane projelerinden biri olacağı tahminleri yapıldı. Hatta anketlerin çoğunda en iyi dizi seçilen Breaking Bad’in tahtını sallayacağı yorumları da yapılıyor.

American Gods Dizisi Konusu:

Shadow Moon, üç yıllık cezasını çektikten sonra hapisten bir kaç gün erken bırakılır. Bu sırada hapishane müdürü O’na kötü haberi verir, çok sevdiği eşi Laura otomobil kazası geçirmiş, ölmüştür. Karısının cenazesine gitmek için bindiği uçakta yanına bir adam oturur. Kendisini Bay Wednesday (Çarşamba) olarak tanıtan adam, Shadow’un hayatı hakkında çok fazla detaya hakimdir ve O’na iş teklif eder. Shadow bir süre sonra başka çaresi olmadığını düşünür ve Wednesday’in teklifini kabul eder. Wednesday ilk etapta bir dolandırıcı görüntüsündedir ve Shadow’un ortak ve O’nun koruması olarak çalışmasını istemektedir. Fakat Shadow bir süre geçince O’nun mitolojiden adını duyduğu kuzey ülkeleri tanrılarından Odin olduğunu anlar. Wednesday Amerikayı dolaşarak topluma karışmış ve normal insan rolü yapan kadim tanrıları toparlamaktadır. Modern tanrılar ise medya ve teknolojidir artık. Shadow kadim ve modern tanrıların savaşının ortasında kalacaktır.

American Gods Dizisi Karakterleri/Oyuncuları:

 

Shadow Moon:

Norveç’te doğmuş ve Amerika’da annesi tarafından yetiştirilmiştir. Çocukken ufak tefek ve çalışkan bir çocuk olduğu için sık sık okul arkadaşlarından dayak yemiştir. Ergenlikle birlikte gelişmiş ve iri yarı güçlü bir adama dönüşmüştür. Yüzme takımına katılır, ağırlık kaldırmaya başlar. Laura McCabe ile evlenir. Muscle Farm isimli bir spor salonunda çalışmaya başlar. Bir saldırı sebebiyle hapse atılır. Tek düşündüğü hapisten çıkıp eşine kavuşmaktır ama hapisten çıktığında karısının öldüğünü öğrenir. Daha acısı karısının spor salonunda birlikte çalıştığı dostu Robbie ile ilişki yaşadığını ve öldüğü kazanın bu ilişki ile alakalı olduğunu öğrenmesidir.

Mr.Wednesday:

Kadim tanrıların lideridir. Norveç mitolojisinin en önde gelen tanrısı Odin’dir ve bilgelik tanrısıdır. Amerika’da dolandırıcılık yapmaktadır. Tabii bu sadece dış görünüştür. Asıl amacı modern tanrılarla savaştır. Bu amaçla Mr. Nancy, Czernobog, Easter ve Mama-Ji yi bir araya getirir. Ama tanrıların bazıları böyle mutlu olduklarını söyleyip Onunla gitmek istememektedir.

Laura Moon:

Shadow, Laura ile eski dostu Robbie vasıtası ile tanışmıştır. Robbie o sırada Lura’nın en iyi arkadaşı Audrey ile çıkmaktaydı. Shadow hapse girdikten 1 yıl sonra Laura ve Robbie ilişki yaşamaya başlar. Shadow hapisten çıkacağı zaman Laura Robbie ile vedalaşmak isterken kaza geçirirler ve birlikte ölürler.

Mad Sweeney:

İrlandalı olan Mad, üç bin yıl önce İrlanda da ki kutsal bir taşın koruyucusu idi. Deliliği O’na güç kazandırmaktadır. Kırmızı sakalı ile dikkat çekmektedir.

Technical Boy:

Modern tanrılardan biridir. Aslında modern tanrı sayılan İnternet’in kişiselleştirilmiş temsilidir.

Bilquis:

Kadim tanrılardan biridir. Saba melikesini temsil etmektedir. Yarı insan yarı cin olduğundan şüphelenilir.

Czernobog:

Kadim tanrılardan birisidir. 12. yüzyılda Batı Slav boylarının tanrısını temsil etmektedir. Bu boylar, kötü şeylerin olma sebebinin kara tanrı olduğuna inanmaktaydı. Czernobog dizide sık sık kardeşi Bielebog’u özlediğini söyler.

Mr. Ibis:

Mr.Jacquel’in iş ortağı. Hikmet, büyü ve yazının eski Mısır’da tanrısı olan Thoth’un enkarnesidir.Mr. Jacquel ise
Ortağı Mr. Ibis ile birlikte Ibis ve Jacquel Cenaze Evini işletmektedir. Aslında Mısır’ın mumyalama ve ölüm sonrası yaşam tanrısı Anubis’in yeniden beden bulmuş halidir.

Zorya Vechernyaya:

Slav mitolojisi kökenli bir kadim tanrıdır. Akşam yıldızı, Merkürü temsil eder ve iki tane kız kardeşi vardır: Zorya Utrennyaya (Sabah yıldızı) ve Zorya Polunochnaya (Gece yarısı yıldızı).

Media:

Modern tanrılardan biridir ve televizyonu temsil etmektedir.

Mr.World:

Modern tanrıların lideridir. Aynı zamanda Loki, yani Norveç mitolojisindeki hilekar tanrıdır.

Jinn:

Ortadoğu kökenli bir ifrittir. Ateşten yaratılmıştır. Dizide her zaman siyah plastik güneş gözlükleri takar. Gözlüklerini çıkarınca gözlerinin alev saçtığı görülür.

Easter:

Alman mitolojisinden bilinen ve aynı isimli festivale adını veren tanrıçadır. Dizide kadim tanrıların tarafında yer alır.

Teknik Detay:

Yapım Yılı: 2017
Tür: Dram ve Fantastik
Yayınlandığı Kanal: Starz
Oyuncular: Ricky Whittle, Ian McShane ve Emily Browning

American Gods Dizisi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *