Usta Aktör Anthony Hopkins Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sadece Hollywood’un değil aynı zamanda dünya sinemasının da efsane ismi olan Anthony Hopkins, geçmişten günümüze pek çok önemli yapımda değerli oyuncu kadroları, eşsiz senaristler ve birbirinden ünlü yönetmenlerle birlikte çalışmış efsanevi bir isim. Bu güne kadar tam 189 farklı yapımda rol alarak çok önemli bir kariyere sahip olan Hopkins, bu filmlerinin arasına pek çok önemli bireysel başarıyı da sığdırmış durumda. 31 Aralık 1948’de dünyaya gelen 78 yaşındaki oyuncu, hayatının her anında gerek sinema dünyasında gerekse gişe olarak büyük başarılar elde etmiş ve rekorlar kırmış önemli yapımların aranan yüzü olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Adını duyduğumuzda aklımıza gelen ilk karakter olan Hannibal Lecter’in yanında Fredrick Tavares ve Dracula gibi önemli karakterlere de hayat veren başarılı oyuncu, kariyerine sığdırdığı pek çok önemli biyografi filminden biri olan Chaplin’de ise George Hayden olarak seyirci karşısına çıktı. Son olarak fenomen dizi Westworld ile ekranlarda gördüğümüz Hopkins’in sinematografisinde ise birbirinden değerli yapımlar mevcut. İşte en iyi Anthony Hopkins Filmleri:

Table of Contents

Anthony Hopkins Filmleri

 

30. Red 2 – 2013 – IMDb: 6,7


Uzun süre FBI’da çalışan ve bu kariyeri sonrası emekli olan Frank Moses, Marvin Boggs isimli son görevini birlikte yaptığı arkadaşının öldürüldüğünü öğrenmiştir. Bu aşamadan sonra FBI bünyesinde araştırmalar yapan Moses, uzun yıllar önce icat edilmiş fakat 25 yıldır kayıp olan bir nükleer silahın peşine düşer ve hikaye bu noktadan sonra çok daha karışık bir hal almaya başlar.

29. The Mask of Zorro – Maskeli Kahraman Zorro – 1998 – IMDb: 6,7


Don Diego, hayatını İspanyollara karşı savaşarak geçirmiş bir savaşçıdır. Bu savaşını ise Zorro isimli bir karakter olarak vermiştir. Bu savaşların ardından 25 yıl boyunca hapishanede tutulan Don Diego, ilerleyen İspanyol güçlerini durdurmak için çeşitli yollar denemektedir. Yeni Zorro olarak kendisine eski bir haydudu çırak olarak tutan ve bu haydudu yetiştiren Don Diego, yıllardır verdiği savaşta artık taze bir kana sahiptir.

28. Proof – Kanıt – 2005 – IMDb: 6,8


Catherine, müthiş zeki fakat aynı zamanda azı mental problemleri olan bir babanın kızıdır. Babası öldükten sonra kız kardeşi Claire ile yaşamak zorunda kalır. Aynı zamanda babasının öğrencisi olan Hal ile de baş etmek zorunda kalacak, hayatındaki dengeyi bulmaya çalışacaktır.

27. Hitchcock – 2012 – IMDb: 6,8


Dünyanın en ünlü korku yönetmenlerinden biri olan Alfred Hitchcock, daha sonra sinemanın kült filmlerinden biri haline gelecek olan Psycho’yu çekmektedir. Konusu ve çekimleri çok zor olan bu filmin kameraya alınma sürecinde eşi Alma Reville’yle olan ilişkisi de gün yüzüne çıkacak ve bu filmle konu olacaktır.

26. Hannibal – 2001 – IMDb: 6,8


Bir suçlu olan Hannibal Lecter, yakalanmamak için Floransa’da saklanırken kendisiyle görüşmesi gereken bir başka suçlu da Hannibal’ın izini sürmektedir. Hannibal’ın sevdiği ender kişilerden olan Starling ise bu ikilinin arasında köprü görevini üstlenirken kendi hayatını da korumak zorundadır.

25. Hearts in Atlantis – Gizemli Yabancı – 2001 – IMDb: 6,9


Yıllardır köyünden uzakta olan Robert Garfield, kasabasına döndüğünde çocukluk arkadaşının hayatını kaybettiğini öğrenir, çocukluk aşkı Carol’la da tekrar tanışma imkanı bulur. Kasabasına gelen Ted isili bir yabancı ise Garfield’ın çocukluğunu sorgulatacak birtakım eylemlerde bulunacaktır.

24. Bobby – 2006 – IMDb: 7,0


Dünyanın en büyük soru işaretlerinden biri olan ABD Başkanları’ndan John F. Kennedy suikastını psikolojik bir analizle ele alan film, olayın gerçekleştiği otelde kalan 22 kişinin hayatını gözler önüne seriyor.

23. The Bounty – Gemide İsyan – 1984 – IMDb: 7,0


İngiliz Kraliyet ailesine ait olan Bounty isimli bir gemideki yaşamı anlatan filmde, gemideki çalışanlardan bir kısmı isyan etmeye hazırlanır ve olaylar başlar. İsyan öncesi ve sırasındaki psikolojik analizler ise film, gemi temalı filmler arasında kült seviyeye taşıyacaktır.

22. Thor – 2011 – IMDb: 7,0


Marvel dünyasından esinlenilen filmde Thor, düşüncesiz davranışlarından ötürü süper kahraman dünyasından kovularak Dünya’ya gönderilir. Kendi dünyasından Dünya’yı istila etmeye kalkan kötü adamlarla savaşan Thor, bu şekilde gerçek karakterini anımsar.

21. Nixon – 1995 – IMDb: 7,1


ABD tarihinin en sıra dışı başkanlarından biri olan Richard M. Nixon, artık başkanlık koltuğundadır ve gerek özel hayatı, gerekse siyasi kariyeri iç içe girmiştir. Fakat Nixon’ın bulunduğu noktaya ulaşması çocukluğundan başlayan bir süreçtir.

20. Meet Joe Black – 1998 – IMDb: 7,1


Çok büyük bir medya patronu olan William Parrish, şirketiyle ilgili önemli bir karar alma arifesindeyken çeşitli psikolojik sorunlar yaşar. Bu sırada evlilik eşiğinde olan kızı Joe Black isimli bir adamla tanışır ve baba – kızın hayatı birden bire değişir.

19. Titus – 1999 – IMDb: 7,2


Roma’da bir general olan Titus, çok önemli bir zafer elde ederek ülkesi Roma’ya döner. Elindeki birbirinden önemli tutsakların idamını ister. Oğullarının idam edilmesinin ardından anne Tamora, intikam almak için her şeyi deneyecektir.

18. Amistad – 1997 – IMDb: 7,2


Küba’dan 1839’da kalkan bir köle gemisine bulunan Cinque isimli karakter, gemideki köleleri serbest bırakarak bir isyan başlatır. Başlayan bu isyanla gemi mürettebatı ve isyancılar karşı karşıya gelir, savaşı kazanan köleler ise artık gemiyi istedikleri şekilde kullanabileceklerdir. Fakat yolculukları hiç de kolay olmayacaktır.

17. Fracture – Cinayet Gecesi – 2007 – IMDb: 7,2


Ted Crawford, Los Angeles’ta yaşayan ünlü bir mühendistir. Eşinin kendisini aldattığını öğrenir ve eşini öldürür. Daha sonra durumu polise haber verdiğinde olay yerine gelen polis ise eşinin sevgilisidir. Olaya bakacak olan dedektif Willy ise bölgenin en başarılı dedektiflerinden biridir ve bu davayı kesinlikle çözmek zorundadır.

16. Red Dragon – Kızıl Ejder – 2002 – IMDb: 7,2


Kwun, çok iyi bir savaşçıdır fakat bir gün kasabasına gelen düşmanların yaptığı katliamı engelleyemez. Dahası, Kwun bu katliamda eşini kaybetmiştir. İntikam yeminleri eden ve çocuğunu da yanına alıp Çin’in yolunu tutan Kwun, yolculuğu sırasında hiç de ummadığı çeşitli olaylara karışacak ve çocuğuyla birlikte bu olaylardan kurtulmaya çalışacaktır.

15. Believe: The Eddie Izzard Story – 2009 – IMDb: 7,4


Ünlü bir komedyen olan Eddie Izzard’ın nasıl ünlendiğini anlatan filmde, Eddie’nin kardeşiyle birlikte yatılı okula gönderilmesinden günümüze kadar geçen zaman dilimi anlatılmakta. Ailesiyle, özellikle de babasıyla olan ilişkisine de yakından şahit olabileceğimiz Eddie Izzard’ın kişisel hayatı gözler önüne serilmekte.

14. Shadowlands – Gölge Topraklarda – 1993 – IMDb: 7,4


Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde CS Lewis, İrlandalı bir yazardır ve Amerikalı bir şair olan Joy Gresham ile mektuplaşmaya başlar. Aralarındaki mektuplaşma zamanla karşılıklı bir ilgi yaratır ve ikili tanışmaya karar verirler. Tanıştıktan sonra da ilişkileri devam eder ve evliliğe adım atarlar. Çiftin bu ilişkileri, kariyerlerini de çeşitli şekillerde etkilemeye başlar.

13. A Bridge Too Far – Savaş Köprüleri – 1977 – IMDb: 7,4


İkinci Dünya Savaşı’nın bitimine ramak kala Alman orduları Fransızlar tarafından net bir bozguna uğratılmıştır. Müttefikler son bir darbeyle Almanya’yı mağlup etmek isterlerken paraşütçülerini yanlış bir noktaya indirirler. Bu nokta ise Alman ordusunun kalesi olarak bilinmektedir ve paraşütçüleri çok zor zamanlar beklemektedir.

12. Running in Traffic – Trafik – 2009 – IMDb: 7,5


Joe ve Bill Cullen, özgür iki karakterdir ve hayatlarında şu ana kadar sahip oldukları dengeyi bir şekilde kaybetmişlerdir. Bu dengeyi kaybetmelerinin ardından eski günlere dönüş için yol aramalarına rağmen, gündelik yaşantılarındaki değişimler onları rahat bırakmayacak, tesadüflerle birlikte hayatları çok değişik noktalara yönlenmeye başlayacaktır.

11. 84 Charing Cross Road – Kesişen Hayatlar – 1987 – IMDb: 7,5


Gerçek bir hikayeden esinlenilerek beyaz perdeye aktarılan filmde Frank P. Doel bir iş adamıdır ve kullanılmış kitap ticareti yapmaktadır. Bu sırada Helena Hanff ile tanışıp iş ilişkisi kurarlar. Bu ilişki daha sonra romantik bir ilişkiye döner ve ikili birbirlerine git gide yaklaşmaya başlarlar. Aralarında belirecek aşk, ikilinin hayatını tamamen değiştirecektir.

10. Howards End – Howardların Malikanesi – 1992 – IMDb: 7,5


Toplumdaki sınıf çatışmalarını anlatan filmde aristokrat sınıfından iki zengin erkeğe aşık olan işçi sınıfı mensubu kız kardeşler Halen ve Margaret, aileleri tarafından tepki çekerler ve Margaret aileden reddedilir. Tek başına kalan Margaret aristokrat sınıfından bir arkadaş edinir ve Howard End isimli bir örgütle tanışır. Bu tanışma, kendisi için hiç de iyi olmayacaktır.

9. Legends the Fall – İhtiras Rüzgarları – 1994 – IMDb: 7,5


William Ludlow bir savaş gazisidir ve 3 oğlunu da anneleri olmadan tek başına büyütmüştür. Son derece güçlü ve becerili olan bu üç oğlu birbirleriyle çok iyi ilişkilere sahipken birden birinin nişanlısı olan Susannah, ailenin bulunduğu kasabaya gelir. Bu olay, aile içinde pek çok ihtiras başlatacak ve aile içi ilişkiler zedelenecektir.

8. Bram Stoker’s Dracula – Bram Stoker’dan Dracula – 1992 – IMDb: 7,5


Jonathan Harker henüz kariyerinin başında genç bir avukattır. Bir dava gereği Avrupa’nın küçük bir kasabasına gitmesi gerekir. Burada Dracula tarafından kaçırılır ve Dracula kız arkadaşına aşık olur. Fakat Dracula hemen kız arkadaşına yönelmez, öncelikle kız arkadaşının etrafındaki kişileri kendi tarafına çekerek işe başlayacaktır.

7. Chaplin – 1992 – IMDb: 7,6


Anthony Hopkins filmleri arsında pek çok biyografi filmi mevcut, fakat Chaplin bunlar arsındaki en özel yapımlardan biri. Dünyanın en büyük komedyenlerinden biri olan Charlie Chaplin’in hayatının anlatıldığı filmde, Chaplin’in politik duruşundan ötürü dönemin siyasi ortamı gereği komünizme tavır alan Hollywood tarafından dışlanması ve ülkesi ABD’ye girememesinden ötürü sürgün hayatı çekmesi anlatılmaktadır. Chaplin şöhret basamaklarını bir bir çıkarken siyasi karakteri de tam tersi bir etki yaratacaktır.

6. The World’s Fastest Indian – Efsane Adam – 2005 – IMDb: 7,9


Gerçek bir hikayeden esinlenilen filmde Burt Munro isimli bir Hintli, motosiklet tutkunudur ve tek hayali kedi motosikletiyle hız sınırlarını aşmaktır. Hayatının 25 yılını bu iş için ayırsa da kalp krizi hastalığıyla boğuşmaktadır. Tüm mal varlığını bu işe yatıran Munro, külüstür bir arabayla Utah yoluna çıkar ve bu yolculukta edindiği hatıralar kendisini ölümünün ardından efsane statüsüne taşır.

5. The Remains of the Day – Günden Kalanlar – 1993 – IMDb: 7,9


Savaş eşiğindeki Darlington Malikanesi’nin sert ve kuralcı baş uşağı olan James Stevenson, bir süre sonra malikaneye yeni gelecek olan bir başka uşak Miss Kenton ile tanışır. Stevenson’ın aksine çok sıcak ve insan yanlısı olan Kenton’ın tavırları Stevenson’ı büyüler ve ikili arasında aşk kıvılcımları yanmaya başlar.

4. The Lion in Winter – Kış Aslanı – 1968 – IMDb: 8,1


İngiliz tarihini anlatan filmde tahtta bulunan Kral II. Henry, kendisinin ardından tahta geçecek kişiyi seçmekle meşguldür ve 4 aday arasından oğlu Jean’i bu makam için seçer. Fakat kraliçe sürgünde olduğundan karar aşamasında etkili olamaz ve olayları öğrendiğinde durumu değiştirmek amacıyla çeşitli yollar deneyerek işin peşine düşer.

3. The Elephant Man – Fil Adam – 1980 – IMDb: 8,2


Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde Traves isimli bir doktor, 19.yüzyıl İngiltere’sinin arka sokaklarında dolaşırken bir sirk görür ve burada gördüğü bir fil adamın hayatını değiştirir. Ürkütücü bir görüntüsü olan Fil Adam’ı tedavi altına alan ve zamanla bu adamdaki hoş detayları fark eden Traves, hastasını yeniden yaratacaktır.

2. The Silence of the Lambs – Kuzuların Sessizliği – 1991 – IMDb: 8,6


Anthony Hopkins filmleri dendiğinde akla gelen ilk filmlerden olan yapımda Clarice Starling isimli yeni bir dedektif, ilk davasında kurbanlarının derilerinden kendisine yeni bir kıyafet yapan bir seri katilin peşine düşer. Katile ulaşmak için hapishanede tutuklu olan bir başka seri katil olan Hannibal Lecter ile iletişim kurmak zorunda olan Starling; davayı çözmek için Hannibal ile iyi bir iletişim kurmak, bunun için de Hannibal’ın suyuna gitmek zorundadır.

1. Where I Stand: The Hank Greenspun Story – 2008 – IMDb: 8,8


Bir belgesel tadı taşıyan filmde Hank Greenspun isimli karakterin olağanüstü hayatı anlatılmaktadır. Silah kaçakçısı, gazeteci, İsrail Bağımsızlık Savaşı’nın önemli karakterlerinden biri gibi pek çok sıfata sahip olan Greenspun’un hayatının bilinmedik yönleri ve çevresel ilişkileri tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *