Toplumları Derinden Etkileyen Anarşizm Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Anarşizm konulu filmler, düzen karşıtı yapılarıyla özellikle gençlik arasında oldukça popüler olan filmlerdir. İsyan, başkaldırı, düzeni değiştirme gibi temaları ile gençlik ateşi birbirine oldukça uyumlu olduğundan dolayı gençler bu filmleri beğenmektedir. Biz de anarşizm filmlerini sizler için derledik. En iyi 20 filmin bulunduğu bu listede oldukça kaliteli yapımlar yer alıyor. Şimdiden iyi seyirler.

Anarşizm Filmleri

 

20. La Mujer Del Anarquista – Anarşistin Karısı – 2008 – IMDb: 6,3

La Mujer Del Anarquista
Yönetmenliğini Marie Noelle ve Peter Sehr’in birlikte yaptıkları film, İspanya İç Savaşı sırasında yapayalnız kalmış bir kadının hikayesini anlatıyor. Kadının eşi, Franco’nun adamlarıyla mücadele eden bir anarşisttir. Adam yakalanıp kampa yollanır. Manuela ise kocasını beklemeye devam eder. Hiç mektup gelmemesine rağmen bile beklemekten vazgeçmez.

19. Romper Stomper – Gözü Kara – 1992 – IMDb: 6,9

Romper Stomper
Hando, Nazi sempatizanı bir grubun lideridir. Yaşadıkları bölgeyi çekik gözlüler diye tabir ettikleri insanlar basmıştır ve buna dur demek gerekmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda Geoffrey Wright oturuyor. Bu yapım ayrıca Russell Crowe’un ortaya çıktığı film olarak da biliniyor.

18. Libertarias – Özgürlük – 1996 – IMDb: 7,1

Libertarias
Yönetmenliğini Vicente Aranda’nın, senaristliğini ise Jose Luis Guarner ve Antonio Rabinad’ın yaptığı filmde İspanya İç Savaşı ve sonrasında anarşist bir bakış açısı ile yaklaşılıyor.

17. Nineteen Eighty-Four – Bin Dokuz Yüz Seksek Dört – 1984 – IMDb: 7,2

Nineteen Eighty-Four
Michael Radford yönetmenliğindeki film, savaş sonrası dönemi anlatıyor. Dünya 3 güç arasında bölünmüş vaziyettedir. Herkes ‘’Büyük Birader’’ tarafından izlenmektedir ve hiç kimse gizli bir harekette bulunamaz vaziyettedir. Bir bürokrat olan Smith ise böylesine bir dönemde büyük bir aşk yaşamaya başlar. Ancak otoriteden kaçmaları gerekmektedir.

16. Ay, Carmela! – Ay Carmela – 1990 – IMDb: 7,2

Ay, Carmela!
Paulina ve Carmela evli bir çifttir. İspanya İç Savaşı esnasında kırsal bölgelerde gösteriler yapmaktadırlar. Ancak bir gün isyancıların estirdiği terörün tam ortasına düşerler. Tutuklanırlar ama cezaları ölüm olmaz. Çünkü tutuklanmalar emrini veren komutan tiyatroyu çok sevmektedir. Kendi birlikleri için bir gösteri talebinde bulunur. Filmin yönetmeni Carlos Saura’dır.

15. The Dreamers – Düşler, Tutkular ve Suçlar – 2003 – IMDb: 7,2

The Dreamers
Isabelle ve erkek kardeşi olan Theo, aileleri tatilde olduğundan Paris’te yalnızlardır. Matthew adında bir öğrenciyi de evlerine davet ederler. Üçü de filmlere oldukça meraklıdır. Dışarıda devrim başlamıştır ama onlar bundan habersizdir. Yönetmen Bernardo Bertolucci’dir.

14. The Believer – İnançlı – 2001 – IMDb: 7,3

The Believer
Yahudi bir dahi olan Danny Balint, daha çocuk yaştayken Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmesi hadisesine kafayı takmıştır. Okulu bırakır ve bir neo-nazi olur. Aslında çok zeki olmasına rağmen bu takıntısının ardından battıkça batmaya başlar. Filmin yönetmeni Henry Bean’dir.

13. Week-End – Hafta sonu – 1967 – IMDb: 7,4

Week-End
Yönetmenliğini Godard’ın yaptığı film, hafta sonu tatilini geçirmek için şehirden uzaklaşmaya karar veren bir karı-kocanın hikayesini anlatıyor. Çift birbirlerini öldürmeyi dahi düşünüyor. Trafik sıkışıklığına yakalanıyorlar ve sonrasında yamyamlar, tarihi kişiler, devrimciler ve cinayetlerle dolu olan bir iç savaşın tam ortasında kalıyorlar.

12. The Baader Meinhof Complex – Bir Terör Filmi – 2008 – IMDb: 7,4

The Baader Meinhof Complex
Filmde, Almanya’da önde gelen ve en çok tanına solcu terörist grup olan Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun hapse kadar uzanan hikayesi anlatılıyor. Adam kaçırma, bombalama ve hırsızlık gibi pek çok olaya karışan bu grubun terör faaliyetlerine sert bir bakış atılıyor. Filmin yönetmenliğini Uli Edel yapmıştır.

11. Viva Zapata! – Yaşasın Zapata! – 1952 – IMDb: 7,5

Viva Zapata!
Filmde, Meksikalı bir devrimci olan Emiliano Zapata’nın hikayesi anlatılıyor. Zapata köylülere her daim yardım ediyordu. Toprakları elinden alınan köylüler için adeta bir ışıktır Zapata. Ancak kanun kaçağı olarak aranmaktadır. Dağa kaçar ve isyancı güçlere katılır. Filmin yönetmeni Elia Kazan’dır.

10. Die Fetten Jahre Sind Vorbei – Eğitmenler – 2004 – IMDb: 7,5

Die Fetten Jahre Sind Vorbei
Jan, Jule ve Peter, zengin kesimin adaletsiz gücüne bir son vermek için plan yaparlar. Bazı zenginlerin evlerine girerler ve eşyalarıyla çalışmalar yaparlar. Yine bu eylemlerinden biri sırasında fark edilince, zengin adamı da kaçırarak oradan çıkarlar. İşler ciddileşmiştir. Durum gittikçe zorlaşır. Filmin yönetmeni Hans Weingartner’dır.

9. İf… – Eğer… – 1968 – IMDb: 7,7

İf…
1968 yılında bir erkek öğrenci yurdunda geçen filmin yönetmeni Lindsay Anderson’dur. Eğitmenlerin katı kuralları vardır ve yurt oldukça disiplinlidir. Mick ve tayfası baskıcı düzenin dışına çıkabilmek için bir kaçamak odası yaparlar ve o odada özgürce takılırlar. Bu özgür alanlarını okulun tamamına yaymak istediklerinde ise yurt yönetimi ile karşı karşıya gelirler.

8. O Megalexandros – Büyük İskender – 1980 – IMDb: 7,7

O Megalexandros
Bir Yunan soyguncu, Britanyalı bir grup aristokrata, köylülerin toprak sahiplerini indirdiği ve ağalık sistemine son vererek bir komün kurdukları dağ köyüne götürmek için rehberlik etmektedir. Filmin yönetmeni Theodoros Angelopoulos’tur.

7. Punishment Park – Ceza Parkı – 1971 – IMDb: 7,9

Punishment Park
Peter Watkins’in yönetmenliğini yaptığı kurmaca-belgesel olan yapım, Vietnam işgali dönemini anlatmaktadır. Savaş karşıtı gösteriler artmıştır ve bu esnada tutuklamalar başlar. Komünist Parti üyeleri de tutuklanır ve hapse mahkum edilir. Ancak onlara bir alternatif sunulur. Ceza Parkı adındaki çöl ortasında bulunan bir arazide aç ve susuz giderek ABD bayrağına ulaşırlarsa serbest kalacaklardır.

6. Sacco e Vanzetti – Sacco ve Vanzetti – 1971 – IMDb: 7,9

Sacco e Vanzetti
Adil bir yargılama olmadığı gayet ortada olmasına rağmen sırf ibret olsun denilerek idam edilen İtalyan kökenli anarşistler Sacco ve Vanzetti’nin hikayesini anlatan yapım oldukça beğeni toplamıştır. 50 yıl sonra itibarları iade edilse bile artık iş işten geçmiştir. Bu yapımın yönetmeni Giuliano Montaldo’dur.

5. That Obscure Object of Desire – Arzunun Şu Karanlık Nesnesi – 1977 – IMDb: 8,0

That Obscure Object of Desire
Mathieu, trende üstüne bir kovayla su döktüğü Conchita’yı saplantı haline getirmiştir. Aralarındaki arzunun garip dengesini anlatan filmin yönetmeni Luis Bunuel’dir.

4. La Haine – Protesto – 1995 – IMDb: 8,1

La Haine
Paris’in gettoları oldukça hareketlidir. Yerel gençler ile polisler arasında çatışmalar olmaktadır. Abdel de mahallenin gençlerindendir ve polis tarafından dövüldüğü için hastanededir. Arkadaşları ise onun ölmesi halinde polisleri vurmaya kararlıdır. Filmin yönetmeni Mathieu Kassovitz’dir.

3. V for Vendetta – 2005 – IMDb: 8,2

V for Vendetta
Tarihin seyri bambaşka olmuş ve büyük bir savaş dünyayı değiştirmiştir. İngiltere gibi liberalleşmenin simgesi durumunda olan bir ülke bile totaliter ve faşist bir hale gelmiştir. Siyasi ya da kişisel hiçbir özgürlük alanı kalmamıştır. Bu esnada aniden ortaya çıkmış bir figür, eylemleriyle her şeyi değiştirir. Özgürlüğün ne olduğundan habersiz bir genç kadının hayatını da… Yönetmen James McTeigue’dir.

2. A Clockwork Orange – Otomatik Portakal – 1971 – IMDb: 8,4

A Clockwork Orange
Britanya’da bir çete, savunmasız insanlara her gece saldırmaktadır. Hatta dövüp tecavüz ettikleri de olur. Gençlerden biri çeteyle zıtlaşır. Onu gruptan atarla ve polise yakalatırlar. Alex, içerden çıktığında şiddetten nefret eder haldedir ama yine de geçmişi onu rahat bırakmaz. Yönetmen Stanley Kubrick’tir.

1. American History X – Geçmişin Gölgesinde – 1998 – IMDb: 8,6

American History X
Derek, babasının katilini bulup öldürmek istemektedir. Bu nedenle mahallesindeki beyaz hareketin liderliğine kadar yükselir. Son derece zekidir ve zekasını da kasabayı karıştırmak için kullanır. Ancak birini öldürdüğü gün başına artık büyük bir bela almış ve hapse girmiştir. Yönetmen Tony Kaye’dir.

Sistem Karşıtı Filmler listemiz de dikkatinizi çekebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *