Anayurt Oteli Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından uyarlanan Anayurt Oteli filmi, 1987 yılında sinemaya aktarılmıştır. Film, hayatlar ve olaylardan öte, yalnızlığı içinde bunalan, iç dünyasında savaşlar ve buhranlar yaşayan bir adamın psikolojisini, umutsuzluğunu ustalıkla işler. Filmde tek yönlü bir bakış açısı mevcuttur.Olaylar çoğunlukla Zebercet’in gözünden aktarılır. Hiçbir yere ait olamama duygusu, kimse tarafından kabul edilmeme hissi doğduğundan beri peşini bırakmaz Zebercet’in aslında. . 7 aylık doğan kahraman ilk olarak anne karnından kovulmuş olur böylece. Sonra okul arkadaşları, komutanları, hayatına giren herkes alay eder onunla. Hatta hayat kadınları bile reddeder O’nu. İnsanların iltifatları dahi içinde alay barındırır.Bu yüzden Zebercet kendini dış dünyadan soyutlar. Oteline, bu vesile ile kabuğuna çekilir.

FİLMİN KONUSU:


Tren istasyonu yakınlarında bulunan Anayurt Oteli’nin sahibi Zebercet’tir. Zebercet, doğduğundan beri yaşadığı bu oteli, babasının ölümünden sonra tek başına işletmeye başlar. Kurulu bir saat gibi birbirinin aynı olan günler, Ankara treniyle otele gelen bir kadın sayesinde farklı bir boyut kazanır. Kadından çok etkilenen Zebercet günlerce kadının tekrar gelmesini bekler. Adını bile bilmediği bu kadın, O’nu adeta kabuğundan çıkarır, hayata bağlanmasını sağlar. Kadının kaldığı odaya müşteri almaz.

Kadının odada unuttuğu banyo havlusuna sarılıp uyur geceleri.Fakat günler geçse de kadın geri gelmeyince yeniden bunalıma girer. Bir gece meyhaneye gidip içki içer. Sonra horoz dövüşü izlemeye gider. Orada Ekrem adında genç bir çocukla tanışır. Dövüşten sonra sinemaya da giderler beraber. Her ne kadar belli etmemeye çalışsa da Ekrem karşı içinde cinsel istek uyanır. Ama hiç birşey demeden otele geri döner. Kadının kaldığı odaya gider tekrar ve bıraktığı havlusuna sarılıp ağlamaya başlar . Biraz da içindeki fırtınayı durdurmak istercesine odacı kadının odasına gider ve kadına tecavüz eder. Sonra onu boğarak öldürür. O an odada bulunan ve cinayete tanık olan kediyi de öldürür. Günün birinde otele polisler gelir. Bir süre otelde kalan emekli subayı sorarlar. Zebercet, O kişinin aslında bir katil olduğunu polislerden öğrenir. Hayatındaki yalnızlığa hiçbir şeyin çare olmadığını gören Zebercet oteli kapatır. Koca konakta tek başına yaşamaya başlar. Bu durum içinde biriktirdiği yalnızlığı daha da tetiklemektedir.Çok fazla dayanamaz.Birkaç gün sonra bu hayata dayanamayarak intihar eder.

FİLMİN ALDIĞI ÖDÜLLER:


Anayurt Oteli filmi 1987’de İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Türk Filmi” ödülü almıştır. Yine 1987’de gerçekleşen 24. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi 2. Film” ödüllerinin sahibi olur. Ayrıca Anayurt Oteli filmi, 1986 Venedik Film Şenliği’nde “Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu Ödülü”ne layık görülmüştür. “Türk Klasikleri Yeniden” projesi kapsamında restore edilen ve sinemaya yeniden kazandırılan Anayurt Oteli, Groupama sponsorluğunda restore edilmiştir. Filmin başrol oyuncusu Macit KOPER, Nantes Film Festivali’nde “En Iyi Erkek Oyuncu” ödülü ve SİYAD tarafından “Yılın En Iyi Erkek Oyuncusu” seçildiği ödülü almıştır. Ayrıca 36. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde “Sinema Onur Ödülü” almıştır.

ANAYURT OTELİ’NİN YÖNETMENİ:


Ömer KAVUR 1944’te doğmuş, 2005’te ise hayatını kaybetmiştir.İlk uzun metrajlı filmi YANIK EMİNE’dir.Anayurt Oteli filmi ise dönemin en başarılı filmi olmuştur. Bunların dışında da birçok filmin yönetmenliğini yapar.

ANAYURT OTELİ OYUNCULARI:

Macit KOPER (Zebercet) :

1944 yılı İstanbul doğumlu tiyatrocu, oyuncu, senarist.Birçok tiyatro oyununda ve sinema filminde rol aldı. Koper, evli ve 1 çocuk babasıdır. Filmde canlandırdığı Zebercet karakteri, otelin sahibidir. Amaçsız, monoton bir hayat sürmektedir.

Şahika TEKAND (Esrarengiz Kadın) :

1959 yılında Adana’da doğan oyuncu, aynı zamanda oyunculuk ve yönetmenlik dersleri vermektedir. Evli ve bir çocuk annesidir. Filmde bir geceliğine otelde kalan ve bir daha geri dönmeyen kadını canlandırmaktadır.

Serra YILMAZ (Ortalıkçı Kadın Zeynep) :

1954 İstanbul doğumludur. Filmlerde ve dizilerde rol alan Yılmaz, en son İstanbul Kırmızısı adlı filmde oynadı. Bir kızı var. Canlandırdığı karakter olan Zeynep, otelde temizlik işlerine bakan kadındır. Yaşadığı 2 evlilik de kötü bitince bir akrabası tarafından bu otele getirilmiştir. Zebercet tarafından öldürülür.

Orhan ÇAĞMAN (Emekli Subay Mahmut) :

1925’te doğdu. İlk olarak kameraman olarak sinemaya başlayan Orhan ÇAĞMAN, görüntü yönetmenliği ve oyunculuk yaptı. “Bizimkiler” dizisiyle ünlenmiştir. 18 Eylül 1997’de hayatını kaybeder. Filmde oteldeki müşterilerden biridir.

Osman ALYANAK :

1916 İstanbul’da doğdu. İlk gençlik yıllarında futbol oynadı, sonra sinemaya yöneldi. Kemal Sunal, Sadri Alışık, Metin Akpınar, Zeki Alasya gibi usta oyuncularla oynar. Filmde canlandırdığı karakter parkta bir yaşlı adam olup, bu adam Zebercet’e ailesi ile ilgili bilgiler verir.

FİLMİN DETAYLARI:

Senarist:Ömer KAVUR
Yönetmen: Ömer KAVUR
Oyuncular: Macit KOPER, Şahika TEKAND, Serra YILMAZ, Orhan ÇAĞMAN,Osman ALYANAK, KEMAL İNCİ
Yıl: 1987
Tür: Dram
Ülke: Türkiye
Süre: 94 dk

Anayurt Oteli Fragmanı:

A comment on "Anayurt Oteli Konusu ve Oyuncuları"

  1. özkan says:

    Uzun süredir listemde olan bir film. En kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum. Sinema tarihimiz için çok önemli psikolojik filmlerden biri olduğunu tahmin ediyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *