Anlık Sakinleştirici İlaçlar

0/5 Votes: 0
Report

Description

Anlık Sakinleştirici İlaçlar kendi içerisinde oldukça geniş bir kategoriyi alır. Bunların hiçbiri bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı, doktor kontrolünden sonra reçete ile birlikte kullanılmalıdır. Sakinleştirici kapsamında reçete edilebilecek ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

 • Citoles
 • Ativan Expidet
 • Avertyn gibidir.

Bunların dışında farklı sakinleştirici ilaçlar da yine yer almaktadır. Yazımız sizi bilgilendirmek için hazırlanmış olup bir tavsiye değildir.

Anlık Sakinleştirici İlaçlar

Citoles

Citoles etkin maddesi essitalopram olan bir ilaçtır. Anlık Sakinleştirici İlaçlar arasında olan Citoles’in Prospektüs bilgisine göre içerisinde mevcut olan yardımcı maddeler şu şekildedir:

 • Kroskarmelloz sodyum
 • Mikrokristalin selüloz
 • Kolloidal silikon dioksit
 • Talk
 • Magnezyum stearat
 • Opadry II 85F18422 White (polivinil alkol, titanyum dioksit, polietilen glikol 3350, talk)

Citoles farklı durumlarda reçete edilebilecek olan bir ilaçtır. Depresyon ve agorafobili bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi anksiyete bozukluklarında reçte edilebilir. Kullanımı doktorun size reçtete ettiği gibi olmalıdır. Prospektüs bilgisine göz atıldığı zaman aç ya da tok karna alınabildiği görülmektedir. Yan etkileri arasında idrar yaparken zorluk, nöbetler, deride ve gözlerin beyaz kısmında sararma dahil pek çok durum yer almaktadır.

Ativan Expidet

Ativan Expidet, anlık sakinleştirci ilaçlar arasında reçete edilebilecek ilaçlardan bir diğeridir. Lorazepam etkin maddesini içermekte olup bu benzodiyazapinler isimli ilaçgurbundadır. Merkezi sinir sistemine etki ederek kaygıyı azaltır. Yardımcı maddeleri arasında Jelatin, Mannitol yer almaktadır. İçerisinde sığır kaynaklı jelatin ham maddesi mevcuttur.

İlaç kaygı, kaygı belirtileri veya depresyona eşlik eden kaygının tedaivisnde yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra farklı şekillerde kullanımı da yine yer almaktadır. İlacın kullanımı her zaman doktor tarafından size reçete edildiği biçimde olmalıdır. Prospektüsüne göre uygulama yolu ve metodu ağız yoluyladır. Su ile veya susuz biçimde kullanılabilmektedir.

Tabletler dil üzerine yerleştirildiği zaaman kolay şekilde erimektedir. Tableti çıkarmak için önce yaprak kaldırılmakta, ardından ters taraftan hafifçe bastırılarak alınmaktadır. Yan etkileri arasında geri dönen semoptomlar, beyaz kan hücrelerinin sayısında ciddi azalma, enfeksiyonlara yatkınlığın artması ve şiddetli alerjik reakiyonlar dahil pek çok durum yer almaktadır.

Anlık Sakinleştirici İlaçlar
Anlık Sakinleştirici İlaçlar

Anlık Sakinleştirici İlaçlar: Avertyn

Avertyn depresyon ve anksiyte bozukluklarında ya da farklı durumlarda reçete edilebilecek olan bir ilaçtır. Anlık sakinleştici ilaçlar arasında etkin maddesi essitalopram olmaktaıdr. Ayrıca tablet çekirdeğinde yardımcı maddeleri,

 • Mikrokristalin selüloz
 • Krospovidon
 • Kroskarmeloz sodyum
 • Kolloidal silikon dioksil
 • Sodyum lauril sülfat
 • Povidon K30
 • Magnezyum stearat

İlaç film kaplamasında ise polivinil alkol, titanyum dioksit, makrogol-PEG 3350 ve talk bulundurmaktadır. Her ilaçta olduğu gibi bunu da doktor size nasıl reçete etmişse o şekilde kullanmak, tedavi planının dışarısına çıkmamak gerekir. İlacın prospektüs bilgileri incelendiği zaman aç ya da tok karna alınabildiği görülür. Tabletler su ile birlikte yutulmaktadır. Çiğnenmeden kullanılması gerekir. Gerektiği durumda düz yüzeye çentik yukarı gelecek biçimde konularak iki ayrı parçaya ayrılabilir. İşaret parmakları ile iki ucundan bastırılarak iki parçaya ayrılabilir.

Her ilaçta olduğu gibi bunun da bazı yan etkileri vardır. Bunların bazıları saç dökülmesi, kilo kaybı, burun kanaması, diş gıcırdatma ve uyku bozukluğu gibidir. Ancak bunların harininde farklı yan etkileri de yine vardır. Bu bakımdan anlık sakinleştirici ilaçlar arasında dikkatsiz ve bilinçsiz biçimde kullanılmamalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *