Animal Kingdom Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Jonathan Lisco tarafından geliştirilen Amerikan drama dizisi Animal Kingdom (Hayvan Krallığı), David Michôd’in 2010 yılında yazdığı ve yönettiği Avustralya yapımı aynı adlı filmin televizyon uyarlaması olarak 14 Haziran 2016’da TNT’de yayınlanmaya başladı. Henüz ilk sezon gösterimi bitmeden çekimleri başlayan 2. sezon bölümleri ise 2017 yılının 30 Mayıs günü yine TNT ekranlarında izleyiciyle buluştu. Dizinin yapımcıları, sinema filminde de olduğu gibi David Michôd ve Liz Watts. Yönetmenliğini John Wells’in yaptığı dizinin senaryosu Jonathan Lisco ve David Michôd’in imzalarını taşıyor.

Animal Kingdom Konusu

animal kingdom afiş

Joshua Cody (J), uyuşturucu bağımlısı annesi Julia aşırı dozdan ölünce, babasını da hiç tanımadığı için, 17 yaşında hayatta tek başına kalır. Bildiği tek akrabası olan ama 10 yıldan uzun zamandır görmediği büyükannesini (Janine ‘Smurf’) arar. Oysa annesi onu yıllardır Smurf ve oğullarından uzak tutmaya çalışmıştır. Büyükannesinin yanına taşınan J, çok geçmeden bunun sebebini anlar. Smurf, büyük oğulları Craig, Deran ve evlatlık oğlu Baz’la birlikte bir hırsızlık çetesi yönetiyordur. Smurf’ın sağ kolu ve çetenin 2. adamı olarak Baz’ı görürüz. J de daha ilk günden onu kendine daha yakın hisseder. Gerçekten de diğerlerinin yanında çok daha sağ duyulu ve aklı başında olan Baz aynı zamanda ailenin evli ve çocuk sahibi tek üyesidir.

Fakat Smurf’ın 3 senedir hapishanede olan bir oğlu daha vardır ve J’nin eve geldiği gün o da hapisten çıkar. J’nin annesi Julia’nın ikizi olan Pop lakaplı Andrew, çetenin en acımasız elemanıdır ve dönmesiyle birlikte aile içindeki dengeler de değişmeye başlar. Son derece otoriter bir kadın olan Smurf’ın oğulları üzerindeki hakimiyeti ve özellikle Craig ve Deran’la olan ilişkisi tuhaf hatta çoğu zaman rahatsız edicidir. Pop, J’nin orada olmasından son derece rahatsızdır ve bunu farklı şekillerde dile getirmekten hiç çekinmez. J daha ilk günlerde nasıl bir yere düştüğünü gördükçe adeta dehşete kapılır ama gidecek başka yeri yoktur.

Animal Kingdom Karakterleri / Oyuncuları

Janine Cody -Smurf- (Ellen Barkin)

Janine Cody

Lakabı Smurf olan Janine, Joshua’nın büyükannesi. Birlikte büyük soygunlar yaptığı oğulları üstünde ciddi bir etkisi ve aralarında değişik bir anne-oğul ilişkisi var. Joshua’ya ve yeri geldiğinde ailesinin diğer üyelerine karşı sevecen biri olabiliyor ama otoritesinin sarsılmasına tahammülü yok.

Sıradışı ve kendine özgü bir güzelliği olan Ellen Barkin, 1954 New York doğumlu. Oyuncu olmak onun çocukluk hayali. Lisede aldığı sahne sanatları eğitiminden sonra devam ettiği Hunter College’dan, tarih ve dramada çift anadal yaparak mezun olmuş. Bu kadarla da yetinmeyen Barkin, New York Actor Studio’da 7 sene daha eğitimine devam etmiş. The Shadow Across the River (1979), Ekstremities (1983), Fool for Love (1984) ve Eden Court (1985) gibi oyunlarda sahne aldıktan sonra ilk sinema filmi Diner’da (1982) Mickey Rourke ve Daniel Stern’le baş rolü paylaşmış. Ellen Barkin 2 çocuk annesi.

Joshua Cody -J- (Finn Cole)

Joshua Cody

Herkes ona J diye sesleniyor. 17 yaşında, iyi bir lise öğrencisi. Babası onu bebekken terk etmiş; uyuşturucu bağımlısı annesi tarafından büyütülmüş. Annesinin ölümünden sonra büyükannesi ve dayılarının yanına yerleşiyor. Nicky isminde bir kız arkadaşı var. Soğukkanlı ve sakin bir tip gibi görünse de patlamaya hazır bir bomba.

9 Kasım 1995 yılında Londra’da doğan İngiliz oyuncu Finn Cole, çocukluğunda babası gibi teknelerde çalışmak istermiş. Oyuncu olan abisi Joe Cole sayesinde, İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan Peaky Blinders dizisi için seçmelere katılmış. 2013’te abisiyle birlikte rol aldığı bu ilk denemeden sonra, 2015’te An Inspector Calls adlı TV filminde kamera karşısına geçen genç oyuncu için Animal Kingdom 3. dizi tecrübesi.

Barry Blackwell -Baz- (Scott Speedman)

Barry Blackwell

Lakabı “Baz” olan Barry, Janine tarafından evlat edinilmiş. Catherine ve küçük kızlarıyla birlikte başka bir evde yaşıyorlar ama soygunlardan kalan zamanının çoğunu “anne” diye hitap ettiği Smurf’ın evinde geçiriyor. Akılcı ve şefkatli yaklaşımıyla diğer kardeşlerin deliliklerini bastırmaya, aile içinde huzuru sağlamaya gayret ediyor. Lisedeyken J’in annesi Julia ile ilişkisi olduğunu biliyoruz. Smurf’ın söylediğine göre etrafındaki onca erkek içinde Julia’nın tek unutamadığı, Baz’dır.

1975 yılında İngiltere’de doğan Scott Speedman, 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya yerleşmiş. Ortaokuldayken çok iyi bir yüzücü olan Speedman, 1992 olimpiyat elemelerinde 9. sırada yer almasına rağmen geçirdiği sakatlık yüzünden spora veda etmek zorunda kalmış. Bunun üzerine sahne sanatlarına yönelmiş. TV macerasına 1995’te Kung Fu: The Legend Continues dizisiyle başlayan aktörü Felicity dizisindeki Ben Covington olarak tanıyabilirsiniz.

Andrew Cody -Pope- (Shawn Hatosy)

shawn hatosy

Lakabı Pope, Julia’nın ikiz kardeşi. Son 3 yılını hapiste geçiren Pope, şartlı tahliyeyle çıktığında evi değişmiş bulur. Soygun planlarını Baz’ın yapıyor olması, annesinin güvenlik nedeniyle evde kalamayacağını söylemesi ve bir de J’in varlığı kendini yabancılaşmış hissetmesine sebep oluyor. Baz’ın karısıyla aralarında geçen eski, tek seferlik ilişkiyi de kafasına takar ve olmadık zamanlarda Catherine’in karşısına çıkmaya başlar.

Piskopat Pope rolünü başarıyla canlandıran Shawn Hatosy, 1975 Amerika doğumlu. Oyunculuğa 10 yaşındayken Maryland’deki yerel tiyatrolarda ve TV kanalında başladı. Reckless, Body of Proof, ER, Numbers, My Name Is Earl ve Southland gibi pek çok yapımda rol alan sanatçı 2010 yılından beri oyuncu Kelly Albanese’le evli ve çiftin 2 çocukları var.

Craig Cody (Ben Robson)

Craig Cody

Ailenin ortanca oğlu olan Craig, uyuşturucu ve seks düşkünü, risk almaktan hiç çekinmiyor, tehlikeye atılmak için her zaman hazır. J’ye karşı başlangıçta mesafeli yaklaşsa da onu Pope’un gazabından korumak için çabalıyor.

Craig Cody’i canlandıran İngiliz aktör Ben Robson, 1984 doğumlu. 2015 yılında başlayan oyunculuk kariyerindeki en dikkat çekici rolü, Vikingler’deki Kalf Karakteri.

Deran Cody (Jake Weary)

Deran Cody

Ailenin en küçüğü ve annesine en düşkün olanı. Annesinin onayını almayı ve onun tarafından takdir edilmeyi çok önemsiyor. Diğer kardeşlerine oranla daha pasif. Küçük Cody, 1990 ABD doğumlu Jake Weary tarafından canlandırılıyor. Dizi meraklıları onu, Pretty Little Liars ve Stalker dizilerinden tanıyacaklardır.

Catherine Cody (Daniella Alonso)

daniella alonso

Barry’nin karısı. Neşeli, güler yüzlü, etliye sütlüye pek karışmayan Catherine, söz konusu kızı olduğunda yapmayacağı şey yok. Smurf’ın sık sık küçük kızını yetiştirme tarzını eleştirmesinden hiç hoşlanmaz ve genellikle aileden uzak durmaya çalışır. Catherine karakterini canlandıran Daniella Alonso, 1978 New York doğumlu. Aktrisi Revolution, Friday Night Lights ve Castle dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Animal Kingdom Detay

Yapım Yılı: 2016 (1. sezon), 2017 (2. sezon), 2018 (3. sezon)

IMDb: 8,1

Ülke: ABD

Dil: İngilizce

Tür: Suç, Dram

Yayınlandığı Kanal: TNT

Gösterim Süresi: 47-54 Dakika

Yönetmen: John Wells

Senaryo: Jonathan Lisco, David Michôd

Oyuncular: Ellen Barkin, Scott Speedman, Shawn Hatosy, Ben Robson, Jake Weary, Finn Cole, Daniella Alonso

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *