Hız Tutkunlarının Bayılacağı Araba Temalı 20 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Araba Filmleri, genel olarak arabaların çok olduğu ortamlarda geçen filmler olmakla birlikte farklı konularda çekilebilmektedir.. Bir kısmı hız sınırının konulmadığı yarış filmleri olarak seyirci beğenisine sunulurken, bazıları bir noktadan diğerine yapılan yolculuğu anlatabilir. Bir Araba Filminde ön planda bir araç olmakla birlikte, başkarakter kendini bu araba ile ifade etmektedir. Kimi zaman arabası O’nun silahı, kimi zaman bir şey başarmasında bir araç, bazen de bir metafor olabilir. Araba Filmleri dendiğinde akla gelenler arasından 20 tanesini seçerek oluşturduğumuz listemizi sizlere sunuyoruz. Listelerden bazısı araba filmi bir kaçı da hız tutkunlarının bayılacağı yarış filmleri.

 

Araba Filmleri listemizi yaparken IMDb puanları göz önüne alınmıştır. Bu türdeki çoğu filme yer vermek amacı ile IMDb puanı çok düşükten sıralama yapılmıştır. Kesinlikle filmler tavsiye değildir ve izlemeden önce IMDb puanlarını dikkate almanızı öneririz. Bu arada aklınıza gelen bir otomobil filmi olursa YORUM kısmını kullanarak paylaşırsanız seviniriz. İyi Seyirler…

Araba Filmleri

20. Hız Tutkusu (Redline) IMDB: 3,9

Redline 2007
2007 yılında vizyona giren filmde, güzel Natasha’nın fanatikliğe varan araba tutkusu ve canları sıkıldığı için lüks otomobilleriyle yarış yapan milyonerlerin hikayesi anlatılıyor.

19. Hız Tutkunları (Torque) IMDB: 4

Hız Tutkunları (Torque)
Trey bir motosiklet çetesinin lideridir. Kardeşinin katili olduğunu düşündüğü Ford’un peşindedir. Ford’u bulur ancak gerçek katilin O olmadığını fark eder.(Motosiklet filmi ancak hız tutkunları için listeye dahil edilmiştir.)

18. Hızlı ve Korkusuz (Vehicle 19) IMDB: 4,9

Vehicle 19
2013 tarihli filmde Paul Walker başrolde. Hızlı ve Öfkeli serilerinden tanıdığımız aktör bu filmde sokak yarışları ile ilgili değil. Ama tabii ki hızlı takip sahneleri bu filminde de mevcut. Johannesburg’ta araba kiralayan Michael Woods, arabadan çıkan Rachel’ın içinde bulunduğu karışık ve tehlikeli olaylara bulaşmak durumunda kalır.

17. Yıldırım Günleri (Days of Thunder) IMDB: 5,9

Days of Thunder

Tom Cruise’un başrolde olduğu 1990 yılı yapımı filmde Cole Trickle isimli bir yarış pilotunun hikayesi anlatılır. Yarışlarda gösterdiği başarı ile birlikte önemli kişilerle tanışır ve talihi açılır . Tom Cruise’e filmde Nicole Kidman ve Robert Duvall eşlik ediyor.

16. Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı (The Fast and the Furious: Tokyo Drift) IMDB: 6

Tokyo Drift
Hızlı ve Öfkeli serisinin 3.filmidir. Paul Walker’in olmadığı tek Hızlı ve Öfkeli filmidir. Aslında serinin diğer filmlerinde yer alan ana aktörlerin hiç biri bu filmde yoktur. Sadece Vin Diesel küçük bir rolde görünmektedir. Diğer filmlerde olduğu gibi bunda da yüzlerce otomobil parçalanmıştır.

15. Hızlı Yarışçı (Speed Racer) IMDB: 6,1

Speed Racer
Meşhur Wachowski kardeşlerin yönettiği filmde Speed Racer denen genç bir sürücü, ailesi ve yüksek teknoloji ürünü otomobili Mach 5 yardımıyla şampiyon olma yolundadır. Bu yarış O’nun için çok önemlidir çünkü ağabeyi efsane yarışçı Rex Racer bir önceki yarışta ölmüştür. Speed bir yandan da yarışlarda yapılan şikeleri de ortaya çıkarmaktadır.

14. Vur ve Kaç (Hit and Run) IMDB: 6,1

Hit and Run
Charlie ve sevgilisi tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Aksiyon dolu bu komedide yolculukları sırasında yaşadıkları karmaşık ve tuhaf olaylar hikaye edilmektedir. Son yılların popüler oyuncusu Bradley Cooper, Alex Dmitri karakterini canlandırıyor.

13. Yarışçı Doğanlar (Born to Race) IMDB: 6,2

Born to Race (1)
Danny yasa dışı bir sokak yarışında yaptığı bir kazadan sonra babasının yaşadığı küçük bir kasabaya gönderilir. Orada liseye başlayan Danny Jessica ile tanışır. Jessica’nın düzenlediği bir partide Jack ile tanışır ve ufukta yine araba yarışı belirir. Bu arada babası ile ilişkisi sıkıntılıdır. Jake ile yarışında, eski bir yarış pilotu olan babasının yardımı gerekecektir.

12. Arabalar 2 (Cars 2) IMDB: 6,2

Cars 2 (1)
2006 yılı Arabalar filminin devamı olarak 2011 de yapılan animasyonda kahramanımız araba Şimşek Mc Queen ve dostu Mater yarışmak için değişik ülkelere gidecektir. Ancak Mater uluslararası casusluk olayları içine düşer. İlk filmde Paul Newman’ı seslendirme yapmıştı, ikinci filmde yine çok usta sanatçı Michael Caine, Finn McMissile isimli karakteri seslendirmektedir.

11. Hız Tutkusu (Need for Speed) IMDB: 6,5

Need for Speed (1) (1)
Bir oyundan sinemaya uyarlanan filmde, otomobil tamiri ile uğraşan ve babasının borçlarını ödemeye çalışan Toby Marshall’ın hikayesi anlatılıyor. Toby yarışlara da katılmaktadır. Aslında düşman olduğu Dino, Toby’den kendisine dünyanın en güçlü Mustang’ini yapmasını ister. Borçlarından kurtulacağını düşünen Toby teklifi kabul eder. Olaylar hiç beklenmedik şekilde gelişecektir.

10. Hızlı ve Öfkeli 4 (Fast and Furious 4) IMDB: 6,6

Fast and Furious 4
Bu defa Toretto ve ekibi Dominik’te tanker kaçırmıştır. Letty ‘nin öldürüldüğünü öğrenir. Bir süre sonra Los Angeles’e döner.

9. Hızlı ve Öfkeli (The Fast and the Furious) IMDB: 6,7

The Fast and the Furious (1)
2001 yılında gösterime giren film, beklenenin üzerinde hasılatı ile devamında gelen seri filmlere yol açmıştır. Dominic Toretto otomobil yarışları düzenlemektedir. Polis de O’nun peşindedir. Yakalanması için çetesine bir ajan dedektif yerleştirilir ama beklenmeyen bir şey olur dedektif çete liderinin kız kardeşine tutulur. Film 9 ödül almıştır.

8. Taşıyıcı (The Transporter) IMDB: 6,8

The Transporter
2002 yapımı filmde dövüşçü ve eski asker Frank, kendisine teslim edilen ne olursa olsun paketi açmadan, soru sormadan, sorgulamadan taşımakta ve hayatını bu şekilde kazanmaktadır. Bir gün taşıdığı paketten Asyalı bir kız çıkınca başının dertte olduğunu anlar.

7. İtalyan İşi (The Italian Job) IMDB: 7

The Italian Job
John ve Charlie arkadaşlarıyla birlikte Venedikteki 35 milyon dolar değerindeki altını çalmak istemektedir. Arkadaşları Steve hırs ve kıskançlık içindedir ve altını kendisi sahip olmak istemektedir. Diğerlerine saldırır, öldüklerini düşünmektedir ama olaylar hiç de umduğu gibi gelişmeyecektir.

6. Arabalar (Cars) IMDB: 7,2

Cars (1)
2006 yılı yapımı bu animasyonda kahramanımız bir arabadır. Şimşek McQueen (Owen Wilson seslendiriyor) isimli araba, yolunu kaybederek ulaştığı bir kasabada karşı cinsten bir arabaya aşık olur. Şimşek, bu kasabada gerçek arkadaşlığın ne demek olduğunu anlayacaktır. 2007 Golden Globe ödüllerinde En İyi Animasyon ödülü almış olan filmde Paul Newman da Doc Hudson karakterine seslendirme yapmıştır.

5. Hızlı ve Öfkeli 6 (Furious 6) IMDB: 7,2

Hızlı ve Öfkeli 6 (1)
Serinin 2013 tarihli bu filminde kahramanlarımız bir yandan ele geçirdikleri 100 milyon doların tadını çıkarırken diğer yandan da saklanmak zorunda kalmadan yaşamayı özlemektedir. Bir çok ödül alan filmde her zaman olduğu gibi Vin Diesel ve Paul Walker başrolde.

4. Hızlı ve Öfkeli 7 (Furious 7) IMDB: 7,3

Furious 7 (1)
Genç yaşta kaybettiğimiz Paul Walker bu filmin yarısını tamamladığında bir kazada hayatını kaybetmişti. Bu yüzden filmdeki bazı sahneleri, serinin önceki filmlerinden montajlanmıştır. Film sırasında 230 dan fazla araba parçalanmıştır. 2015 yapımı film, müzik dalında Golden Globe adayı olmayı başardı ama ödül alamadı.

3. Hızlı ve Öfkeli 5 : Rio Soygunu (Fast Five) IMDB: 7,3

Hızlı ve Öfkeli 5 Rio Soygunu (1)
Dominic Toretto ve ekibi sokak yarışçılarından oluşmaktadır. 100 milyon Dolarlık soygun planları vardır. Brezilyalı uyuşturucu baronu ve Federal ajan Hobbs peşlerindedir. 2011 yapımıdır.

2. Sürücü (Drive) IMDB: 7,8

Drive (1)
Ryan Gosling gündüzleri dublörlük ve geceleri soygunculuk yapan bir araba sürücüsüdür. Komşusu Irene’in hapiste yatan kocasına yardım etmeye kalkınca karşısında tehlikeli adamları bulacaktır. Hayatının kurtulması en iyi yaptığı şeye bağlıdır: Araba sürmek! Film 2011 yılında Cannes’da En İyi Yönetmen ödülü aldı.

1. Zafere Hücum (Rush) IMDB: 8,2

Zafere Hücum (Rush) (1)
1970 li yıllar ve Formula 1 yarışlarının altın çağı yaşanmaktadır. Film bu senelerde yaşanan gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Yakışıklı İngiliz playboy James Hunt ve rakibi Avusturyalı sürücü Niki Lauda arasında rekabet sürmektedir. Hikaye bu iki kişinin farklı yaklaşımları, aşkları ve 1976 yılında her ikisinin de bütün güçleriyle şampiyon olma çabaları üzerine kurulmuştur. Golden Globe adayı filmin yönetmeni Ron Howard.

Bonus: Deli Yusuf – 1975 – IMDb: 5,6

deli yusuf filmi araba

 

Atıf Yılmaz’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Cüneyt Arkın, Zerrin Arbaş, Kadir Savun ve Ali Şen gibi oyuncular yer almaktadır.Islık çalınca gelen bir araba…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *