Report

Description

Aksiyon filmleri özellikle de araba kovalamaca filmleri, heyecandan yerinizde duramamanıza yol açan filmlerdir. Her sahne ayrı bir adrenalin oluşturduğundan filmin ne zaman bittiğini bile anlamazsınız. Koltuğunuzda heyecanla filmi izlerken, bir anda televizyona yaklaşmış, hatta içine girmek üzereyken yakalarsınız kendinizi. Araba kovalamaca filmleri sanki siz de filmin içindeymişsiniz hissiyatı yaratır çünkü. Aniden siz de filmdeki oyuncularla birlikte aksiyon sahnelerinin içinde yer alır, onlarla birlikte koşturmaya başlarsınız. Arkanıza dönüp baktığınızda masanızda bıraktığınız mısır çerezinin ne zaman bittiğini bile unutturacak derecede hızlı ve heyecanlı filmlerdir bu tarz filmler. Genelde kahramanın peşine kötü adamlar düşer, kahramanımız yaralanır, film biraz yavaşladı derken -elbette kahramanımız ölürse film biter- kahramanımız bir anda enerjisini toplar ve mücadeleye devam eder. Araba kovalamaca filmleri hep bu tarzda olacak diye bir genelleme yok elbette. Hepsi birbirinden heyecanlı olan sizin için derlediğimiz 25 filmi İMDB puanı düşükten yükseğe olacak şekilde sıraladık. Zaman kaybetmeden bu filmlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Table of Contents

Araba Kovalamaca Filmleri

25. Transporter 2 – Taşıyıcı 2 – 2005 – IMDb: 6.3


Jason Statham’ın başrol aldığı 2005 yapımı filmde Frank Martin, aksiyon dolu yaşamına kısa bir ara verir ve Miami sahillerinde kendisine oyalanacak farklı işler bulur. Ama geçmişi peşini bırakmamaktadır ve yeni görevi onun izini sürmektedir. Bu kez farklı iş kuralları ve daha tehlikeli bir görevle karşı karşıyadır.

24. Gone in 60 Seconds – 60 Saniye – 2000 – IMDb: 6.5


Angelina Jolie ve Nicolas Cage’in başrollerini paylaştığı 2000 yapımı filmde, Memphis Raines sıkı bir araba hırsızıdır. Yine araba hırsızlığı yapan kardeşi Kip, başaramadığı bir iş almıştır. Patron Raymond Calitri, başarısızlığı yüzünden Kip’i ölümle tehdit etmektedir. Memphis Raines için kardeşini kurtarmanın tek yolu bir gece içinde 50 adet araba çalmaktır. Memphis Raines, eski dostları ile irtibata geçer ve işe koyulurlar.

23. Bad Boys 2 – Çılgın İkili 2 – 2003 – IMDb: 6.6


Will Smith ve Martin Lawrence’ın başrollerini paylaştığı 2003 yapımı filmde hızlı polisler geri dönüyor. 95 yapımı filmin devamı niteliği taşıyan bu filmde çılgın polisler Mike ve Marcus büyük bir uyuşturucu mafyasının peşine düşüyor. Mike’ın, partneri Marcus’un kız kardeşi ile aşk yaşamaya başlaması bir yandan büyük gerilimlere sebep oluyor. Yine komedinin ve aksiyonun bir arada olduğu film, izleyenleri büyülemeye devam ediyor.

22. The Fast And The Furious – Hızlı ve Öfkeli – 2001 – IMDb: 6.7


Vin Diesel, Paul Walker ve Michelle Rodriguez gibi başarılı oyuncuların rol aldığı 2001 yapımı filmde aksiyon hat safhada. Los Angeles sokaklarında, büyük paraların döndüğü, anahtarların alındığı araba yarışları, itibarların yükseldiği ya da düştüğü yarışlar düzenlenmektedir. Dominic de bu sayede ün yapmış bir adamdır ve yeni yetme bir genç olan Brian da aralarına katılmak ister. Cesareti Dominic’in hoşuna gidince arkadaş olurlar. Ancak kimse yeni yetme Brian’ın gizli bir polis olduğunu bilmemektedir.

21. The Transporter – Taşıyıcı – 2002 – IMDb: 6.8


Jason Statham’ın ünlü filmlerinden olan 2002 yapım Taşıyıcı filmi her sahnesiyle aksiyon dolu. Frank, illegal maddeleri farklı konumlara taşımaktadır. Ancak sevkiyatını yapacağı son işte esir tacirlerinin kaçırmış olduğu bir kadın, Frank’ın planlarını bozmaktadır. Frank, taşıdığı kargoyu ve hayatını koruyabilmek için kendini ateşin içinde bulur.

20. Smokey And The Bandit – Çılgın – 1977 – IMDb: 6.9


Big Enos Burdette ve Little Enos ürettikleri Coors marka biraların sevkiyatı için kamyon şoförü arayışındadırlar. Kendi aralarında bir bahse girerler ve bu sebeple bulacakları şoförün yetenekli olması gerekmektedir. Bo Bandit ile karşılaşırlar ve biraların 28 saatlik sürede Gorgia’ya sevkiyatı için kendisine 80.000 dolar teklifte bulunurlar. Bandit için eğlence dolu bir yarış başlamaktadır.

19. Mad Max – Çılgın Max – 1979 – IMDb: 7.0


Mel Gibson’un başrolde bulunduğu 1979 yapımı filmde, barışı sağlayan genç bir polistir. Şiddet, kavga ve dövüş şehirde olağan bir durum halindedir. Max, terörü ve şiddet dolu bu durumu kendi yöntemleri ile durdurmaya çalışacaktır.

18. Death Proof – Ölüm Geçirmez – 2007 – IMDB: 7.1


Quentin Tarantino’nun yönettiği ve oynadığı 2007 yapımı filmde, Austin’deki ünlü DJ’lerden olan Jungle Julia, en yakın arkadaşları ile sabaha kadar eğlenirler. Fakat onların her adımını izleyen biri vardır ve farkında değildirler. Stuntman Mike, korkunç arabası ve yaralı yüzü ile sabaha kadar eğlenen kızların peşine düşer.

17. Grand Prix – Ölümle Yarışanlar – 1996 – IMDb: 7.2


1996 yapım bu filmde dünyaca ünü bilinen bir yarış jokeyi, düzenlenen bir turnuva için ülkesine gelir. Turnuvada rakibi olan bayan jokeylerden biri ile arasında bir aşk başlar. Rekabet ve aşk bir arada gelişmeye başlar.

16. Magnum Force – Silahın Gücü – 1973 – IMDb: 7.2


San Francisco dedektifleri olan iki ortak, yeni bir işin başında. Şehirde izi sürülen ve yakalanamayan bunun yanında belli sebeplerden serbest bırakılan suçlular “Magnum Ekibi” tarafından cezalandırılıyor. Araştırmalar sürerken, bu ekibin aslında polis teşkilatı içinden bir ekip olduğu öğreniliyor.

15. To Live And Die in L.A. – Yaşamak ve Ölmek – 1985 – IMDb: 7.3


Masters, işinde son derece usta olan bir gizli ajandır. Birlikte çalıştığı arkadaşının öldürülmesinin ardından, yeni ortağı ile kirli işlerin peşine düşmektedir. İki ortağı filmde büyük maceralar bekliyor.

14. Two-Lane Blacktop – Çift Şeritli Yol – 1971- IMDb: 7.3


Oates, bolca vakti ve çokça da parası bulunan bir pilottur. Tüm hayatlarını eski model ve modifiye edilmiş arabalara adamış olan iki araba yarışçısının macera dolu hikayesini konu alan 1971 yapımı filmin her karesi ayrı bir heyecan taşımaktadır.

13. Vanishing Point – Ölüm Noktası – 1971 – IMDB: 7.3


Eski bir yarışçı olan Kowalski, modifiye bir arabayı 15 saat içinde Denver’dan San Farncisco’ya götürmek için yola çıkar. Aşırı hıza sebebiyet veren bu yolculuk esnasında 3 eyalet polisi peşine düşmektedir. Radyoda görev yapan bir DJ, polis telsizlerini dinlemesi sonucu, radyo programında kendisine yardım etmektedir.

12. Ronin – 1998 – IMDb: 7.3


Sam, özel belgeleri, ulaşılamaz belgeleri eliyle koymuş gibi bulmayı başaran ve gizli ajanlar ile birlikte görev yapan bir kiralık ajandır. Çalıştıkları teşkilatın durumunun belirsizleşmesi sebebiyle, ekibi ile beraber en yüksek miktarı veren kişiler adına çalışmaya başlarlar.

11. The Rock – Kaya – 1996 – IMDb: 7.4


General Hummel, ABD ordusunda kayıtsız olarak çalışmıştır ve orduda komutanlık görevi üstlenmiştir. Gizli gerçekleştiren bir operasyonda 100’ü aşkın ceseti ardında bırakmıştır. ABD, bu operasyonda öldürülen kişileri açıkça reddetmiştir. Hummel ekibi ile birlikte, Alcatraz adasındaki 15 adet roket ve 81 adet turisti ele geçirir. Bu olayın ardından nabızlar yükselmeye başlar.

10. Bullit – Gangsterin Kaderi – 1968 – IMDb: 7.5


Hafta sonunda oldukça mühim olan bir davaya tanıklık eden bir yıldızı korumakla görevlendirilen Frank Bullit, tanığı daha gece bitmeden ölü bulmaktadır. Bullit, bu işi gerçekleştirenlerin peşine düşecektir.

9. Mad Max 2: Road Warrior – Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı – 1981. IMDb: 7.6


Max, serinin ilk filminde ailesini kaybetmişti ancak; serinin devamı olan bu filmde baskı altında bulunan bir grup insanı savunmakta ve onları korumak için elinden geleni yapmaktadır.

8. Duel – Bela – 1971 – IMDb: 7.7


Steven Spielberg yönetmenliğine sahip olan filmde, California’da yaşayan ve önemli bir toplantıya yetişmek üzere yola çıkan David Mann’in önde ilerleyen kamyonu geçmesi ve kamyon şoförünün kendisine savurduğu tehditlerle gelişiyor. Her dakikası heyecan dolu olan bu film, Steven Spielberg’in adından söz ettiriyor.

7. The French Connection – Kanunun Kuvveti – 1971 – IMDb: 7.8


Popeye Doyle ne kadar sinirli ise, ortağı Buddy Rosso da tam tersi bir polistir. Alan Charnier’in peşine düşebilmek için her engeli aşmaya çalışırlar. Engel tanımayan bu ikili, Amerikada’ki uyuşturucu tacirlerinden Fransızların bağlantısını meydana çıkaran ilk ikilidir.

6. The Bourne Supremacy Medusa – Medusa Darbesi – 2003 – IMDb: 7.8


Bourne, hafıza kaybı yaşamıştır ve etkisi hala sürmektedir. Geçmişte yaşadığı onca olumsuzluğu bırakıp, kız arkadaşı ile huzurlu bir hayat yaşamaktadır. Fakat kendisine düzenlenecek olan suikast ile her şey bir anda değişecektir.

5. The Blues Brothers – Cazcı Kardeşler – 1980 – IMDb: 7.9


Jake Blues ve kardeşi Elwood hapisten çıktıktan sonra eski evlerine dönerler. Kilisenin artık destek vermeyeceğini ve satılacağını öğrendikleri evlerini kurtarabilmek için aynı gün 5000 dolar ödemek zorundadırlar. Kardeşler, çıkarmayı düşündükleri bir caz albümü ile, evlerini kurtarmaya çalışırlar.

4. The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam – 2002 – IMDb: 7.9


Denizin ortasında zorlu bir süreçten sonra kurtarılan Bourne, geçmişe dair herhangi bir şey hatırlamamaktadır. Kim olduğunu araştırmak için yola koyulur. Kafasındaki soru işaretlerini çözmeye çalışırken, peşine düşen kişilerin farkına sonradan varacaktır.

3. The Terminator – Yokedici – 1984 – IMDb: 8.0


Kıyamet sonrası 2029 Los Angeles’ında Skynet isimli bir yapay zeka bilgisayar sistemi. 1990 yılında yok ettiği insanlardan arta kalan direnişçilerle savaş içerisindedir. Arnold Schwarzenegger’in oldukça ün sahibi olduğu filmlerdendir.

2. Mad Max: Fury Road – 2015 – IMDb: 8.1


Mad Max’in devamı, 30 yılın ardından seyircisiyle buluşuyor. Her sahnesi ayrı bir heyecan olan filmin başrolünde bu kez Mel Gibson yerine, Tom Hardy yer alıyor.

1. Terminator 2: Judgment Day – Terminatör 2 Mahşer Günü – 1991 – IMDb: 8.5


Yıl 2029 olmuştur. 2029 yılında yok edilemeyen John için 10 yaşındaki haline yok etmek amaçlı bir makine gönderilir. John’da bu makinenin daha üst modeli ile karşılık verir ve yok etme savaşı başlamıştır. Filmin devamı, yine izleyiciler için büyük bir görsel şölen niteliğindedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *