Anlaması Zor Karmaşık Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hadi oradan bu filmler mi karışık diyebilirsiniz. Eğer hadi oradan diyorsanız YORUM kısmını kullanın ve size karmaşık gelen filminizi bizlerle paylaşın.Karmaşık bir hikaye veya ne anlattığı belirsiz sahneler, bir filmi derinlikli ve ilginç kılabilir. Ayrıca diğer sığ bir çok filmden de ayrı bir yere konmasını sağlar. Diğer taraftan karmaşık anlatım, hikayenin naklinde gereksiz bir entellektüel züppelik de meydana getirebilir. Bütün oyuncular ve ekip ekrandan size bakıp, film iyi, sadece sen anlamadın demektedirler adeta. Seyrettiğimiz en iyi filmlerden bazıları bittiğinde filmde neler olup bittiğini tam olarak kavrayamadığımızı fark eder, alnımızı kaşır, ne olduğu hakkında arkadaşlarımızla saatler süren tartışmalar yaparız. Inception’da her şey bir rüya mıydı?Uzatmadan Anlaması Zor Karmaşık Filmler listesine geçelim isterseniz.

En karmaşık filmlerden 5 tanesini sizin için inceledik:

5. Vanilla Sky (2001) :

Vanilla Sky

David Aames’in her şeyi vardır: Servet, yakışıklılık ve kolunda muhteşem güzellikte bir kadın. Fakat tam da sıcak kalpli Sofia ile tanışmış, O’na aşık olmaya başlamışken, bir trafik kazası geçirir, yüzü korkunç hale gelir. Bu, hayal ile gerçek ve hayat ile ölüm arasındaki çizgiler bulanıklaştıkça yaşadığı sıkıntıların sadece başlangıcıdır.Filmin İspanyolca orijinal versiyonunda da oynayan Penelope Cruz ile birlikte David rolünde Tom Cruise başrolde. Anlatımı tarihsel olmayan, geriye dönüşleri ve ileri anlatımları bol, müphem noktaları çok, sürreal, kafa karıştırıcı, özgün müzikli bir film Vanilla Sky.

4. Mulholland Drive (Mullholland Çıkmazı) (2001) :

Mulholland

Feci bir kazadan sonra tek kurtulan Rita olmuştur ama ağır hafıza kaybı yaşamaktadır. Rita’nın hikayesi garip bir biçimde, meşhur olma yolunda uğraşan iyimser ve saf Betty ile kesişir. Filmle ilgili çeşitli görüşler ortaya atıldıysa da hiçbir eleştirmen filmin genelini kapsayan bir analize girişmedi. Bir görüşe göre, filmin birinci kısmı bir rüya, ikinci kısmı gerçek , diğer bir görüşe göre ise filmin tamamı rüyadır. Paralel evren iddiaları da vardır. Yönetmen David Lynch, bununla ilgili açıklama yapmamıştır hatta insanların filme istediği anlamı yüklemesinden hoşnut olduğu belirtilmektedir.

3. Being John Malkovich (John Malkovich Olmak) (1999):

Being John Malkovich

Bir kukla oynatıcısı ofisinde gizli bir geçit bulur. Bu geçit ünlü aktör John Malkovich’in aklına geçmeyi sağlayan bir portaldır. Bu portal sayesinde aktörün beyninde 15 dakika kalınabilmektedir. Bu yüzyılın her büyük keşfinde olduğu gibi en önemli soru ortaya atılır: Bundan nasıl para kazanırız? Anlaşılması zor karmaşık bazı sahneleri olan filmde, Malkovich bir noktada portaldan kendi beynine giriyor ve kendi kişiliğinin kara deliğine doğru çekilmeye başlıyor. Açıklaması zor ama eğlenceli. Film 3 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.

2. Inception (Başlangıç) (2010):

Inception

Cobb, yetenekli bir hırsızdır. Rüya görmekte olanların bilinçaltlarına inerek sakladıkları bilgileri çalmaktadır. Bu az bulunur kabiliyeti O’nu kurumsal casusluk dünyasında kıskanılan bir kişi yaparken, aynı zamanda içinde bulunduğu tehlike nedeniyle kaçak durumuna da sokmuştur. Kendisine hayatını normale döndürebilmesi için bir öneri sunulur. Bu sefer bilinçaltından bir sırrı çalmayacaktır, tam tersine onu yerleştirecektir. Sanal gerçeklik, rüyalar, sonsuz döngülerle dolu bu filmi her seyrettiğinizde daha önce anlamadığınız yeni bir şey keşfetmeniz mümkün.

1. Mr.Nobody (Bay Hiçkimse) (2009):

Bay Hiçkimse

Nemo Nobody, 2092 yılında yaşlı bir adam olarak uyanır. 120 yaşındadır ve dünyadaki en yaşlı kişidir. Artık kimse ölmediği için aynı zamanda gezegendeki tek ölümlüdür. Ama kendisi bunlarla pek ilgilenmez, tek düşüncesi doğru kadınla evlenmiş olup olmadığı, sahip olması gereken çocuklara sahip olup olmadığı yani doğru hayatı yaşayıp yaşamadığıdır. Nemo, tren istasyonunda seçim yapmalı mıdır? Yaptıysa her seçimin sonucunda hayatı tamamen değişecek midir? Paralel hayatlar, evrenler, seçimler, tesadüfler, kelebek teorisi gibi konular ilginizi çekiyorsa bu olağanüstü filmde hepsi yer alıyor.

A comment on "Anlaması Zor Karmaşık Filmler"

  1. ZD says:

    Predestination karmaşık ve güzel bir bilimkurgu filmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *